BMWClub: Dezamagire de la Motor AG - BMWClub

Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

Dezamagire de la Motor AG

#1 User is offline   andrey_in 

• Începător
  • Group: Members

Posted 19 July 2010 - 22:48

Salut, astazi am avut o mica neintelegere cu cei de la MOTOR AG si as vrea sa aflu si parerea voastra referitor la cele intamplate.Nu vreau sa arunc cu noroi in nimeni, vreau doar sa fiu lamurit.In urma cu 3-4 luni, am fost la MOTOR AG PITESTI pentru a cere o adeverinta pentru pneurile care erau montate pe masina mea ,adeverinta ce imi trebuia la R.A.R.pentru omologarea acestora,am intrat am fost intampinat cu respect si tratat ca atare.Tin sa precizez ca masina cu care am fost era un bmw e60 2006 care avea trecute pe abtibildul de pe stalpul din stanga dimensiunile care doream sa le trec in talon. In circa 15 minute am avut acea foaie oferita de un inginer de la MOTOR AG ,i-am multumit si mi s-a explicat ca nu ma costa nimic,ca asta face parte din politica BMW pentru a-si ajuta clientii.
Pana aici nimic rau,doar ca astazi am fost nevoit sa apelez din nou la ei pentru acest serviciu GRATUIT si povestea se reia dar pana la un punct: " DA DAR STITI CA DACA DORITI ACEASTA FOAIE VA COSTA 200 RON PENTRU CA ACEST SERVICIU NU ESTE GRATUIT.NIMENI NU ARE OBLIGATIA SA VA ELIBEREZE ACEASTA HARTIE,PENTRU CA NOI NU AVEM NICIO VINA CA R.A.R.-UL NU VA IA DATELE DE PE MASINA IN CONSIDERATIE,ASA CA DACA VRETI FOAIA.....PLATITI,ALTFEL.....NU."
I-am explicat ca nu mi se pare normal ceea ce se intampla ,ca am mai venit cu aceeasi problema in urma cu 3 luni si s-a rezolvat si ca mi s-a spus ca nu costa nimic....etc......Stiti ce mi s-a raspuns?
INGINERUL ----"POATE ACUM 3 LUNI ATI VENIT DIN PARTEA CUIVA SI DEAIA NU V-A COSTAT NIMIC,DAR NOI PERCEPEM TAXA ACEASTA DE CAND AM DESCHIS FIRMA....."
Raspunsul meu:-- da , sa presupunem ca am venit din partea "cuiva", fapt ce nu este real, dar daca un client al dvs cumpara azi un X6 de la dvs si maine isi schimba rotile,vreti sa imi spuneti ca ii cereti aceasta taxa?mie unul mi se pare foarte mare aceasta taxa tinand cont ca este mai scumpa decat o diagnoza unde se foloseste timp mai mult si munca mai multa, si in plus masina, din datele constructive care sunt afisate pe abtibildul de pe stalpul usii a fost prevazuta cu anvelopele pe care doream sa le trec in talon.Daca nu se poate ....asta este...
INGINERUL-----"DACA VI SE PARE SCUMP,CAM CAT CONSIDERATI DVS NORMAL SA PLATITI???????"
Raspunsul meu: --Poate o taxa modica de 40-50 ron pentru deranjul de a scrie 3 randuri pe calculator si pentru o foaie A4 imprimata.
INGINERUL:" AAAA....NU SE POATE ASA...VRETI FOAIA ,...PLATITI...

CONCLUZIE: Masina cu care am fost astazi este un E46 din 2000,oare asta sa fie motivul???Tin sa precizez ca am 2 cunostinte care au cerut in urma cu putin timp acelasi lucru,din partea mea "UN DREPT AL UNUI POSESOR BMW CE APELEAZA LA O REPREZENTANTA BMW"(tin sa precizez ca spun DREPT pentru faptul ca nu am cerut ceva ilegal atata timp cat masina a fost prevazuta de costructor cu aceste anvelope) si au platit in functie de TZOALELE sau BOLIDUL pe care il detineau : unul a platit 300 ron iar altul 150 ron....este cumva taxa de smecher? Sunt curios...eliberati si factura???? Ce scrieti in ea???

Oare daca as cumpara un bmw nou cu pachet sport ,cu eleroane si alte nimicuri pe care R.A.R.-ul nu vrea sa le accepte si ar trebui sa ma intorc la bmw pentru aceast document ar fi normal sa platesc pentru a-mi atesta dotarile constructorului??????

TRAGETI LINIE SI CALCULATI IN SINEA VOASTRA...OARE GERMANUL DE LA BMW ASA AR PROCEDA???????
DE CE PRIMA ADEVERINTA A FOST MOKA SI MI S-A EXPLICAT CA ASA E NORMAL IAR ACUM TREBUIE SA PLATESC?? DE CE DOMNULE INGINER BMW????

Chiar daca voi avea restrictii pe acest forum consider ca ceea ce s-a intamplat trebuie sa stie toti membrii de aici.
Va multumesc pentru spatiul acordat. :twoup:

This post has been edited by andrey_in: 19 July 2010 - 22:51

0

#2 User is offline   Ciupanezu 

Posted 19 July 2010 - 22:52

Nu este normal să se întâmple așa ceva.
Cum să-ți ceară bani pentru o amărâtă de foaie A4?
Urât.
0

#3 User is offline   paul 

• Member
  • Group: Banned

Posted 19 July 2010 - 23:00

Nu mi se pare anormal.
Tu nu ai apelat la BMW in sine, ci la un comerciant care vinde aceste masini. Acesta nu are absolut nicio obligatie fata de nimeni. Daca era vorba de fabrica, sa zicem ai fi putut invoca unele din motivele expuse (desi nu vad de ce o cerinta a unui organism, fie el si RAR, ar creea o obligatie fabricantului).
0

#4 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 19 July 2010 - 23:05

View Postpaul, on 20/Jul/2010, 00:00, said:

Nu mi se pare anormal.

E pe la mijloc , omul spune ca a obtinut anterior acea hartie fara taxa , apoi ca alti prieteni au fost facturati diferit si lui i-au cerut 200 ron . Daca tu poti defini normal aici , eu nu pot decat sa presupun ca e o chestie de bunavointa sau nu . E 100 E spaga la RAR pt problema asta fara sa mai aduci vreo hartie . Probabil in fctie de asta se face pretul :twoup:
0

#5 User is offline   paul 

• Member

Posted 19 July 2010 - 23:08

Formalizand, faptul ca o data a obtinut gratuit ceva, nu incumba nicio obligatie din partea comerciantului de a oferi la nesfarsit acelasi serviciu gratis, fie lui, fie altcuiva.

Mi se pare anormala nedumerirea initiatorului topicului :twoup: .

E ca si cum te-ar ruga cineva sa-l tractezi. Prima data o faci gratis, poate si a doua oara. Dar daca vezi ca toti vecinii apeleaza la tine pentru asta, te mai gandesti daca o faci tot moca. :)
0

#6 User is offline   Ciupanezu 

Posted 19 July 2010 - 23:11

Faptul că acest comerciant este practic imaginea companiei BMW AG în România, acest lucru ar trebui să-i facă să procedeze altfel.
Un câștig de 200 Ron este un câștig imediat, însă o pierdere pe termen lung, mai ales din punct de vedere al imaginii.
0

#7 User is offline   paul 

• Member

Posted 19 July 2010 - 23:13

Wrong. Acel comerciant NU este imaginea nimanui :twoup:. De imaginea BMW se ocupa chiar BMW AG. Deci daca considera cineva ca altcineva are vreo obligatie, acolo trebuie sa o solicite.

E ca si cand unul care vinde piese ar putea fi tras de urechi ca nu ofera servicii gratuite, ca doar reprezinta nu stiu ce comerciant.
0

#8 User is offline   Ciupanezu 

Posted 19 July 2010 - 23:16

Imaginea BMW este reprezentată şi de dealerii BMW din întreaga lume.

Atunci când îţi deschizi o reprezentanţă autorizată BMW, trebuie să respecţi standardele companiei.

Bănuiesc că funcţionează cu autorizaţia BMW AG, nu de capul lor.

This post has been edited by Ciupanezu: 19 July 2010 - 23:16

0

#9 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 19 July 2010 - 23:16

View Postpaul, on 20/Jul/2010, 00:13, said:

E ca si cand unul care vinde piese ar putea fi tras de urechi ca nu ofera servici gratuite, ca doar reprezinta nu stiu ce comerciant.

Totusi 200 ron , foaie A4 , aer respirat , emisii CO2 . Incerc sa inteleg de ce costa atat . Pe de alta parte e mai ieftin ca spaga la RAR , sigur e o logica in pretul ala :twoup:
0

#10 User is offline   paul 

• Member

Posted 19 July 2010 - 23:19

Una-i sa respecti standardele, alta e sa prestezi servicii gratuite.
In fine, poate ca uneori au facut asta gratis, dar daca s-au adunat deja prea multi le-a trecut cheful.
Mi se pare ca masinile nici macar nu erau cumparate de la ei :twoup: .
0

#11 User is offline   Ciupanezu 

Posted 19 July 2010 - 23:22

După părerea mea, ar fi fost mult mai ok să ofere acest serviciu gratuit.

Unele lucruri banale crează o imagine mai bună dacă le oferi gratuit.
Să zicem că cineva vine pentru o reinițializare de cheie.
Dacă îi oferi acest serviciu gratuit, mai ales că durează extrem de puțin și este deosebit de simplu, cu siguranța va reveni, fiind mulțumit de faptul că nu a fost tratat într-un mod românesc.
Pe de altă parte, dacă îi ceri 100 Ron pentru asta, probabil că o să te trimită la origini și nu se va mai întoarce.
La fel și în cazul acestei foi, eui așa văd lucrurile.
0

#12 User is offline   paul 

• Member

Posted 19 July 2010 - 23:27

Nu trebuie sa ma uit mai departe de acest forum , ca sa vad ca oferirea de servicii gratuite ar fi doar o risipa inutila de resurse. Probabil si daca ar face ceva moca, tot s-ar gasi cineva sa se planga ca nu i-au dat si un bonus ceva ...
0

#13 User is offline   andrey_in 

• Începător

Posted 19 July 2010 - 23:56

"paul"
cea mai mare nedumerire a mea este in privinta pretului...tie ti se pare normal ca unul cu un e46 amarat sa plateasca 300 ron iar altul cu un e60 sa plateasca pentru aceeasi hartie 150 ron ,sau invers???
-daca da ,atunci inteleg si faptul ca asemeni lor mai exista si altii.. este ca si cum ai veni de la tara la LEONARDO sa iti cumperi o pereche de pantofi si ti s-ar cere pe ei 100 ron , iar celui din spatele tau ,baiat de oras i s-ar cere 20 ron pentru acelasi model de pantofi......daca ti se pare ok, inteleg ca ai o gandire tot de roman...
si apoi daca nu distribuitorul bmw sau reprezentantul bmw mentine prestigiul firmei mama ,atunci cine ar fi normal sa faca asta?probabil cei care repara masini pe marginea santului sau mecanicii neautorizati,nu?
ce trebuie sa inteleg ,ca pentru aceasta problema trebuia sa contactez producatorul german, care sa intervina la R.A.R. si eventual sa vina si in romania pentru a rezolva o problema de 2 lei?

ca sa fiu mai explicit : in cartea de identitate aveam trecute anvelopele 225//45//17,anvelope care erau montate pe rotile fata,aveam nevoie de adeverinta doar pentru anvelopele 245//40 //17 care sunt montate pe rotile spate la paketul M -" DE FABRICA"

poate ar fi normal sa incerc sa iau adeverinta de la opel,poate e mai ieftina....
0

#14 User is offline   paul 

• Member

Posted 20 July 2010 - 00:14

Nu discut pretul, probabil este mult 200 de lei. Dar fiecare comerciant este liber sa-si stabileasca singur preturile, este o piata libera.

Masinile cu care ai fost erau cumparate de la Motor AG?
0

#15 User is offline   Alex_wly 

• RWD Driver

Posted 20 July 2010 - 08:00

eu cand i-am facur RAR-ul s-au uitat la dimensiunile mentionate pe stalpul masinii si au fost luate de bune.consider in primul rand hotia celor de la RAR.
referitor la Motor AG si preturile diferentiate nu comentez.dar nici nu ma mira nimic.
0

#16 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 20 July 2010 - 08:51

View Postpaul, on 20/Jul/2010, 01:14, said:

Masinile cu care ai fost erau cumparate de la Motor AG?

BINGO !

cu siguranta ca nu... sunt unele servicii FREE pentru clientii de baza, si altele care sunt CONTRA-COST ...

cu siguranta ca oricine iti accepta PRIMA DATA eliberarea unei adeverinte de genul acesta GRATUIT, dar daca te duci cu toti prietenii ca sa scoateti astfel de certificate moca, nu cred ca e deloc anormala perceperea unei taxe... :twoup:

care de altfel, din cate stiu eu, este STANDARD ... in plus Informatia si Timpul costa Bani!

desi eu vad putin tendentioasa reclamatia asta, asteptam si un raspuns de la MotorAG, care cred ca nu va intarzia sa apara...

#17 User is offline   Rhaziel 

• Raspopit

Posted 20 July 2010 - 09:42

View Postpaul, on 20/Jul/2010, 00:08, said:

Formalizand, faptul ca o data a obtinut gratuit ceva, nu incumba nicio obligatie din partea comerciantului de a oferi la nesfarsit acelasi serviciu gratis, fie lui, fie altcuiva.

legea reglementeaza astfel de "schimbari", daca acel comerciant oferea un serviciu gratuit iar apoi l-a transformat in contra-cost, sau pur si simplu schimba un pret, trebuie sa existe niste documente + PV de "schimbare/actualizare pret". Iar daca serviciul respectiv a fost acu-s 3 luni gratuit iar acum costa 200 de lei, i se putea spune clientului clar: "acest serviciu a fost gratuit, dar nu mai este". In cazul unei reclamatii la OPC pe acest temei, Oficiul va cere comerciantului documentele ce atesta schimbarea de pret.... astfel "o musca" ori cel care a dat documentul gratuit(daca era contra cost si inainte), ori cel care a cerut bani(daca era gratuit in continuare), ori nimeni daca serviciul a fost gratuit dar s-a transformat in contra-cost.

This post has been edited by Rhaziel: 20 July 2010 - 09:44

0

#18 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 20 July 2010 - 10:07

din cate am inteles eu, andrey_in a fost cu mai multe masini la MotorAG...

prima data cu un E60, apoi si-a mai trimis cel putin 2 cunostinte, iar ultima data a fost cu un E46 din 2000...

faptul ca prima data nu i-a perceput nimeni nicio taxa, a fost interpretat ca o favoare, insa mai tarziu, ceilalti care au cerut adeverinte/certificate pt roti si chiar el (ultima data) au fost tarifati...

eu chiar nu vad unde e nemultumirea ca sa fie nevoie de topic de acest gen :)

in fond, este un serviciu tip "after-sales" care COSTA... nu e vreo gratuitate, in fond e treaba RAR sa stabileasca dimensiunile atribuite de fabrica :)

iar daca totusi prima data i l-au dat gratuit, ar fi trebuit sa spuna macar un "multumesc"... :twoup:

#19 User is offline   grozadan 

• Fan

Posted 20 July 2010 - 10:12

au gresit din start ca i-au dat prima data gratis,am patit si eu oferind servicu gratuit,servesc o data,de 2 ori,de 3 ori,de 4 ori a 5-a oara daca ceri ceva se supara si mai e si nervos,deci facerea de bine e...

This post has been edited by grozadan: 20 July 2010 - 10:12

0

#20 User is offline   DOMI 

• Fan dependent
  • Group: Contributors

Posted 20 July 2010 - 10:19

View Postpaul, on 19/Jul/2010, 23:00, said:

Nu mi se pare anormal.
Tu nu ai apelat la BMW in sine, ci la un comerciant care vinde aceste masini. Acesta nu are absolut nicio obligatie fata de nimeni. Daca era vorba de fabrica, sa zicem ai fi putut invoca unele din motivele expuse (desi nu vad de ce o cerinta a unui organism, fie el si RAR, ar creea o obligatie fabricantului).

reprezentantele, chiar daca sunt franchize reprezinta BMW AG. Altfel, nici o reprezentata BMW din Europa nu ar avea nici o legitimitate, nici o treaba cu BMW AG si nici o obligatie. Eu personal nu stiu nici o Reprezentata care sa apartina lui BMW AG si nici nu am auzit de vreuna. Poate o fi salanoul ala de langa sediul din MUnchen, daca vand ceva acolo in afara de sepci si alte kkturi..
IN alta idee pot sa va spun ca in Belgia si Franta de exemplu, ca sa inmatriculezi maisna trebuie un "Certificat de conformitate" dat numai de producator si care dureaza vreo 3 saptamani sa il obtii. Magaria mare este ca la Renault se plateste numai cu cecuri emise de o banca franceza, si numai ca sa iti faci o mizerie de cec costa deja vreo 30 de euro plus taxa care trebuie platiata, ajungi la vreo 150 lejer.
Dar e ciudat oricum sa percepi tarife diferite in functie de cat de noua e masina pentru acelasi serviciu practic.
Si factura, chitanta ceva pana la urma se da ?

This post has been edited by DOMI: 20 July 2010 - 10:20

0

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro