Jump to content

intrebari pentru posesorii de e90


Heaven

Recommended Posts

Fiti atenti ce am gasit acum 10 min sub capota.... Nu imi vine sa cred.... nici nu stiu cum a putut sa ajunga acolo....

Atasez 2 poze cu ce am gasit.... pozele sunt facut cu tel .... tot ce apare in poze era sub capota... mai putin zapada :twoup:)

 

http://img218.imageshack.us/img218/7581/23122010842.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

si

 

http://img840.imageshack.us/img840/844/23122010841.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

cu tot cu punga aia.....

 

In partea asta a motorului le-am gasit... in gaura asta.

 

http://img684.imageshack.us/img684/2774/23122010843.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

oare ce este?

Link to comment
Share on other sites

si eu cred la fel ca si tzucul...cand apas butonul DTC se aprinde in bord cu portocaliu timp in care pot sa derapez sa fac cerculetze etc...cu DTC neapasat fara nik in bord nu derapeaza si controleaza motricitatea rotilor...si acum logic doar nu credeti ca aia de la bmw care recomanda folosirea permanenta a DTC l ar pune asa strident in bord sa fie aprins cu portocaliu..ar fi enervant tare! e aprins in bord cu portocaliu sa te avertizeze ca esti pe cont propriu la aderenta n ai niciun fel de assistant sa zik asa...si sunt convins de asta!
Link to comment
Share on other sites

Fac si eu ca tzucul..crezi ce vrei. Ar fi mai bine sa citesti manualul insa..vei fi surprins sa afli ca nu e asa cum crezi tu. Stii macar ce inseamna DTC si ce inseamna DSC? Stii ce face fiecare?

cred ca s-a lamurit...si eu eram la felde sigur ca ei ca este invers.asa imi spunea logica :twoup:)

am manualul in engleza complet.l-am citit si absolut orice mister a disparut :)

daca este cineva care vrea manualul iimi spune si il trimit.zilele astea

 

CRACIUN FERICIT!

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Da, i-am dat. Am dat defapt reset si la alea pe fata. Inainte de eroare, aratau 21k pe fata si 60km pe spate. Dupa inlocuire senzor spate si resetare, arata ambele 60k. Probabil dureaza un pic pana face recalcularea si trebuie sa mai merg un pic astfel incat senzorul sa raporteze o schimbare in valoare. Dar intrebarea mea e cam cat? :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca nu o sa iti relcalculeze in functie de grosimea din prezent a placutei.

Ala se schimba cand schimbi placuta si cam atat, daca e resetat se gandeste ca ai schimbat si placutele odata cu el.

Chestia e ca la mine la e90 erau terminate placutele de pe spate, imi scartaiau de acum si senzorul imi indica ca mai am cateva mii de km, si nici nu s-a aprins nimic in bord.

Asa ca nu va bazati asa mult pe senzori; mai ales daca aveti cutie automata, frana e utilizata mult mai mult, si nu cred ca algoritmii de calcul pt indicatorul de km e adapta la automata.

Edited by valllentin
Link to comment
Share on other sites

Asa ca nu va bazati asa mult pe senzori; mai ales daca aveti cutie automata, frana e utilizata mult mai mult, si nu cred ca algoritmii de calcul pt indicatorul de km e adapta la automata.

"algoritmii" sunt aceasi pt orice model.de ce crezi ca la automata este altfel.se uzeaza senzorul si in functie de uzura iti arata km aproximativi in bord.erorile sunt pentru ca nu se face intretinerea cum scrie la carte.si mie tot in jur de 30 si ceva de mii imi arata la resetare.si am resetat de cateva ori.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare totusi putin 30k pentru intervalul de schimbat placute. In plus, nu ar trebui sa diferete intervalul fata/spate?

nu am urmarit atent acest numar de km,dar oricum conteaza prea putin.acest nr de km va scadea in functie de stilul de condus,nu direct proportional cu nr de km parcursi.

Link to comment
Share on other sites

Asa ca nu va bazati asa mult pe senzori; mai ales daca aveti cutie automata, frana e utilizata mult mai mult, si nu cred ca algoritmii de calcul pt indicatorul de km e adapta la automata.

"algoritmii" sunt aceasi pt orice model.de ce crezi ca la automata este altfel.se uzeaza senzorul si in functie de uzura iti arata km aproximativi in bord.erorile sunt pentru ca nu se face intretinerea cum scrie la carte.si mie tot in jur de 30 si ceva de mii imi arata la resetare.si am resetat de cateva ori.

Nu se uzeaza senzorul, cand e atins senzorul se aprinde in bord pt ca face scurt. Te contrazici singur, daca s-ar uza fici senzorul atunci nici nu ai avea ce sa resetezi, pt ca 1 cm e 1 cm indiferent de cat de mult il resetezi. Ori tu spui ca l-a restat de mai multe ori si iti indica 30mii, deci e clar ca nu poate fi o masurare fizica.

 

Pai algoritmii pt placute, asa cum e si cel pentru ulei, tine cont de anumiti parametri de functionare ai masinii.

Iar la automata uzura la placute este mai mare decat la manuale.

Link to comment
Share on other sites

nimic din ce spui nu este adevarat....

cu ce ma contrazic singur.

ai vazut vreodata senzor uzat?

daca ar fi sa se intrerupa cand il atinge inseamna ca placutele ar fi uzate unde la 50%.eu vorbesc din ce am vazut eu cand am umblat la masina,personal.

 

tu crezi ce vrei pana la urma.nu are rost sa ne contrazicem,gratis :twoup:)

 

 

in plus de asta nu stiu cum iti indica tie la masna,vad ca ai E39.eu vorbesc de E90 aici :).daca ai acelasi principiu ca la e46 sa stii ca nu este la fel ca la e90.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.