Jump to content

intrebari pentru posesorii de e90


Heaven

Recommended Posts

se poate monta angel eyes pe farurile fara lupa de la e90? [sa montezi inele ca la e46].a incercat cineva? Ms!

cred ca este cea mai buna solutie ...mie personal farurile aftermarket imi par ciudate....ar mai merge un retofit la far cu lupa..tot ca la e46,dar nu cred ca exista inca.

Link to comment
Share on other sites

Nu, neaparat! Noi mergem in orasul aglomerat. O sa verificam cand ajungi in service!:thumbsup:(nici a mea nu sta mereu la 95)

adevarul este ca odata eram in bucuresti,asta vreo 2 ani in urma, si era aglomerat...la semafor am intrat in meniul ascuns si cand m-am uitat la temperatura apei era undeva la 99-100 grade C...deci este posibil sa ai dreptate Mircea,dar ma mai gandesc si la alte masinii care indiferent de trafic acul sta la 90..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 9 months later...
  • 3 months later...

Salutare!

 

Va rog sa imi spuneti ce ulei se recomanda pentru un E90, 318 diesel, 2006?

Am tot auzit fel de fel de pareri...ba OROGINAL BMW - 5W30 long-life 04, ba CASTROL EDGE SPORT 5W40 vara sau CASTROL EDGE SPORT 5W30 iarna...

nu stiu care este diferenta intre ele

 

Probabil s-a mai vorbit despre asta, sunt nou pe aici pe forum si am tot cautat inainte sa postez aici, insa nu m-am lamurit cu certitudine.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Va rog sa imi spuneti ce ulei se recomanda pentru un E90, 318 diesel, 2006?

Am tot auzit fel de fel de pareri...ba OROGINAL BMW - 5W30 long-life 04, ba CASTROL EDGE SPORT 5W40 vara sau CASTROL EDGE SPORT 5W30 iarna...

nu stiu care este diferenta intre ele

 

Probabil s-a mai vorbit despre asta, sunt nou pe aici pe forum si am tot cautat inainte sa postez aici, insa nu m-am lamurit cu certitudine.

 

Multumesc

 

 

Daca ai peste 100k Km atunci pune-i un 5W40, dar sa fie cu norma recomandata de BMW, adica LL04. Actualul ulei Original BMW 5W40 are norma LL98 :( In schimb 5W30-ul de la BMW are norma LL04, dar este mai subtire si se prea poate sa-l manance mai repede. Aceasi dilema o am si eu acum, avand in vedere ca urmeaza luna viitoare sa-i schimb uleiul! Cel mai probabil voi merge pe un MOTUL 5W40 LL04 pe care pot sa-l iau direct din Germania!

Link to comment
Share on other sites

Daca ai peste 100k Km atunci pune-i un 5W40, dar sa fie cu norma recomandata de BMW, adica LL04. Actualul ulei Original BMW 5W40 are norma LL98 :( In schimb 5W30-ul de la BMW are norma LL04, dar este mai subtire si se prea poate sa-l manance mai repede. Aceasi dilema o am si eu acum, avand in vedere ca urmeaza luna viitoare sa-i schimb uleiul! Cel mai probabil voi merge pe un MOTUL 5W40 LL04 pe care pot sa-l iau direct din Germania!

 

 

mersi mult...o sa incerc 5W40

dar exista ulei BMW 5W40 cu norma LL04?

Link to comment
Share on other sites

M-am documentat acum putin mai mult :) despre uleiuri si am gasit un CASTROL Edge 5W40 LL04. Am cerut si oferta de pret la un magazin din TM si mi-a zis respectivul ca 5l(desi pe site la Castrol spun ca se livreaza in bidon de 4l si 1l), deci 4l = 186RON si 1l = 42RON. Este mai scump decat Original BMW cu ~10RON/Litru Oricum, uleiul de BMW este ulei CASTROL cu eticheta BMW :p La fel cum zicea un tip pe un alt thread de pe aici, BMW produce masini, nu si uleiuri, iar pe de alta parte BMW nu-si permite sa bage nu stiu ce uleiuri fantoma in masinile lor. Mai mult, in cartile tehnice si spune: BMW recomends CASTROL! Ce insistent era "magazionerul" la treaba ca 5W30 si 5W40 au aceeasi vascozitate: "Domnu'...ma ascultati putin......." cand eu incercam sa-i zic ca 5W40 este mai vascos, el batman ca nu!

Eu mai mult ca sigur ca pana la urma voi merge pe acest CASTROL, renuntand la motul!

Link to comment
Share on other sites

La un e90 LCI:

 

e vreo posibilitate sa nu mearga butonul de MAX(aer conditionat) dat fiind faptul ca e iarna ? Desi daca apas simplu pe butonul de aer conditionat (fulg de zapada), merge. Orice as face nu se aprinde beculetul verde la MAX ...

 

nu are nici o legatura cu iarna-so fi ars ce va sau ai depuneri pe contacte-

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salutare

sunt posesor de E90(320d-177cp), as dori sa schimb dimensiunea anvelopelor dar nu si a jantei, momentan am 205/55/16", si as dori sa trec pe 225/50/16", as dori pareri despre acest tip de anvelope pe aceasta dimensiune de janta

 

225/45/17

Link to comment
Share on other sites

225/45/17

 

A zis omu pe 16" nu pe 17" :p

 

ON. Nu stiu daca ai trecut acest tip de pneu in talon ori pe stalpul masinii...Daca da, atunci cu siguranta n-ar fi nici o problema! Daca nu e specificata, atunci eu nu m-as risca! Pe de alta parte nu stiu ce latime au jantele tale actuale. Probabil ca pentru 225 vei avea nevoie de jante 8J pe 16", in cazul in care acestea pe care le ai deja sunt 7J si cu pneurile uzuale: 205/55/16. Poate altcineva mai cu experienta in jante ti-ar putea spune daca poti sa le imperechezi asa: 225 pe 7J??!?!?!?!?

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

A zis omu pe 16" nu pe 17" :p

 

ON. Nu stiu daca ai trecut acest tip de pneu in talon ori pe stalpul masinii...Daca da, atunci cu siguranta n-ar fi nici o problema! Daca nu e specificata, atunci eu nu m-as risca! Pe de alta parte nu stiu ce latime au jantele tale actuale. Probabil ca pentru 225 vei avea nevoie de jante 8J pe 16", in cazul in care acestea pe care le ai deja sunt 7J si cu pneurile uzuale: 205/55/16. Poate altcineva mai cu experienta in jante ti-ar putea spune daca poti sa le imperechezi asa: 225 pe 7J??!?!?!?!?

 

scrie pe stalpul masini dimensiunea si in talon

ma refeream cum se comporta masina, daca imi scutura mai tare rinichi sau doar cei desenati in grila masini, stabilitate mai buna, aderenta mai buna, etc.....

mentionez ca pe alta masina(marca diferita) folosesc 225/60/15"

 

ps. jantele sunt 7J

Edited by arabu09
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut in primul rand

Vreau sa schimb lumina de la angels eyes este cea stock galbuie la un e90 lci din 2010 si am gasit asa ceva pe net

http://www.ebay.co.uk/itm/H8-20W-CREE-BMW-LED-ANGEL-EYES-MARKER-E82-E87-E88-E90-LCI-E92-E93-X1-X5-X6-/271072179083?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Car+Make%3ABMW%7CPlat_Gen%3AE90&hash=item3f1d29338b

 

sunt bune ? sunt prea puternice cele de 20w sau daca aveti ceva recomandari astept.

Multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.