Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

LOL, iar eu vreau sa plec sa vad un seria 7 tot din Galati, dar de la Instant Credit Auto :)

 

Stie cineva un service de incredere unde as putea sa o verific? La reprezentanta nu au loc pana pe 27..

 

Sfatul meu ar fi sa ii convingi pe vanzatori sa astepte pana poti verifica masina la reprezentanta sau sa cauti una pe bavariausedcars.com, deparat cu garantie. Dar sunt $ tai, tu decizi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

LOL, iar eu vreau sa plec sa vad un seria 7 tot din Galati, dar de la Instant Credit Auto :)

 

Stie cineva un service de incredere unde as putea sa o verific? La reprezentanta nu au loc pana pe 27..

Ai pm cu date de la un service care este mai bun ca reprezentanta de la braila cu siguranta.

 

Auto dna e o agareala , daca pun seria de caroserie la masina mea nici macar culoarea nu i-o stiu . Si sa zicem ca a luat masina din germania gata reparata fara sa stie , chiar de ar fi stiut ce vroiati? Sa scrie in anunt ca a fost usor avariata in spate si reparata? Romanul si problemele lui fara de care nu poate dormi noaptea...

 

LE: Aia e avarie de 30-50 000euro ? :LMAO: :LMAO: :LMAO: :LMAO: :LMAO: :LMAO: :LMAO: :LMAO:

Edited by ALINUL
  • Like 2
  • Downvote 11
Link to comment
Share on other sites

Nu asa ar fi corect? spor la samsarit! :)

 

PS: autodna nu e o gluma proasta la 99% din masini, poate a ta a fost vopsita ulterior, te-ai gandit la asta?

A mea verificata la reprezentanta si pe orice site simplu cu vin este culoarea care este. Auto dna is niste papitoi care va pacalesc pe voi toti astia care verificati masinile inainte sa le luati de parca luati e36 nu masina 2010 sau 2015 plus chiar. Eu la juma de an dupa ce am luat-o am verificat-o . Iar pe autodna am verificat doar sa vad daca is maimutoi sau nu .

 

Spor la samsarit? Ti se pare ca vand ceva? Sunt doar satul de frustrati !

Edited by ALINUL
  • Like 2
  • Downvote 16
Link to comment
Share on other sites

A mea verificata la reprezentanta si pe orice site simplu cu vin este culoarea care este. Auto dna is niste papitoi care va pacalesc pe voi toti astia care verificati masinile inainte sa le luati de parca luati e36 nu masina 2010 sau 2015 plus chiar. Eu la juma de an dupa ce am luat-o am verificat-o . Iar pe autodna am verificat doar sa vad daca is maimutoi sau nu .

 

Spor la samsarit? Ti se pare ca vand ceva? Sunt doar satul de frustrati !

 

Eh, oamenilor le mai si pasa de bani si prefera sa faca o investite de 10 euro pt a salva cateva sute pe un drum, sau zeci de mii pe o masina. Pana sa pacaleasca autodna atatia oameni cat pacalesc samsarii, mai curge apa pe Dunare.

 

Spor la samsarit pentru ca prea te agiti pt dealerii din galati, m-as mira sa nu te afli printre ei.

 

Eu am terminat cu off topicul. Daca vrei, continuam pe privat.

Edited by VladE46
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Alinul face doar putina reclama mascata!

Samsari sunt oameni cinstiti!

Autodna, autro-records si ce mai e de verificat online sunt papitoi/maimutoi si va pacalesc, asa ca mai bine nu verificati nimic. Mergeti pe incredere ca el, dai banu inainte la samsar si primesti masina perfecta acasa. :LMAO:

Edited by Stormzor
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

A mea verificata la reprezentanta si pe orice site simplu cu vin este culoarea care este. Auto dna is niste papitoi care va pacalesc pe voi toti astia care verificati masinile inainte sa le luati de parca luati e36 nu masina 2010 sau 2015 plus chiar. Eu la juma de an dupa ce am luat-o am verificat-o . Iar pe autodna am verificat doar sa vad daca is maimutoi sau nu .

 

Spor la samsarit? Ti se pare ca vand ceva? Sunt doar satul de frustrati !

Alinul, nu tu ai cerut administratorilor sa-ti stearga contul?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am mai explicat ...dar e grele cu unii, nu e de vina programul pentru mesajele "eronate", de vina sunt consilierii care introduc km in sistem la intrarea masinilor in reprezentanta, din ce pot eu sa-ti spun la masina respectiva este ca acuma are undeva la 400.000 km.

 

Multe se trec gresit din neglijenta si prostie, programul arata ce trebuie, adica exact ce apare acolo este si in baza de date a bmw-ului.

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

 

Sincer, asta e mizilic, e tabla putin sifonata...

Sa ceri insa bani de masina cinstita pe una fara garantie, cu TVA eludat si reparata la baieti este genial.

Edited by lowlife
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Care este faza cu raporturile astea pe auto-records.com?

 

Am platit cateva, si din ce vad, multe par eronate.

 

Spre exemplu raportul asta. E varza, eu ce sa mai inteleg din nr. de km?

 

Nu te baza doar pe acel raport daca esti chiar decis sa cumperi o masina, verifica si la reprezentanta. vei vedea ca pe auto-record de multe ori kilometrajul e rotunjit, daca masina a intrat in reprezentanta la 149675 acolo vei vedea 150 000, pe cand, in reprezentanta sunt sanse(dar nu e obligatoriu) sa vezi km exacti.

 

Dupa parerea mea e ok ca sa-ti faci o idee despre masina si la km dar si la istoricul accidentelor insa cam atat.

 

Din cel atasat se pot presupune doua lucruri: ori au fost km dati inapoi, ori, intradevar cum zice colegul WIN au fost introdusi gresiti.

Edited by VladE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

de vina sunt consilierii care introduc km in sistem la intrarea masinilor in reprezentanta,

 

din ce pot eu sa-ti spun la masina respectiva este ca acuma are undeva la 400.000 km.

 

1. km se citesc din cheie.

 

2. ce formula de calcul ai aplicat ca sa ajungi la valoarea asta?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu te baza doar pe acel raport daca esti chiar decis sa cumperi o masina, verifica si la reprezentanta. vei vedea ca pe auto-record de multe ori kilometrajul e rotunjit, daca masina a intrat in reprezentanta la 149675 acolo vei vedea 150 000, pe cand, in reprezentanta sunt sanse(dar nu e obligatoriu) sa vezi km exacti.

 

Dupa parerea mea e ok ca sa-ti faci o idee despre masina si la km dar si la istoricul accidentelor insa cam atat.

 

Din cel atasat se pot presupune doua lucruri: ori au fost km dati inapoi, ori, intradevar cum zice colegul WIN au fost introdusi gresiti.

 

 

Asta era si ideea. Sa imi fac o parere cat de cat, m-a salvat de 3 drumuri pana acum. Am verificat 7 pana acum, inainte sa ma duc sa le vad, si din astea 7, 4 au fost dubioase si le-am eliminat din start.

 

Desigur ca nu ma bazez doar pe acele rapoarte. Am fost si in service cu 2 care au trecut de acest mic test, insa n-au trecut de partea cu "a fost bubuita" rau. Desi toti vanzatorii m-au asigurat ca sunt ok.

 

 

@win60, da am si rapoarte de la autorecords in care e o marja mica de eroare, dar la asta intr-un an are 300k, apoi anul urmator 150k, cu 50% mai putin. Oare este eroare, sau a dat proprietarul km inapoi de la an la an? Daca te uiti bine pe acel raport km trecuti nu sunt doar odata gresit, ci sar cand cu 50% mai mult cand cu 50% mai putin. Asta an de an, din 2004 pana in prezent. Nu e putin cam dubios sa fie asa de mare diferenta, de la an la an?

 

Am inteles treaba. Multmesc pentru sfat!

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

in 2010 parca avea 305.000 km (acolo sunt km reali), in 7 ani ma gandesc ca o fi facut cel putin 10.000-15.000/an.

 

Nu stiu daca a fost asa dintotdeauna treaba cu cheia cu cititoarele alea. Daca nu baga cheia in aparat sa ia km automat si facea dosarul "manual" acolo este greseala.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

in 2010 parca avea 305.000 km (acolo sunt km reali), in 7 ani ma gandesc ca o fi facut cel putin 10.000-15.000/an.

 

Nu stiu daca a fost asa dintotdeauna treaba cu cheia cu cititoarele alea. Daca nu baga cheia in aparat sa ia km automat si facea dosarul "manual" acolo este greseala.

 

In 5 ani a facut 300.000, iar apoi, in 7ani numai 100.000? Esti optimist cred eu :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am renuntat la ea din start. Acum incercam doar sa imi explic de ce sunt atat de mari diferentele. In raportul respectiv, daca observi 2 din intrari sunt cu portocaliu, semnul acela de refresh, de aici si confuzia/gandul meu ca ar fi o eroare de la autorecords. Dar doar acolo. Vanzatorul mi-a spus, prin mesaje, ca masina este din 2015 la el. Imi pun problema erorilor facute, pentru ca nu am alt website prin care sa verific, cu plata bineinteles. autodna este inutil, nu are records la multe din VIN-urile probate.

 

Ce mi se pare ciudat este faptul ca treaba asta s-a facut in germania, nu in romania. Asta pana in 2015.

 

PS: inca una, de data asta cu km reali, 145k in prezent, verificati si in reprezentanta, insa masina este dauna totala.

 

Si link la anunt pe olx: https://www.olx.ro/oferta/bmw-120d-ID9wE0t.html#f1b19c0fa9

pw54842-vehicle-information.pdf

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

mgs...aaa eu credeam ca ma contrazici ca am spus prea multi km, da eu am fost foarte optimist, am facut calculul de 150.000 la 160.000 ca atat a facut intr-un an dupa ce au fosti dati inapoi, posibil al doilea proprietar si de aia am calculat asa, e la fel de bine posibil sa aiba 800.000 km.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am mai verificat una, si pare ok.

https://www.olx.ro/oferta/bmw-123d-m-pack-limited-sport-edition-2008-xenon-navi-piele-ID8QVOw.html Singurul minus din anunt este ca a trecut 2008 la an fabricate, desi este 2007. Ce e drept este 207-12-17, deci nu e mare minus.

 

 

Inca n-am vorbit cu proprietarul, dar din ce am cautat despre el, se pare ca vinde masini din 2014. 3-4 pe an. N-am fost sa o vad inca.

 

 

As mai lua in calcul pe asta https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-1-bmw-123-204-cp-2-0-diesel-ID8kBQL.html . A fost la 9600 pana acum o saptamana si a scazut-o la 8400 acum. Sa zicem ca merita banii astia, fata de cea de mai sus, asta pentru cutie automata.

Masina o vreau pentru prietena mea, dar probabil o sa o conduc si eu din cand in cand.

 

Verificarea atasata este pentru prima, cea de la braila.

va93586-vehicle-information.pdf

Edited by AFk^
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.