Jump to content

316i - plafon desprins


klaxu

Recommended Posts

Frati bmw`isti am si eu o problema.

Am de 3 ani un BMW 316i -1992 si vara asta, banuiesc eu ca din cauza caldurilor mari ce ne`au lovit, dar si a varstei masinii materialul textil care este pe plafonul masinii (deci in interior) mi s-a dezlipit ... si a facut o "burta" nasoala, aproape ca imi sta pe cap cand conduc. As vrea sa va intreb, merita sa incerc eu sa-l lipesc sau mai bine merg la un service ? AM inteles ca ar trebui desfacute multe chestii. dat jos plafonul. dat cu ceva lipici ... etc . A mai avut cineva problema aceasta ? Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

este o problema des intalnita....in general se desprinde din cauza spalarilor (insa nu este o regula)...si la mine a inceput sa se desprinda sus la sofer fara sa-l spal/curat si cred ca o sa-l imbrac in piele intoarsa...

 

cel mai bine te duci la un tapiter sa iti rezolve problema (bineinteles la un pret bun)...

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

nu asa cva. iti trb LOC F CURAT, aspirator profi sau d putere, scule, un adeziv tip prenadez dar de calitate(pt temp ridicata), ar fi buna o poza cu tipul d material si o informatie daca are strat d burete intre structura plafonului si materialul care se vede. stalpii fata/spate in ce stare sant ?acelasi material ? exfolieri p la colturi ? ce culoare e masina ?are trapa ?
Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut problema asta,dar nu m-am complicat sa-l mai lipesc pt.ca acea panza este prea subtire si se pateaza cand pui lipici.Pana la urma l-am imbracat in imitatie de piele eu singur,nu este foarte greu,dai panza jos si cureti bine buretele care ramane cu un smilgher apoi cu prelandez lipesti treptat imitatia,In poza se vede rezultatul.
Link to comment
Share on other sites

Da te rog mai multe detalii ca vad ca te pricepi.

 

Si la mine a inceput sa se desprinda si pe la margini (parbriz) si sa faca burta deasupra soferului. Este gri deschis fara trapa.

 

Pai plafonul cred ca stii cum se da jos,imitatia de piele care am folosit o pe spate mai are o panza subtire care adera foarte bine la materialul din care e facut plafonul,important e sa cureti foarte bine cu un smilgher mai gros apoi cu o carpa inmuiata in alcool stergi bine toate impuritatile,cu prelandez am dat atat pe plafon cat si pe imitatie intr-un strat uniform cu un penson si l-am lasat 10 min,apoi am inceput sa lipesc din fata,unde e mai ondulat la parasolare si am incercat pe cat posibil sa nu strunesc prea tare pielea.Dupa un an de zile nu am nici o problema,cu imitatie de piele am facut si fetele de usi si stalpii fata spate.

 

Aici e si topicul cu fetele de usi. http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...amp;hl=fete+usi

Edited by ral
Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut problema asta,dar nu m-am complicat sa-l mai lipesc pt.ca acea panza este prea subtire si se pateaza cand pui lipici.Pana la urma l-am imbracat in imitatie de piele eu singur,nu este foarte greu,dai panza jos si cureti bine buretele care ramane cu un smilgher apoi cu prelandez lipesti treptat imitatia,In poza se vede rezultatul.

 

 

cred ca dadea mai bine o piele ecologica (sau naturala) in culoarea interiorului (sau cat mai apropiata de acea nuanta)....

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut problema asta,dar nu m-am complicat sa-l mai lipesc pt.ca acea panza este prea subtire si se pateaza cand pui lipici.Pana la urma l-am imbracat in imitatie de piele eu singur,nu este foarte greu,dai panza jos si cureti bine buretele care ramane cu un smilgher apoi cu prelandez lipesti treptat imitatia,In poza se vede rezultatul.

 

 

cred ca dadea mai bine o piele ecologica (sau naturala) in culoarea interiorului (sau cat mai apropiata de acea nuanta)....

 

eu nu imi dau seama cum se da jos plafonul(adica dupa ce scoti lampile de plafon, manerele si parasolarele, ce mai trebuie scos?.

 

aveti idee cam cat costa la un tapiter operatia?

 

in alta ordine de idei, eu nu mi-as dori sa pun o piele si mi-ar placea sa pastrez tot tipul de panza care il are masina.

Link to comment
Share on other sites

daca vreti, puneti poze bune, vedem nuantele si ce e d facut, sa vad ce materiale s-ar gasi. la plafon e de dorit sa poti avea stratul de burete, amortizeaza loviturile usoare pe care le poti da plafonului cand pui cva voluminos in masina.

 

vreau eu piele naturala culoarea silbergrau hell....ai?

 

culoarea este cea a banchetelor spate si a tetierelor

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...5888&st=180

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

salut.am si eu acea problema cu panza de pe plafon,s-a dezlipit, de la caldura cred si nu stiu cu ce sa o lipesc inapoi sau cu ce sa o schimb....e aceeasi culoare un gri deschis si foarte subtire, nu cred ca s-ar putea lipit cu cv fara sa fie patata.....si mai am o problema cu panourile interiore, au inceput sa se dezlipeasca, nush ce material e, nu e nici panza nici piele, poate cv imitatie,cu ce le pot lipi la loc?....
Link to comment
Share on other sites

Frati bmw`isti am si eu o problema.

Am de 3 ani un BMW 316i -1992 si vara asta, banuiesc eu ca din cauza caldurilor mari ce ne`au lovit, dar si a varstei masinii materialul textil care este pe plafonul masinii (deci in interior) mi s-a dezlipit ... si a facut o "burta" nasoala, aproape ca imi sta pe cap cand conduc. As vrea sa va intreb, merita sa incerc eu sa-l lipesc sau mai bine merg la un service ? AM inteles ca ar trebui desfacute multe chestii. dat jos plafonul. dat cu ceva lipici ... etc . A mai avut cineva problema aceasta ? Multumesc anticipat.

aceiasi problema ... solutia a fost unul second usor prafuit dar fara probleme :twoup: ... ai sanse sa gasesti la 100 lei second .

Link to comment
Share on other sites

Frati bmw`isti am si eu o problema.

Am de 3 ani un BMW 316i -1992 si vara asta, banuiesc eu ca din cauza caldurilor mari ce ne`au lovit, dar si a varstei masinii materialul textil care este pe plafonul masinii (deci in interior) mi s-a dezlipit ... si a facut o "burta" nasoala, aproape ca imi sta pe cap cand conduc. As vrea sa va intreb, merita sa incerc eu sa-l lipesc sau mai bine merg la un service ? AM inteles ca ar trebui desfacute multe chestii. dat jos plafonul. dat cu ceva lipici ... etc . A mai avut cineva problema aceasta ? Multumesc anticipat.

aceiasi problema ... solutia a fost unul second usor prafuit dar fara probleme :twoup: ... ai sanse sa gasesti la 100 lei second .

 

e si asta o solutie de luat in calcul ! mersi

Link to comment
Share on other sites

daca vreti, puneti poze bune, vedem nuantele si ce e d facut, sa vad ce materiale s-ar gasi. la plafon e de dorit sa poti avea stratul de burete, amortizeaza loviturile usoare pe care le poti da plafonului cand pui cva voluminos in masina.

 

vreau eu piele naturala culoarea silbergrau hell....ai?

 

culoarea este cea a banchetelor spate si a tetierelor

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...5888&st=180

 

 

brownshark- imi raspunzi si mie la intrebare?

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

daca vreti, puneti poze bune, vedem nuantele si ce e d facut, sa vad ce materiale s-ar gasi. la plafon e de dorit sa poti avea stratul de burete, amortizeaza loviturile usoare pe care le poti da plafonului cand pui cva voluminos in masina.

 

vreau eu piele naturala culoarea silbergrau hell....ai?

 

culoarea este cea a banchetelor spate si a tetierelor

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...5888&st=180

 

 

brownshark- imi raspunzi si mie la intrebare?

 

nu poti distinge o nuanta reala dintr-o poza.

piele cu denumirea aia d culoare nu am.

oricum pielea pt plafon nu e recomandata.

Link to comment
Share on other sites

eu vreau sa pun piele intoarsa pe plafon....de ce nu e recomandata pielea?

 

pielea intoarsa se murdareste usor d la par si d la fum d tigare. e greu d curatat cand e lipita.plus ca fiind f cald se rascoace usor. din experienta, un plafon trb sa fie usor de curatat / spalat fara substante super speciale. acum...fiecare face c vrea cu masina lui

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.