Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GhQ4J.html#0277e1dfde

Maine m as duce sa vad masina asta, a mai vb cineva cu vanzatorul sau vazut autoturismul? E din Franta si asta nu mi prea place, dar la prima vedere cum vi se pare anuntul? Si daca vi se pare ok pretul, mie imi face cu ochiul, dar fara o verificare amanuntita nu risc. Multumesc si o seara faina.

Link to comment
Share on other sites

Pai sunteti din acelasi oras...in 30min iti poti raspunde la toate intrebarile,singur.

Eu doar am intrebat, normal ca o sa vad eu, am zis ca poate a mai fost cineva si nu are sens sa mai merg, e asa grav ca am pus o intrebare? Edited by Marius2015
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Va salut, sunt nou pe forum dar sunt fan BMW de cand ma stiu, defapt de cand eram copil si ma jucam intr-un E28 in garaj. In fine, gata cu offtopicul. Vreau sa imi iau ca prima masina un E46:

- benzina sau diesel, inclin spre benzina dar daca gasesc diesel tehnic ok e bun si ala

- prefer coupe sau cabrio dar la fel daca gasesc sedan tehnic ok e bun si ala

- motor si peste 2000cmc nu ma intereseaza impozit si taxe si etc

 

Ce spuneti de masina asta ? http://olx.ro/oferta/bmw-coupe-seria-3-e46-euro-4-ID6BKXS.html

Eu momentan sunt in CJ si a fost cineva sa o vada si a dus-o la un service unde i-au gasit urmatoarele probleme: a fost lovita/frecata/atinsa in partea stanga fata (partea cu volanul), trebuie schimbata sonda lambda, trebuie schimbat ceva senzor de temperatura exterior si e posibil sa fie stricat ceva senzor sub volan (nu am inteles exact care), trebuie facute unghiurile. Masina are 270k km reali (asa sustine proprietarul). Presupunand ca o sa-i rezolv problemele, oare merita masina sau sa mai caut? Eu ma gandeam sa ii ofer un 2700E pe ea. Bugetul de care dispun momentan este de 4000E.

 

Va multumesc si astept raspuns :D

 

P.S. Si daca ar fi sa o iau trebuie schimbate stopurile alea urate neaparat.

Edited by CSergiu
Link to comment
Share on other sites

Va salut, sunt nou pe forum dar sunt fan BMW de cand ma stiu, defapt de cand eram copil si ma jucam intr-un E28 in garaj. In fine, gata cu offtopicul. Vreau sa imi iau ca prima masina un E46:

- benzina sau diesel, inclin spre benzina dar daca gasesc diesel tehnic ok e bun si ala

- prefer coupe sau cabrio dar la fel daca gasesc sedan tehnic ok e bun si ala

- motor si peste 2000cmc nu ma intereseaza impozit si taxe si etc

 

Ce spuneti de masina asta ? http://olx.ro/oferta/bmw-coupe-seria-3-e46-euro-4-ID6BKXS.html

Eu momentan sunt in CJ si a fost cineva sa o vada si a dus-o la un service unde i-au gasit urmatoarele probleme: a fost lovita/frecata/atinsa in partea stanga fata (partea cu volanul), trebuie schimbata sonda lambda, trebuie schimbat ceva senzor de temperatura exterior si e posibil sa fie stricat ceva senzor sub volan (nu am inteles exact care), trebuie facute unghiurile. Masina are 270k km reali (asa sustine proprietarul). Presupunand ca o sa-i rezolv problemele, oare merita masina sau sa mai caut? Eu ma gandeam sa ii ofer un 2700E pe ea. Bugetul de care dispun momentan este de 4000E.

 

Va multumesc si astept raspuns :D

 

P.S. Si daca ar fi sa o iau trebuie schimbate stopurile alea urate neaparat.

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/175571-vand-e46-fl-m-tech-2/page__pid__2355486#entry2355486

Masina in care te sui si mergi ... nu inteleg cand oferta de e46 e asa variata sa-ti iei o masina si sa te apuci de reparat. O mie de euro ii cheltui imediat pe reparatii ... asa ii dai si nu mai ai bataie de cap. O iei cu probleme si stai mereu sa te gandesti cum sa o repari, unde o repari, preturi etc etc ...

Edited by lucianWRC
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa mentionez ca o sa caut doar prin CJ sau SB, eu fiind din SB dar lucrand in CJ. Nu vreau sa fac deplasari aiurea si cand ajung acolo sa constat ca masina e praf.

 

Sper sa nu se considere ca fac reclama sau ca imi laud eu masina pentru ca e a mea si pentru ca vreau sa o vand eu.

Dupa cum ti-am zis si telefonic, la pret putem discuta daca nu o vrei cu jantele pe 17 de vara si cu subwoofer.

De asemenea, repet, daca vrei poze cu ceva anume, imi spui si iti trimit. Ma gandesc serios sa fac si o prezentare video cu o descriere exacta a masinii. O pot livra oriunde in tara cu un avans de 100euro (adica 450lei), bani ce vor fi transferati in contul meu (asta ca sa fie vizibil circuitul banilor si sa nu creada cineva ca trag teapa).

Mai jos de 4.300euro fara jantele de vara si subwoofer eu nu o pot lasa, mai ales tinand cont ca in mai putin de 24h imi vin toate piesele pentru revizie (~150euro ca valoare) si pot lasa doar piesele si sa isi faca noul proprietar revizia sau o pot face eu free of charge si cu stampila in cartea service.

Personal, nu-ti doresc sa ajungi (cum am fost si eu la un moment dat), tentat de chilipiruri si ieftineli, iar apoi am ajuns sa dau 500euro doar pe reparatii la una din fostele masini.

Iti pot arata si contractul de vanzare cumparare pe care e trecuta suma cu care am luat-o eu, asta iarasi doar pentru linistea ta si ca sa vezi ca nu vorbesc din vise.

In final, decizia e a ta. Daca vrei sa iei o masina cu un istoric bine documentat atat pe forum, cat si in acte (facturi etc.), eu cred ca merita banii in plus.

 

Spor la luat decizia cea mai inteleapta!

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu se considere ca fac reclama sau ca imi laud eu masina pentru ca e a mea si pentru ca vreau sa o vand eu.

Dupa cum ti-am zis si telefonic, la pret putem discuta daca nu o vrei cu jantele pe 17 de vara si cu subwoofer.

De asemenea, repet, daca vrei poze cu ceva anume, imi spui si iti trimit. Ma gandesc serios sa fac si o prezentare video cu o descriere exacta a masinii. O pot livra oriunde in tara cu un avans de 100euro (adica 450lei), bani ce vor fi transferati in contul meu (asta ca sa fie vizibil circuitul banilor si sa nu creada cineva ca trag teapa).

Mai jos de 4.300euro fara jantele de vara si subwoofer eu nu o pot lasa, mai ales tinand cont ca in mai putin de 24h imi vin toate piesele pentru revizie (~150euro ca valoare) si pot lasa doar piesele si sa isi faca noul proprietar revizia sau o pot face eu free of charge si cu stampila in cartea service.

Personal, nu-ti doresc sa ajungi (cum am fost si eu la un moment dat), tentat de chilipiruri si ieftineli, iar apoi am ajuns sa dau 500euro doar pe reparatii la una din fostele masini.

Iti pot arata si contractul de vanzare cumparare pe care e trecuta suma cu care am luat-o eu, asta iarasi doar pentru linistea ta si ca sa vezi ca nu vorbesc din vise.

In final, decizia e a ta. Daca vrei sa iei o masina cu un istoric bine documentat atat pe forum, cat si in acte (facturi etc.), eu cred ca merita banii in plus.

 

Spor la luat decizia cea mai inteleapta!

 

Dar nu am vorbit la telefon :D Cred ca ma confunzi. Masina ta e foarte tentanta mai ales ca pare totul in regula cu ea dar 1.8 116CP e cam lenesa din perspectiva mea :( Motorizarea o strica, in rest pare "top-zustand" masina. Peste buget pot sa trec sa zicem daca fac un efort si sa sar la 4500E maxim maxim.

  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

+1 ... daca esti la primu' BMW esti tentat sa cauti mai ieftin, dar daca ai trecut deja printr-o experienta cu BMW, cu siguranta vei stii ce sa cauti.

 

Asta e valabil pt orice masina. Cine a avut o masina si a intretinut-o cum trebuie, nu va mai sorta dupa pret crescator :) a, ca majoritatea iau cazane si trag de ele..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adaug la lista mea de masini studiate/verificate

 

10. Masina din flota firmei in care lucrez: BMW 525d xDrive, 2012, aprox <115k km. De curand a avut probleme la cutia de transfer, turbina mica schimbata, dpf. Inca are probleme la suspensii (zgomote), la semnalizari si se mai aprinde eroarea de noxe. Am zis pas, pare o gaura neagra de bani :)

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adaug la lista mea de masini studiate/verificate

 

10. Masina din flota firmei in care lucrez: BMW 525d xDrive, 2012, aprox <115k km. De curand a avut probleme la cutia de transfer, turbina mica schimbata, dpf. Inca are probleme la suspensii (zgomote), la semnalizari si se mai aprinde eroarea de noxe. Am zis pas, pare o gaura neagra de bani :)

 

Adaug si eu inca un exemplar de 525xd, 2012, 75.000km. Al doilea set de discuri de frana fata schimbate, ovalizate de fiecare data, tampoane motor varza, cutia de transfer varza, cateva cabluri uzate, 3 senzori morti la nici 1 an de la achizitie..singurul lucru premium la masina a fost pretul, in rest a avut probleme in mod constant.

Edited by B-490-RZV
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/an...html#f2412c01f1

 

Buna seara, pareri despre aceasta masina?

 

Arata bine, e dotata, trebuie doar sa fii sigur ca merita acei bani, nefiind putini deloc. Cam multi KM totusi pt banii astia, totusi pluseaza prin dotari si an de fabricatie. Trebuie sa mergi cu ea in reprezentanta si daca totu-i asa cum trebuie, go 4 it.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sincer, pare sa aiba ceva buba. Tipul e samsar, aduce multe masini, iar in DE de exemplu nu gasesti asemenea dotari nici macar la pret fara TVA.

 

Asta cam asa e , este cea mai ieftina dintre toate plus ca nici pe mobile nu am gasit la o scurta cautare ceva macar asemanator dotarilor.

 

 

Dar de aceasta :

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GhGQF.html#89ceb9c56e

 

Masina in schimb este 2013.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

Ma numesc Adrian si sunt nou pe forum.

Caut de cateva luni un F10 care sa-mi fie pe plac si la un pret acceptabil.

Am gasit masina asta, dar nu stiu cum e cu intretinerea tapiteriei pentru ca toti imi spun ca este foarte pretentioasa si ca o sa plang dupa ce o cumpar ca se va murdari repede, toci de la haina s.a.m.d http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gh2mp.html

Aviz celor care au aceasta tapiterie pe masina: este greu de intretinut?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.