Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Buna dimineata dragi colegi,

 

Ceva idei / pareri despre cele doua auto de mai jos? :

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GxDBp.html#7822e268b0

 

Verificata pe RAROM, pare ok, insa inainte de 2015... nu stiu nimic :

 

Valabilitate I.T.P. 01.04.2021

Ăara de provenienÞã BE

ActivitĂŁĂži efectuate la RAR Activitate Rezultat Data

CIV reinmatriculare UE ADMIS 31.03.2015

 

Ănregistrare citire odometru Valoare Data Loc

220082 01.04.2019 StaĂžie ITP

184816 07.04.2017 StaĂžie ITP

141600 31.03.2015 RAR

 

A doaua masina, la care nu am primit VIN :

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GxDAI.html#b60a6e1c8a

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

La a doua nici nu m-aș mai uita. Kitch total.

 

Prima pare destul de corectă. Dacă ai VIN la ea pune-l și pe AutoRecords sau AutoDna și vezi dacă nu obții ceva. Ești setat doar pe manuală? Cutia automată de pe F10/F30 este superbă să știi. Sună și vezi ce vrea exact să zică cu asta: "Toate documentele se finalizeaza la vanzarea autovehiculului."

Să nu te trezești că nu are TVA plătit sau alte cele, sau că nu e direct pe numele celui care o vinde.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

La a doua, din start minte la dotari, faruri bixenon adaptive, dar din cate se vede nici xenon nu are(daca te uiti la semnalizarile de la faruri iti dai seama) + altele.. Bine, la 11.000 euro F10 sa fie si ok mecanic si dotat , slabe sanse..oricum nu m-as nici uita la a 2a.. Dar e alegerea ta Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Multumesc, @deejayog nu sunt setat pe manuala, am un buget de 12k eur, din foto prima masina pare ok. O sa incerc o verificare si pe AutoRecords sau AutoDna, intre timp am intrebat vanzatorul daca masina este inmatriculata pe firma / persoasa fizica.

@mdln vanzatorul masinii nu raspunde, este parc auto...

Link to comment
Share on other sites

La a doua, din start minte la dotari, faruri bixenon adaptive, dar din cate se vede nici xenon nu are(daca te uiti la semnalizarile de la faruri iti dai seama) + altele.. Bine, la 11.000 euro F10 sa fie si ok mecanic si dotat , slabe sanse..oricum nu m-as nici uita la a 2a.. Dar e alegerea ta

 

Poti sa imi spui care e diferenta sau cum sa iti dai seamana daca e cu xenon sau fara ?

Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu ĂŽți dai seama dacĂŁ are 2 rotite langa volan la reglajul farului, prima e pentru intensitatea luminilor din bord, iar a doua e pentru nivelul farurilor care la xenon lipsește pentru ca se regleazĂŁ automat pe inaltime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

"Oferta" ce sa mai... E dubioasa rau de tot la banii astia. Nici nu ma mira faptul ca samsarii infloresc atata timp cat inca exista oameni care au pretentia sa cumpere o masina X la un pret sub piata locala, sa nu mai spun de o comparatie cu piata auto din DE sau orice alta tara din vest. Chestiile astea ar trebui sa te puna pe ganduri, asta daca nu vrei sa-ti iei un cazan si pe urma sa te pui sa bagi bani in ea cu nemiluita. Si crede-ma ca atunci cand bagi mana in buzunar pt o asa masina o sa simti bine. La banii astia, cred ca mai bine te orientezi catre alta categorie, poate un Pasat B8 sau un Seria 3, E90, 2011-2012.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Oferta" ce sa mai... E dubioasa rau de tot la banii astia. Nici nu ma mira faptul ca samsarii infloresc atata timp cat inca exista oameni care au pretentia sa cumpere o masina X la un pret sub piata locala, sa nu mai spun de o comparatie cu piata auto din DE sau orice alta tara din vest. Chestiile astea ar trebui sa te puna pe ganduri, asta daca nu vrei sa-ti iei un cazan si pe urma sa te pui sa bagi bani in ea cu nemiluita. Si crede-ma ca atunci cand bagi mana in buzunar pt o asa masina o sa simti bine. La banii astia, cred ca mai bine te orientezi catre alta categorie, poate un Pasat B8 sau un Seria 3, E90, 2011-2012.

 

Ce anume e asa dubios? E o masina veche de 7 ani, cat trebuie sa coste ca sa nu fie dubios anuntul? Posibil sa aiba kilometri mai multi, dar oricum pretul e unul realist pentru un seria 5 model vechi vechi de 7 ani.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cunoaste cineva masina sau ceva detalii despre ea? https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-535-ID7GuYaQ.html#contact_form#xtor=SEC-81 O urmaresc de ceva timp, chiar mai bine de jumatate de an daca nu chiar un an, initial a fost undeva la 36k euro parca, dupa ceva timp am vazut-o la 31k acum la 29500. E exact cam ce caut, mai putin culoarea. Ce e putin dubios e ca e importata din US si de obicei astea ori sunt daune reparate, ori inundate etc si in anunt scrie ca tara de origine e DE. Plus faptul ca e la vanzare cam de 1 an deja. Stiu ca e destul de mare pretul pentru un F10 la anul ala dar la km aia si dotari e aproape rezonabil dar totusi dubios ca nu se da de atata timp. Edited by Cloud92
Link to comment
Share on other sites

Cunoaste cineva masina sau ceva detalii despre ea? https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-535-ID7GuYaQ.html#contact_form#xtor=SEC-81 O urmaresc de ceva timp, chiar mai bine de jumatate de an daca nu chiar un an, initial a fost undeva la 36k euro parca, dupa ceva timp am vazut-o la 31k acum la 29500. E exact cam ce caut, mai putin culoarea. Ce e putin dubios e ca e importata din US si de obicei astea ori sunt daune reparate, ori inundate etc si in anunt scrie ca tara de origine e DE. Plus faptul ca e la vanzare cam de 1 an deja. Stiu ca e destul de mare pretul pentru un F10 la anul ala dar la km aia si dotari e aproape rezonabil dar totusi dubios ca nu se da de atata timp.

 

de curiozitate ce te incanta la ea ? Km ?

Link to comment
Share on other sites

Cunoaste cineva masina sau ceva detalii despre ea? https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-535-ID7GuYaQ.html#contact_form#xtor=SEC-81 O urmaresc de ceva timp, chiar mai bine de jumatate de an daca nu chiar un an, initial a fost undeva la 36k euro parca, dupa ceva timp am vazut-o la 31k acum la 29500. E exact cam ce caut, mai putin culoarea. Ce e putin dubios e ca e importata din US si de obicei astea ori sunt daune reparate, ori inundate etc si in anunt scrie ca tara de origine e DE. Plus faptul ca e la vanzare cam de 1 an deja. Stiu ca e destul de mare pretul pentru un F10 la anul ala dar la km aia si dotari e aproape rezonabil dar totusi dubios ca nu se da de atata timp.

 

Exista o categorie de vanzatori de masini care cer pe ele mai mult decat fac, sau mai bine spus mult mai mult decat alte modele asemanatoare de pe piata din RO.

Avem si pe forum un exemplu cu un X6 care nu se vinde de 3 ani

 

Oricine e rezonabil si chiar vrea sa isi vanda masina, va gasi un cumparator in 3-4 luni, dar daca vanzatorul e nerealist nu inseamna neaparat ca masina e proasta, dar nici nu se va vinde.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

de curiozitate ce te incanta la ea ? Km ?

Configuratia. dupa E60 nu mai am chef sa modific la masina nimic, mi s-a luat de schimbat bara fata, spate de la SE la msport, jante, colantat trim la interior si alte retrofituri de genu' sa stau sa caut sa schimb farurile xenon cu unele led cum are masina asta, trapa de multe ori se gaseste foarte greu pe masini etc. E deja exact cum vreau si ce vreau (adica N55 3.0 benzina) mai putin culoarea. Edited by Cloud92
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Mãnâncã un mare rahat cu vopseaua aia :)

 

Pare sĂŁ fie ED. ED din 2014 are ĂŽn mod normal Euro6 și 109g/Km la CO2. Nush ce baliverne tot ĂŽi dĂŁ acolo cu Euro 5, sau mai știi. De lĂŁmurit.

 

Pare cĂŁ unul din senzorii de pe spate e dus din pozĂŁ, sau face figuri. Sau poate chiar avea ceva acolo, cine știe. De verificat dacĂŁ te uiți la ea.

 

99.9%, din nou, mașina cel mai probabil nu are Suspensie ReglabilĂŁ. MĂŁ uit ĂŽn poze și nu apare cum ar trebui. Ceri ĂŽn orice caz VIN sĂŁ te lĂŁmurești.

 

"Acționarea automatĂŁ a hayonului" - F30 nu are hayon. E clar cĂŁ ĂŽși copiazĂŁ anunțurile la greu ĂŽntre ei.

 

Trimurile alea nu sunt negru mat.

 

Și ar mai fi...

Link to comment
Share on other sites

Cum vi se pare masina?

https://www.autovit....&id_at=16265631

Excluznad descrierea in stilul caracteristic..

 

Am vazut eu masina asta acum cateva zile, pt un prieten.

Nu am cumparat-o...asta iti poate spune destule...dar hai ca detaliez putin

 

Omul arogant maxim...ba chiar inclin sa cred ca si putin idiot. Am fost cu masina mea, am parcat langa el si mi-a zis direct ca a mea a fost lovita si e dubioasa si de unde am cumparat-o...ba esti nebun?

Ca el se pricepe la masini...

Na poftim cum a inceput intrevederea cu el. Am continuat respectuos, spunandu-i ca nu masina mea e subiectul de intalnire... desi imi statea flegma pe vine.

A continuat cu: nu las nimic, daca nu se vinde o tin eu. A doua zi a lasat 800E direct.

 

Masina e ED, o vinde ca nu se poate obisnui nevasta/prietena...

Vopseaua nu arata grozav. Aveam acelasi cod de vopsea, a lui parea mata sau imbatranita (probabil de asta a zis ca a mea e epava)

Masina foarte lenesa. Am luat intr-un final un 318 LCI si e muuult mai sprintena decat asta din link. Asta cred ca are DPF mort

Suspensia foarte ciudat se comporta, fie mergea ok, fie trosnea fara motiv

Km nu i-am verificat.

Franele necesita atentie, frana destul de greu si F30 normal are frane super bune

Culoarea tapiseriei e extrem de urata in realitate

 

La dotari minte, masina e semi-cheala, dar nu dupa descrieri ne uitam noi, mai ales la bugetul asta.

Intr-un final am luat un 318 LCI, abia iesit din garantie, 200mii km, dotari de bun simt (faruri led). Tot in 12mii E. A pus omul anuntul si dupa 15min l-am sunat sa o rezerv

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, cele 3 revizii din iDrive bat cu auto records.

Si RAR la noi, la 54.8k KM in ianuarie 2019 suna bine.

Chiar nu imi fac probleme cu privire la faptul ca km nu ar fi reali.

 

Intrebarea e ce probleme a avut francezul cu ea, de s-a dus de atatea ori cu ea in service?

Oare imi spune detaliat ce s-a intamplat la fiecare revizie, daca ma duc cu ea la BMW?

Nu e vreun binevoitor de la BMW pe forum care sa ma ajute cu informatii extra detaliate, contra cost?

Link to comment
Share on other sites

Da, cele 3 revizii din iDrive bat cu auto records.

Si RAR la noi, la 54.8k KM in ianuarie 2019 suna bine.

Chiar nu imi fac probleme cu privire la faptul ca km nu ar fi reali.

 

Intrebarea e ce probleme a avut francezul cu ea, de s-a dus de atatea ori cu ea in service?

Oare imi spune detaliat ce s-a intamplat la fiecare revizie, daca ma duc cu ea la BMW?

Nu e vreun binevoitor de la BMW pe forum care sa ma ajute cu informatii extra detaliate, contra cost?

Mie mi s-a cerut 250 lei la reprezentanta pentru istoric.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.