Jump to content

Probleme grave bmw e36 318i benzina


Fan4BMW

Recommended Posts

ok increatul acuma ma pun pe cautat..

 

imi puteti raspunde va rog...

 

imi poate spune cineva daca este o problema cu bateria daca este mai mare decat scrie pe alternator...astazi am cumparat o baterie de 77AMPERI Si pe alternatorul meu scrie 65 amperi masina este benzinara are vreo problema daca e mai mare bateria decat alternatorul?

Link to comment
Share on other sites

Nu a mai mers sa dau edit asa ca am sa repostez un nou reply , stie cineva daca pot schimba vasul de expansiune la bmw meu 318i din 92 radiatorul este mare..

http://www.4tuning.ro/images/vand-radiator-apa-bmw-e36-316-318-320-325/5a36e82650f894dc1/vand-radiator-apa-bmw-e36-316-318-320-325.jpg

radiatorul meu este bun si nu vreau sa cumpar unul nou as dori sa schimb doar vasul de expansiune....

 

si daca se poate schimba de unde pot cumpara un vas de expansiune pentru bmw 318i

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

@pyu sunt constient de acest lucru , nu am avut atatia bani sa cumpar piesele toate o data voi evita sa mai merg cu masina..pana cand se va rezolva problema...iar de sudat merge sa sudezi aluminiul? mecanicu asta a zis ca nu merge sa sudezi fier pe aluminiu sau ceva de genul

Se poate face sigur o sudura acolo, am vazut la cineva.

Link to comment
Share on other sites

@pyule suduri acolo le faci dar te tin maxim o saptamana,eu am facut o sudura si am facut un drum BACAU -ORADEA dus-intors.....

@fan4BMW auzi nashule,nu te supara pe mine....dar ca sa bagi toate piesele aste noi in masina...nu prea iti convine....mai bine o duci in 3 targuri,ii faci vant si iti cumperi alta...si daca e sa mergi sa iti cumperi masina iei pe cineva care cunoaste mecanica...eu iti vorbesc din experienta....am dat anul trecut 2500 € pe o matza si am mai bagat aproape 1500 in piese noi, nu am terminat de bagat bani in ea...si nu mai reusesc nici sa o vand macar...

Edited by alexz
Link to comment
Share on other sites

@alexz eu intaleg ce vrei tu sa fac iti dau toatala dreptate am dat 2000 euro pe ea deja am bagat aproap 1000 euro in ea...si tot nu merge cum trebuie problema este ca eu nu mai scot investitia in veci si trebuie sa tinem cont ca eu sunt elev traiesc pe spatele parintilor ce rost are sa o dau de unde mai fac rost de bani ca sa pun diferenta sa cumpar alta ... bani ca sa cumpar masina asta i am avut de la parinti asa piesele le cumpar la bucata cand am bani nu trebuie sa dau 3000 euro o data cash .... asa ca daca vreau sa o vand nu iau mai mult de 1500 euro ce fac pierd 1500 euro ? acu gandesc eu asa ma am bagat in joc acum trebuie sa joc ce sa fac...

 

@vreau sa mentionez parca masina asta este blestemata ieri am cumparat bord ma am bucurat ca funtioneaza seara prin oras am observat ca nu mi se aprinde lumina in bord nu vad bordul de la loc la intuneric...are cineva idee este de la becuri ? din bord ?

 

@iar acum cateva zile cand loam maxim scartia volanul infernal am schimbat lichidul de servo cu ATF200 De la Mobil1 nu a mai scartait 2 zile aseara cand iau maxim scartaia si mai tare si cand tineam volanu maxim trepideaza toata masina , de la un timp scoate numai zgomote infernale....are cineva idee de la ce sa fie?

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

pai la servo e cureaua, sau o rola intinzatoare. asta scartaia si din cauza asta ti-a trepidat. nu mai lua maxim de volan, se produce presiune mare in pompa de servo, o protejezi putin, pana rezolvi toate probl,

 

de bord, nu stiu daca e de la becuri, cam greu de crezut ca s-au ars toate deodata, ori e de la alimentare, ori du-l inapoi.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

@increatul in bord se aprinde doar acolo unde scrie cati kilometri am parcurs astazi si cati km are masina , si se aprind alea de la AIRBAG PALPAIE ROSU , se aprinde de la frana de mana si inca cateva beculete dar pe timp de noapte nu vad acele de la benzina,apa,turati,si viteza.... e un bec pentru toata luminarea asta sau e separat?
Link to comment
Share on other sites

sunt 3 mufe in spate la bord ca am vazut cand le a connectat pe fostul meu bord care nu mai mergeau acele sa indice calumea se aprinde noaptea vedeam cu el...dar nu mergea acele de loc acu bordu asta merge tot doar ca nu vad noaptea nimic doar km rulati i vad cu portocaliu..si am si o rotita jos sub bord la care sa dau intensitatea lumini bordului dar degeaba invart de ea invart nu se intampla nimic

 

apropo increatul ai idee daca cumpar un bmw 316 i se potrivesc piesele si tabla pe ameu 318 i ?

Link to comment
Share on other sites

pt iluminare sunt 3 becuri de 3W, sau poti pune de 5W care vor produce o lumina mai puternica, nr 8, 9 si 10 din poza de mai jos. W3W sau W5W sunt becurile respective.

http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticl...ges/Pic3-01.jpg

 

pt mai multe informatii http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticl...s-90-Gauges.htm

 

le poti verifica, iar daca problema nu e de acolo, poti verifica si potentiometrul pt intensitatea iluminarii.

Edited by roby_m
Link to comment
Share on other sites

@roby_m ms roby deci sa intaleg ca nu e necesar sa desfac bordul din suruburi de tot pentru a schimba becurile mam uitat pe bordu vechi si am vazut ca se pot schimba usor prin infiletarea becului pe canalul respectiv..

 

@increatul ms increatul un domn intotdeauna..

 

@roby_m ai idee de unde pot cumpara becurile alea noi sa fiu sigur ca merg...

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

@roby_m la mine problemele se tin lant am mai gasit doar 2 becuri din fostu bord al 3 lea bec lam pierdut am pus doar 2 becuri in capete tot nu se aprinde bordul , spun ca la mine problemele se tin lant acu vad ca iara da sa imi pice bordul , vitezometru merge intarziat merg cu 60 el indica 20-40 si tot asa..cu cativa km in urma problema a aparut dupa ce am pus acele 2 becuri o fi de la aia?
Link to comment
Share on other sites

Mare belea cu becurile astea...

 

Din experienta personala si cea profesionala (am fost profil electronic la scoala) va pot spune cateva ciudatenii despre becuri:

- un bec se poate arde fara sa-i cada filamentul... se face o intrerupere/ruptura foarte mica in filament, suficient cat sa para intreg dar sa nu functioneze

- un bec care functioneaza apoi este demontat din diverse motive, are sanse sa nu mai fuctioneze pur si simplu la remontare (cazul de mai sus)

- un bec poate face un scurtcircuit suficient cat sa dea peste cap alte electronice sau chiar sa descarce bateria, dar in acelasi timp insuficient pentru a declansa siguranta de pe circuitul care este montat (filamentul becului permite si faciliteaza acest scurt, in anumite conditii)

- daca se demonteaza becurile de bord, este indicat sa ai tot atatea becuri de schimb cate ai demontat (am patit-o si a trebuit sa dau iar bordul jos pentru ca nu am fost pregatit)

- nu folositi becuri mai puternice decat cele indicate (un bec mai puternic = o degajare de caldura mai mare = plastic topit)

Link to comment
Share on other sites

@roby_m da robi le am testat toate mergeau ok doar lumina nu mergea asta ma observat seara cand am esit la o plimbare cu amici mei .... si dupa a 2 a zi deja vitezometru are intarziere la plecare eu deja merg sa zicem cu 30 la ora el arata 0 cand ajung la 60 de abea atunci el ajunge la 30 sa fie stricat si asta?

 

@ASs multumesc frumos

 

Are cineva idee de unde pot cumpara cleme dinalea pentru prinderea fetelor de usi si fata si spate imi iasa fetele de la usi si fac un zgomot infernal..mai putin si pica jos..

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

moama frate,da' ce ai cumparat??!! mi-am luat eu ghimpe , dar nici chiar asa....tu nu ai vazut masina cand ai dat banii ??!! citesc si ma minunez....ai in fiecare zi o problema noua nashule....cauta unul la dezmebrari si ia-l pe tot,gasesti unul si cu 500 € si in fiecare zi cand vrei sa iesi la plimabre vezi ce piesa s-a mai stricat si o iei de pe ala de piese :) :twoup:
Link to comment
Share on other sites

@alexz mi am loat tapa vieti mele sa zic asa.. am loat un asa zis mecanic cu mine care lam platit 60 euro ca sa vina cu mine pana la timisoara de la resita dus intors 200 km..

asa si el nu a facut mai nimic doar a verificat in mare masina si seriile masini sa bata ... a fost mascat totul prea frumos pe masina cand am ajuns acasa dupa 1 luna de zile a inceput in fiecare zi sa mi se strice cate ceva sa pice cate o piesa si tot asa acuma trebuie sa scot bani din pamant sa o fac cat de cat la linia de plutire...

Link to comment
Share on other sites

deci frate , ce iti recomand eu ... daca ai pe cineva in afara...sa iti caute un 318i avariat,sau poti chiar sa gasesti unul in stare foarte buna la preturi de nimic sau chiar facute cadou,il aduci in tara....si schimbi tot pe ea...drumul te costa in jur de 500-600€,depinde de unde o aduci...si dupa mine mai bine pui piese SH ,dar originale BMW, decat piese noi facute pe la vreun subsol din romania sau din china....
Link to comment
Share on other sites

@alexz sunt de aceeasi mentalitate cu tine dar acum trebuie sa mai astept un pic la mine bani nu cad din cer nu am acei 500-600 euro deocamdata astept sa vad cum pot face rost de iei dar tin sa ma gandesc ca tot nu fac bine iau piese originale de bmw dar problema e ca nimeni nu garanteaza ca ma tin poate iau unul la fel de prost ca asta cum nu am eu cunostinte in domeniu sunt foarte usor de fraierit...hai ca tablaraia ar fi buna pentru ori ce eventualitate dar vezi nu am acei 500-600 deocamdata fac si eu reparati cu buget minim cum pot si eu cum primesc de la parinti la 19 ani ai mei nu pot lucra nicaieri sunt elev inca...nu pot munci ca nu gasesc unde...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.