Jump to content

Prima masina condusa in copilarie


coxe39

Recommended Posts

Mosckvich, il rupeam pe coclaurile de la tara.

 

Imi aduc aminte ca eram in pasaj la universitate, tata conducea si a ramas fara frane. Prinsese cam 70kmh la vale, in conditiile in care nu mai trecea de 50kmh, iar io cu fratimiu topaiam pe bancheta din spate de bucurie si il consideram pe tata mare pilot de curse in momentu respectiv, credeamc a accelereaza intentionat, iar el saracu transpirase tot la volan. :twoup:)

Link to comment
Share on other sites

Prima masina condusa (de altfel si prima cumparata) a fost Ford Taunus din anul 1982..Imi placea foarte mult ca avea tractiune spate,pe atunci credeam ca ma plimb cu un muscle car.. :)

 

Date tehnice.

1.Pleca mai greu de pe loc decat o dacie .

2.Motor 1600cc,carburator de Dacie (original avea carburator dublu-corp)..

3.........hp ???

4.Consuma cam 15%.

 

Tin minte ca eram foarte mandru de ea :twoup: .O plimbam pe prietena mea 10 metri in fata si 10 metri in spate pe straduta (nu aveam permis de conducere pe atunci).. :)

Link to comment
Share on other sites

Prima data am condus la 17 ani , destul de tarziu , asa e cand ai mei nu au avut permis sau tangente cu masinile .

 

1 mercedes e-klass 300d ''cobra'' - pe camp , prima data am plecat cu spatele :twoup: dupa care am condus-o cam 3 km si i-am oprit motorul de 3 ori :)

 

2 matizul pe care am facut scoala de soferi - cred , defapt sigur eram cel mai mic din trafic , mai aveam 2 luni pana sa fac 18 ani si eu ma plimbam prin bucuresti cu masina , ce mandru mai eram :)

 

3 dacia 1310 a unui vecin - tot pe camp , tot la tara , mai aveam ceva ore pana sa dau sala si am reusit sa ajung cu ea intr-un lan de porumb , dandu-ma mare proprietarului cu talentele mele de sofer dar uitand ca nu are servodirectie .

 

4 pisica din dotare - dupa 10 luni in care nu mai condusesem deloc pe drumuri publice , doar ce facusem la scoala , a fost ca un nou inceput

 

Si de atunci nu am mai condus decat un Vectra A vre-o 20 de km , un Astra f cam 3 4 km si un clio 1 km . Masinile pe care le-am condus la viata mea le pot numara pe degete de aceea mi-am permis sa scriu de toate cate putin :( .

 

Deci fan BMW 100 % , pe el am invatat cu adevarat sa conduc .

Link to comment
Share on other sites

Dacia 1310 din 1985. Prima data pe la 14 ani parca.

La inceput murea motoru, pe urma plecam cu scartaituri de roti.

O conduceam aproape in fiecare weekend cand mergema la bunici. 5 km de la drumul national pe ceva drum comunal.

Si acum mai am masina in garaj acasa la ai mei.

Cand merg acasa vreau sa merg sa o scot la lumina, ca de 2 ani si ceva sta.

Link to comment
Share on other sites

Prima masina pe care am condus-o a fost un Renault 21. Aveam vreo 16 ani si am condus vreo 50m. Apoi la 21 ani logan la scoala, dupa care a urmat clio, apoi mi-a dat tata "minunata" dacie '74 pe gaz cu care m-am distrat cateva luni. In tot timpul asta am strans bani si mi-am luat prima masina din banii mei... un E34 525i 12v, iar anul asta am facut "upgrade" la un E34 cu motorul M50.

 

Recunosc ca am mers si periculos cu BMW-ul, insa niciodata nu m-am simtit asa de in pericol cum ma simteam in fiecare clipa in dacie. :twoup:

 

Cand eram mai mic nu eram de acord ca trebuie sa conduci si o rabla la inceput... dar acum sunt. Nu cred ca o sa mai am eu vreodata o masina care sa mearga bine o saptamana intreaga, dar vineri seara cand ma duc sa iau o fata sa iesim in oras sa isi blocheze rotile in fata casei tipei. Si culmea... dupa ce am luat taxi-ul si ma intorc... sa mearga bine si sa ma duca inapoi acasa. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.