Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Depinde pt fiecare ce asteptari are de la dotari si ce inseamna dotat si nedotat. E90-ul meu are scaune sport, volan,schimbator M si mansonul frana de mana tot ceva piele perforata si interiorul cu ceva piele bej, navigatie cea Bussines ( care sincer si asa o folosesc rar), bixenon,pilot, senzor ploaie, alarma, suporti pahare si sistemul de sunet ceva Alpine . Eu de ex consider arhisuficient astea.

Cand vrei sa cumperi o masina cu ceva dotari nu gasesti sub 13 14 k pe Germania, dar daca o vinzi pe aici abia o dai.

Eu oricum nu inteleg cum naiba unii au preturi pe autovit la masini aduse mai mici decat pe mobile. Aia cu licitatiile iar nu pricep, ca de multe ori sare pretul la masinile misto si la licitatii si tu vezi la pret mult mai mic pe autovit. Wtf?

Asa:

http://www.evz.ro/frauda-de-proportii-cu-tva-prejudiciu-de-trei-milioane-euro-produs-de-o-firma-de-vanzari-auto-second-hand.html

http://www.stiridecluj.ro/social/cine-sunt-samsarii-retinuti-dupa-razia-de-la-piata-auto-din-floresti-ei-foloseau-frauda-de-tip-carusel-exclusiv

Link to comment
Share on other sites

Depinde pt fiecare ce asteptari are de la dotari si ce inseamna dotat si nedotat. E90-ul meu are scaune sport, volan,schimbator M si mansonul frana de mana tot ceva piele perforata si interiorul cu ceva piele bej, navigatie cea Bussines ( care sincer si asa o folosesc rar), bixenon,pilot, senzor ploaie, alarma, suporti pahare si sistemul de sunet ceva Alpine . Eu de ex consider arhisuficient astea.

Cand vrei sa cumperi o masina cu ceva dotari nu gasesti sub 13 14 k pe Germania, dar daca o vinzi pe aici abia o dai.

Eu oricum nu inteleg cum naiba unii au preturi pe autovit la masini aduse mai mici decat pe mobile. Aia cu licitatiile iar nu pricep, ca de multe ori sare pretul la masinile misto si la licitatii si tu vezi la pret mult mai mic pe autovit. Wtf?

Licitatiile sunt ultima scuza a samsarilor(am luat.o la licitatie deaia are pretu asta)au terminat cu cumparatu de la batrani care tin masinile in garaj,adica numai romani nostri sunt baieti destepti si cumpara la licitatie!Oare handleri nemti de unde cumpara?De la privati?

Cred ca da pentru ca sunt mai scumpeðŸËâ˘Ă°Ĺ¸Ëâ˘

 

 

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Scapa de TVA samsarii. Asa au preturile astea. Un coleg a gasit masina pe mobile.de, i-a trimis anuntul unui samsar si ala i-a adus-o la 11.800 euro in conditiile in care masina era 12.500 brut la nemti. In aia 11.800 a intrat tot. Pretul masinii, cheltuielile cu adusul la Bucuresti si profitul de 1200 euro al samsarului. A fost foarte transparent si ne-a explicat in detaliu cum procedeaza. O ia la pretul net pe firma, o vinde unora din Iasi tot pe firma, aia i-o vand imediat inapoi pe persoana fizica tot la pretul net plus cateva sute de euro si uite asa s-a pierdut TVA ul la firma din Iasi.

si tu, comparator de buna credinta, care este riscul tau? tu o iei si o inmatriculezi normal de la persoana fizica respectiva...

ramane doar firma respectiva pagubita de TVA? ma rog, firma fantoma...

Edited by raul_bog
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ma gandeam daca se ajunge undeva departe gen procese nu stiu... sa nu ai si tu vreo vina sau sa te puna sa platesti sau mai rau masina sub sechestru...

ce spui tu este teoretic... dar nu stiu practic daca a intampinat cineva "problema" asta

 

Nu se ajunge la nici un sechestru. O sa fii luat la intrebari putin, insa tu fiind, cumparator de buna credinta, nu o sa iti faca nimic.

 

Scopul e neachitarea TVA-ului, nu masina (care nu mai e in proprietatea "masluitorului de TVA"). Stiu pe cineva apropiat care a fost in situatia asta, a dat o declaratie si atat. Mai departe e istorie.

 

si tu, comparator de buna credinta, care este riscul tau? tu o iei si o inmatriculezi normal de la persoana fizica respectiva...

ramane doar firma respectiva pagubita de TVA? ma rog, firma fantoma...

 

Statul ramane pagubit de TVA pentru ca TVA-ul ar trebui platit in Romania. Firma fantoma e buna de plata TVA-ului, mai departe indreptandu-se spre detinatorii/ administratorii firmei.

Edited by jeezy
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Va cer si eu sfatul despre aceasta masina: http://olx.ro/i2/oferta/bmw-525-xD-2012-ID4uGuq.html

Am verificat VIN-ul si din ce am inteles km ar fi reali, reviziile sunt facute la reprezentanta si in martie cand avea 100.000 km proprietarul german a schimbat turbina si garniturile.

 

Cum vi se pare pretul pentru dotarile si numarul de km pe care ii are masina?

 

Multumesc mult!

Edited by valyepm
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Va cer si eu sfatul despre aceasta masina: http://olx.ro/i2/oferta/bmw-525-xD-2012-ID4uGuq.html

Am verificat VIN-ul si din ce am inteles km ar fi reali, reviziile sunt facute la reprezentanta si in martie cand avea 100.000 km proprietarul german a schimbat turbina si garniturile.

 

Cum vi se pare pretul pentru dotarile si numarul de km pe care ii are masina?

 

Multumesc mult!

ADUSA PERSONAL DIN GERMANIA pentru sotie dar nu s-a obisnuit cu ea, fiind prea mare!

Buna asta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da :). Intr-un anunt era prea puternica, acum e prea mare :)

Trecand insa peste acest mic detaliu ... Ce puteti sa imi spuneti despre masina?

 

Nu prea ma pricep, motiv pentru care nici nu as vrea sa merg in Germania sa caut. Macar aici pot merge intr-un service sa fac o verificare.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Masina aia a fost negociata la telefon la 14800 deci daca ti-a spus mai mult sa stii ca o da si cu mai putin , poate si cu 14700 .

 

 

Dar de ce ti-ai luat o masina cheala si manuala? Stiu ca gusturile nu se discuta, dar cred ca mergi cu masina (dotarile, comfortul,etc.) si nu cu anul sau km.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dar de ce ti-ai luat o masina cheala si manuala? Stiu ca gusturile nu se discuta, dar cred ca mergi cu masina (dotarile, comfortul,etc.) si nu cu anul sau km.

 

 

Nu am luat-o eu , stiu pe cineva care a sunat la ea si eram de fata . ii frumoasa dar nici xenon nu are si ii 318 143 cai lenesa putin :D

 

probabil o are de ceva timp si vrea sa se scape omul sa aduca alta ....

Edited by 0kta03
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.