Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Pe factura de la licitaitie da...normal ca sunt trecuti km. Nu exista masina vanduta la licitatie care sa nu aiba trecuti km in factura.

 

Cel care vinde masina (neinmatriculata),a cumparat-o de la o firma din Bucuresti. La inmatriculare am nevoie de urmatoarele(corectati-ma daca gresesc): factura cu care a cumparat-o firma din Bucuresti din Belgia, factura emisa de firma din Bucuresti catre actualul proprietar si contract de vanzare intre mine si actualul proprietar, da?! Fiscalul e suficient doar cel de la firma din Bucuresti sau trebuie si de la cel catre care au facut factura cei din Bucuresti? Momenatn are numere rosii, care nu stiu sigur de cine sunt scoase (de firma sau de actualul proprietar)

Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de fiscal de la cel care a scos nr rosii.ai grija sa aiba toate contractele de V-C,adica factura licitatie->firma>persoana fizica.daca nu are cartea facuta nu are cum sa ti dea fiscal.

 

Asa stiu si eu ca fiscalul imi trebuie de la cel care a scos numerele rosii, dar daca cel care a scos numerele rosii e cel care o vinde acum , atunci am nevoie de fiscal si de la firma care i-a vandut-o vanzatorului actual , nu?! Daca firma a luat numerele rosii, atunci pe langa contrctul de V-C intre mine si vanzatorul de acum, mai am nevoie de fiscal de la vanzatorul actual? ms

Link to comment
Share on other sites

Ba se poate da fiscal si fara cartea RAR facuta. Cel putin aici la mine asa e, ma duc doar cu traducerea de pe brief si pot s-o iau in evidenta la finante si sa scot si fiscal.

N-am mai auzit asa ceva!Cel putin prin zona asta nu o poti impune fara carte.Ca la noi,''legea'' e diferita de la judet la judet.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Vreau sa-mi achizitionez un BMW F30 din 2012, SH, buget 20-22000 EUR.

Cei de la Proleasing Ploiesti vad ca au acest model pe stoc: http://www.bmw-proleasing.ro/auto-rulate/item/2548-bmw-320d-sedan

 

Ce parere aveti, isi merita banii?

Sunt cazuri cand cei de la Proleasing au "masluit" diverse masini? Nu vreau sa am surprize dupa cumparare.

 

O zi buna tuturor.

 

*Imi cer scuze anticipat daca am postat in thread-ul gresit.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare mult pt masina aia,are totusi 100k nu 20-30k sa zici ca dai banii pe o masian aproape noua.

Stai linistit,sunt reprez bmw,nu masluiesc masini.Asta nu inseamna bineinteles ca nu pot avea diferite avarii etc.

 

Care ar fi un pret corect pt masina aia tinand cont ca sunt dealeri totusi?

Sunt curios cat as putea sa negociez.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa-mi achizitionez un BMW F30 din 2012, SH, buget 20-22000 EUR.

Cei de la Proleasing Ploiesti vad ca au acest model pe stoc: http://www.bmw-proleasing.ro/auto-rulate/item/2548-bmw-320d-sedan

Dar asta sunt rulate in RO, luate de noi presupun. Sau frecate de cei de la reprez.

De ce nu iei direct de afara? Si oricum sunt scumpe la bmw aici...si slab dotate.

 

http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-320d-Luxury-Line-Schiebd-Leder-Sport-Aut/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:3500_10_,frn:2012,mlx:125000,ger:automatic_gear,dmg:false,vcg:limousine,xhl:true,nvs:true,srf:true,ehs:true/pg:vipcar/224239638.html

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai bine iei cu 100k km de afara,incomparabil cu masina luata noua din tara,frecata de besinosii astia.In RO masinile premium luate noi si INGRIJITE sunt exceptii.

Masina in cauza cel mai probabil a avut alt proprietar nu reprezentanta deoarece cei din urma nu le tin atat de mult.

Vezi ca iti poti alege masina de afara si ti-o aduc ei in schimbul unui comision,cel putin asa e la banat car.

Edited by akon
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca iti poti alege masina de afara si ti-o aduc ei in schimbul unui comision,cel putin asa e la banat car.

Da dar iesi f scump asa, plus ca ei iti dau masina cu tot cu tva de RO adica 20%, nu 19% cat e in Germania. Plus comision destul de mare. Am fost eu sa ma interesez mai demult cand vroiam F10. Se ocupa ei si de transport dar tot asa aveau niste tarife exagerate. Iar masina trebuie sa fie exclusiv de la dealer bmw, nu cumpara din alta parte. Dar cele mai faine si dotate le iau astia de la autohaus-uri in general.

Edited by Andrei_VUV
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca cel putin 400000. Mi-e greu sa cred ca un diesel de pe vremea aia ar putea avea mai putin. Dar oricum, km sunt irelevanti la o masina de genul asta. Arata binisor, pare intretinuta, pretul e atractiv, daca nu are probleme tehnice majore sau rugina e fosrte buna. :thumbsup:
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.