Jump to content

Prima masina condusa in copilarie


coxe39

Recommended Posts

Dacia 1300, carburator Solex, termometru interior, pe aia am invatat sa conduc. Dupa aia un camion Mercedes 814 si o Mazda 323. Astea cand nu aveam permis, dupa ce am luat permisul mergeam doar cu Dacia si ulterior a cumparat taica-mio un Citroen XM 2.5 Turbo, cu care am mers doar cateva luni din cauza ca l-am impachetat destul de urat.
Link to comment
Share on other sites

Prima datĂŁ m-am Ăžinut de volanului unui ARO 243, tata conducea, eram pe un drum necirculat de ĂžarĂŁ.

Aveam 4 sau 5 ani.

 

Prima datĂŁ am condus o Dacia 1310 fabricatĂŁ ĂŽn 1986.

 

ArĂŁta cam aÂşa:

http://wpcontent.answers.com/wikipedia/commons/thumb/1/1d/AutoDaciaBucarest.jpg/200px-AutoDaciaBucarest.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ca orice roman care se respecta prima masina condusa a fost Dacia 1310 Break -1986. Povestea lui Soare MRS e chiar asemantoare :twoup: doar ca break-ul meu era alb. Pe la 5-6 ani ma tinea tata in brate si eu invarteam doar de volan.

 

Pe la 10 ani conduceam un tractoras de gradina pe la bunici. Si am reusit sa alertez seful de post dupa vre-o 3-4 nopti de hoinareala prin sat cu atelajul.

 

Prima lectie de condus adevarata. Pe la 13-14 ani unchiul meu mi-a dat masina lui, Dacia 1300, sa o conduc pe un camp. Am oprit motorul de vre-o 3 ori consecutiv si am reusit la prima oprire sa-l dau cu capul de parbriz.

 

Dupa ce am luat permisul am condus Dacia Pick-Up cu 4 usi - noua cumparata cu doar o luna inainte de a lua permisul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat carnetul cam tarziu, la 22 de ani, chiar am observat zilele trecute ca imi expira luna viitoare, au trecut 10 ani. Prima masina a fost Dacia lui tata, dar dupa putina vreme mi-am luat seria 5.
Link to comment
Share on other sites

Dacia si tractorul U445 ale unchiului meu !!

u650......apoi o dacie din 75....de-aia fara lampi de marsarrier.......

scoala tot pe dacie, apoi un mondeo nou-nout, care mai e si acum in familie...pe ala a fost adevarata scoala

Edited by babie 10
Link to comment
Share on other sites

U445 se conduce mult mai usor :) cutia de viteze mai usor de folosit dar nu are servo !

 

Politistul care atunci cand aveam eu 13-14 ani era nou venit in comuna si nu se prea lega de oricine e acum sef de post !Pe atunci conducem tractorul cu toate utilajele posibile toata vara , se uita ca la urs la mine dar nu zicea nimic. Sa nu zic ce ravagii facem cu primul scuter :twoup: De cand am permis si a mai facut ceva vechime ma umfla in amenzi ori de cate ori poate . P Cred ca am luat 5 amenzi numai pentru nepurtat casca !!Se razbuna !

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

U445 se conduce mult mai usor :) cutia de viteze mai usor de folosit dar nu are servo !

 

Politistul care atunci cand aveam eu 13-14 ani era nou venit in comuna si nu se prea lega de oricine e acum sef de post !Pe atunci conducem tractorul cu toate utilajele posibile toata vara , se uita ca la urs la mine dar nu zicea nimic. Sa nu zic ce ravagii facem cu primul scuter :twoup: De cand am permis si a mai facut ceva vechime ma umfla in amenzi ori de cate ori poate . P Cred ca am luat 5 amenzi numai pentru nepurtat casca !!Se razbuna !

spune-i de la mine ca razbunarea e arma prostului!

Link to comment
Share on other sites

N-are ce-mi face decat sa dea amenzi ! Stie ca mi-e egal de el dar isi incerca norocul.

 

Am avut suspendat permisul anul trecut si a avut grija o "cunostinta" sa ma toarne la el . A stat prostul zilnic la panda sa ma prinda :twoup:. Fecea filtre intr-un loc in care nu l-am vazut eu sa stea in 10 ani de cand il cunosc. Oadata s-a bagat cu masina lui personala in fata mea sa ma blocheze , s-a dat jos si a venit repede la mine dar surpriza a fost ca nu conducem eu ci un amic. Toata asta se intampla sambata la 3 noaptea. Om mai prost ca el mai rar!! Am noroc ca nu-i vad mutra decat 3 luni pe an!

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

prima masina...hmmm...pe la 3 ani dacia lui tata....nu mult...doar 1 m pana am rupt usile la garaj...:twoup:)))...uitase cheia in contact ca lucra la pozitii si eu m-am suit in ea si evident am invartit de cheie...:))) bine ca era in I-a si a dat in fata ca daca nu dadeam peste taica-miu ca lucra in spatele ei...

 

 

pe urma Skoda 100S(tractiune spate) ...35cp...o bijuterie. O am si acum dar trebuie bani de restaurare.

Link to comment
Share on other sites

prima data cand am condus singur , fara tata la pedale, am condus un mercedes s 500, din 88 sau 86 parca. si aveam vreo 14 ani.

 

inainte de asta, golf 1 sau 2 de la 5-6 ani pana la 10 :twoup: opel .. nu mai stiu ce masini mai avea batranu`

 

si am condus si eu dacaia 1310 break

Link to comment
Share on other sites

prima masina condusa a fost un TV, un sofer de alui taicamiu se mai juca cu mine i vacante. Conduceam pe genunchii lui ca nu ajungeam la pedale bineinteles..

am condus si eu TV de la taica-meu de la servici.....”asistența” i se spunea......wow, ce vremuri! cum mirosea in masina aia!

cel mai dor mi-e de cielo, a fost prima noastra masina ca si ”cuplu”....nici a mea, nici a lui, a ”noastra”......acum e la cumnat, dar imi e dor sa fie a mea!

 

prima data am condus Dacia 1300 din '77. Pana cand nu am inceput scoala de soferi nu am vrut sa conduc.

pana sa fac scoala n-am condus decat pe camp.....dacia bunicului, de la el din poala, tv-ul si u650-ul......pe strada n-am iesit decat cu dacioara rosie de scoala!

de asemenea, n-am condus niciodata cu ceva alcool consumat, n-am condus fara permis, n-am luat nici o amenda in 6 ani, nici un punct! exemplara! si imi si place sa ma laud!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.