Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Simplificat mi se pare si in cazul in care se cumpara de la firma de import auto cu factura.

 

Stiu ca statul mai are o reglementare ca sa inscrii masina pe rol in maxim o luna de cand o dobandesti. La inscrierea pe rol e nevoie de CIV, or CIV-ul se obtine in 3 luni in momentul de fata, cum se rezolva conflictul asta? Cred ca se rezolva cu plata amenzii depasirii termenului :).

 

In Cluj nu e nevoie de CIV ca sa o impui la taxe si impozite.

Link to comment
Share on other sites

asta

 

Exista un nou tip de C-V, in 5 exemplare, pe care se aplica direct stampilele de la primarie. Practic, acest contract include si 'fiscalul' .

practic el se intocmeste intr-un singur exemplar original, semnat de ambele parti, la care se adauga alte 4 copii xerox

Modelul-contractului-de-instrainare-dobandire-a-unei-masini.png

Link to comment
Share on other sites

practic el se intocmeste intr-un singur exemplar original, semnat de ambele parti, la care se adauga alte 4 copii xerox

 

Da, am avut o exprimare nefericita. Ideea e ca trebuie sa ai 5 foi in final, un original si 4 copii. Din cate tin minte, o foaie ramane la vanzator, una la primaria vanzatorului, una la primaria ta, una la dosarul de inmatriculare si una la tine. Nu mai tin minte daca e necesar ca originalul sa fie depus in dosarul de inmatriculare, sau e ok si o copie.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Fara navigatie, cutie manuala, 335i... motive sunt destule pentru pretul scazut. Nu ca nu ar fi masina buna doar ca nisa de clienti este foarte restransa.

 

unii considera toate aceste lucruri ca fiind ceva bun, la motor si cutie cred ca e clar, si navigatia e un lucru in minus care sa se strice si in plus de multe ori scade considerabil pretul masinii :D

 

edit - ma rog, nu vreau sa zic ca se *strica* (mecanic/electronic) navigatia, ci ca devine inutila, expira harti, etc. mai ales la o masina din 2008

Edited by drujbex
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu, se referea probabil ca e inutila acea unitate multimedia pe un 335i si ca e inca o grija in minus.

 

Cutia manuala o vad si eu ca un plus pentru mototrul asta. In schimb, acea unitate multimedia este nice to have, dar acum cand exista waze si iPhone 7 plus nu prea ii mai vad rostul.

 

Eu intrebam pentru ca pe mobile.de nu gasesc nimic sub 100k km in banii astia si e putin dubios, dar ma gandesc ca daca e singurul proprietar probabil vrea sa o vanda cat mai repede, sa nu ii mai ocupe locul in garaj. Greu de crezut in RO, dar o sa il sun sa vad despre ce este vorba.

 

Ps: oricand se poate face retrofit, nu asta e problema.

Link to comment
Share on other sites

AdicĂŁ prețul mașinii scade pentru cĂŁ are navigație?

 

m-am exprimat eu foarte prost, chiar asa se intelege din ce-am scris. ma bucur insa ca a inteles Afk

voiam sa zic ca lipsa navigatiei se traduce intr-un pret mai mic, adica invers.

 

si eu m-am uitat recent pe mobile dupa e92-uri 335i si sunt intr'adevar toate peste 15.000 si peste 100k

asta vad ca are si pompa de inalte schimbata.

cu factura, presupun.

problema e ca BMW n-a rezolvat niciodata cu adevarat problema asta si chiar daca a fost inlocuita ramane un punct slab

 

in rest e foarte multa masina care se tuneaza relativ usor sa ajungi la 90% din performantele unui M3 din aceeasi generatie insa fara durerile de cap aferente raritatii propulsorului

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GnRBR.html#1d4d896ed1

Ce pĂŁrere aveĂâşi despre aceasta,spune cĂŁ ultima intrare in reprezentanĂâşĂŁ este in 2013 cu 165k ,cĂŁ ĂŽn ultimii 4 ani maĂâ˘ina a circulat foarte puĂâşin,nu Mi-a dat vin-ul,a mai spus cĂŁ a schimbat Ăâ˘i distribuĂâşia si uleiul in cutie ,dar nu detine facturile.

Masina nu este pentru mine ,este pentru fratele meu ,deja i-am spus sĂŁ caute altceva,dar totusi poate cunoaste cineva aici masina

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.