Jump to content

Prima masina condusa in copilarie


coxe39

Recommended Posts

Prima data am condus un cart ([e la 6-7 ani) si am tinut-o asa pana pe la 16-17 ani

 

Tata e vinovat pt stilul de condus ....... pai daca nu m a dat la SAH cand eram mic.

Si tot el a avut de suferit.

Cand am mai crescut , Dacia 1300 tin minte ca era de o varsta cu mine sau mai mare cu un an '80-'81.

La inceput mi-o dadea tata (aici deja aveam permis) pana m a vazut prin oras...... dupa asta am mai pupat=o cand o furam din parcare......

 

Voie buna.

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

La fel cu majoritatea, primul obiect cu 4 roti , volan si motor pus in miscare de mine(nu tinut in brate), a fost un tractor, Universal 640 DTC, mi-l amintesc, si acum, al bunicilor mei,iar dupa aceea un TICO :), la ceva chef, s-a indurat unul dintre cei majori sa scoata "copiii" la plimbare. A fost foarte tare :twoup:
Link to comment
Share on other sites

eu am condus prima data o Skoda S 100 rosie ca focul..........a unui prieten, precizez era RWD......si motorul il avea in spate......acum cred ca deja s-a ruginit de tot parasita pe un camp.........apoi o dacie 1310 a unui prieten, dar tot asa la tara undeva......, nici eu nu aveam permis la astea doua. apoi tot o dacie am condus a patronului meu...... break.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Citroen GSA 1300 cmc din 1982, 5 viteze, dinaia cu suspensie hidraulica si 3 nivele de inaltime. De la 12 ani, ieseam cu tata pe strada dar nu mai mult de a 3-a. Am crescut intr-un oras mic si stiam politistii :) . ce vremuri, fara servo, fara ABS, cu carburator ca daca bagai mai rau talpa o innecai cu bezina ei :twoup:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Prima masina nu mai tin minte exact care a fost pentru ca am condus foarte multe masini (Dacia, Aro, Opel Omega si Vectra, Skoda Octavia si Superb ambele 1.9 TDI 131 cp + multe altele care nu mi le amintesc) pana sa i-au permisul. 95 % din masinile cu care venea tata acasa le-am condus. Masina care am condus-o cel mai mult fara permis a fost un Opel Omega A caravan 2.3 D. La varsta de 11 ani am inceput sa conduc singur autocarul (un DAF, nu mai stiu ce model), iar cativa ani mai tarziu am trecut la camioane (MAN TGA XXL 410, si 510 CP :), Volvo FH 12, Scania R420, care il conduc si in prezent).

Imi aduc aminte cand m-a pus tata prima data la volan la autocar, eram pe faleza la 2 mai, nici nu ma vedeam la volan :), si cand am pus prima frana l-am dat cu capul de parbriz :twoup:).

Edited by shoot3r90
Link to comment
Share on other sites

Prima masina nu mai tin minte exact care a fost pentru ca am condus foarte multe masini (Dacia, Aro, Opel Omega si Vectra, Skoda Octavia si Superb ambele 1.9 TDI 131 cp + multe altele care nu mi le amintesc) pana sa i-au permisul. 95 % din masinile cu care venea tata acasa le-am condus. Masina care am condus-o cel mai mult fara permis a fost un Opel Omega A caravan 2.3 D. La varsta de 11 ani am inceput sa conduc singur autocarul (un DAF, nu mai stiu ce model), iar cativa ani mai tarziu am trecut la camioane (MAN TGA XXL 410, si 510 CP :), Volvo FH 12, Scania R420, care il conduc si in prezent).

Imi aduc aminte cand m-a pus tata prima data la volan la autocar, eram pe faleza la 2 mai, nici nu ma vedeam la volan :(, si cand am pus prima frana l-am dat cu capul de parbriz :twoup:).

Si dupa ce ai luat permisul ce ai mai condus ? :)

Link to comment
Share on other sites

Ce ĂŽnĂželegi prin "a conduce"?

Ce intelege toata lumea. Tu ce intelegi ?

Si dupa ce ai luat permisul ce ai mai condus ?

Dupa ce am luat permisul am condus cateva luni un Vectra B2 cu care am facut vreo 8000 km, dar l-am vandut pentru ca am avut nevoie de bani. Acum nu mai conduc nimic, decat Scania pe care lucreaza tata, din cand in cand, si masinile pe care le mai prind.

Eu cu aia de varsta mea nu prea am ce discuta cand vine vorba de codus masini.

Probabil 2 elicoptere si un mig 21 lancer

Am rau de inaltime.

Link to comment
Share on other sites

Ca majoritatea românilor, prima maºinã condusã a fost Dacia 1300. La vremea aia conduceam cu mãnuºi fãrã degete ºi ascultam AC/DC. Nu eram singurul cu mãnuºi, mai erau ºi alÞii cã pãream interesanÞi ... acum aº fi penibil. :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.