Jump to content

Prima masina condusa in copilarie


coxe39

Recommended Posts

dacia 1300 of course....si dupa ce am condus-o cand a fost s-o opresc am dat drumu la ambreiaj...si s-a oprit ( bine nici nu ajungeam prea bine la pedale)....cred ca aveam vreo 8 ani...

 

 

cred totusi ca ar fi corect sa zic ca atunci am miscat-o ptr prima oara....in fata si inapoi...vreo 10m...nu stiu daca se pune la condus....totusi

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
primaaa... :twoup: un megane 1.6 16v de prin 2000 , la 14 ani ... dupa aia Cielo lu tata ,care`l mai conduc si acum.., un matiz ,passat TDI 110Cp , golf TDI 101cP , audi a6 V6 180CP , VW transporter ,dacia solenza , dacia super nova, si .. cam atat :twoup: inca nu am avut ocazia sa conduc vechea dacia 1300.. 1310 :) pana la 18 ani sper sa gasesc vreuna terminata so omor si eu umpic:)) Edited by catalynnn99
Link to comment
Share on other sites

Prima masina a fost Dacia 1100 a lu' taicamiu, era de prin '68...abia ajungeam la pedale :twoup:

 

Rosie, cu 4 faruri rotunde in fata...rally car...daca mergea taica-miu mai tare de 80-90...se ridica de bot si nu mai aveai directie :twoup: Uneori punea 2 saci de nisip in portbagaj in fata, sa stea pe sosea :)

Link to comment
Share on other sites

Prima masina a fost Dacia 1100 a lu' taicamiu, era de prin '68...abia ajungeam la pedale :twoup:

 

Rosie, cu 4 faruri rotunde in fata...rally car...daca mergea taica-miu mai tare de 80-90...se ridica de bot si nu mai aveai directie :twoup: Uneori punea 2 saci de nisip in portbagaj in fata, sa stea pe sosea :)

mai bine ai povesti de masina cu care faceai senzatie in poli in primul an

Link to comment
Share on other sites

eu am A B C E toate de la 18 ani. deci se poate

Stim ca se poate, doar ca este destul de greu sa le iei de la 18 ani. Nu sunt prea multi care i-au B, C, C+E de la 18 ani.

Eu nu am vrut A-ul, pentru ca imi place viata...daca aveam motocicleta, acum cred ca imi mancau coliva prietenii.

Dupa ce am luat B-ul evident ca nu am mai avut chef sa invat sa dau si C, C+E, ca avea baiatu permis si masina...nu mai aveam timp. C-ul l-am dat dupa vreo 6 luni, iar C+E l-am dat cu cateva zile inainte sa-mi expire dosarul :twoup: .

Link to comment
Share on other sites

eu am A B C E toate de la 18 ani. deci se poate

Stim ca se poate, doar ca este destul de greu sa le iei de la 18 ani. Nu sunt prea multi care i-au B, C, C+E de la 18 ani.

Eu nu am vrut A-ul, pentru ca imi place viata...daca aveam motocicleta, acum cred ca imi mancau coliva prietenii.

Dupa ce am luat B-ul evident ca nu am mai avut chef sa invat sa dau si C, C+E, ca avea baiatu permis si masina...nu mai aveam timp. C-ul l-am dat dupa vreo 6 luni, iar C+E l-am dat cu cateva zile inainte sa-mi expire dosarul :twoup: .

 

in 97' cand am luat eu carnetul B,C nu se putea da si E-ul pana la 21 de ani,daca nu ma insel chiar de la inceputul anului respectiv nu se mai dadea.

 

PS, de ce toata lumea face aceasta asociere prosteasca Motociclete=Moarte,daca nu esti destul de cerebral sa fi cumpatat sau sa-ti cunosti limitele te duci la SF-Petru si cu bicicleta la fel de repede

Link to comment
Share on other sites

eu am inceput cu golf4 pe scoala(pt inceput era super)apoi asa ca stimul sa imi iau examenul repede am luat un opel calibra(2.0 benzina 16 valve 150 cai). super masinutza si la cat era de veche(anul 1991) aveam cam de toate pe ea(aer conditionat, geamuri el, trapa el, abs, susp sport). Toate ca toate pana m-am suit intr-un 5-ar. Vechi si diesel fiind(an 2000), m-a lasat cu gura cascata desi 150 de cai la 1190kg erau si alea ceva(calibra). De atunci am renuntat complet la distrus cauciucuri pt ca incepuse sa apara discutii despre noua lege si se pare ca o sa si ajunga ca si aici in sp ca nu poti sa faci nimic ce ar putea dauna fonic pana si copacilor din jur chiar daca pers nu sunt pe strada :twoup:

Insa cum zicea un prieten de-al meu din MM : ''nu ma dau pe un jeb de cuie'' cand comparam statura la drum, autonomia mare si consumul redus al masini de acum. Plus ca la cati km are saraca(250.000) inca nu am ajuns la reparatii capitale.

ReSpect!

Link to comment
Share on other sites

eu am A B C E toate de la 18 ani. deci se poate

Stim ca se poate, doar ca este destul de greu sa le iei de la 18 ani. Nu sunt prea multi care i-au B, C, C+E de la 18 ani.

Eu nu am vrut A-ul, pentru ca imi place viata...daca aveam motocicleta, acum cred ca imi mancau coliva prietenii.

Dupa ce am luat B-ul evident ca nu am mai avut chef sa invat sa dau si C, C+E, ca avea baiatu permis si masina...nu mai aveam timp. C-ul l-am dat dupa vreo 6 luni, iar C+E l-am dat cu cateva zile inainte sa-mi expire dosarul :twoup: .

 

PS, de ce toata lumea face aceasta asociere prosteasca Motociclete=Moarte,daca nu esti destul de cerebral sa fi cumpatat sau sa-ti cunosti limitele te duci la SF-Petru si cu bicicleta la fel de repede

Pai din aceasta cauza nu am dat categoria A, pentru ca imi cunosc limitele. La Sf. Petru era sa ajung de cateva ori si cu bicicleta, asa ca motocicleta am exclus-o din start.

Iar asocierea motocicleta=moarte nu mi se pare asa prosteasca, cel putin nu in cazul meu. Eu am "talpa grea" si am considerat ca este mai bine sa nu dau aceasca categorie. Imi place viteza, dar prefer sa fiu intr-o masina cand merg cu viteza mare, nu pe o motocicleta.

Link to comment
Share on other sites

Pai din aceasta cauza nu am dat categoria A, pentru ca imi cunosc limitele. La Sf. Petru era sa ajung de cateva ori si cu bicicleta, asa ca motocicleta am exclus-o din start.

+1 si eu care credeam ca sunt singurul , cu bicicleta de 2 ori am ajuns la spital , o data cu capul praf si cu pierderi de memorie , cand le-am zis alor mei ca vreau sa dau si de A raspunsul a fost clar :twoup: .

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa am carnet am condus un ARO camioneta.Am o ferma la sat si aveam tot campu sa ma plimb.Am facut scoala la 18 ani( acum 4 ani) pe o Dacia 1310 pe gaz.Groaznica masina.Dupa mine au si scos-o de la scoala.La 18 ani am avut un Omega B (2.5d) pentru juma'de an.Si acum la 22 am 318d.(de 3 ani si 110.000km.)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.