Jump to content

Prima masina condusa in copilarie


coxe39

Recommended Posts

Pãi una e sã conduci ºi alta e sã miºti maºina printr-o parcare sau pe un câmp.

 

Nu cred cĂŁ-Ăži dĂŁdea cineva sĂŁ conduci un autocar la 11 ani, sĂŁ fim serioÂşi.

 

ÂŞi aia cu camioanele la fel, mare aberaĂžie.

Aberatie zici tu. Eu iti spun ca la varsta de 11-12 ani faceam parcari cu autocarul (cei drept ca avea cutie fara ambreiaj, semi hidramata sau cum ii zice).

Eu doar am spus ce am condus. Putin (spre deloc) imi pasa ca nu ma crezi tu sau altii. Sunt zile cand eu fac km intr-o zi cat faci tu intr-o saptamana sau in cateva zile, si eu ii fac cu camionul, nu cu seria 5, care este un fel de carucior de butelii fata de un camion.

Eu nu am cum sa ma compar cu tine sau altii de aici, pentru ca nu stiu cati dintre voi la varsta de 19-20 de ani (acum am 20) conduceati camionul incarcat cu 10-20 sau peste 20 de tone. Si cand spun "a conduce" nu ma refer la mutatul intr-o parcare, ma refer la drumuri de sute de km pe zi. Cta-Slatina, Cta- Valcea (cel mai lung), Cta-Bucuresti de "n" ori, si majoritatea km care i-am facut cu camionul i-am facut noaptea.

Nu stiu cati dintre voi ati mers cu 120 km/h cu camionul la varsta mea...

Link to comment
Share on other sites

Hai mĂŁ cĂŁ nu te crede nimeni, trezeÂşte-te la realitatea.

 

Spune-le asta bĂŁieĂžilor din faĂža blocului, celor mai adormiĂži mĂŁ refer, cĂŁ nici mĂŁcar ĂŁia de 16-17 ani mai deschiÂşi la minte nu cred asemenea poveÂşti pescĂŁreÂşti.

 

Din moment ce nu ai 21 de ani, cred cĂŁ faci mulĂži km pe zi prin GTA sau prin alt joc ĂŽn care poĂži conduce camioane, sĂŁ fim serioÂşi.

 

Una e sĂŁ mergi printr-o parcare sau printr-un poligon cu taicĂŁ-tu ĂŽn dreapta deÂşi nu ai permis, Âşi cu totul altceva e sĂŁ spui cĂŁ ai condus diverse camioane fĂŁrĂŁ permis, asta ĂŽn condiĂžiile ĂŽn care acele camioane probabil nici mĂŁcar nu-i aparĂžineau tatĂŁlui tĂŁu ci unor firme, aÂşa cĂŁ de ce sĂŁ-Âşi riÂşte locul de muncĂŁ aiurea?

 

Hai pa!

 

P.S:

 

 

cu siguranta a uitat o Stalowa Wola

 

ĂĂži zic eu cĂŁ face drift-uri pe Magheru cu unul identic:

 

http://www.quarryed.co.uk/images/biggest%20truck.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hai mă că nu te crede nimeni, trezeşte-te la realitatea.

 

Spune-le asta băieţilor din faţa blocului, celor mai adormiţi mă refer, că nici măcar ăia de 16-17 ani mai deschişi la minte nu cred asemenea poveşti pescăreşti.

 

Din moment ce nu ai 21 de ani, cred că faci mulţi km pe zi prin GTA sau prin alt joc ĂŽn care poţi conduce camioane, să fim serioşi.

 

Una e să mergi printr-o parcare sau printr-un poligon cu taică-tu ĂŽn dreapta deşi nu ai permis, şi cu totul altceva e să spui că ai condus diverse camioane fără permis, asta ĂŽn condiţiile ĂŽn care acele camioane probabil nici măcar nu-i aparţineau tatălui tău ci unor firme, aşa că de ce să-şi rişte locul de muncă aiurea?

 

Hai pa!

Pai de ce trebuie sa am 21 de ani ? :twoup:) (ai cam dat cu bata-n balta). Doar pentru categoria D (autocar) trebuie sa ai minim 3 ani experienta !

Si daca e adevarat tot ce am scris eu, ce pierzi ?

Imi pare rau ca nu pot posta videoclipuri pe net cand sunt eu la volan, dar uite un videoclip in care apare si "melcu" (Scania). Acolo sunt eu cu tata pe valea Oltului, in vara lui 2007 sau 2008, nu mai tin minte exact.

http://www.youtube.com/watch?v=kyRaBZoXRyw

Ce motiv as avea sa va mint ?

Edited by shoot3r90
Link to comment
Share on other sites

Art. 33. - (1) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

a) sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1;

:) sa aiba varsta de cel putin 18 ani impliniti, pentru categoriile A, B, BE, C1, C1E si Tr;

c) sa aiba varsta de cel putin 21 de ani impliniti, pentru categoriile C, CE, D, DE, Tb si Tv, precum si pentru subcategoriile D1 si D1E;

d) sa fie apta din punct de vedere medical pentru conducerea autovehiculelor din categoriile si subcategoriile pentru care solicita examinarea;

Minciuna are picioare scurte. :twoup:

 

Ca să ĂŽnţelegi diferenţa dintre C1 şi C, pentru prima poţi avea ĂŽntr-adevăr doar 18 ani, ĂŽnsă a doua, adică ceea ce ai numit tu tiruri, nu poţi avea sub 21 de ani.

 

CATEGORIA C:

1. autovehiculul, altul decat cel din categoria D, a carui masa totala maxima autorizata este mai mare de 3.500 kg;

 

SUBCATEGORIA C1: autovehiculul, altul decat cel din categoria D, a carui masa totala maxima autorizata este de peste 3.500 kg, dar nu mai mare de 7.500 kg. Autovehiculului din aceasta categorie i se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata

nu depaseste 750 kg;

 

Pentru a conduce un Tir ai nevoie de C şi E, prin urmare trebuie să ai 21 de ani ĂŽmpliniţi.

 

Nu e nevoie să postezi nişte videoclipuri, un clip nu demonstrează sutele de km la volanul tirurilor.

 

Ca să conduci un tir ai nevoie de carnet de profesionist, aşa că stai jos, ai nota 4. :)

 

Ca să fie totul clar, până la 21 de ani poţi conduc doar ceea ce are până ĂŽn 7.5 tone, iar un tir are mult peste, cu tot cu remorca ĂŽncărcată.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Art. 33. - (1) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

a) sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1;

:) sa aiba varsta de cel putin 18 ani impliniti, pentru categoriile A, B, BE, C1, C1E si Tr;

c) sa aiba varsta de cel putin 21 de ani impliniti, pentru categoriile C, CE, D, DE, Tb si Tv, precum si pentru subcategoriile D1 si D1E;

d) sa fie apta din punct de vedere medical pentru conducerea autovehiculelor din categoriile si subcategoriile pentru care solicita examinarea;

Minciuna are picioare scurte. :twoup:

 

Ca sĂŁ ĂŽnĂželegi diferenĂža dintre C1 Âşi C, pentru prima poĂži avea ĂŽntr-adevĂŁr doar 18 ani, ĂŽnsĂŁ a doua, adicĂŁ ceea ce ai numit tu tiruri, nu poĂži avea sub 21 de ani.

 

CATEGORIA C:

1. autovehiculul, altul decat cel din categoria D, a carui masa totala maxima autorizata este mai mare de 3.500 kg;

 

SUBCATEGORIA C1: autovehiculul, altul decat cel din categoria D, a carui masa totala maxima autorizata este de peste 3.500 kg, dar nu mai mare de 7.500 kg. Autovehiculului din aceasta categorie i se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata

nu depaseste 750 kg;

 

Pentru a conduce un Tir ai nevoie de C Âşi E, prin urmare trebuie sĂŁ ai 21 de ani ĂŽmpliniĂži.

 

Nu e nevoie sĂŁ postezi niÂşte videoclipuri, un clip nu demonstreazĂŁ sutele de km la volanul tirurilor.

 

Ca sĂŁ conduci un tir ai nevoie de carnet de profesionist, aÂşa cĂŁ stai jos, ai nota 4. :)

 

Ca sã fie totul clar, pânã la 21 de ani poÞi conduc doar ceea ce are pânã În 7.5 tone, iar un tir are mult peste, cu tot cu remorca Încãrcatã.

In primul rand TIR = transprt rutier international, poate sa aibe TIR si o duba de 7.5 t. Ceea ce ai scris tu acolo era valabil odata, sau poate o fi valabil acum, dar eu am facut scoala de soferi (B,C,E) acum 2 ani. Da-mi ID-ul tau si-ti trimit poze cu permisul meu, sa vezi categoriile care le am.

Link to comment
Share on other sites

Tir ĂŽnseamnĂŁ de fapt Transit international routier.

Iar cuvântul TIR este folosit În mod generic pentru a descrie un cap tractor cu remorcã, nicidecum vreo dubã.

 

Ceea ce am scris este valabil de multĂŁ vreme Âşi ĂŽncĂŁ este valabil, lasĂŁ cardelile astea cĂŁ nu merge.

 

Nu mĂŁ intereseazĂŁ categoriile care le ai, eu Âştiam cĂŁ se spune "pe care", ĂŽnsĂŁ este mai greu se pare.

 

Chestia asta cu limita de vârstã de 21 de ani e din 2007 valabilã, iar acum suntem În 2010.

Deci nu aveai cum sĂŁ iei B, C Âşi E acum 2 ani, adicĂŁ ĂŽn 2008.

Link to comment
Share on other sites

sa revenim la topic...

prima masina condusa a fost BMW E12 518 carburatie,in "95 cand aveam 10ani si stateam cu volanu in gura ca sa ajung la pedale.

nu am facut constanta-valcea cu el,si de cateva ori cu tata in dreapta pe strada pe la noi

 

iar legal,adica cu permis de conducere tot bmw a fost prima masina condusa,tot e12,520i la 18anisori....of ce frumos era

Edited by db 85 amd
Link to comment
Share on other sites

Eu am condus tiruri toata America de mi-a venit rau si nu aveam C-ul,am facut si ceva accidente da' si bani frumosi,si amezi pentru viteza pe masura,si nu, nu erau limitate la 90 km\h, exact cum zice baiatu de sus ma duceam cu unele in aproape 100 mph,rupeau asfaltu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

In 18 wheels of steel toate astea :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Tir ĂŽnseamnă de fapt Transit international routier.

Iar cuvântul TIR este folosit ĂŽn mod generic pentru a descrie un cap tractor cu remorcă, nicidecum vreo dubă.

Esti sigur ? Ia mai cauta !

Ceea ce am scris este valabil de multă vreme şi ĂŽncă este valabil, lasă cardelile astea că nu merge.

Ceea ce ai scris tu, sunt niste prostii !

Nu mă interesează categoriile care le ai, eu ştiam că se spune "pe care", ĂŽnsă este mai greu se pare.

Asa este, am gresit, am scris repede.

Chestia asta cu limita de vârstă de 21 de ani e din 2007 valabilă, iar acum suntem ĂŽn 2010.

Deci nu aveai cum să iei B, C şi E acum 2 ani, adică ĂŽn 2008.

Prostii !

Deaia nu mai pot eu sa conduc Scania, ca nu ma crezi tu sau altii:)))). Tu nu o sa te poti compara cu mine niciodata cand vine vorba de condus...esti prea "mic".

Scuze de off topic.

Edited by shoot3r90
Link to comment
Share on other sites

Poţi să-ţi iei C-ul la 18 ani... :)

Imposibil colegu' :twoup:)). Nu ai cum !

Parca il vad pe @Ciupanezu acum, cu 1000 de articole, sa ne demonstreze el cum nu poti sa iei C+E de la 18 ani :)))).

@Alex4Tuning sa sti ca nu era nevoie ne pui poza cu tine !

Edited by shoot3r90
Link to comment
Share on other sites

Sigur conduceai TIR-uri la 11 ani sau faceai stopu`? :twoup:

Si la urma urmei "TIR" e o conventie

La 11 ani am condus prima data autocarul, nu "TIR-ul". TIR = transport rutier international.

Ce conventie bai nene ? Tu nu sti ce vorbesti...

@Alex4Tuning eu zic ca daca esti cu capul pe umeri poti lua C-ul si la 18 ani. Cine nu a condus in viata lui un camion, intr-adevar i se pare ceva iesit din comun, dar eu am fost invatat de mic cu masinile mari, deci nu mi se pare ceva iesit din comun.

Am condus Scania pe toate tipurile de drumuri si in toate conditiile meteo, sunt obisnuit. Am mers prin tara asta in lung si-n lat, si am vazut multe accidente (chiar foarte multe) foarte grave, deci crede-ma ca nu sunt un pusti teribilist, chiar daca am doar 20 de ani. Am trecut chiar si prin cateva situatii, din care puteau iesii accidente foarte grave, dar norocul a facut sa scap, deocamdata.

Edited by shoot3r90
Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu: Acum doar categoria D nu ai voie sa o iei pana la 21 de ani, in rest nu mai sunt probleme. Daca nu ma crezi iti arat permisul cu B,C,C+E :twoup:

Parca il vad acum pe @Ciupanezu cum posteaza el domne 10000 de articole unde scrie CLAR ca nu ai cum sa ai C+E de la 18 ani :)))).

Edited by shoot3r90
Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ? Ia mai cauta !

De ce crezi că scrie TIR şi pe camioane străine?

Sunt nişte iniţiale din franceză.

 

Prostii !

Deaia nu mai pot eu sa conduc Scania, ca nu ma crezi tu sau altii:)))). Tu nu o sa te poti compara cu mine niciodata cand vine vorba de condus...esti prea "mic".

Scuze de off topic.

Tu crezi că cineva visează să devină şofer de camion? :twoup:

 

Nu vreau să jignesc nici un şofer de camion, e un mod onest de a trăi, prin urmare e ok, ĂŽnsă nu visează nimeni aşa ceva.

 

Iar faptul că, prin absurd, eşti şofer de TIR, nu demonstrează că eşti un şofer bun sau prost, aşa că nu avem de ce să ne comparăm ĂŽn nici un caz, chiar prefer să nu mă compar cu astfel de indivizi.

 

Poţi să-ţi iei C-ul la 18 ani... :)

 

Acum da, ĂŽnsă ĂŽn 2007 când spune el că şi-a luat permisul, legislaţia era alta.

 

Am vrut decat sa te sperii.Mie mi se pare foarte dragut sa iei C-ul de la 18 ani,in Romania ar trebui sa iei B-ul la 25 ani si C-ul pe la 30,tu iti dai seama la 18 ani cu tir de 20 tone ce inseamna asta ?

 

Ăţi dai seama că e o tâmpenie.

TIR la 18 ani mi se pare chiar o mare greşeală din punct de vedere legislativ.

Ar trebui să ai experienţă măcar 2 ani cu un camion mai mic ĂŽnainte să poţi conduce un TIR.

 

@Ciupanezu: Acum doar categoria D nu ai voie sa o iei pana la 21 de ani, in rest nu mai sunt probleme. Daca nu ma crezi iti arat permisul cu B,C,C+E :)

 

Acum da, ĂŽnsă el spune că are permis din 2007.

Din câte ştiu, legislaţia s-a schimbat la sfârşitul anului 2007, ĂŽnainte nu puteai lua permisul pentru C, CE, D, Tr şi Tb fără să ai 21 de ani.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Recunosc cĂŁ Âşi mie mi-ar plĂŁcea sĂŁ conduc ocazional un camion, cred cĂŁ e foarte miÂşto, ĂŽnsĂŁ nu cred cĂŁ viseazĂŁ cineva la aceastĂŁ profesie.

 

Una e sĂŁ conduci de plĂŁcere, alta este sĂŁ fii Âşofer profesionist.

 

Cunosc destul de mulÞi ºoferi profesioniºÞi, unii taximetriºti, alÞii ºoferi de tir sau foºti ºoferi de tir, ºi cam toÞi spun cã meseria asta ÎÞi furã toatã plãcerea de a conduce, te saturi de atâta mers, plus cã munceºti enorm ca ºofer de tir, nu trãieºti rãu din punct de vedere financiar, Însã efortul e imens.

 

Dati-mi voie sa va contrazic....eu am carnetul din ´94 si am luat tot ce am acum ( B, C, E ) la 18 ani........ce nu puteam lua pe vremea aia pina la 21 de ani era categoria D !!!!

 

DupĂŁ 2000 s-a schimbat legislaĂžia, mai mulĂži ani nu puteai sĂŁ iei acele categorii fĂŁrĂŁ sĂŁ ai 21 de ani.

 

ĂnseamnĂŁ cĂŁ acum s-a revenit la vechea formulĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Sigur conduceai TIR-uri la 11 ani sau faceai stopu`? :twoup:

Si la urma urmei "TIR" e o conventie

La 11 ani am condus prima data autocarul, nu "TIR-ul". TIR = transport rutier international.

Ce conventie bai nene ? Tu nu sti ce vorbesti...

 

Baietica, tu esti cam in ceata si nu stii deloc ce vorbesti. Cam vorbesti doar ca sa nu taci, numai prostii adica ! Citeste mai jos si lumineza-te ! Macar atat lucru putea sa te invete si taica-tu, ce-i cu acronimul T.I.R. :

 

TIR - Transports Internationaux Routiers: este o conventie internationala, care reglementeaza tranzitul marfurilor, transportate in spatii de incarcare sigilate (exista cateva exceptii - ex: open TIR) si sub autoritate vamala, din tara de origine catre tara de destinatie, cu costuri de operare reduse si asigurare internationala a marfii.

 

Daca pe un vehicul apare placuta "TIR", inseamna ca acel vehicul executa transporturi sub incidenta conventiei TIR.

Este eronata folosirea termenului "TIR", pentru a desemna un vehicul mare, deoarece, sub incidenta conventiei TIR, pot opera si vehicule mici/usoare, daca spatiul destinat marfii poate fii sigilat.

Placuta "TIR" se aplica doar pe vehiculele care au spatii agreate, pentru transportul marfii sub incidenta conventiei TIR: camioane, remorci, semiremorci, van-uri, dube, etc.

Nu se poate aplica pe vehiculele care nu au astfel de spatii: tractoare, tractoare cu sa, autoturisme, autobuze, autocare, etc.

Cu alte cuvinte: placuta "TIR", se poate gasii pe un camion cu remorca, atat pe camion, cat si pe remorca, dar in cazul unui tractor cu sa si semiremorca, placuta "TIR", se va gasii doar pe semiremorca, nu si pe tractorul cu sa; acesta din urma, neputand fii agreat pentru acest gen de transport, datorita lipsei spatiului pentru marfa; spatiul, care face obiectul conventiei.

In mod normal, orice vehicul care este agreat sa execute transporturi sub incidenta conventiei TIR, trebuie sa aiba placutele "TIR" inchise sau barate, in momentul cand nu se mai afla sub incidenta acestei conventii - circula fara marfa, executa transporturi interne sau in zone unde conventia nu opereaza, cum sunt cursele efectuate in interiorul Comunitatii Europene, etc

Link to comment
Share on other sites

Iar faptul cĂŁ, prin absurd, eÂşti Âşofer de TIR, nu demonstreazĂŁ cĂŁ eÂşti un Âşofer bun sau prost, aÂşa cĂŁ nu avem de ce sĂŁ ne comparĂŁm ĂŽn nici un caz, chiar prefer sĂŁ nu mĂŁ compar cu astfel de indivizi.

Nici nu ai cum, stai linistit.

Acum da, Însã În 2007 când spune el cã ºi-a luat permisul, legislaÞia era alta.

ERONAT ! Eu am spus ca am facut scoala de soferi in 2008 nu in 2007 !

eu am facut scoala de soferi (B,C,E) acum 2 ani

@MihaiC asa este, ai dreptate ! Eu am gresit, scuze.

Cu aceasta ocazie imi cer scuze pentru jignirea adusa colegului @Ciupanezu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.