Jump to content

Consum 320D & 320I ?


Recommended Posts

nu stiu ce tot luati ca referinta Bucurestiul ala.. totusi e doar un oras, chiar mare fiind.. restul tarii mai are si ea vreo 18-19 mil de locuitori..

A doua chestie ar fi ca sigur nu il intereseaza pe omul care a postat cat se consuma pe podul grant.. omul a zis clar ce face cu masina, o foloseste in vacanta sa vina in Romania din cand in cand..

 

Cam toate oraºele mari din România sunt aglomerate, nu doar Bucureºtiul.

 

Iar dacã stai În Bucureºti, bãnuiesc cã e normal sã nu iei ca referinÞã Vaticanul sau Reykjavik ci chiar Bucureºtiul.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai:

Ma intereseaza consumul la e46 320i cel cu 170 de cai pt un mers relativ linistit...rar depasesc 150 km/h dar demaraj uneori in forta... Mentionez ca sunt in UK si masina imi trebuie doar cand ajung prin romania, deci nu multi km pe an...cand ajung acasa de obicei fac cam multi km intr-un timp scurt(3-4mii la 2 saptamani si ceva) stau numai in masina
Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Chiar ar trebui sa nu mai dezinformeze unii useri, si eu cand eram la inceput si vedeam ce consumuri debiteaza unii ma gandeam ca o sa-mi ia ceva gen 10%, dar realitatea e alta.

 

Cineva care vrea sa afle consumul real al unei masini ia de referinta datele oficiale, la care adauga cel putin 2 litri in plus.

 

Tocmai de aceea nu o sa vezi la Topicul " Consum combustibil" la aceleasi cifre. Fiecare isi spune consumul in functie de stitul de mers, intervalele de ora etc. Ex: Din vorba-n vorba cu un prieten am ajus sa vb despre consum, amandoi aveam aceeasi masina etc etc , eu spusesem un consum de 10% sa zicem la care el nu ai cum ca daca o iei prin centru o sa-ti consume 14% sau alte zone mai aglomerate. Unde vroiam sa ajung este ca daca cunosti Bucurestiul cat de cat exceptand Podul Grand , Gara Nord, si cateva zone mai aglomerate unde nu exista alte alternative cred ca se poate scoate un consum decent, nu sunt obligat sa o iau prin zonele aglomerate ca sa stau bara la bara

Link to comment
Share on other sites

Un exemplu: la intersectia Charles de Gaulle cum se vine dinspre Ambasada Chinei spre Romana se sta la semaforul ala-n draci cred ca mai mult de 10sec nu tine, pe langa semafoare mai este si pozitionarea pe anumite benzi care merg mai repede etc, toate acestea contribuie la un consum cat mai mic.
Link to comment
Share on other sites

cred ca 12% e cam putin pt 320i...eu am 12,1% pe bord iar la pompa e undeva la 14,8%.mers strict in bucuresti.

320d imi lua in oras fix 10%...daca tot nu mergi mult ia-ti benzina.Dieselul e periculos si o data ce incepi sa bagi bani nu te mai opresti

Link to comment
Share on other sites

La mine media in oras este, in general, 8.5% atat pe BC cat si la pompa (dam am avut plinuri pe care am mers exclusiv in oras). Pe de alta parte deplasarile mele zilnice nu includ intotdeauna intervalele 8-10 si 17-19. In cel mai scarbos trafic, cand am facut din Baneasa pana in Panduri 2.5 ore, mi-a consumat 13 in timp ce seara consuma in jur de 7.
Link to comment
Share on other sites

cred ca 12% e cam putin pt 320i...eu am 12,1% pe bord iar la pompa e undeva la 14,8%.mers strict in bucuresti.

320d imi lua in oras fix 10%...daca tot nu mergi mult ia-ti benzina.Dieselul e periculos si o data ce incepi sa bagi bani nu te mai opresti

 

si de la cati km sa zic, renteaza un diesel? eu de exemplu merg 15000/an sa zicem, din care mai mult de jumate in oras (unde mananca cel mai mult)

Link to comment
Share on other sites

cam de la 30k in sus. Exista si niste site-uri unde poti face comparatii.. introduci si intervalele de revizie, tot.

Iar asta la masini noi. Daca mai sunt si SH si oricum cu bube.. se complica treaba. Cel putin asta e parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://en.wikipedia.org/wiki/Diesel_engine

"The diesel engine has the highest thermal efficiency of any regular internal or external combustion engine due to its very high compression ratio. Low-speed diesel engines (as used in ships and other applications where overall engine weight is relatively unimportant) often have a thermal efficiency which exceeds 50 percent."

 

Este si parerea mea, la acelasi stil de condus un diesel va consuma mai putin, chiar mult mai putin. Acum mai conteaza si ca nu-ti place zgomotul, ca are putin lag etc. Si a ramas lumea cu mentalitatea ca un diesel este mai lent decat un benzinar, eu zic ca daca la aceeasi putere un diesel are cuplu mai mare (iti da toata puterea la un nivel mai mic de turatii) daca are si o cutie pe masura poate sa faca o masina pe benzina. Eu nu prea ma mai uit la campionate dar parca Audi a venit cu un diesel la curse. Si daca nu ma insel a facut si treaba cu el. Ce s-ar putea sa nu iti placa la diesel este ca are servo mai grea. As da orice pe un M3 dar s-au cam dus vremurile, n-o sa avem la infinit petrol, mai e si punctul asta de vedere. Si nici nu cred ca suntem in stare sa producem etanol sau biodiesel sa ne acopere nevoile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.