BMWClub: Dezamagire de la Motor AG - BMWClub

Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

Dezamagire de la Motor AG

#41 User is offline   KIP 

• ...................
  • Group: Banned

Posted 21 July 2010 - 19:41

XXL, tu ai vazut ca mai sus scrie cineva ca i s-au cerut 300 lei ptr aceeasi foaie ? Unde e standard-ul ?
0

#42 Guest_poleposition_*

• Group: Guests

Posted 21 July 2010 - 19:42

Fantastic cata carcoteala si ochi dati peste cap.

Asta e tariful, e standard asa cum spunea reprezentanta BMW mai sus, mult, putin cum o fi pana la urma i s-a facut o favoare cand nu a platit nimic si tot el e nemultumit si dezamagit. Mare client BMW, ce sa-ti spun, cred ca in afara de momentul cand a solicitat acel certificat nu a mai calcat acolo vreodata....A pierdut BMW un client, ma faci sa rad.

Eu la AB nu am platit o data o diagnoza la M6, asa a considerat consilierul meu de service atunci, pur si simplu, asta insemna ca data urmatoare trebuia sa fac un mare circ si sa ma dau cu kuru de pamant cand mi s-a spus sa platesc sau cum ? :twoup:

Ti s-a facut o favoare, iar tu acum esti nesimtit.

This post has been edited by poleposition: 21 July 2010 - 19:42

0

#43 User is offline   dereglatu 

• Membru
  • Group: Members

Posted 21 July 2010 - 22:28

View Postpoleposition, on 21/Jul/2010, 20:42, said:

Fantastic cata carcoteala si ochi dati peste cap.

..nu cumva, asta e rolul topicului?

Asta e tariful, e standard asa cum spunea reprezentanta BMW mai sus, mult, putin cum o fi pana la urma i s-a facut o favoare cand nu a platit nimic si tot el e nemultumit si dezamagit.

nici macar nu ai citit tot topicul ....care e standardul 150-200 sau 300? :twoup:

Mare client BMW, ce sa-ti spun, cred ca in afara de momentul cand a solicitat acel certificat nu a mai calcat acolo vreodata....A pierdut BMW un client, ma faci sa rad.

Are importanta "dimensiunea" clientului ? ..Deci a avut drepate omul cand a spus ca discriminarea se face be baza de masina, ghiul si lantz...Trist, exact ce sustinea si andrey_in....esti tratat in tara asta dupa ce etalezi..... (ai...pardon, ai avut ..un M6 - by the way....tu de ce nu mai ai BMW ?-cred ca pe tine te-a pierdut BMW)

Eu la AB nu am platit o data o diagnoza la M6, asa a considerat consilierul meu de service atunci, pur si simplu, asta insemna ca data urmatoare trebuia sa fac un mare circ si sa ma dau cu kuru de pamant cand mi s-a spus sa platesc sau cum ?

..eu cred ca au considerat ca la ce costuri (in plus...imi permit sa zic) de intretinere are M6 ti-au facut cadou acea diagnoza....macar atat...

Ti s-a facut o favoare, iar tu acum esti nesimtit.

...si nu in ultimul rand, cine esti, dumneata d-le "poleposition" sa faci nesimtit un om pe care nu il cunosti, dar pe care il privesti din Porschele dumitale cu aroganta tipic romaneasca de om parvenit (ca sa nu-mi spui ca ti-ai luat M6 din pasiune pentru BMW)de la asa o inaltime..... nu cred ca te-a abilitat cineva sa cataloghezi un om fara sa ai motive..... btw..noua ne plac masinile joase.... :) ....noi nu privim lumea de sus....

This post has been edited by dereglatu: 21 July 2010 - 22:31

1

#44 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 21 July 2010 - 22:39

daca depasiti limitele bunului simt, desi e vacanta, o sa aveti ocazia sa va bucurati mai mult de soare...

argumentati cu idei, nu atacati persoane !

View PostMihaiC, on 21/Jul/2010, 20:41, said:

XXL, tu ai vazut ca mai sus scrie cineva ca i s-au cerut 300 lei ptr aceeasi foaie ? Unde e standard-ul ?

eu am vazut ca unui individ i s-a facut o favoare O DATA, iar cand i s-au cerut bani pentru a DOUA OARA, tot el e nemultumit...

da-mi voie sa cred ca dupa ce a fost prima data GRATIS, si-a dus si prietenii ca sa isi faca aceeasi operatiune... doar ca nu i-a mai mers la fel...

eu asa am inteles din primul post si pozitia celor de la MotorAG...

daca cititi mai atent titlul topicului, se refera la o DEZAMAGIRE, si nu la o RECLAMATIE...

daca nu accepta faptul ca pentru o INFORMATIE e posibil sa si platesti in lumea asta, atunci colegul @andrey_in o sa ramana foarte... dezamagit :twoup:

#45 User is offline   dereglatu 

• Membru

Posted 21 July 2010 - 22:59

View PostX X L, on 21/Jul/2010, 23:39, said:

eu asa am inteles din primul post si pozitia celor de la MotorAG...
daca nu accepta faptul ca pentru o INFORMATIE e posibil sa si platesti in lumea asta, atunci colegul @andrey_in o sa ramana foarte... dezamagit :twoup:

Cei de la Motor AG sustin ca e "standard"..... sa recapitulam...ca mie imi scapa ceva :) o data a fost degeaba pentru un e60, o data 150 RON (pare-mi-se ca pentru un e39), o data 200 pentru e46 si alta data 300 pentru al meu 39.......

Nu sustine nimeni ca informatia nu se plateste....nici pe departe, insa eu cred ca "dezamagirea" se refera la faptul ca esti tratat dupa masina si/sau hai sa dam vina pe cursul leu-euro... :) Diferenta este cam mare iar ca intindere in timp e vorba de 3-4 luni.. asa ca.... nu cumva este vorba despre ce scriam eu, anterior? Degringolada de la PR ? aici e buba......polemicile si variatiunile pe diverse teme le excludem... asta e "dezamagirea"
Parerea mea!

This post has been edited by dereglatu: 21 July 2010 - 23:00

0

#46 User is offline   Alex_wly 

• RWD Driver

Posted 21 July 2010 - 23:13

eu nu contesc ca exista acea taxa de 150,200 sau 300.sa zicem ca sunt toti de acord cu ea,dar de ce difera de la om la om?
in plus de asta nu cred ca andrey_in si-a adus prietenii pt acea hartie de dragul de a avea asa ceva in masina.probabil ca si lor le-a trebuit la RAR.eu de exemplu nu am avut nevoie de asa ceva si nici nu o sa am,din moment ce este inscrisa si dimensiunile corespund.

daca avea dovada ca unul a platit 200 de lei si altul 300 pt acelasi lucru treaba era clara.....restul e can can.
fiecare a interpretat cum a vrut acest topic.

va dau un ex:
sambata am fost la discoteca.pe bar nu erau preturile la bautura.le-am cerut 2 sticle de vin dar sa imi spuna de care au mai multe sticle sa nu le amestecam.barmanul cand a auzit a bagat repede 4 sticle la rece.cand am platit eu primele 2 sticle am dat 60 de lei.deci 30 una.apoi am trimis pe cineva sa mai cumpere una si pe ala l-a taxat cu 25 de lei,fara sa stie ca era tot pt noi.cam acelasi lucru este si aici nu?
0

#47 User is offline   andrey_in 

• Începător

Posted 21 July 2010 - 23:20

BONUS 1- Cand am cerut foaia prima data ,nu am cerut niciun alt serviciu, asta ca sa linisteasca toata lumea, nu a fost BONUS la ceva anume,am intrat si am cerut foaia.
2 POLEPOSITION daca ai vreo afacere sunt sigur ca e prospera din pricina gandirii tale profunde, demonstrezi inca odata faptul ca suntem romani si romanii asa fac afaceri,iar ca bonus, faptul ca am primit acea foaie gratis ,nu a facut nimic altceva decat sa ma faca sa cred ca BMW este totusi un BRAND de respect chiar si in ROMANIA, ca urmare service-ul masinii respective l-am facut la ei,.....ca se merita,la fel si cu prietenii mei care intamplator sunt posesori de bmw-uri ,am stat de vorba si i-am ridicat in slavi pe cei de la MOTOR AG,cum ca uite o firma care respecta clientii ,au piese originale..etc.Faptul ca am avut un e60 care nu era cumparet de la ei, caci nu sunt SNOB PARVENIT si nu am bani de masina noua de la mami si tati,iar acum am ajuns sa am un e46 amarat, probabil ca a facut diferenta.poate ca acum eram in continuare client MOTOR AG si poate ca aveau in continuare recomandarea mea,indiferent cat conta sau nu...asta este pierderea...,cred ca daca veneam cu un e 12 sau mai stiueu ce vechitura ma dadeau si afara ca ii fac de ras ,nu?Asta ma face sa imi aduc aminte de o alta reprezentanta BMW din tara la care acum 3 ani mi s-a spus cand m-am dus cu masina mea (un alt e 46) la reparat ,ca "SA FI FERICIT CA TI-AM PRIMIT MASINA IN SERVICE CA NOI NU PREA ACCEPTAM MASINI MAI VECHI LA SERVICE.........!!!!!!" Nu mai dau nume ,ca poate imi sar si altii in cap.Nu sunt genul de om care sa-si repare masina pe sant,dar se pare ca mecanicii de pe sant au invatat ca daca tratezi clientul cum trebuie ,o sa mai apelese la serviciile lor,pe cand MOTOR AG........
Cand am aflat ca se deschide reprezentanta BMW in PITESTI am fost cel mai fericit om din lume ,ca nu mai eram nevoit sa mai duc masina la BUCURESTI,ca pot sa rezolv totul aici,apropos, sunt nu sunt proprietar de bmw de acum 3 luni ,ci de acum 10 ani, anumite persoane pot confirma asta.
3- JALNICA este faza cu preturi diferite in functie de om si de masina,pentru aceleasi 3 randuri.Sper ca interventia lui dereglatu va ajutat sa intelegeti ca nu v-am mintit.el a fost primul dintre amicii mei care a cerut foaia la 1 luna dupa ce eu am primit-o gratis,apoi a urmat un alt prieten caruia i s-au cerut 150 ron la un interval la fel de scurt....,cred ca trebuia sa ma simt flatat ca nu mi s-au cerut 300 ron si sa le dau si un pupic,nu? Aici este vorba de CORECTITUDINE!
4-Am deschis acest topic ca sa primesc o explicatie,nu sa ma cert cu moderatorii si cu membrii fondatori ai acestui forum,daca lucrati intr-o asfel de reprezentnta nu faceti nimic altceva decat ce fac majoritatea romanilor ... sa faceti de rusine firma pe care o reprezentati, pentru ca am vazut ca sunteti foarte deranjati de ceea ce am scris,sau cotizatia celor de la MOTOR AG va impune sa le luati apararea?! ...eu nu cotizez ....Mi se pare corect ca sa-mi exprim si multumirile si nemultumirile asupra a ceva ce mi s-a intamplat ,ca deaia se cheama forum, membrii isi spun ofurile si bucuriile.......si din cate vedeti postul meu este la rubrica celor de la MOTOR AG,nu la probleme si rezolvari si nici in alta parte, caci nemultumirea mea a fost produsa de EI.Daca va simtiti reprezentanti BMW, schimbati putin rolurile si puneti-va si in postura de client BMW.......va simtiti la fel????
INTREBARE: Prin cine este reprezentat producatorul BMW in afara Germaniei,cumva prin mecanicii de sant sau prein REPREZENTANTELE BMW?
RESPECT......
0

#48 User is offline   paul 

• Member

Posted 21 July 2010 - 23:24

De dragul conversatiei, ca daca am fi toti de aceeasi parere discutia ar lancezi, tinand totodata cont ca @chas si-a dat seama ca

View Postchas3, on 21/Jul/2010, 19:28, said:

Gluma gluma, paul, dar mai ai putin si te angajezi la ei, pe PR macar. :)

, o sa expun in continuare o opinie diferita :( .

Nu poti compara sticlele de bautura din exemplu tau, unde este vorba de bani nefiscalizati - bani negri, cu sumele platite in baza unei facturi fiscale corecte.

Repet din nou inca o data, pentru a nu stiu cata oara : comerciantul e liber sa-si stabileasca preturile asa cum doreste.

O nedumerire am insa. Cei care vorbesc de sume de 100-200-300 lei chiar au platit acele sume? :twoup: . Pana acum nu a zis nimeni ca ar fi si platit ceva.

View Postandrey_in, on 22/Jul/2010, 00:20, said:

4-Am deschis acest topic ca sa primesc o explicatie,nu sa ma cert cu moderatorii si cu membrii fondatori ai acestui forum,daca lucrati intr-o asfel de reprezentnta

Exact asta ai primit - explicatii. Se pare ca nu au fost toate asa cum ti-ai fi dorit tu sa fie, adica nu au fost toti de partea ta. Asta e, fiecare vede lucrurile in felul sau.

De certat nu cred ca s-a certat nimeni. Cel putin pana acum :) . Discutam, ne contrazicem, nu e nicio problema.

Nu e frumoasa insa insinuarea ta ca am fi cumva corupti si am lua apararea vreunui dealer. Imi aminteste de vremurile de dupa revolutie. Daca cineva avea alta parere decat a altuia, era imediat acuzat ca e comunist.
Forumul nu este sponozrizat de nimeni, nu avem niciun interes, nici de natura pecuniara, nici de alta natura, ca sa luam apararea cuiva. Sunt destul de mari sa-si poarte singuri de grija.
0

#49 User is offline   dereglatu 

• Membru

Posted 21 July 2010 - 23:32

View Postpaul, on 22/Jul/2010, 00:24, said:

O nedumerire am insa. Cei care vorbesc de sume de 100-200-300 lei chiar au platit acele sume? :twoup: . Pana acum nu a zis nimeni ca ar fi si platit ceva.

eu am zis ca mi s-au cerut 300 RON, insa nu i-am platit....mi s-a parut pur si simplu foarte scump..... dar nu cred ca ca imi cereau 300 si imi luau alta suma... pentru nimic in lume nu cred.....
0

#50 User is offline   andrey_in 

• Începător

Posted 21 July 2010 - 23:36

paul- pana una alta pole position m-a facut "nesimtit"
cat de mult conteaza daca cineva a platit sau nu acele sume, mie unul mi s-a cerut acea suma, lui Dereglatu i s-a cerut alta suma, si eram cu el, si apoi noi nu dezbatem problema ilegalitatii fiscale ci o problema de principii. conteza pentru mine daca vine BASESCU sa ii intrebe de ce cer aceste sume si daca ofera factura?chiar crezi ca ma intereseaza daca vine protectia consumatorului la ei sau nu?
pe mine ma intereseaza faptul ca ,comportamentul lor este inadecvat pentru o reprezentanta a unei firme asa de mari ai carei client sunt---B M W-, daca eram fan PORSCHE, poate eram prieten cu POLEPOSITION si ascultam manele la disco in timp ce mancam seminte cu vin pe banii lu mamica....
0

#51 User is offline   andrey_in 

• Începător

Posted 21 July 2010 - 23:48

paul--"Repet din nou inca o data, pentru a nu stiu cata oara : comerciantul e liber sa-si stabileasca preturile asa cum doreste.

O nedumerire am insa. Cei care vorbesc de sume de 100-200-300 lei chiar au platit acele sume? unsure.gif . Pana acum nu a zis nimeni ca ar fi si platit ceva."

cum iti suna ?:
MOTOR AG- te costa 200 ron
EU: - atat de mult este?
MOTOR AG- pai da..., tu cat cosideri ca face?
EU:- pai ma asteptam la o suma modica, 40-50 ron pentru deranj ,la reprezentantele altor branduri nu se cere nimic.....
MOTOR AG- aaaaa :twoup: ,nuu.. asa nu se poate

ce sa inteleg, ca daca ziceam 150 ron se rezolva? suntem la balci sau la o firma?
0

#52 User is offline   paul 

• Member

Posted 21 July 2010 - 23:52

Sa reluam deci.
Tu ai beneficiat o data de un serviciu gratuit. Ar fi trebuit sa fii un client fericit. Dar nu ai fost, ca a doua oara, dupa ce le-ai zis amicilor sa se duca cu incredere ca e moca, nu a mai fost moca :) .
A doua oara cand ai insotit pe cineva vi s-au cerut bani. Pe care totusi nu i-ati platit. Poate te-a recunoscut omul de la receptie si o fi crezut ca faci o afacere cu acele hartii, daca te-a vazut ca ai mai venit o data :twoup: . Glumeam.

Daca bani aia ar fi fost ceruti ca in exemplu de mai sus cu vinul de la bar, ai fi putut crede ca vanzatorul te-a incarcat ca sa-i ramana si lui 5 lei in buzunar.

Din cate cunosc eu insa, la dealeri banii se incaseaza pe chitanta, nu la negru. Deci banii aia nu intra in buzunarul celui de la receptie, ca sa zici ca are un interes sa te incarce. Poate primeste totusi vreun comision, desi nu cred ca cel care face asemenea hartii are comision pentru ele.

Poate ca cel pe care l-ai intrebat de pret nu stia exact cat costa operatia, si ti-a dat un pret informativ, in mare. De aceea o data s-a vehiculat o suma de 150 de lei si alta data de 300 de lei. Si poate ca la momentul facturarii ai fi avut de plata exact 200 de lei, care se pare ca este tariful standard pentru asemenea operatii.

Nu cred totusi ca au dorit sa te pacaleasca cu buna intentie. Mi se pare miza prea mica in acest caz. Adevarul il stiu insa doar cei de la acel service.
0

#53 User is offline   andrey_in 

• Începător

Posted 22 July 2010 - 00:09

paul, tu nu intelegi ca nu se pune problema ca nu am fost multumit de faptul ca mi s-a eliberat ceva moka?tocmai spuneam ca m-a facut suficient de fericit incat mi-am facut revizia la masina la ei in urma acelui serviciu....deci ce nu intelegi, si apropos ei nu aveau de unde sa stie ca ma intorc peste o saptamana sa imi schimb uleiul si filtrele ,etc la ei....

faza cu dereglatul , ca am fost cu el nu se putea percepe ca o afacere pentru mine,caci el a fost cel care a cerut foaia nu eu, in acel timp eu ma uitam la vitrinele cu materiale promotionale de la bmw, si ulterior am auzit scandalul, ca a fost unul intre ei si dereglatul.nu eu am fost cel ce la dus la cineva anume ,,sai ceva de genua asta.\

incearca sa intelegi ca nimeni nu lua foc degeaba daca anumite lucruri nu se intamplau

cauta topicurile mele , ca sa vezi pana acum daca am avut ceva de comentat sau daca am ponegrit pe cineva fara sens.......suntem oameni,intradevar cei ce au bani nemunciti poate ar fi platit si ar fi tacut,eu muncesc banii astai si consider ca nu trebuie sa fiu calcat in picioare pentru ca am un e 46 sau un e90

sa presupunem ca am avea amandoi acelasi tip de masina , iar mie la Pitesti mi s-ar cere pentru o diagnoza 100 ron si apoi vrei sa faci si tu si vi de la Constanta la Pitesti si cand ajungi ti se spune ca te coste 150 ron ,ca nu esti de aici.....ti s-ar parea normal?
0

#54 User is offline   dereglatu 

• Membru

Posted 22 July 2010 - 00:19

View Postpaul, on 22/Jul/2010, 00:52, said:

Poate ca cel pe care l-ai intrebat de pret nu stia cat costa operatia exact, si ti-a dat un pret informativ, in mare. De aceea o data s-a vehiculat o suma de 150 de lei si alta data de 300 de lei. Si poate ca la momentul facturarii ai fi avut de plata exactcei 200 de lei, care se pare ca este tariful sandard pentru asemenea operatii.

oare? in Romania asa ceva??? :twoup:

View Postpaul, on 22/Jul/2010, 00:52, said:

Nu cred totusi ca au dorit sa te pacaleasca cu buna intentie. Mi se pare miza prea mica in acest caz. Adevarul il stiu insa doar cei de la acel service.

..nici eu nu cred.... :)

Tushez pentru a 'nshpe mia oara degringolada de la PR!
0

#55 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 22 July 2010 - 07:33

ok, fiecare si-a spus parerea si punctul de vedere...

chiar si MotorAG, ceea ce pentru mine inseamna o dovada clara ca le pasa totusi de ceea ce se intampla cu nemultumirile clientilor...

acum trageti fiecare concluzia pe care o doriti...

inainte de a se transforma in circ, topicul se inchide !

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro