Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

KM sunt luati din cheie, in momentul citirii in service.

Exista diferente mici intre km din cheie si cei din CAS.

Daca omul lasa cheia de rezerva inca nesincronizata cu masina, una din dati, asa ai erorile respective.

Sunt multe posturi asemanatoare pe forumurile din UK.

 

LE: la masina in cauza, daca are CAS4, pur si simplu nu merita darea inapoi de km (costa mult prea mult sa fie facuta "fara urme"), cel mai ok citesti ambele chei in reprezentanta, test de rampa si test la drum, in diverese conditii (oriunde - si la ei, si la mecanic de incredere sau service autorizat), si daca nu sunt lucruri de semnalat, ar trebui sa fie o masina ok. In ce priveste pretul, verifica preturile de pe mobile.de in conditii asemanatoare.

 

Buna ziua, imi cer scuze daca va intrerup cearta si intepaturile. De 2 zile a aparut acest anunt:

 

https://www.autovit....html#3273ca7afe

 

avand in vedere ca era si vin-ul, am scos si un istoric.

 

Pe langa lipsa de 1 an si ceva din istoric am observat asta:

 

2013-10-09 00:00:00 30,229 km Repair Jobs (0.00 hours) 31892

2013-08-13 00:00:00 30,236 km Repair Jobs (0.67 hours) 3189

 

Cu alte cuvinte, masina in 2 luni in loc sa faca, scade din km?

 

Ati mai vazut masina postata pe undeva? Imi puteti da vreun sfat?

Edited by Radu G
Link to comment
Share on other sites

 

Vezi ca masina nu a avut navi din fabrica, a fost masina unei cunostinte....personal nu recomand

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

Stie cineva ce inseamna codurile 31531, respectiv 31586 de pe coloana "Dealer"

din istoricul urmator? In mod normal e un dealer din Romania.

 

Dealer History

Date Mileage Type Dealer

 

2012-02-07 10:38:00 48,185 km Dealer Visit 31586

2012-02-07 00:00:00 48,207 km Repair Jobs (4.17 hours) 31531

2012-01-19 00:00:00 47,553 km Repair Jobs (0.50 hours) 31531

2012-01-18 14:52:00 47,553 km Dealer Visit 31586

2011-11-16 09:36:00 43,625 km Dealer Visit 31586

2011-11-16 00:00:00 43,628 km Repair Jobs (1.00 hours) 31531

2011-02-17 00:00:00 23,567 km Repair Jobs (1.50 hours) 31531

Edited by bm1ser
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

Stie cineva ce inseamna codurile 31531, respectiv 31586 de pe coloana "Dealer"

din istoricul urmator? In mod normal e un dealer din Romania.

 

Dealer History

Date Mileage Type Dealer

 

2012-02-07 10:38:00 48,185 km Dealer Visit 31586

2012-02-07 00:00:00 48,207 km Repair Jobs (4.17 hours) 31531

2012-01-19 00:00:00 47,553 km Repair Jobs (0.50 hours) 31531

2012-01-18 14:52:00 47,553 km Dealer Visit 31586

2011-11-16 09:36:00 43,625 km Dealer Visit 31586

2011-11-16 00:00:00 43,628 km Repair Jobs (1.00 hours) 31531

2011-02-17 00:00:00 23,567 km Repair Jobs (1.50 hours) 31531

 

Suna la BMW si intreaba-i.

Sau trimite-le mail: kundenbetreuung@bmw.de

Eu le-am trimis mail si i-am intrebat de recomandarea pt schimbul de distributie.

Mi-au raspuns destul de repede.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

M-ar interesa un BMW F30 cu o cutie automata asa ca am gasit la mine in oras urmatorul anunt:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GiubW.html#a9c669e850

 

M-am intalnit cu persoana respectiva, am condus masina si am ramas profund impresionat de cum se misca masina. Mentionez ca nu am mai condus alt model de genul acesta, doar un BMW seria 1 din 2005, probabil nu se compara deloc.

 

Ce spuneti, merita?

Edited by mazualx
Link to comment
Share on other sites

Pot asa o vad eu si sa ii fac un test daca esti interesat cu adevarat de ea.

 

Sunt interesat,am vorbit cu proprietarul dar nu vrea sa imi dea vin-ul ca sa o verific,dacĂŁ poti sa o vezi si sa ii faci un test,si sa imi lași pe privat numĂŁrul tĂŁu de telefon.mersi

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt interesat,am vorbit cu proprietarul dar nu vrea sa imi dea vin-ul ca sa o verific,dacĂŁ poti sa o vezi si sa ii faci un test,si sa imi lași pe privat numĂŁrul tĂŁu de telefon.mersi

 

Pentru ce sa o mai vezi daca nici macar VIN'ul nu vrea sa ti-l dea...

eu zic sa te feresti de masinile de acolo(AG Pitesti).. Mai bine cauta alta masina. :download:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mor cand aud chestii de-astea... Cum frate sa nu iti dea VIN, si sa mai vrei in continuare sa vezi masina??

Daca din start "proprietarul" masinii nu iti ofera nici cel mai mic indiciu de corectitudine, la ce te astepti, ca masina sa fie impecabila??

Luati cate o teapa cat voi de mare, dupa care va plangeti pe forumuri si pe grupuri FB ca Bmw face masini proaste, ca pica aia si aia, ca uite ce zgomot are, e normal asta de la o masina germana? :)

 

No offence!

Sunt interesat,am vorbit cu proprietarul dar nu vrea sa imi dea vin-ul ca sa o verific,dacĂŁ poti sa o vezi si sa ii faci un test,si sa imi lași pe privat numĂŁrul tĂŁu de telefon.mersi

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

M-ar interesa un BMW F30 cu o cutie automata asa ca am gasit la mine in oras urmatorul anunt:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GiubW.html#a9c669e850

 

M-am intalnit cu persoana respectiva, am condus masina si am ramas profund impresionat de cum se misca masina. Mentionez ca nu am mai condus alt model de genul acesta, doar un BMW seria 1 din 2005, probabil nu se compara deloc.

 

Ce spuneti, merita?

 

Aspecte la care sa fii atent:

1. Masina e recent adusa dar pozele sunt vechi, ma asteptam sa vad zapada nu pomi verzi.

2. Ia-i VIN-ul, verifica-l, banui ca are ceva mai multi KM, ar explica oarecum pretul.

3. Du-o la un service, verifica de trosneli, cam asta ar fi cel mai mare risc, sa fi fost lovita.

4. Pretul e oarecum mic, cred ca e cel mai ieftin F30 in momentul de fata.

5. Carligul ara pare foarte folositor dar si folosit. Tractarea excesiva ma duce cu gandul la uzura ambreiaj si eventual articulatii spate. Verifica aspectele astea.

Edited by ccristian
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Aspecte la care sa fii atent:

1. Masina e recent adusa dar pozele sunt vechi, ma asteptam sa vad zapada nu pomi verzi.

2. Ia-i VIN-ul, verifica-l, banui ca are ceva mai multi KM, ar explica oarecum pretul.

3. Du-o la un service, verifica de trosneli, cam asta ar fi cel mai mare risc, sa fi fost lovita.

4. Pretul e oarecum mic, cred ca e cel mai ieftin F30 in momentul de fata.

5. Carligul ara pare foarte folositor dar si folosit. Tractarea excesiva ma duce cu gandul la uzura ambreiaj si eventual articulatii spate. Verifica aspectele astea.

 

Mersi mult pentru sfaturi!!

Voi lua in considerare cele spuse de tine iar avand in vedere ca e la mine in oras ma gandesc ca o pot verifica mai atent.

 

Drumuri bune!

Link to comment
Share on other sites

Pretul nu este asa de mic.Nu are optionale mai deloc,volan sport ,cutie automata,si carlig ,cam astea sunt optionalele masini,este si 318d.

Km nu cred ca sunt dati inapoi deoarece costa cam mult si se vede imediat la orice tester.(daca o dadea inapoi o dadea mai mult)

Incearca sa mai negociezi dar verifica atent masina cu cineva care se pricepe.

Am obeservat ca samsari dau kilometrajul din bord sa arate in mile ,ca sa fie mai putine,vezi langa cifrele de la kilometraj sa fie km nu mls.

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

Se scrie i-a atunci cand cratima marcheaza rostirea impreuna a doua parti de vorbire diferite – i (pronume personal, persoana a treia, numarul singular, forma neaccentuata) si a (auxiliarul perfectului compus al oricarui verb, la persoana a treia, singular) : El i-a spus adevarul – a spus (verb) si i (pronume personal, forma neaccentuata – lui / ei, ĂŽi, i). :thumbsup:

 

putem sa construim un enunt in care sa utilizam formele mentionate anterior, pentru a le putea retine mai usor, si care ar putea fi, de exemplu :

Ia, ma gandeam si eu ca atunci cand i-a spus sa ia avionul, nu i-au trecut prin minte consecintele, iar eu iau in serios aceasta situatie.

 

Acum sper ca ai inteles, nu? :rolleyes: . A, sa nu uit; unul nu unu' . UNUL (pronume nehotarat care tine locul unui substantiv), e vorba de cineva, nu de cifra 1-unu. Eventual unu'. Multumesc de remarca. :rolleyes:

 

E bine ca mai si semnalizezi.

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Pretul nu este asa de mic.Nu are optionale mai deloc,volan sport ,cutie automata,si carlig ,cam astea sunt optionalele masini,este si 318d.

Km nu cred ca sunt dati inapoi deoarece costa cam mult si se vede imediat la orice tester.(daca o dadea inapoi o dadea mai mult)

Incearca sa mai negociezi dar verifica atent masina cu cineva care se pricepe.

Am obeservat ca samsari dau kilometrajul din bord sa arate in mile ,ca sa fie mai putine,vezi langa cifrele de la kilometraj sa fie km nu mls.

 

Multumesc pentru informatii.

Un alt lucru destul de ciudat pe care l-am observat este legat de valabilitatea anuntului. Din ce stiu eu masina este la vanzare de ceva vreme (aprox. 2-3 luni) si proprietarul tot continua sa lase din pret. Asta poate fi un lucru bun insa mie imi naste suspiciuni.

 

De asemenea, aveti idee ce ar trebui verificat legat de starea cutiei de viteze? Stiu ca este o parte destul de sensibila si in cazul in care ar fi ceva probleme, acestea ar fi destul de costisitoare.

 

O zi cat mai buna.

Link to comment
Share on other sites

buna ziua, colegi forumisti !

 

sunt interesat de masina asta...

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320i-sport-coupe-ID7GksMW.html

 

este de ceva timp pe autovit si pretul scade de fiecare data cand anuntul este actualizat.

in decembrie 2016 cerea vreo 12500 euro... acum aste 10700 euro.

pretul este sub pretul pietei cu destul de mult, ce parere aveti ?

 

am bagat seria: E462422 in bimmerworks si masina corespunde.

dar, nu pot verifica istoricul in bmdecode.com (site-ul nu merge)

 

cunoaste cineva masina ???

 

multumesc !

Edited by petreop
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.