Jump to content

intrebari pentru posesorii de e90


Heaven

Recommended Posts

Salutare!am avut ceva probleme cu e90-ul meu(320d 163cp) si nu le gasesc rezolvarea.prima a fost cu filtrul de particule...a fost infundat si l-am curatzat la firma specializata.am avut probleme cu turbina..a trebuit sa o reconditionez.astazi am montat turbina si tot am o problema destul de mare.intre 2000 si 2500 de ture trepideaza motorul si face asa pana intra turbina in functiune..pe tester nu imi apare nicio eroare:-|mecanicii par sa nu aiba nici cea mai vaga idee ce ar avea si pare sa imi iasa emisii de sub capota nu stiu exact de unde ca nu se poate observa stiu doar ca e in zona turbinei dar am schimbat garnitura turbinei...nu stiu ce sa ii mai fac:-|
Link to comment
Share on other sites

Salutare!am avut ceva probleme cu e90-ul meu(320d 163cp) si nu le gasesc rezolvarea.prima a fost cu filtrul de particule...a fost infundat si l-am curatzat la firma specializata.am avut probleme cu turbina..a trebuit sa o reconditionez.astazi am montat turbina si tot am o problema destul de mare.intre 2000 si 2500 de ture trepideaza motorul si face asa pana intra turbina in functiune..pe tester nu imi apare nicio eroare:-|mecanicii par sa nu aiba nici cea mai vaga idee ce ar avea si pare sa imi iasa emisii de sub capota nu stiu exact de unde ca nu se poate observa stiu doar ca e in zona turbinei dar am schimbat garnitura turbinei...nu stiu ce sa ii mai fac:-|

 

schimba garnitura de cupru de la conducta de tur de ulei de la turbina si la evacuate daca zici ca schimbarea garniturii nu a rezolvat problema atunci schimba suruburile

 

spune-le mecanicilor sa verifice presiunea pe admisie mers constant la 3000 de ture treapta a treia, trebuie sa fie1,5 bar sau cu cat mai apropiat cu atat mai bine

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salut ,

am un e90 320d 2006 si trebuie sa i schimb farul de pe partea stanga , in urma unui incident ,

ma ajuta careva sa indentific plasticul care e incercuit in poza ( cu verde)

multumesc frumos

am tot cautat pe realoem da nu i-am dat de cap nici cum

multumesc frumos

 

practic bratara aia de plastic , vine prinsa de aripa daca mai tin bine minte si apoi de aia se prinde suportul de far

post-52826-0-61631300-1399718528_thumb.jpg

post-52826-0-92110000-1399718534_thumb.jpg

 

http://realoem.com/bmw/partgrp.do?model=VC32&mospid=48480

Link to comment
Share on other sites

Nu-mi dau seama exact, dar daca te referi la vreo piesa din ansamblul farului, nici o sansa sa o gasesti de cumparat de noua! Doar SH, eventual! Tot ce tine de far, ansamblul headlamp, vei putea sa-l cumperi doar intreg!
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

salut,

 

am un 320d eff din 2010 si ma intereseaza daca gasesc undeva intervalele de schimb si piesele care trebuiesc schimbate. La VAG de exemplu e in carte bujiile la 90.000, uleiul in cutie la 60.000, in cea de bmw, nu apare nimic. M-ar interesa piesele care au interval de schimb, in afara de ulei si filtre.

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

am un 320d eff din 2010 si ma intereseaza daca gasesc undeva intervalele de schimb si piesele care trebuiesc schimbate. La VAG de exemplu e in carte bujiile la 90.000, uleiul in cutie la 60.000, in cea de bmw, nu apare nimic. M-ar interesa piesele care au interval de schimb, in afara de ulei si filtre.

 

Ulei cutie-80_120 000(recomandare ZF producatorul cutiei)Role accesorii si fulie-60 000...si,in cazul tau asculta bine motorul(se poate intampla sa ai probleme la distributie)-vezi topicul de pe forum

Link to comment
Share on other sites

ma interesa daca exista o lista, un document intr-un program ceva.

uleiul in cutie l-am comandat, dar ma interesa cand se schimba bujiile, galeria de admisie am inteles ca trebuie inlocuita si ea.

rolele si cureaua de accesorii chiar nu vad de ce sa le schimbi la 60tkm ....

legat de distributie, momentan e ok, din ce am gasit pe net dupa jumatea lui 2010 s-a mai remediat problema.

Edited by lile90
Link to comment
Share on other sites

ma interesa daca exista o lista, un document intr-un program ceva.

uleiul in cutie l-am comandat, dar ma interesa cand se schimba bujiile, galeria de admisie am inteles ca trebuie inlocuita si ea.

rolele si cureaua de accesorii chiar nu vad de ce sa le schimbi la 60tkm ....

legat de distributie, momentan e ok, din ce am gasit pe net dupa jumatea lui 2010 s-a mai remediat problema.

Lista...este( program ista-nu sunt sigur)

Curelele si role accesorii se deterioreaza sau se rup(cureaua principala) si este o senzatie nu tocmai placuta sa ramai fara servo in mers

Bujii si galeria nu stiu

Cu distributia nu sa rezolvat decat din 2012(din ce stiu eu) vezi topicul "probleme distributie..."

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am o ĂŽntrebare pentru posesorii de e90 3.0d 245ps dupĂŁ 2010,,, exista problema cu distribuție ca la modele de 2.0d sau cu motor n47? Si ce consum au ? (Pt. Ca eu ma gândesc sa achiziționez una de preferința xDrive xD) mulțam fain :) Edited by Flaviu2612
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Salut! Am o întrebare pentru posesorii de e90 3.0d 245ps după 2010,,, exista problema cu distribuție ca la modele de 2.0d sau cu motor n47? Si ce consum au ? (Pt. Ca eu ma gândesc sa achiziționez una de preferința xDrive xD) mulțam fain :)

 

Ai mai intrebat pe un alt thread! Teoretic, motorul de 3L nu are astfel de probleme cu distributia ca si cel de 2L! Este destul de reusit cel de 3L! De consum nu pot sa-ti spun, dar nu cred ca-i exagerat fata de un 2L!

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Eu din cate stiu nu, am mai spus asta pe un thread si am vazut ca am primit ceva minusuri, probabil ca inca mai sunt probleme si eu gresesc, am vazut ca schimba oamenii preventiv si la cel de 184, am un prieten care are modelul de 184 si nu are zgomot (160.000~).
Link to comment
Share on other sites

EU cred ca lantul de distributie nu cred sa se rupa, fie datorita vreo unui intinzator fie capatand joc in "zale" una-doua, ci sigur poate fi remarcat zgomot suspect , "in plus", in timp util daca ne amintim sa ascultam motorul periodic si sa nu il ignoram. Orice zgomot suspect in dezvoltare trebuie sa dea de banuit.. :clover:

Schimbul de ulei periodic si moderatie in acceleratie nu fac decat bine motorului si mentin treaza atentia soferului :hyper:

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

BMW 320d Efficient Dynamics : http://www.carfolio....car/?car=217547 ( la ground clearance )

BMW 320d : http://www.carfolio....car/?car=208637 ( tot la ground clerance )

Prin comparatie cele doua modele au o diferenta de 15 mm. Modelul Efficient Dynamics are suspensii sport sau e doar coborata ? Sau care e diferenta mai bine spus intre ele la capitolul acesta ?

Link to comment
Share on other sites

Eu din cate stiu nu, am mai spus asta pe un thread si am vazut ca am primit ceva minusuri, probabil ca inca mai sunt probleme si eu gresesc, am vazut ca schimba oamenii preventiv si la cel de 184, am un prieten care are modelul de 184 si nu are zgomot (160.000~).

Eu caut e90 2.0xd sau 3.0xd aut. M (80k km) dar 3-ul are cheltuieli mai mari :| ... sĂŁptĂŁmana viitoare vin cu ceva noutĂŁți pe aici 😄👍

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

Imi cer scuze daca s-a mai discutat pe aici, dar am cautat si nu am gasit exact raspunsul la intrebarea mea.

 

Am un E90 2.0D din 2005, si trebuie sa schimb placutele de frana pe spate. In bord imi apare ca mai am de facut 900km, iar la service baietii mi-au spus ca pe partea dreapta sunt la jumatate, iar pe stanga sunt duse, deci trebuie sa le schimb pe toate 4. Intrebarea mea este daca trebuie sa schimb si senzorii de uzura odata cu placutele sau nu.

 

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

buna ziua. am si eu o intrebare.la un e90 din 2009 facelift senzorii de presiune sunt pe roata sau se masoara din abs/dsc ? vreau sa schimb jantele pe 16 cu unele pe 17 .poate sa imi dea vreo eroare in bord ?

multumesc

 

Salut. Senzorii de monitorizare presiune sunt pe punte (unul dreapta fata si unul stanga spate). Dupa ce schimbi jantele si verifici presiunea in ele trebuie sa faci reinitializarea senzorilor din idrive/ BC pe o suprafata plana. Bafta

Link to comment
Share on other sites

Salutare, cum pot face sa mearga internetul sau daca am nevoie de ceva anume pentru ca nu am reusit nici prin wi-fi,bluetooth etc...model e90 2011 idrive navi profi, exista undeva un slot sim de care nu stiu...am incercat toate variantele care mi-au trecut prin cap si nu am reusit sa-l conectez.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.