Jump to content

Consum 320D & 320I ?


Recommended Posts

Salut,

in primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie si daca este nevoie rog un moderator sa-mi mute topicul!!

Ma intereseaza consumul la e46 320i cel cu 170 de cai pt un mers relativ linistit...rar depasesc 150 km/h dar demaraj uneori in forta... Mentionez ca sunt in UK si masina imi trebuie doar cand ajung prin romania, deci nu multi km pe an...cand ajung acasa de obicei fac cam multi km intr-un timp scurt(3-4mii la 2 saptamani si ceva) stau numai in masina :twoup:

Consumul la 320 D il stiu si cunosc si masina f bine, deci un 320 I ma intereseaza :)

Multumesc anticipat!!

Link to comment
Share on other sites

La 320i-ul meu:

consum Bucuresti minim 14%, maxim- sky is the limit.

consum extraurban cam 8% la mers pana in 120km/h fara depasiri in forta, mers mai tare cam 10%.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Un 325i cu care se circulĂŁ zilnic ĂŽn condiĂžii de trafic aglomerat consumĂŁ 15-17, chiar 18 la mers sportiv.

Cu orice masina se consuma 15-17, chiar 18 la mers sportiv in trafic aglomerat. Chiar si cu Tico...

Ideea e ca oricum 325 nu consuma mai mult ca 320 (fapt verificat/demonstrat).

Link to comment
Share on other sites

SĂŁ nu exagerĂŁm acum.

 

Un Tico nu o sã consume vreodatã În aglomeraÞie cât consumã 325i-ul tãu În aglomeraÞie.

 

Un Matiz consumĂŁ ĂŽn BucureÂşti, ĂŽn trafic aglomerat, ĂŽn jur de 12% dacĂŁ mergi cu climĂŁ.

 

Ideea este cã degeaba vehiculezi consumuri de 13% la un 325i când acela este un consum pe care l-ai obÞinut mergând doar seara ºi În week-end.

 

Consum urban real este cel pe care-l obÞine un om care merge minim 500 km prin oras, plecând aproape zilnic de acasã dimineaÞa ºi Întorcându-se seara.

 

DacĂŁ tu vrei sĂŁ spui cĂŁ ĂŽĂži consumĂŁ 13% 325i-ul, spune Âşi la ce ore ai mers ca sĂŁ scoĂži acest consum Âşi ĂŽn ce regim.

Link to comment
Share on other sites

Off topic:

 

Nu te-ai saturat ca de 2 ani sa spui acelasi lucru? Este stupid ce spui tu... unde scrie ca trebuie sa plec dimineata si sa ma intorc seara? Poate nu am serviciu, sunt patron si plec cand vreau si ma intorc cand vreau! Nici in cele mai grave aglomeratii nu sare de 15... insa ALA nu e un consum normal!

Grow up!

 

PS: De ~2 luni mergand mai mult seara am 11.5 consum...

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

AcelaÂşi lucru aÂş putea sĂŁ-l spun Âşi eu Âşi chiar sĂŁ am dreptate.

Nu te-ai sãturat sã repeÞi aceeaºi inepÞie de atâta timp? :twoup:

 

Nu scrie nicĂŁieri, ĂŽnsĂŁ faptul cĂŁ tu foloseÂşti alte mijloace de transport ĂŽn timpul zilei, iar seara Âşi ĂŽn week-end te bucuri de maÂşinĂŁ sunt lucruri care ies din tiparul normal al unui posesor de E46 325i.

Dacã vrei sã ajuÞi spunând cât consumã În mod real un 325i, n-ai decât sã spui cât consumã atunci când mergi În aglomeraÞie.

 

DacĂŁ vrei doar sĂŁ dezinformezi, poĂži spune cĂŁ ĂŽĂži consumĂŁ chiar Âşi 9% ĂŽn aglomeraĂžie barĂŁ la barĂŁ, e dreptul tĂŁu, ĂŽnsĂŁ nu cred cĂŁ este corect.

 

P.S1: ÂŞi nu eÂşti patron, situaĂžia e alta.

P.S2: :)

P.S3: Trebuie sã te gândeºti cã existã oameni care citesc acest forum ºi care vor sã se documenteze.

Vãd un post de-al tãu În care spui cã Þie ÎÞi consumã În regim urban 13%, iar ei apoi se gândesc sã-ºi cumpere un 325i. Din moment ce eºti posesor de 325i, de unde sã ºtie ei cã Þie ÎÞi place sa suferi cu consumuri fãrã legãturã cu realitatea?

 

AÂşa cĂŁ, dupĂŁ pĂŁrerea mea, ar trebui sĂŁ introduci Âşi o dozĂŁ de responsabilitate ĂŽn posturile tale.

Link to comment
Share on other sites

E destul de greu de gĂŁsit o maÂşinĂŁ ĂŽntreĂžinutĂŁ.

Cautã ºi pe autovit ºi pe forumuri, vezi cât mai multe maºini pânã gãseºti una care sã-Þi placã.

Nu cumpĂŁra prima maÂşinĂŁ care-Ăži place Âşi nici nu lua vreo maÂşinĂŁ fĂŁrĂŁ sĂŁ o testezi la un service de ĂŽncredere.

 

Grow up!

 

Crezi cã astfel te situezi Într-o poziÞie de superioritate faÞã de mine? :twoup:

Poate cĂŁ limba englezĂŁ mai are ĂŽncĂŁ secrete pentru tine Âşi te simĂži foarte emoĂžionat pentru cĂŁ scrii aÂşa ceva, ĂŽnsĂŁ un simplu "MaturizeazĂŁ-te!" ar fi fost mai potrivit, deÂşi probabil ar fi un sfat mai bun chiar pentru tine.

Link to comment
Share on other sites

Off: Matizul are clima?

 

Un 325i nici in cele mai grave aglomeratii nu sare de 15%....hmm

Cu al meu 320i am resestat consumul si am plecat la service la Alex, cand m-am intors am traversat podul Grant in 1 ora, consumul era la 20% si tot urca, am schimbat pe ceas...

Il sun pe Alex si il intreb dc e normal, zice: masina n-are nimic, asta e consumul.

 

Chiar ar trebui sa nu mai dezinformeze unii useri, si eu cand eram la inceput si vedeam ce consumuri debiteaza unii ma gandeam ca o sa-mi ia ceva gen 10%, dar realitatea e alta.

 

Cineva care vrea sa afle consumul real al unei masini ia de referinta datele oficiale, la care adauga cel putin 2 litri in plus.

Link to comment
Share on other sites

Are A/C.

 

Pãi da, foarte mulÞi dezinformeazã cu nesimÞire cu privire la consum, bãnuiesc cã au o satisfacÞie personalã crezând cã sunt invidiaÞi pentru cã au motoare mari care, În plus, ºi consumã puÞin.

Link to comment
Share on other sites

am vazut ca e greu sa gasesc o masina intretinuta....pe autovit sunt in fiecare zi, pe aici pe forum am inceput sa fiu cam in fiecare zi....as dori o masina intretinuta pt ca vreau sa o personalizez deci sa o tin o perioada mai indelungata de timp....sper sa gasesc ceea ce vreau

PS: de ce BMW albe se gasesc cam greu???(stiu ca se purta acum vreo 2 ani culoarea alb dar mie imi place si acum)

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce tot luati ca referinta Bucurestiul ala.. totusi e doar un oras, chiar mare fiind.. restul tarii mai are si ea vreo 18-19 mil de locuitori..

A doua chestie ar fi ca sigur nu il intereseaza pe omul care a postat cat se consuma pe podul grant.. omul a zis clar ce face cu masina, o foloseste in vacanta sa vina in Romania din cand in cand..

Link to comment
Share on other sites

va multumesc la toti pt raspunsurile date:)

Nu ma mai bate gandul la 320I :twoup:

Off topic: unde gasesc un 320D ingrijit??

-

Doar de curiozitate , cam la ce consum te asteptai tu ? Vad ca ai renuntat rapid la idee cand s-au listat consumurile .

Link to comment
Share on other sites

va multumesc la toti pt raspunsurile date:)

Nu ma mai bate gandul la 320I :twoup:

Off topic: unde gasesc un 320D ingrijit??

-

Doar de curiozitate , cam la ce consum te asteptai tu ? Vad ca ai renuntat rapid la idee cand s-au listat consumurile .

 

 

 

Dar ia-ti o masina care iti place,gaseste o masina care sa fie buna/intretinuta si ultima oara sa te gandesti la consum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.