Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

minte putin in anunt si la telefon, iar daca vei verifica km vei avea o mica surpriza. dar daca poti trece peste astea, go for it

eu nu m-am obosit sa bat drumul

am sunat si verificat zeci de e92 si niciunul nu a fost ce trebuie sub 10-11mii. cel putin sub 10mii ABSOLUT nicio masina nu a fost demna macar pt o vizionare (sau poate sunt eu prea sictirit si pretentios)

am mai pus putin la buget si acum sunt pe cale sa iau un f20 (oricum era o masina pt incepator, nu pt mine)

e una la pitesti (e92) si aproape ca era sa plec sa o vad, dar dupa convorbire a crescut samsarul pretul fara motiv...asa din aer, plus ca avea ultima intrare in service acum multi ani, deci era la ghici

parerea mea e ca un e92 bun fara 11-12mii nu gasesti (optimistic vorbind), iar pt mine nu era rentabil un e92 de 12mii pt un incepator.

 

multumesc !

am vorbit si eu la telefon cu vanzatorul (flavius) si mi-a spus ca masina este adusa din italia

acum 4 luni si ca a circulat cu numere rosii.

de verificat km. nu am apucat... astept seria de la el sa o bag pe auto-records sa vad ce istoric are.

tu de unde stii ca minte la numarul km ?

ai verificat-o si tu ?

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

am primit seria masinii si am verificat-o pe auto-records.

dezamagire totala !!! samsar de samsar, tepar de tepar...

masina avea in 12/06/2015 in italia/carpi la ultima intrare in reteaua bmw 275.000 km

si acum in 01/07/2017 este scoasa la vanzare cu 225.000 km.

 

oare o fi mers cu spatele in ultimii doi ani de s-au dat kilometrii inapoi ??? :frantics: :frantics: :frantics:

 

samsarul roman nu se invata niciodata, sau este de o nesimtire iesita din comun !!!

 

nu pot sa cred ca inca mai exista asemenea exemplare de oameni.

in era internetului unde se poate afla in cateva minute si cu 4.5 euro taxa,

absolut tot despre istoricul masinii, unii inca mai incearca sa dea tepe !!!

 

bafta si atentie la acest tepar !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pai eu ti-am zis ca vei avea o surpriza. trebuia sa ma crezi pe cuvant, nu mai dadeai banii sa verifici si tu. masina are lejer 330-350mii km

bine...si pretul reflecta putin treaba asta. ti-am scris mai sus ca sub 10mii tot ce am verificat eu erau varza.

de asta am crescut bugetul si m-am orientat catre seria 1 an minim 2012

din experienta recenta iti spun ca vei avea nevoie de multa bafta sa gasesti un e92 sub 10mii bun

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

degeaba mi-ai dat minus pt ca nu aveam niciun raport, altfel le impartaseam pe toate aici. mi-a verificat si mie cineva si mi-a comunicat doar, fara rapoarte.

cat despre pret, am scris clar ca oricum e ieftina, dar asta nu inseamna ca trebuie sa dai 9mii pe o masina cu 350mii km doar pt ca modelul respectiv se vinde putin mai scump daca are km putini. e o gandire total aiurea pt ca tu tot cheltui 9mii...in fine...

in ultimul rand, eu cand am cautat, am inceput la 9mii pur si simplu pt ca nu stiam la cat merge un e92 bun si mai important, pt ca nu ma intereseaza prea tare dotari si scheme, e o masina pt un incepator.

dar m-am trezit la realitate singur, am crescut bugetul considerabil si am cautat un model mai recent.

 

va salut!

Link to comment
Share on other sites

degeaba mi-ai dat minus pt ca nu aveam niciun raport, altfel le impartaseam pe toate aici. mi-a verificat si mie cineva si mi-a comunicat doar, fara rapoarte.

cat despre pret, am scris clar ca oricum e ieftina, dar asta nu inseamna ca trebuie sa dai 9mii pe o masina cu 350mii km doar pt ca modelul respectiv se vinde putin mai scump daca are km putini. e o gandire total aiurea pt ca tu tot cheltui 9mii...in fine...

in ultimul rand, eu cand am cautat, am inceput la 9mii pur si simplu pt ca nu stiam la cat merge un e92 bun si mai important, pt ca nu ma intereseaza prea tare dotari si scheme, e o masina pt un incepator.

dar m-am trezit la realitate singur, am crescut bugetul considerabil si am cautat un model mai recent.

 

va salut!

 

cum adica, e92 este masina de incepatori ???

daca ai cunostinte in domeniu te rog, impartaseste si altora mai putin initiati...

 

multumesc !

 

@darksan

"Interesant ca mereu vreti masini cinstite la pret de dumping. Era clar ca la 9000 de euro masina aia nu avea cum sa fie in regula."

 

eu, nu am comentat pretul, ci minciuna si hotia !

daca in anunt aparea cu peste 275.000 km era credibil, dar asa cu 2 ani in plus

si cu 50.000 km in minus... este pur si simplu asa cum am mai spus "samsar de samsar, tepar de tepar"

 

succes !

Edited by petreop
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Toate astea se intampla pt ca toti vor chilipiruri. Daca nu ar fi asa nu am mai avea discutiile astea pe forum. Iar samsarii se orienteaza dupa ce vrea piata. Daca suntem asa suparati pe samsari de ce nu luam masini din germania la pretul corect? Ah, da, stiu...alea sunt scumpe...
  • Like 9
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am mai pus putin la buget si acum sunt pe cale sa iau un f20 (oricum era o masina pt incepator, nu pt mine)

cum adica, e92 este masina de incepatori ???

daca ai cunostinte in domeniu te rog, impartaseste si altora mai putin initiati...

Ai inteles tu gresit, a spus ca masina va fi cumparata pentru cineva care este incepator.

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

Romanii cauta masini cat mai ieftine, intretinute, dar cu multe dotari si km putini. Asa ceva nu exista si daca nu faci verificari inainte de achizitie poti ajunge sa cumperi asa ceva:post-60251-0-71452200-1499234124_thumb.jpg

Masinile bune din RO ajung la cunostinte de-ale proprietarilor, nici macar pe OLX nu ajung, pe autovit nici atat.

Edited by jeezy
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

poti lua masina din China, Taiwan, Madagascar, Capul Bunei Sperante etc... cele rulate in tara sunt jaf pt ca intretinerea costa si romanul e si sarac si nici nu are apucaturile necesare din nastere. Poti cumpara mult mai ieftin din tara masini nemodificate datorita legii TVA ului (ma refer la masini mai noi), altfel ce tu iei din Germania cu 20mi+ drum in Ro costa vreo 18. La intrebarea da dar e masina dreapta raspunsul e simplu - ti a trecut prin cap sa o verifici?? costa cativa euro majoritatea poti vedea si pozele de pe site urile de afara. Dar pana una alta sa ne dam cu fundu de pamant aoleooo modifica "Uleshi masinile.. :)
  • Like 2
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

poti lua masina din China, Taiwan, Madagascar, Capul Bunei Sperante etc... cele rulate in tara sunt jaf pt ca intretinerea costa si romanul e si sarac si nici nu are apucaturile necesare din nastere. Poti cumpara mult mai ieftin din tara masini nemodificate datorita legii TVA ului (ma refer la masini mai noi), altfel ce tu iei din Germania cu 20mi+ drum in Ro costa vreo 18. La intrebarea da dar e masina dreapta raspunsul e simplu - ti a trecut prin cap sa o verifici?? costa cativa euro majoritatea poti vedea si pozele de pe site urile de afara. Dar pana una alta sa ne dam cu fundu de pamant aoleooo modifica "Uleshi masinile.. :)

 

Sa inteleg ca toate masinile din Romania sunt niste mizerii si nimeni nu are bani sa le intretina?

Stai jos, 3.

  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca toate masinile din Romania sunt niste mizerii si nimeni nu are bani sa le intretina?

Stai jos, 3.

lol :)) Sa inteleg ca toti tiganii sunt rai? cazurile particulare nu formeaza generalitatea insa in viata e bn sa generalizezi cand nu te referi la cazuri particulare.. Altfel daca vezi noaptea un malac cu o maceta n mana pe un drum laturalnic ce faci? Ocolesti mergand pe deductii logice sau dau inainte pe sistemul sa nu generalizam ce daca pare un criminal :))))

Mai pe intelesul oricui in Ro majoritatea sunt exact asa cum stiti si voi, exceptiile exista peste tot. Chestiuni de logica banala.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

poti lua masina din China, Taiwan, Madagascar, Capul Bunei Sperante etc... cele rulate in tara sunt jaf pt ca intretinerea costa si romanul e si sarac si nici nu are apucaturile necesare din nastere. Poti cumpara mult mai ieftin din tara masini nemodificate datorita legii TVA ului (ma refer la masini mai noi), altfel ce tu iei din Germania cu 20mi+ drum in Ro costa vreo 18. La intrebarea da dar e masina dreapta raspunsul e simplu - ti a trecut prin cap sa o verifici?? costa cativa euro majoritatea poti vedea si pozele de pe site urile de afara. Dar pana una alta sa ne dam cu fundu de pamant aoleooo modifica "Uleshi masinile.. :)

Costa o p.....Hai sa fim seriosi 600 ron un schimb de ulei la 15.000 nu este mult.Pot sa spun ca in Anglia chiar nu-i intereseaza de masini merg cu ele pana incep sa se vaite si dupa aceea mai schimba ce este de schimbat.Un prieten a luat un GT BMW di reprezentanta ,primul interval de service era depasit cu 7 mii de mile.Masina avea acum 34.000 mile,i-au dat garantie in continuare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am nevoie de parerea unor cunoscatori, care-si dau seama dintr-o privire daca anuntul e al unui samsar sau nu :)

 

De asta ce parere aveti?

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-3gt-ID7Gm6ME.html

 

Ochiul meu nepriceput zice ca-i cam ieftina pt dotari. Nu am sunat sa cer VIN-ul, dar oare se merita sa-l cer? Pana acu 2 zile masina era pusa la vanzare cu 17.990, acum 2 zile a redus-o la 17.390. Probabil din cauza cererii prea mari :D

 

Merci anticipat!

 

LE: Si inca o intrebare (dubla) in legatura cu auto-records si alte site-uri similare:

 

1) chiar au acces la istoricul original al acestor masini? Sau cum stiu de toate reviziile facute?

 

2) presupun ca pt accidente, le inregistreaza doar daca masina a fost reparata la reprezentata, nu? Sau au alt sistem dupa care tin evidenta accidentelor?

Edited by larry p.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Costa o p.....Hai sa fim seriosi 600 ron un schimb de ulei la 15.000 nu este mult.Pot sa spun ca in Anglia chiar nu-i intereseaza de masini merg cu ele pana incep sa se vaite si dupa aceea mai schimba ce este de schimbat.Un prieten a luat un GT BMW di reprezentanta ,primul interval de service era depasit cu 7 mii de mile.Masina avea acum 34.000 mile,i-au dat garantie in continuare.

CONFIRM! am locuit mult in UK asa este isi bat joc de masini efectiv. UK-SPANIA-ITALIA=rable, franta...asa si asa, Belgia, Olanda-bune, Germania-bune+, Austria..asa si asa. Mentiune pt unii *generalizez. Stiu ca "era odata un spaniol ba si cati bani baga ala in masina deci... service din 5 in 5km..." gen. Generalitatile NU se refera la exceptii. Daca cumva in Ro considera cineva ca e raiul masinilor sa scoata capu pe geam eu vad in general numai rable pe drumuri...

P.S.: eram ironic cu tarile alea :)) masini bune inseamna DE,NL,BE

 

Salut. Am nevoie de parerea unor cunoscatori, care-si dau seama dintr-o privire daca anuntul e al unui samsar sau nu :)

 

De asta ce parere aveti?

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-3gt-ID7Gm6ME.html

 

Ochiul meu nepriceput zice ca-i cam ieftina pt dotari. Nu am sunat sa cer VIN-ul, dar oare se merita sa-l cer? Pana acu 2 zile masina era pusa la vanzare cu 17.990, acum 2 zile a redus-o la 17.390. Probabil din cauza cererii prea mari :D

 

Merci anticipat!

 

LE: Si inca o intrebare (dubla) in legatura cu auto-records si alte site-uri similare:

 

1) chiar au acces la istoricul original al acestor masini? Sau cum stiu de toate reviziile facute?

 

2) presupun ca pt accidente, le inregistreaza doar daca masina a fost reparata la reprezentata, nu? Sau au alt sistem dupa care tin evidenta accidentelor?

cunosc vanzatoru. nu modifica masini. auto-records da exact din serverul BMW. Ce mai face vanzatorul acesta mai vopseste cotierele, marginile la scaune daca se ia vopseaua. Masinile sunt de Belgia luate de pe carsontheweb... deci cn stie "fenomenul" intelege de unde isi castiga el banii, nu din masluire de masini :) Bine cam in zadar scriu eu aici vor venii bivolii sa ma contrazica. Aa si uitasem, pune km mai putini in anunturi in special daca nu specifica KM reali cum e cazul acesteia probabil are 200 si, dar nu ii da inapoi doar in anunt pune mai putini sa sune omul, pe bord ii lasa cati sunt:) si 2 vedeti ca mai nou masinile se pot verifica nu mai e ca pe vremea Eladei cand nu aveai cum. Acum "samsarii" nu mai sunt analfabetii aia de aduceau dacii de la Polonezi sunt baieti tineri cu scoli firme etc.. dinozaurii aia vechi de umbla cu masticul dupa ei vand vectre, cazane etc prin targuri

Edited by bmwfan85
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

lol :)) Sa inteleg ca toti tiganii sunt rai? cazurile particulare nu formeaza generalitatea insa in viata e bn sa generalizezi cand nu te referi la cazuri particulare.. Altfel daca vezi noaptea un malac cu o maceta n mana pe un drum laturalnic ce faci? Ocolesti mergand pe deductii logice sau dau inainte pe sistemul sa nu generalizam ce daca pare un criminal :))))

Mai pe intelesul oricui in Ro majoritatea sunt exact asa cum stiti si voi, exceptiile exista peste tot. Chestiuni de logica banala.

 

vezi ca ti-ai contrazis singur argumentul, astfel facandu-l lipsit de sens. ai facut o dubla negatie practic. dar nu iti voi explica unde pt era de datoria ta sa fii atent la scoala popcorm1.gif

 

ps: sunt sigur ca nu vei gasi greseala, dar bafta! console.gif

Link to comment
Share on other sites

100% samsar. Nu trebuie sa fi expert sa-ti dai seama, e anunt clasic/tipic.

 

Hm... Mi-am dat seama din anunt ca e o persoana care se ocupa cu asa ceva, insa macar nu a pus chestii de genul "extra full, geamuri blindate, nu bate, nu troncane, nu consuma ulei, platesc verificarea daca KM nu sunt reali" :)

 

Din ce-am citit pe-aici (am rasfoit topicul asta vreo ora), practic sunt si persoane mai "cinstite" care isi scot profitul din deducerea de TVA, daca am inteles corect, ori asta ar insemna ca masina poate fi ok.

 

Colegul de mai sus @bmwfan85 a spus ca-l cunoaste si ca ia masinile de pe COTW si cred ca la asta s-a referit cand a zis "deci cn stie "fenomenul" intelege de unde isi castiga el banii"

 

Doar ca n-am inteles exact care-i treana cu COTW. Acolo se liciteaza masini care au mici probleme (zgarieturi, bara indoita, etc), sau inclusiv cele cu accidente mai serioase? Daca masina e luata de-acolo cu niste mici zgarieturi polish-ate, nu-i pb, dar daca a avut vreun accident, asta deja e alta treaba.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.