Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Salut! Mi-am fĂŁcut cont pe forum azi, dar urmĂŁresc discuțiile de câțiva ani de zile. Am nevoie de ajutorul vostru. Sunt nehotĂŁrât ĂŽn ceea ce privește achiziția acestei mașini. Mi se pare suspect de ieftina pentru dotĂŁri și km. O pĂŁrere dacĂŁ se poate ar fii binevenitĂŁ.

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-530-ID7Gw7AA.html#8bdd715397

 

Mulțam!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Mi-am fĂŁcut cont pe forum azi, dar urmĂŁresc discuțiile de câțiva ani de zile. Am nevoie de ajutorul vostru. Sunt nehotĂŁrât ĂŽn ceea ce privește achiziția acestei mașini. Mi se pare suspect de ieftina pentru dotĂŁri și km. O pĂŁrere dacĂŁ se poate ar fii binevenitĂŁ.

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-530-ID7Gw7AA.html#8bdd715397

 

Mulțam!

Nu ai sa gasesti raspunsuri aici din pacate. Doar ironii ieftine <_< . Mergi sa vezi masina si daca iti place ia-o. Este un model fiabil ..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ai sa gasesti raspunsuri aici din pacate. Doar ironii ieftine dry.gif . Mergi sa vezi masina si daca iti place ia-o. Este un model fiabil ..

 

E usor sa dai sfaturi pe banii altuia, nu? Toate bemveurile sunt fiabile mai ales cand trec de 200 de mii in anunt sau 300 de mii real. Eu zic sa ii scrii tu in privat sa ii explici mai bine, ca se vede ca te pricepi mult mai bine decat noi la a aprecia masinile din poze. Bafta.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Am sunat de cateva ori la numar am dat mesaje SMS + whats app.

Nu mi-a raspuns deloc. Pacat eram interesat de masina, evident ceream VIN-ul (am observat in ultima perioada fenomenul de ghosting la mai multi samsari cand cer VIN), il verificam si apoi ma deplsam la Galati, eu fiind din Bucuresti.

Este evident dupa ce i-am cautat numarul de telefon pe google ca este samsar. Nu ma deranjeaza asta atata timp cat masina era intretinuta corect.Cat despre numarul de km este evident ca nu pare ar fii cel real, un scurt search pe mobile.de arata ca o masina cu optiunile respective, anul si km acestia este de la 22.000 de euro. Concluzia ? Fie si-a scos TVA-ul, ori a avut probleme tehnice, ori numarul de km nu e ala. Din nou daca masina corespundea din punct de vedere tehnic, actele ok ma interesa.

 

Cat despre ironii ieftine, sunt doar copilarisme sau invidie (à la ia uite-l si pe asta vrea masina sh la 20000 de euro). Eu si probabil alti colegi care intreaba pe topicul asta de masini in primul rand informam pe ceilalti de tepe (exemplu mai sus photoshop-ul), apoi daca cunosti vanzatorul (samsarul) e totusi o plasa de siguranta (oricat de subtire ar fii) si in ultimul rand poate cineva cunoaste masina respectiva. Atat ! Nu ma astept de la nimeni sa-mi zica din poze cu o masina prelucrata de vanzare ce probleme are.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Am sunat de cateva ori la numar am dat mesaje SMS + whats app.

Nu mi-a raspuns deloc. Pacat eram interesat de masina, evident ceream VIN-ul (am observat in ultima perioada fenomenul de ghosting la mai multi samsari cand cer VIN), il verificam si apoi ma deplsam la Galati, eu fiind din Bucuresti.

Este evident dupa ce i-am cautat numarul de telefon pe google ca este samsar. Nu ma deranjeaza asta atata timp cat masina era intretinuta corect.Cat despre numarul de km este evident ca nu pare ar fii cel real, un scurt search pe mobile.de arata ca o masina cu optiunile respective, anul si km acestia este de la 22.000 de euro. Concluzia ? Fie si-a scos TVA-ul, ori a avut probleme tehnice, ori numarul de km nu e ala. Din nou daca masina corespundea din punct de vedere tehnic, actele ok ma interesa.

 

Cat despre ironii ieftine, sunt doar copilarisme sau invidie (à la ia uite-l si pe asta vrea masina sh la 20000 de euro). Eu si probabil alti colegi care intreaba pe topicul asta de masini in primul rand informam pe ceilalti de tepe (exemplu mai sus photoshop-ul), apoi daca cunosti vanzatorul (samsarul) e totusi o plasa de siguranta (oricat de subtire ar fii) si in ultimul rand poate cineva cunoaste masina respectiva. Atat ! Nu ma astept de la nimeni sa-mi zica din poze cu o masina prelucrata de vanzare ce probleme are.

 

Ce sa zic... este un fenomen teribil ce se intampla in tarisoara noastra... Culmea este ca masinile aparute la vanzare in RO au km mai putini ca in DE si preturi considerabil mai mici... aceeasi surpriza o am in prezent la vanzarea masinii mele. Mi se reproseaza ca este scumpa si ca are multi kilometri. Daca fac un search pe Mobile, spre exemplu, constat ca pretul meu este oarecum pe acolo, daca nu chiar mai mic, raportat la dotari, stare, rulaj etc.

Ca sa nu mai spun ca de la bun inceput, masina mea, cum a fost adusa in tara in iulie 2018, a si fost "matrasita" la km. Lucru stupid de altfel. Eu am verificat acest aspect cand am achizitionat-o, am batut obrazul respectivului, dar mai departe mi-am asumat sa remediez problema, fiind foarte hotarat sa cumpar o masina efectiv cu toate dotarile din lista de optionale, in stare perfecta, cu 40 de pagini de istoric din care am observat ca unicul proprietar neamt a achizitionat din reteaua BMW inclusiv anvelopele si lichidul de parbriz...

Ca sa vezi ce se practica pe la noi, te invit sa vezi topicul de vanzare al masinii mele, unde am povestit cu lux de fotografii treaba cu datul kilometrilor inapoi: http://www.bmwclub.r...-f10-lci-535xd/

Edited by cristivw
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutari,

 

Am sunat si eu ieri sa ma interesez de urmatoarea masina: https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-328-ID7GvUAw.html#895b571f78

 

Pe scurt, cel mai probabil e teapa. Vanzatorul este al doilea proprietar, masina este adusa din germania de catre un prieten care a lasat-o aici pentru ca si-a luat m3 (de ce si-ar lua cineva un m3 din romania cand are toata germania la dispozitie, nimeni nu stie). Cand am pomenit de VIN omu a zis ca nu stie ce e ala :), ca e prima masina pe care o vinde si a mai balmajit ceva inteligibil, dupa care a purces in a pune niste intrebari inteligente, de genu: "Te intereseaza masina?" sau "Ai permis de conducere?". Intr-un sfarsit a zis ca o sa mi-l trimita pe whatsapp, lucru care nu s-a intamplat pana acum. Pare ca este un om care se chinuie sa vanda masina.

 

Asadar de evitat.

Edited by vrtx
Link to comment
Share on other sites

ĂnseamnĂŁ cĂŁ din anunțul original n-a reușit sĂŁ agațe proști. Apoi a dat-o ĂŽn bailando, fix ce vrea omul sĂŁ audĂŁ. GĂŁsești mai repede prostul dacĂŁ vorbești pe limba lui. Clever man. Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Salut! Un sfat privind masina din link? Sunt sceptic in ceea ce priveste sinceritatea vanzatorilor in general si nu as face un drum degeaba pana in Mures, fiind din Bucuresti. Sunt patit cu astfel de experiente....cu siguranta nu sunt singurul.

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gx34l.html#gallery-grid

Link to comment
Share on other sites

Salut! Un sfat privind masina din link? Sunt sceptic in ceea ce priveste sinceritatea vanzatorilor in general si nu as face un drum degeaba pana in Mures, fiind din Bucuresti. Sunt patit cu astfel de experiente....cu siguranta nu sunt singurul.

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gx34l.html#gallery-grid

 

CEa mai buna varianta e sa gasesti un coleg de pe forum sa o vada inainte , altfel e la risc drumul , eu am renuntat sa ma duc dupa ele fara o vizioanre prealabila , la telefon toti spun orice sa le vanda , chiar nu te poti astepta la altceva . In alta ordine de idei masina arata bine din poze , nu stiu cum e pretul dar la banii aia nu poti dori mai mult , probabil are 50k km in plus dar motorizarea aia duce fara probleme :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ai perfecta dreptate! Nu ar fi o problema cheltuiala cat pierderea de vreme pe drumurile din Romania. In 2017 mi-am furat-o rau plecand la drum cu platforma pt o masina din Botosani, dupa 5 zile de convorbiri telefonice cu respectivul, mi-am facut curaj. Cand am ajuns si am vazut masina, nu-mi venea sa cobor din platforma.... Paguba 1500 lei + alte cheltuieli de drum. App, respectivul mai activeaza cu masini de vanzare pe site-urile de specialitate, asa ca, aviz amatorilor!!! Mersi de sfat Myx!

 

Vreun coleg binevoitor care sa ma ajute cu vizionarea masinii mai sus mentionate? Fac cinste! Mersi!

Link to comment
Share on other sites

E de ceva timp la vanzare pentru ca e un 325, daca iti iei 3 litri sa fie 330 si xdrive parerea mea, daca te intereseaza am eu un E91 lci 330d xdrive

LCI 325d si 330d cutie manuala sunt la fel. Eu as prefera fara xdrive dar totusi la ce pret ai vrea sa o vinzi?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.