Jump to content

Consum REAL vs. consum indicat de computerul de bord


EdY D

Recommended Posts

Salut tuturor ! As dori sa mentionati masina,si motorizarea in conditiile in care ati comparat diferentele existente raportandu-va la "consumul de pompa" .

La masina din semnatura, ingreunat de mici oscilatii derutante ale plutitorului, am ajuns la concluzia ca autovehiculul consuma cu 0.8 - 1 l mai mult decat varianta indicatain bord.

 

Interesant: acum o luna am efectuat un drum lung in compania unui prieten cu un Audi A2 1.4 TDI.

Am calculat impreuna consumul de carburant in varianta " plin - plin" si am obtinut o valoare cu 0.4 l mai mica decat cea indicata de OBC.

Sunt interesat daca cineva a experimentat ceva asemanator pe un BMW .

Din cunostintele mele, majoritatea se plang ca valori mai mici indicate de computerul de bord. Mersi :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Am incercat si adaugarea unui poll, insa acesta nu a fost inregistrat din pacate.

Variantele erau :

Consum real mai mic cu 0.3-1 l decat OBC-ul ;

Consum real aproximativ identic cu cel indicat de OBC ;

Consum real cu 0.3 - 0.5 l mai mare decat cel indicat de OBC ;

Consum real cu 0.5-1 l mai mare decat cel indicat de OBC ;

Consum real cu 1 - 1.5 l mai mare decat cel indicat de OBC ;

 

Daca vreun admin are amabilitatea sa adauge aceste date ca poll , as fi recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

La mine e aproape exact.

 

La mine cred ca e ceva defect, nu vad ce ar putea fi, dar imi arata total gresit consumul in OBC.

 

De curand (sfarsitul lui Mai) am facut un drum mai lung Bucuresti - Istambul - Bucuresti, si am zis ca e o ocazie buna sa verific consumul.

La iesire din Bulgaria dupa ~= 400 de km am facut iarasi plinul pentru ca in Turcia este 2 Euro Litru si surpriza..... la pompa a iesit consum 5.8 iar pe OBC aveam 7.6 mi se pare enorma diferenta.

 

Am resetat consumul in Bucuresti cand am plecat de la benzinarie.

 

L-am tot testat de atunci si diferenta este undeva de 1.5L/100 in plus pe OBC fata de cel de la pompa

Link to comment
Share on other sites

L-am tot testat de atunci si diferenta este undeva de 1.5L/100 in plus pe OBC fata de cel de la pompa

 

Asta e imbucurator! Deci fenomenul exista si la BMW-uri.

 

Din experienta proprie, e mai rau sa te entuziasmezi ca dupa un drum de Germania ai consum de 13.4 l pe OBC si de fapt sa fie de peste 15 , decat sa iti arate 7.6 in loc de 5.8!

 

Valoarea de mai sus am testat-o pe un motor de 4.2 .

 

Ron1n, prin resoftare la reprezentanta se rezolva problema sigur ?

Link to comment
Share on other sites

Ok, de acord cu tine. Totusi, personal mi-am dat seama ca este o problema cu OBC-ul in momentul in care pentru masina din semnatura am iesit cu consum de 10.4 l in regim urban.

 

E adevarat ca am efectuat in prealabil o curatare de injectoare ,dar parca era prea de tot. Vechiul meu Focus cu motor de 1.8 se invartea la valoarea aceasta .

 

Consumul de carburant mentionat de producator este intre 12.2. - 12.8 l/ 100 km.

 

In concluzie, consumul real pentru motorul meu de 2.2 l pe Brasov era 11.3 la pompa . ( P.S. Pe Bucuresti tocmai am inregistrat peste 14 l ... )

Edited by EdY D
Link to comment
Share on other sites

320d e46,pe BC arata cu 13-14% in minus

q7 4.2tdi,pe BC arata cu 8% in minus

a4 b7 3.0tdi,BC arata cu 14-15% in minus

tucson 2.0crdi,BC arata cu 7-8% in plus

megane 2 1.6 si golf V 1,9tdi,BC arata aproape exact,erori mai mici de 1%

 

in mai putin de 2 sapt va zic si despre Bc-ul lui x6

Link to comment
Share on other sites

Marius , mersi de info!

Asteptam noutati! :twoup:

Uitasem, pentru un E38, 730 i, bord-computerul arata cu 1.2 - 1.4 l mai putin decat varianta reala.

( date confirmate de un prieten bun ) .

Link to comment
Share on other sites

De obicei am inteles ca arata in plus pe obc, fata de pompa, da ma rog...

 

Mi se pare ca un user a facut un update de soft la reprezentanta si acum ii indica corect.

 

Cred ca nu are treaba update-ul cu indicarea consumului.Parca exista un factor dupa care se poate corecta acest lucru.

Bine, nu spun ca nu este bun un update, poate se strica si si vreun computer si dupa aia se instaleaza unul din ultima generatie, nu cred ca poate sa strice ceva acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

Bavaria, Remus , multumesc de completari.

 

Tind sa cred ca poate fi vorba si de generatia masinii.

Acuratetea modelelor din ultimii ani este mult in fata masinii mele din 2001! :twoup:

 

Bavaria, consideri inoportun sa adaugi datele din al doilea meu post pentru intocmirea unui poll ?

Link to comment
Share on other sites

la E46 320 Cd am cu 0,6% mai putin fata de real pe OBC (facut plinul de 3 ori la fiecare 200km) la X5 E53 e o nebuloasa in ideea ca am 10,6-10,7% consum pe OBC iar realul la pompa a fost ceva de genul la primul plin 17% in cap (consum de Bucuresti cu AC non-stop) si la al doilea plin am facut un drum pana la Domnesti( deci aprox 60km extraurban unde am scos 12% consum ) . Mentionez ca fac plinul pana numai intra, resetez numarul de km din bord si merg fix 200km pana fac iar plinul :twoup:
Link to comment
Share on other sites

OK, devine interesant!

Tu zici ca faci plinul pana nu mai intra deloc, deci peste momentul in care pompa sare cu al doilea "tanc" sau alimentezi pana la refuz?

Depinde cum atingem exact volumul rezervorului inscris pe talon autovehiculului !

E vorba de alimentarea pana la primul " tanc " , pana la al doilea sau valoarea de 70 de litrii ( capacitatea rezervorului meu) e atinsa doar in momentul in care benzina da pe afara efectiv ?

Intreb toate acestea pentru ca la calculul consumului de carburant, toate aceste valori au relevanta lor. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

la mine alimentand exact la fel la pompa...numar identic de click-uri ...pana in gura etc....

 

Germania-Oradea - consum pe computer 5,4.....consum la pompa 5,9

Oradea-Brasov - consum pe computer 5,8 ....consum la pompa 6,3

Brasov 500 km interior....din care 60 exterior - consum pe computer 8,5......consum la pompa 9,6

 

concluzie....da...arata mai putin.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.