Jump to content

Nu merge vitezometrul


Recommended Posts

E cam aiurea problema asta ca nu stiu cu ce viteza merg.Un lucru am inavat cu siguranta viteza a 4-a 2000-2200 ture e pana in 60km/h(altfel ma oprea radarul).Am facut instrument cluster check si la urma cand se dau toate acele peste cap ....merge.Am fost la un electrician si mi-a spus ca trebuie date jos ceasurile dar dureaza prea mult ca trebuie scos volanul(inclusiv airbagu')....si sa vin peste o saptamana ca atunci are el timp.As vrea sa o rezolv eu daca nu e asa de greu.Cum se face asta?Am verificat si panoul de sigurante si toate sunt bune.

P.S. Nu merge nici acul care indica consumul instantaneu!

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt vre un mecanic bun dar iti dau un sfat ca la fratele meu aceasi problema o aveam si eu am fost azi am puso pe tester a aratat ca nu e nici o eroare era bordul decat sa repari un bord mai bine schimbal eu mi am loat un bord identic cu al meu de la shrot...si ma costat 150 ron mai bine dai 150 ron si il poti monta singur sta in 2 suruburi sus si 3 mufe in spate si e totul ok...volanul il scoti fff usor scoti intai airbagul usor usor...si dupaia i desfaci volanul nu e chiar greu....daca ai volan reglabil nu mai trebuie sa scoti volanul afara il dai in jos maxim si merge..

 

la mine nu mai mergea nici un ac doar ala de la vitezometru si mergea pana la 60 la ora si pica instant jos bagam 10,20,30 de litri de benzina arata 0 la km imi arata ppppppppppp....deci cred ca ai aceasi problema 100%....acum nu trebuie sa fie neaparat ca la mine dar sar putea sa fie si o eroare de computer care cred ca poate fi scoasa..la astia pe tester..

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru sfaturi!O sa vad ce o sa fac!Sa inteleg ca nu merge reparat asta care il am eu si singura solutie e sa cumpar alt ceas sau ceasuri(cu totul)!

@cefi:ajuta foarte mult!Mersi,iar mecanicul a spus ca daca nu e volan reglabil trebuie dat jos!

@Fan4bmw:Cand ii faceai treaba cu acele mergeau?

Edited by euadicabobo
Link to comment
Share on other sites

eu am scos instrument clusterul fara sa scot volanul :twoup: si l-am pus la loc la fel de usor,trebuie doar sa-i gasesti pozitia sa-l tragi afara.

treaba de 10 minute ,maxim.

Edited by Sorin Maxim
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Buna , Nici la mine nu indica bine vitezometru , merge cat megre si cred ca se opreste . nu am verificat , da si cand ma duc incet tot pe 20 i-mi arata , si cand merg sa zic cu 80-90 i-mi arata 60 si un pic , Deci urca greu , de la ce poate fi ? restu i-mi merg normal ........ . Acu 2 saptamani i-mi mergea bine, acu de ceva zile i-mi face faza asta :twoup: asa din senin
Link to comment
Share on other sites

de reparat nu se prea pot repara

Cea mai buna varianta este sa gasesti alte ceasuri de pe o motorizare ca si a ta si le schimbi

Mare atentie daca it cumperi ceasuri

NU se potrivesc de pe 4 cilndrii pe sase cilindrii si invers

NU se potrivesc ceasurile de 1.8 is decat de 1.8 is

indica parametrii eronati daca nu sunt de pe motorizari corespunzatoare

Link to comment
Share on other sites

Nu am verificat , nu prea gasesc pe real om unde e pozitionata , si nush unde si la ce sa ma uit :| . Astea nu cred ca se pot strica asa din senin , numa daca le faci tu ceva . Eu nu am verificat daca urca numai pana la 60 , dar stiu sigur ca pana pe la 60 urga greu , ma duc cu 90-100 si i-mi arata 60 ...... si numa acu de cateva zile :|
Link to comment
Share on other sites

Senzorul de pe volanta este cel ce iti da scanteia, din cate stiam eu nu are treaba cu viteza...

Si nici nu are cum sa iti spuna viteza, pentru ca el citeste turatia volantei, turatie care este demultiplicata de cutia de viteze si apoi de diferential...si asa ajungi la viteza....

Poate mecanicul ala al tau a vrut sa spuna ca acel senzor de pe volanta, are treaba cu turometrul....

Edited by scara_211084
Link to comment
Share on other sites

accesul este simplu la senzor ,de obicei daca ai senzorul defect nu merg stergatoarele pe prima treapta in mers(cel putin asa este la mine,daca am stergatoarele pe prima treapta si opresti masina pe loc trec automat pe intermitent)
Link to comment
Share on other sites

accesul este simplu la senzor ,de obicei daca ai senzorul defect nu merg stergatoarele pe prima treapta in mers(cel putin asa este la mine,daca am stergatoarele pe prima treapta si opresti masina pe loc trec automat pe intermitent)

Ai perfecta dreptate cu stergatoarele,asa e si la mine!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.