Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Tinand cont ca sunt in cautare de un F10 525, am luat legatura cu vanzatorul acestei masini https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-525-ID7GnEv4.html , masina este din Craiova, si la telefon vanzatorulmi-a confirmat faptul ca el a adus-o din Germania in ianuarie 2017 , apoi dupa ce i-am spus ca masina are o intrare/verificare in bucuresti( am vericat pe auto-records) si-a adus aminte ca de fapt ...nu mai tine mine de unde a luat-o si am decis sa ii fac si un autodna, iar un urma raportului surpriza: apar poze cu ceva dauna, relativ mica, dar km dati inapoi iar masina a fost adusa si cumparata de la un samasar, zic asta dupa pozele care apar in raport, sunt genul pozelor pe care le fac EI, SAMSARII, deci stati departe de ea, vanzatorul actual zice ca nu stia acest lucru, dar este un mincinos, cred ca a aflat ce...cotet a luat pe bani multi.

Raportul_autoDNA_WBA5C91020D460413.pdf

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

PĂŁrerea mea personalĂŁ este ca o reparație de 1000 EUR in Germania nu e mare lucru.. probabil or fi schimbat spoilerul, o aripa sau un far și cam atât..

De ex, dacĂŁ sarea un airbag sau se ĂŽndoia un lonjeron, atunci reparația ar fi costat de 10 ori mai mult, clar

Link to comment
Share on other sites

Destul de ciudat cu 100000 km in 07.03.2017, pe auto records km sunt in regula, oare autodna este de incredere ? Iar avaria suerita cred ca sunt zgarieturile care se vad in pozele cand masina era in Germania. Cred ca in 07.03 masina a intrat undeva si s-au citit groso-modo 100000, atasez si raportul auto-records.

d460413-vehicle-information.pdf

Link to comment
Share on other sites

<1000 de eur e o revopsire de 2-3 elemente in niciun caz un far led...iar dauna care se vede in poze e acea portiera care are marginea ciobita? Cred ca e prima data cand vezi niste poze de pe un site de licitatii nu? 😀

 

Pozele din ianurie sunt de pe site-ul extern (licitatie probabil) iar cele din martie ale samsarului din romania...nu e nimic anormal 2 luni intre intrarea la vanzare in afara si vanzarea in Ro de catre samsar...se vede in pozele externe ca intrarea in service la 102 e reala...deci cati km sa aiba acum reali, in 8 luni in Ro (mar-nov) 130-140k?

 

Ce vreau sa zic e ca dpmdv raportul nu o pune intr-o lumina proasta pe atat cat zici tu si in niciun caz proprietarul anterior nu a luat teapa (decat poate daca samsarul i-a vandut-o cu 30-40k km pe bord la un pret pe masura)

Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg de ce nu va luati direct masinile din Germania(indiferent de buget-fiecare dupa cat are si poate)!?!

 

tot stati si comparati tot felul de masini mai mult sau mai putin intretinute, de pe autovit si/sau olx, si va contrariati cand aflati-sau presupuneti- ca masinile fie au fost lovite, fie au fost dati km inapoi, fie au fost aduse/sunt vandute de "samsari", fie toate cele antementionate.

 

apoi, se mai pun unii de pe forum sa bata drumuri prin patrie sa vada tot felul de cazane de pe autovit si ajung apoi, tot ei, la concluzia ca socotind cheltuielile cu deplasarile, timpul pierdut si nervii mancati ca ar fi fost mai ok sa mearga direct in Germania sa isi aduca masina sau sa plateasca sa li se aduca.

 

 

*a nu se intelege ca in Germania toate masinile sunt perfecte sau toti vanzatorii cinstiti insa, raportul intre pretul si calitatea masinilor este unul net superior dpdv al corectitudinii.*

 

in final, se mira lumea ca ajung unele modele din Ro la preturi de iti sta mintea in loc.(vezi F10,F30,etc.), chiar si luand in considerare mult discutata eludare, de catre samsari, a TVA si, desi cunoscatori, multi dintre voi, de toate aceste aspecte tot ajungeti sa va luati masini din Ro...

 

Personal, sustin ca este mai benefic de 9/10 ori sa achizitioanezi o masina din Germania decat din Romania, luand in considerae toate cele de mai sus si multe altele, insa e prea lunga discutia oe tema asta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Km s-ar putea sa fie dati inapoi. O sa aiba nevoie de distributie imediat dupa ce o cumperi. Interiorul mi se pare hidos, pretul relativ mare. Si in e90-ul ala chiar daca este destul de nou s-ar putea sa bagi mai multi bani decat in e46, nu stiu daca merita efortul. Acum depinde si ce e46 ai... ca daca vorbim de un nonfacelift 318i/320d sedan/touring fara dotari , parca ar merge un e90 :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

E ok e46, am si webastro, ca tot vine iarna, m-ar fi incantat km putini si ma gandeam ca daca e din reprezentanta un an nu ar trebui sa ceara bani, adevarat ai spus cu interiorul ala!Multumesc de raspuns!

 

Eu as mai tine macar pentru webasto inca ~4 luni e46le. O sa ceara la fel de multi bani si un e90. Cat timp nu are un istoric complet la reprezentanta, sansele sa gasesti unul sub 200k km sunt minime. Tocmai am facut diagnoza unui prieten cu un e91 318d, an 2010. Masina are 320k km deja si trebuie sa ii schimbe volant/ambreiaj/tampoane motor/distributie etc. Deja vorbim de peste 1000 euro de reparatii. Alea aduse de prin afara majoritatea fac 40-50k km pe an.

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

<1000 de eur e o revopsire de 2-3 elemente in niciun caz un far led...iar dauna care se vede in poze e acea portiera care are marginea ciobita? Cred ca e prima data cand vezi niste poze de pe un site de licitatii nu? 😀

 

Pozele din ianurie sunt de pe site-ul extern (licitatie probabil) iar cele din martie ale samsarului din romania...nu e nimic anormal 2 luni intre intrarea la vanzare in afara si vanzarea in Ro de catre samsar...se vede in pozele externe ca intrarea in service la 102 e reala...deci cati km sa aiba acum reali, in 8 luni in Ro (mar-nov) 130-140k?

 

Ce vreau sa zic e ca dpmdv raportul nu o pune intr-o lumina proasta pe atat cat zici tu si in niciun caz proprietarul anterior nu a luat teapa (decat poate daca samsarul i-a vandut-o cu 30-40k km pe bord la un pret pe masura)

 

Vanzatorul actual spune ca a luat-o la 102000, acum are 109000, deci nu imi dau seaman de ce autodna zice sa sunt dati inapoi 2000 de km ?!

Link to comment
Share on other sites

Penteu ca angajatul service-ului cand completeaza formularul in sistem il intreaba pe proprietar cati km are si nu se duce pana in parcare sa vada singur...si proprietarul i-a zis aproximativ/cifra rotunda

 

Am mai citit odata raportul, explicatia e si mai simpla...acei km cititi in 7/3 sunt din anuntul de pe autovit, impreuna cu pretul si cu pozele samsarului

Edited by Liviu3800
Link to comment
Share on other sites

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gp1Fi.html?requestFromAd=1&track%5Bmessage_sent%5D=1&id_at=10465322 pt amatorii de chilipiruri... Daca ar fi adevarat, 2015 si km aia, sunt 90% sigur ca lasa 4 urme pe zapada. Prea frumos sa fie adevarat.

 

LE: a facut update la pret, era 9900 initial. https://imgur.com/a/k7B72

Edited by VladE46
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.