Jump to content

intrebari pentru posesorii de e90


Heaven

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
salut.am un e90 , an 2006 , 163 cai putere , diesel , 126000km.problema e urmatoarea:moare motorul in timpul mersului(am observat ca la cald,temperatura externa,la viteza mica,special viteza 2,cand masina e subturata.la rece,tot subturata,-2000 turatii,nu merge rotund(in orice viteza).stiu ca nu se conduce subturat,dar cand te apropii de o intersectie,sens giratoriu,etc.nu-mi indica nimic la bord si am fost si la tester bmw si nimic.am curatat injectoarele,am schimbat regulatorul de presiune de la pompa SI A MERS FARA PROBLEME 2000km.cum a venit caldura,se opreste in fiecare zi.va rog,daca cineva stie despre ce ar fi vorba,sa ma ajute.la reprezentanta toti o dau pe ghicite,dar nimic concret(unul ca e senzorul de turatie de axul cu came; altul sezorul de turatie de la arborele cotit;altul ca trebuie schimbat tot softul de la masina).si ma costa o gramada de bani,ghicitorile lor.multumesc
Link to comment
Share on other sites

Salut

Am un BMW 320d E90 - 177CP, 11/2007. Va rog sa ma ajutati cu cateva lucruri:

1. Am optiune de start/stop la semafoare. E bine sa o folosesc? Nu mi se duc acumulatorul, alternatorul sau altele mai repede?

2. Ma poate si pe mine cineva ajuta cu o carte de service sa vad cand trebuie facute reviziile si ce trebuie schimbat?

3. Am navigatie dar imi cere dvd. De unde pot sa fac rost? La fel un manual in limba romana de unde il iau (in afara de site-ul bmw care zice ca ti-l trimite acasa).

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

foarte mult de scris intr-adevar :))...multumim pentru timpul pierdut ;)

 

e f mult de scris daca iti dau tot DIY-ul , ca sa vezi ce trebuie facut , da nah , se pare ca numai destepti pe forumul asta , care asteapta orice , numai cearta sa iasa ! :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

e f mult de scris daca iti dau tot DIY-ul , ca sa vezi ce trebuie facut , da nah , se pare ca numai destepti pe forumul asta , care asteapta orice , numai cearta sa iasa ! :goodjob:

nu este vorba de asta...dar ce rost mai are topicul daca nu scriem si rezolvarea problemelor aici?nu crezi?

de ce trebuie sa fii arogant?nu ti-am cerut diy,ci doar care a fost problema....ai vazut doar..in 2 randuri ai scris ce era important.bafta!

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Va salut! Sunt pe cale sa achizitionez si eu un e90 320d si am o nelamurire, am tot cautat pe aici pe forum dar nu am gasit nimic concret: UNDE E INDICATORUL PENTRU TEMPERATURA LICHIDULUI DE RACIRE? M-am uitat prin meniuri si nimic (masina e 02/2005, cu navi professional)....am crezut initial ca e ca la e60 sistemul ala cu arc din spatele turometrului, dar nu e asa. Este de neconceput ca o masina sa nu aiba asa ceva, cel putin in opinia mea...
Link to comment
Share on other sites

Este de neconceput ca o masina sa nu aiba asa ceva, cel putin in opinia mea...

da...la batrana dacie este de neconceput,deoarece becul ba merge ba nu merge...la asta...fiind o masina mai bunicica :)) considera ca functioneaza martorii de avertizare atunci cand trebuie...in plus de asta ai un meniu ascuns unde ai indicata si temeperatura apei si multe altele...

Link to comment
Share on other sites

mda...daca ai putea sa ma lamuresti si cum se intra in meniul ascuns, ar fi super :) nu de alta, dar sa vad eu cu ochii mei ca sta la 90 de grade...

 

E foarte usor, bagi cheia in contact iar apoi apesi pe butonul acela mic din bord (cel pt. resetarea km) tinandu-l apasat cateva secunde (ignora ce-ti apare pe bord) pana iti intra-n alt meniu.

De acolo mergi pana la pozitia 19 unde ai Lock pe care-l pui pe off si apoi te plimbi prin setari, parca la pozitia 4 e termperatura. Bafta.

Tot apasand pe butonasul ala mergi la urmatoarea optiune, sunt numerotate, iar cu o apasare mai lunga selectezi optiunea dorita.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.