Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Nu nino,era unu cu scaune textile parca,joystick,incalzire scaune,climatronic,navigatie mare,jante pe 16,neagra.Cu 180.000 km reali.Nu ma impresioneaza deloc niste ecrane in tetiere sau o trapa atata timp cat ea nu are incalzire in scaune ca idee.

 

Pit...ai zis un pret total aiurea,mai mult de 1.000 euro nu e...dar de 2000 euro schimb o distributie si un kit de ambreiaj.

 

E una in constanta verde cu 14500...are tot ce se poate pe ea si din anunt pare totul ok dar totusi...mai pui 1000-2000 si iei F10 sau la 14500 iei direct 320d din 2012-2013 si cu optiuni bune pe el.

 

Mai sunt visatori din astia de genul care trebuie lasati sa viseze pana cand scade pretul si mai mult la ele.Ori o vinzi ,ori nu o vinzi..nu are rost sa pui un pret mare in ideea ca "ba poate poate vine unu" desi logic nu are cum.I-am zis ca-i dau 12500 cash vin dupa ea,nici nu mi-a trimis mesaj inapoi sa zica macar ceva..

Nu inteleg persoanele care nu raspund atunci cand faci o oferta ,fie ea si jignitoare din punctul lor de vedere.Evident ca nu vinde masina la 12500 dar cred ca un "Nu multumesc "era de ajuns.

Masina probabil nu o sa o vanda pana cand nu primeste pretul considerat corect de catre el.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GfIkt.html

 

Am vrut sa iau masina asta,am facut cerere la servici de zi libera,am facut programare la bmw reprezentanta in braila...dar pe scurt a picat..a mai vorbit cineva din familie cu el si i-a vorbit urat,l-au deranjat pe domnul intrebarile "de cand e in romania masina", " de ce sunt km dati inapoi?" , " cine a dat km inapoi,primul proprietar din romania sau el?"...in fine daca "domnul" stia sa vorbeasca frumos masina era ca si luata parerea mea.

 

Oricum ca sa stiti si voi daca se gandeste careva la ea ca este putin incurcata treaba. Deci proprietarul din acte este foarte bun prieten cu cel care a dat anuntul si care se ocupa de vanzarea ei (se ocupa cu vanzarea de masini are nush ce birou de acte etc).Masina pare ok,are 145.000 km in bord si 202.000 reali ,mi-a recunoscut fara sa verific eu sau ceva,mi-a spus ca are casco masina ,adica este ingrijita si ascultati aici ce a spus:

 

"eu am curaj sa-ti trimit tie prin omv 100 euro avans si daca tu gasesti ceva la masina care nu-ti place sau daca crezi ca te-am mintit cu ceva nu mai imi dai inapoi banii" Mi-a placut ideea,toti mi-au spus ca e vrajeala de samsar si sa-i cer banii sa vad ce zice...asta vroiam sa fac maine,dar nu am mai apucat.Omul a spus ca da fiscal pe loc ca daca vreau facem un drum pana la Constanta la bmw reprezentanta in constanta ca sa si vad cum se prezinta la drum lung etc..

 

Daca o doreste cineva eu zic ca e ok..macar acuma stiu clar ca fara incalzire scaune,climatronic si navi mare nu iau masina.

 

 

P.S sorin daca ti-ai gasit masina bravo,nu stiu cum de ti-ai gasit asa rpd...stiu toate masinile de pe autovit si olx de 520d 2009 euro 5...pe toate le stiu credeti-ma!Mai exista una alba din mures la 12990 ,dar e pretul prea mare pentru ce ofera..

Edited by davyd
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Norocul sau ghinionul meu, asta o sa vedem mai tarziu,momentan sunt multumit, probabil eu sunt mai putin pretentios decat tine...multa bafta, oricum, e plin de cazane in romania, eu imi caut masina din aprilie, si am vazut cateva de atunci si le am verificat pe cele care mi au starnit interesul mai mult si apareau cu daune foarte mari pe la asigurari, ma refer la peste 2-3 zeci de mii de lei ...PS: asta de am luat o eu e 2007, nu cred ca o stiai :)) Edited by sorin_e60
Link to comment
Share on other sites

Davyd: fix de asta m-am aprins. Erai pe cale sa dai niste bani pe un 520d in care sa te apuci dupa aia sa torni bani. De la samsar!!!

 

"A recunoscut la telefon ca are 200 mii km" = poate sa aiba si 300 mii km. Daca vedeai in reprezentanta ca are mai mult de 200mii ce ii faceai? Ma bucur ca n-ai luat-o si nu inteleg de ce il recomanzi pe un jegos care se aprinde cand aude o intrebare.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Davyd: fix de asta m-am aprins. Erai pe cale sa dai niste bani pe un 520d in care sa te apuci dupa aia sa torni bani. De la samsar!!!

 

"A recunoscut la telefon ca are 200 mii km" = poate sa aiba si 300 mii km. Daca vedeai in reprezentanta ca are mai mult de 200mii ce ii faceai? Ma bucur ca n-ai luat-o si nu inteleg de ce il recomanzi pe un jegos care se aprinde cand aude o intrebare.

 

 

Nu ca-l recomand...dar la ce am vazut prin tara..macar omul a spus cati km reali are..am batut 700 km dus- intors pana la bucuresti si masina nu avea capac la cui remorcare spate,avea o aripa infundata,jantele erau jalnice exfoliata si 2 accidente(unul frontal,unul lateral) plina de erori pe tester unde nici faza lunga nu mergea cum trebuie...oricum deja m-am gandit ca numai dau niciun telefon pana pe 1 ianuarie..deja se face anul,se mai invechesc trebuie sa scada cu 500-1000 preturile si sigur o sa apara si alte masini dupa 1 ianuarie.

 

Bine ca nu m-am dus...oricum sper sa iau una fara probleme sau cu probleme ascunse...

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu ca-l recomand...dar la ce am vazut prin tara..macar omul a spus cati km reali are..am batut 700 km dus- intors pana la bucuresti si masina nu avea capac la cui remorcare spate,avea o aripa infundata,jantele erau jalnice exfoliata si 2 accidente(unul frontal,unul lateral) plina de erori pe tester unde nici faza lunga nu mergea cum trebuie...oricum deja m-am gandit ca numai dau niciun telefon pana pe 1 ianuarie..deja se face anul,se mai invechesc trebuie sa scada cu 500-1000 preturile si sigur o sa apara si alte masini dupa 1 ianuarie.

 

Bine ca nu m-am dus...oricum sper sa iau una fara probleme sau cu probleme ascunse...

 

Da cred ca stiu de care birou zici... il cheama George? si apropo... la bani a mai lasat ceva in discutia telefonica?

Link to comment
Share on other sites

Nu apucasem sa vorbim de bani..nu stiu cum il cheama,in seara respectiva trebuie consacrat clar daca mergem sau nu si sa stiu toate informatiile,dar atunci s-a intamplat cearta respectiva.E 11400 pe net,vroiam sa o scot la 11.000.Are birou de acte..nu stiu,a zis ca se ocupa de vanzarea masinilor,asta face..deci samsar.

 

GIzmo ma refer fara probleme la motor...probleme grave,pot sa o iau si cu o aripa usa indoita putin,o repar nu-i problema.Defecte ascunse inseamna altceva si cand spun probleme..chiar probleme sa fie..de la 1000 euro in sus reparatii=probleme,pana in 500 euro e ok daca bag in ea dupa ce o cumpar.Crede-ma ca am putine pretentii pentru cati bani vreau sa dau.

Edited by davyd
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

http://suchen.mobile...l?id=216045522#

 

Ce ziceti de coupe-ul asta?

 

pai nu ziceai ca vrei sub 200,000 km ???

 

..am batut 700 km dus- intors pana la bucuresti

 

de unde esti ? vezi ca este un topic unde poti sa rogi colegii din ona sa vizioneze masina N-ai gasit pe nimeni sa se duca sa vada despre ce-i vorba ? macar in mare ?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

GIzmo ma refer fara probleme la motor...probleme grave,pot sa o iau si cu o aripa usa indoita putin,o repar nu-i problema.Defecte ascunse inseamna altceva si cand spun probleme..chiar probleme sa fie..de la 1000 euro in sus reparatii=probleme,pana in 500 euro e ok daca bag in ea dupa ce o cumpar.Crede-ma ca am putine pretentii pentru cati bani vreau sa dau.

Nu mi-o lua in nume de rau dar banii pe care vrei sa-i dai nu sunt multi. In schimb pretentiile cam sunt. La banii aia gasesti o masina la care cel mai probabil va trebui sa faci una din urmatoarele:

- distributie

- DPF

- ambreiaj + volanta

 

Sunt f. multi pe forum care isi prezinta achizitiile pe aria "masina mea" ca impecabile. Dar defapt ei umbla prin service-uri cu probleme la care nu le dau de cap.

 

Ca fapt divers 400eur e un schimb de ulei si filtre la reprezentanta. Sa bagi 500eur intr-o masina second proaspta cumparata e o situatie ideala.

Edited by Gizmo.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pai nu ziceai ca vrei sub 200,000 km ???

 

 

 

de unde esti ? vezi ca este un topic unde poti sa rogi colegii din ona sa vizioneze masina N-ai gasit pe nimeni sa se duca sa vada despre ce-i vorba ? macar in mare ?

 

cristi am zis ca mai las eu de la mine...hai sa ma duc in 210.000 km numai sa stiu ca sunt reali si cum doresc sa fie.

Aveam pe cineva foarte bun in bucuresti cu ajutor in reprezentanta si cu asta se ocupa...vanzatorul nu ia raspuns la telefon (prietenul meu vroia sa se intalneasca cu el inainte sa vin eu) si a doua zi cand a trebuit sa vin eu prietenul meu s-a dus pana in bulgaria cu niste acte..el mi-a zis ca daca mai asteptam putin imi zicea clar daca sa vin sau nu.Tot el m-a indrumat la service-ul care mi-a spus toate defectele masinii cu 100 lei contracost unde am lasat eu 200.

 

Gizmo 12.000 euro pe un "amarat" de 520d E60 din 2009 Euro 5 cu climatronic,navigatie mare,incalzire in scaune cu km reali 200.000 si fara sa fi fost vreo dauna totala si fara erori pe la sistemul alimentare sau daca este automata sa nu aiba probleme la cutie nu le vad pretentii mari atata timp cat un 320d din 2012-2013 incepe de la 13.000 euro si un F10 de pe la 16.000.

 

Ti-o iau putin in nume de rau pentru ca ar trebui sa gandesti mai mult ce spui.

 

Daca gandirea ta este sa dai 12.000 euro pe o masina de 7 ani vechime cu 250.000 km si bubuita de 2-3 ori,ori nu ai avut vreodata banii astia ca sa-i dai pe o masina,ori ai prea mult bani si numai intelegi valoarea banului.

 

Daca ai acelasi tip de comentarii te rog sa te abtii.Nu vreau piele de nush care,nu vreau nush ce culoare,nu vreau nush ce pachet sport pe ea(M,sau altele).Vreau 3 optiuni normale din punctul meu de vedere la o masina de 12.000 eur.Sau tu ma indrumi sa cumpar un E60 pe la 14-15 mii ca sunt cateva pe olx-autovit unde nici macar nu sunt full la banii astia..i-am dat la unu mesaj cu 14.500 E60 cu 180.000 km ,avea totul in afara de m-paket si scaune ventilate ca idee...cand mi-a trimis mesaj inapoi am zis ca e tigan,toate cuvintele pocite si incurcate vai de mama lui.

 

O revizie e 400-500 euro la reprezentanta,o distributie undeva la 1000-1200 euro ,un ambreiaj undeva la 1500 maxim.Un DPF se verifica usor cu un tester ,cat este incarcat,cate regenerari a avut,cate regenerari are,etc,am si eu tester pe VAG.O distributie se aude cand trebuie schimbata,iar o cutie manuala fie ea si automata se vede daca are probleme de orice fel,vreau sa ma duc cu ea la BMW nu ca sunt batut in cap si nu ma pricep,dar imi este frica de unele chestii ascunse care eu pot sa nu le vad si cei de acolo pot(daca ai ghinion,nici la BMW nu o sa-ti zica totul la masina si sa iei "teapa" pe romaneste).

Edited by davyd
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Gizmo 12.000 euro pe un "amarat" de 520d E60 din 2009 Euro 5 cu climatronic,navigatie mare,incalzire in scaune cu km reali 200.000 si fara sa fi fost vreo dauna totala si fara erori pe la sistemul alimentare sau daca este automata sa nu aiba probleme la cutie nu le vad pretentii mari atata timp cat un 320d din 2012-2013 incepe de la 13.000 euro si un F10 de pe la 16.000.

 

....

 

Daca gandirea ta este sa dai 12.000 euro pe o masina de 7 ani vechime cu 250.000 km si bubuita de 2-3 ori,ori nu ai avut vreodata banii astia ca sa-i dai pe o masina,ori ai prea mult bani si numai intelegi valoarea banului.

 

 

 

Colegu' calmeza-te putin, lumea incearca sa te ajute nu e nevoie sa ne insulti!

 

Tu compari e60 cu cele mai ieftine f30 si f10 de pe piata. Ce te face sa crezi ca alea sunt ok si nu sunt daune reparate? Ai fost sa le vezi? Si inca ceva, te-ai uitat la ce preturi sunt masini similare cu ce cauti in Germania?

Edited by virus
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ti-o iau putin in nume de rau pentru ca ar trebui sa gandesti mai mult ce spui.

 

Daca ai acelasi tip de comentarii te rog sa te abtii.

 

Ideea de internet si forum e total opusa a ceea ce ai scris tu mai sus.

Pana una alta vei gasi un E60 bun in banii aceia dar va trebui sa ai rabdare si intelegere mai multa decat arati aici.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da gizmo imi cer scuze sunt mai tensionat de vreo 2-3 sapt ..toti mi-au zis asta de la familie prieteni,colegi de servici etc..sper si eu ca sa o gasesc.Inca o data scuze! Sincer ma frustreaza sa gasesc cate o masina si dupa sa gasesc ceva la ea si tot asa..
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.