Jump to content

Prima masina condusa in copilarie


coxe39

Recommended Posts

eu nu intru in nimeni.. doar sa nu intre altu in mine si sa dau eu de belea.. ca nu am permis

conduc fara permis pe nationala si prin oras.. de 1 an si ceva :twoup: si nu am atins masina nici o data

 

Să vorbeşti şi cu Schumacher, poate-ţi faci timp să-i dai nişte lecţii.

 

Dacă ai avut noroc o vreme, asta nu ĂŽnseamnă că nu poţi gresi şi să intri ĂŽn cineva.

 

Plus că dacă faci accident, eşti vinovat indiferent dacă celălalt şofer a fost de vină pentru că tu nu ai permis, deci nu aveai ce să cauţi pe drumurile publice, aşa că se lasă cu dosar penal.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Sunt oameni care au facut primul accident la ani de zile dupa ce au luat permisul. Daca stii sa schimbi o viteza si sa tragi de covrig nu inseamna ca stii sa conduci. Vrei s-o iei un pic inainte sa stii mergi cu o masina inainte sa faci scoala? Invata intr-o parcare goala, nu pe strazi.

 

1) Cum spune si Ciupanezu, NU esti Schumacher. Esti tanar, crezi ca le stii pe toate si vei face o greseala. E o certitudine.

2) Daca intra altcineva in tine sau daca te opreste politia te alegi cu dosar penal si nu poti sa mai dai examenul pentru permis 5 ani de zile. Ca sa nu mai zic ca si cel care ti-a dat masina risca dosar penal si chiar inchisoare! Oare chiar merita riscul?

 

Stai cuminte, joaca-te pe calculator sau mai invarte-te pe un camp sau intr-o parcare cu masina si ai rabdare inca un an pana-ti iei permisul.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

Sunt oameni care au facut primul accident la ani de zile dupa ce au luat permisul. Daca stii sa schimbi o viteza si sa tragi de covrig nu inseamna ca stii sa conduci. Vrei s-o iei un pic inainte sa stii mergi cu o masina inainte sa faci scoala? Invata intr-o parcare goala, nu pe strazi.

 

1) Cum spune si Ciupanezu, NU esti Schumacher. Esti tanar, crezi ca le stii pe toate si vei face o greseala. E o certitudine.

2) Daca intra altcineva in tine sau daca te opreste politia te alegi cu dosar penal si nu poti sa mai dai examenul pentru permis 5 ani de zile. Ca sa nu mai zic ca si cel care ti-a dat masina risca dosar penal si chiar inchisoare! Oare chiar merita riscul?

 

Stai cuminte, joaca-te pe calculator sau mai invarte-te pe un camp sau intr-o parcare cu masina si ai rabdare inca un an pana-ti iei permisul.

am condus si pe camp stai linistit doar nu crezi ca mi`a dat tata masina direct in mijlocu orasului , si la cate "fetite" au luat permisu doar ca sa se afle si ele in treaba.. si ceilalti care si`au luat acum permisu doar de nevoie.. si deabea pleaca cu masina dupa loc ca le moare motoru.. desi au 18-19 ani.. eu cred ca aia pun circulatia in pericol mai mare decat o pun eu

Link to comment
Share on other sites

Eu prefer sa intalnesc pe sosea un sofer cu permis luat pe bune caruia ii moare motorul la plecare decat unul fara permis, dar zmeu ca el conduce pe naspa de ceva vreme care merge cu viteza ca s-a obisnuit cu butonul de restart in nfs...

 

Partea si mai trista e ca dupa ce ca faci o prostie, iti iei riscuri inutile conducand fara permis (iar a-ti lua riscuri inutil mi se pare cea mai mare greseala la volan), mai esti si cocos. Te lauzi pe internet cu ce tampenii faci tu si crezi ca ai dreptate. Si de noi probabil ca zici ca suntem mosi sau speriati de bombe sau ce zici. Apoi ajungi la varsta noastra si iti dai palme ca ai facut ce ai facut.

 

Pentru ce ai tu nevoie sa mergi pe sosea de la varsta asta? Mergi in dreapta, mergi pe camp sau ia lectii de la un instructor autorizat intr-o masina facuta pentru asa ceva (al doilea set de pedale). Eu zic ca ai optiuni daca esti chiar interesat. Sa conduci fara permis pe drumuri publice e cea mai proasta dintre ele.

 

Il inteleg pe colegul de mai sus care spera sa fii prins. Nu-mi place deloc ideea ca sunt si altii ca tine pe sosea si m-as simti mai bine daca politia si-ar face treaba si v-ar prinde. Totusi n-o sa zic "sper sa te prinda", ci sper sa-ti vina mintea la cap si sa ai rabdare un an de zile. Si cum sunt sigur ca n-o sa se intample asta, sper sa ai noroc sa nu lovesti pe nimeni si nimeni sa nu te loveasca pe tine pana o sa-ti vina totusi mintea la cap...

Link to comment
Share on other sites

am condus si pe camp stai linistit doar nu crezi ca mi`a dat tata masina direct in mijlocu orasului , si la cate "fetite" au luat permisu doar ca sa se afle si ele in treaba.. si ceilalti care si`au luat acum permisu doar de nevoie.. si deabea pleaca cu masina dupa loc ca le moare motoru.. desi au 18-19 ani.. eu cred ca aia pun circulatia in pericol mai mare decat o pun eu

 

Lumea Ăži-a vorbit frumos dar n-ai apreciat lucrul ĂŁsta Âşi continui sĂŁ te dai cocoÂş.

 

TĂŁcerea e de aur, se pare cĂŁ n-ai aflat asta ĂŽncĂŁ.

 

Ideea este cĂŁ eÂşti un mucos cu o mentalitate imaturĂŁ.

 

Maturitatea nu Þine de vârstã, unii sunt imaturi ºi la 30-40 de ani, aºa cã nu-Þi scriu asta pentru cã eºti minor, ÎÞi scriu asta pentru cã nu gândeºti raÞional, ai o mentalitate penibilã.

 

N-are importanÞã cã existã ºi alÞi idioÞi În trafic care au luat permisul pe bani sau pe pile, problema este cã tu ieºi pe drumurile publice deºi nu ai permis, probabil nici nu cunoºti toate semnele ºi regulile de circulaÞie pentru cã n-ai avut de ce sã le ÎnveÞi pânã acum, prin urmare eºti un pericol chiar mai mare decât acei cretini/cretine care circulã pe drumurile publice deºi au permisul luat pe bani.

Mãcar ãia au ÎnvãÞat codul rutier pentru cã altfel n-ar fi trecut sala, tu nici mãcar atât nu cunoºti.

 

Ălora le moare motorul pentru cĂŁ n-au ĂŽncredere ĂŽn ei, prin urmare vor merge foarte precaut, chiar cu fricĂŁ, iar asta poatĂŁ ĂŽi va face sĂŁ evite accidentele la ĂŽnceput.

 

Tu eÂşti mult mai periculos pentru cĂŁ ai ĂŽncredere ĂŽn tine, te Ăžine sĂŁ conduci cu vitezĂŁ pentru cĂŁ deja ai un orgoliu, te crezi mare Âşofer.

 

ªi eu am ÎnvãÞat mult mai devreme sã conduc, Însã n-am condus niciodatã pe drumurile publice pânã sã mã duc la ºcoala de ºoferi, conduceam În poligon ºi Într-o unitate militarã.

 

ĂnsuÂşi faptul cĂŁ te lauzi cu ceea ce faci Âşi te Âşi filmezi denotĂŁ cĂŁ:

- eÂşti imatur

- te lauzi cu propria inconºtienÞã

- eÂşti un pericol public

Link to comment
Share on other sites

dc ti se pare nasol? am aproape 17 ani.. eu zic ca e mai bine sa stiu dinainte.. decat cand ma sui in masina cu instructoru.. sa nu stiu nici macar sa bag in viteza.. NU?

 

Halloo, mooo, janes romanes? Ca sa stim daca ne uscam gura de pomana sfatuindu-te sa nu conduci fara permis.

Daca esti rrom atunci sa stii moo ca nu esti mare shukar, fratii tai conduc si de la 14.

 

Ciaules.

Link to comment
Share on other sites

NOI suntem in romania NU in canada , asa ca stai relax.

 

Pentru tine in constienta ta imatura presupun ca e ceva normal sa iesi asa pe strada!nu te condamn de imaturitate, am un var care are frumoasa varsta de 23 ani si tot asa iese!

 

 

Tot spunandu-i sa nu mai iasa cu masina si incercand sa-l conving sa renunte la chestia asta mi-am dat seama ca ma ignora si ca e PROST! ca asa e el prost si ca nu am cum pentru ca prostia e ca mersu` pe bicicleta ...nu se dezvata!

 

Vrei sa creada lumea acelasi lucru despre tine? cred ca multi o fac deja, ai putea sa incerci sa le schimbi parerea!

Link to comment
Share on other sites

Se vede că eşti cam limitat ĂŽn gândire.

 

adica..

sunt prost ca , conduc fara permis :twoup:)))) ??

nu inteleg:)))

 

Pentru că nu ĂŽnţelegi consecinţele.

Dacă eşti implicat ĂŽntr-un accident, eşti mâncat.

Nu contează că nu e din vina ta, doar pentru că nu ai permis vei suporta consecinţele, iar consecinţele sună foarte rău.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Se vede cã eºti cam limitat În gândire.

 

adica..

sunt prost ca , conduc fara permis :twoup:)))) ??

nu inteleg:)))

 

Pentru cĂŁ nu ĂŽnĂželegi consecinĂžele.

Dacã eºti implicat Într-un accident, eºti mâncat.

Nu conteazĂŁ cĂŁ nu e din vina ta, doar pentru cĂŁ nu ai permis vei suporta consecinĂžele, iar consecinĂžele sunĂŁ foarte rĂŁu.

dupa aia o sa iti doresti sa te plimbi prin ploaie:)

Link to comment
Share on other sites

Se vede cã eºti cam limitat În gândire.

 

adica..

sunt prost ca , conduc fara permis :twoup:)))) ??

nu inteleg:)))

 

Pentru cĂŁ nu ĂŽnĂželegi consecinĂžele.

Dacã eºti implicat Într-un accident, eºti mâncat.

Nu conteazĂŁ cĂŁ nu e din vina ta, doar pentru cĂŁ nu ai permis vei suporta consecinĂžele, iar consecinĂžele sunĂŁ foarte rĂŁu.

sunt constient ca daca ating masina.. o sa iau mandat... dar nu gandesc.. ca "daca ating masina acum , daca.. intra unu in mine , daca ma prinde garda" ... merg normal.. fara frica..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.