Jump to content

Cer un sfat sincer si just fata de un bmw din 92 , e36


Fan4BMW

Recommended Posts

Buna seara , dupa cum bine stiti marea majoritate sunt possesor de bmw e36 318i din 1992 masina are o gramada de probleme va fac o lista cu problemele care le contine si as dori un sfat sincer daca merita sa investesc in el sau sa il vand desi daca il voi vinde nu mai scot nici jumatate din investitia actuala din el...

 

1.Vas expansiune radiator fisurat

2.garnitura de chiulasa arsa 1 data (schimbata)

3.rulmenti de spate sparti

4.parbrizul fisurat dintr-un capatan in celalant

5.vascocupla distrusa

6.pompa de apa e pe duca

7.pompa servo e pe duca (scartie maxim cand iau volan dreapta sau stanga)

8.volanul scartie si are un joc mic

9.2 borduri schimbate pana acuma partea electrica e moarta cred...

10.lipsa termostat apa

11.cand merg sportiv la 5-6 mi de ture are consum 15 , in afara 9-10

12.vibreaza la relantiu si cam troncane toata

13.scaunele trebuiesc retapitate..

14.cred ca mai are si multe alte probleme tehnice care nu imi dau seama deocamdata de gravitatea lor

15.de 2 zile nu mai merge aerul , dezaburitorul nimic toate sunt picate...

 

 

astea sunt o parte din problemele care le detin si depistat pana acuma la masina...as dori sa stiu daca merita sa investesc in ea...marea majoritate cu siguranta vor spune ca sunt nebun ca vreau sa bag bagi intr-o masina din 1992 cu o gramada de probleme...

Link to comment
Share on other sites

Dupa cate ai insirat acolo masina face parte din categoria cazane.

Pentru a repara tot vei cheltui foarte multi bani, probabil mai multi decat valoreaza masina.

Depinde de tine totusi, vrei sa fii vazut intr-un BMW, mergi cu masina asa sau repara ce iti permiti sa repari.

Alta varianta ar fi sa o vinzi si sa iti cumperi o masina decenta, fara asa multe probleme, asta daca "suporti" sa nu ai un BMW...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc bavaria pentru raspunsul rapid , tin sa mentionez ca sunt fan nr 1 bmw si mie greu sa renunt la el...mai ales ca e prima masina , iar daca o vand am bagat cam 3 mi cu tot cu reparati pana acuma nu stiu daca mai iau 1500 euro pe ea si cu 1500 euro iau un cazan mai mare ca asta..asa acuma o am si ma gandeam sa strang banuti sa iau piesa cu piesa sa le tin pana le strang pe toate noi si apoi sa le montez cum am spus traiesc pe spatele parintilor am doar 19 ani si sunt elev nu am un venit produc si eu cand pot de la parinti si mai bag un ban in ea de aceea am cerut sfatul vostru...
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa te dezarmez insa ai prea multe de schimbat la ea.....mai bine o vinzi si cu banii pe care ai vrea sa-i bagi in ea (piese) ii pui deoparte si cand ai o suma frumusica ii pui langa banii pe care-i iei pe masina si iti cumperi alta...in ziua de azi cu 3000 euro iti iei o pisica destul de buna si cu ceva optiuni pe ea....spor
Link to comment
Share on other sites

da, chiar cu piata asta scazuta nu iei masini bune sub 4000, indiferent de an. Astea sunt legende.. cu masini de 2000 3000 bune. Banuiesc ca tu ai dat to vreo 1500 pe ea.. de 1500 merge..

 

Stiu foarte bine cat inghite un BMW de varsta aia, dar eu stiam clar in ce ma bag. Al meu a avut probleme relativ minore si tot a inghitit o groaza de bani.

Singura ta sansa sa mai recuperezi ceva e sa iei unul cu mecanica in stare buna, poate putin sifonat si neinmatriculat din germania si sa faci recarosare. In felul asta nu platesti taxa de prima inmatriculare si vei avea o masina mai buna+ piese de schimb.

Poti transfera motor, interior tot..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

da, chiar cu piata asta scazuta nu iei masini bune sub 4000, indiferent de an. Astea sunt legende.. cu masini de 2000 3000 bune. Banuiesc ca tu ai dat to vreo 1500 pe ea.. de 1500 merge..

 

Stiu foarte bine cat inghite un BMW de varsta aia, dar eu stiam clar in ce ma bag. Al meu a avut probleme relativ minore si tot a inghitit o groaza de bani.

Singura ta sansa sa mai recuperezi ceva e sa iei unul cu mecanica in stare buna, poate putin sifonat si neinmatriculat din germania si sa faci recarosare. In felul asta nu platesti taxa de prima inmatriculare si vei avea o masina mai buna+ piese de schimb.

Poti transfera motor, interior tot..

 

Poti spune aici cat te-a costat masina, asa ai luat-o sau a suferit defectiunile astea in timp? O pisica buna o poti gasii si un pic sub 2000 de euro neinmatriculata, dar tot ajungi pe la 2500 inmatriculata. Eu mi-am luat acum un an 318 din 96 si cu tot cu inmatriculare si drumul din germania, m-a ajuns la 4000. De atunci am mai bagat in jur de 700 euro in ea, am schimbat tot ce se putea ca si consumabil + alti gandaci de-ai mei iar masina merge impecabil, nu-si arata varsta. Se poate sa iesi si mai ieftin decat am facut eu.

 

P.S. masina ta are prea multe bube, e trist , stiu cum e prima masina, si a mea e prima numai ca eu m-am abtinut sa imi iau masina pana m-am angajat. O sa te coste foarte mult numai sa o aduci la o stare normala, apoi intretinerea ei in starea aia. Vinde-o, mai strange ceva bani, cauta bine si incearca alta.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine il dezmembrezi si iti aduci de dincolo alta pe culoare tip caroserie ..., faci o recarosare la RAR sau la tine in curte si gata tada.

+1, sunt de aceeasi parere...

Link to comment
Share on other sites

in starea in care se afla dc o dai o dai in pierdere rau prob sub 1500, mai bine iei una pt dezmembrat sub 1000 si pui pe asta.

din probl enuntate cele mai grele sunt inst electrica(dc ai noroc e doar bordul) si rulmentii

dc insa vrei sa o faci va treb sa o faci cu manuta ta si sa te feresti de "mecanici"

ce nu poti sa faci tu te duci la service si le spui alora ce vrei sa schimbi....nu-i lasi pe ei sa puna diagnostic si sa face ce cred => dezastru

Link to comment
Share on other sites

poti aduce din germania alta masina si sai faci recarosare, trebuie sa fie acelasi tip de caroserie si motor, dar pt o recarosare va fi foarte multa umblatura intre rar si serviceul autorizat care iti face schimbul de motor si o gramada de bani dati pe spagi si chitante (cum defapt este la noi in tara).

sau mai poti aduce masina de dincolo si schimbi piesele care te intereseaza pe tine, iar restul masini o dai la dezmembrari si mai recuperezi vreo 2 sau 300 de euro din bani care iai dat pe masina.

la fel de bine poti lua piesele care te intereseaza din dezmembrari si daca iei tot ce te intereseaza poate iti fac si un pret bunicel. eu am luat ceva piese de aici: http://www.dezmembrari-piese-auto.ro/ (sper ca nu este problema ca am pus un site de la o firma de dezmembrari, am cam facut reclama dar am facut ca sal ajut pe baiat)

firma de dezmembrari e destul de serioasa (adica nuti da piese gata stricate cum se intampla) si in plus mie nu miau luat nici transportul din cauza ca ei in fiecare zi merg de la mures la bucuresti si eram chear in drumul lor.

 

bafta si sper sa poti rezolva ceva cu el

Edited by muerte32003
Link to comment
Share on other sites

multumesc frumos tuturor sunteti ca o familie aici ... am ajuns la concluzia ca mai bine ma duc dupa un bmw in germania aseamanator cu al meu si fac din 2 decat sa fac recarosare care cred ca mar ajunge mult mai mult...
Link to comment
Share on other sites

MihaiC are dreptate,gasesti bune si in tara. trebuie doar sa cauti bine unul adus din germania la care au expirat numerele sau la care s-au piersut actele si il poti lua pe bani foarte putini,eu asta iarna gasisem un 320i din '96 in stare impecabila la 950 € , avea cartea "pierduta"... deci pune-te bine pe cautat. da un search pe "gugle" si mai umbli in ceva targuri si o sa gasesti sigur :twoup: bafta
Link to comment
Share on other sites

Bine, important e sa nu te grabesti si sa nu cumperi una mai rupta decat a ta ! Eu zic ca la 1000 euro gasesti una in tara, neinmatriculata, in stare destul de buna. Repet, graba strica treaba. Daca intrai pe forum inainte sa o cumperi pe actuala, poate te razgandeai si luai alta mai buna. Nu mai conteaza acum, din greseli inveti, dar nu te mai arunca asa repede la prima oferta !
Link to comment
Share on other sites

MihaiC are dreptate,gasesti bune si in tara. trebuie doar sa cauti bine unul adus din germania la care au expirat numerele sau la care s-au piersut actele si il poti lua pe bani foarte putini,eu asta iarna gasisem un 320i din '96 in stare impecabila la 950 € , avea cartea "pierduta"... deci pune-te bine pe cautat. da un search pe "gugle" si mai umbli in ceva targuri si o sa gasesti sigur :) bafta

pai a mai luat una "impecabila" la 1500 ... mai i-a una tot impecabila la 950 :twoup: ?

una cu mecanica buna, la care poate fi salvat interiorul, dar accidentata e 1000 daca nu si mai bine..

Link to comment
Share on other sites

aia care o am actuala am cumparato cu 2000 euro inmatriculata dar problema e ca si la acte au fost facute magari , cei de la rar din arad au trecuto ca fiind 1.6 , si cand am ajuns cu ea la identificare am dat spaga la greu la rar ca sa imi faca la loc 1.8 sa nu am mai mari probleme..si in 2 zile mi sa rezolvat mi sa facut actele pe 1.8 am fost un prost ma am grabit nu am consultat copil find am muscato...acu cum a zis baiatul de mai sus omul din greseli invata..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.