Jump to content

reconditionare injectoare


bumbum12i

Recommended Posts

Si eu am avut o problema asemanatoare, rontaia putin si scotea fum negru. La tester valorile sunt pe cilindru nu la injectoare , daca ai o problema cu culbutori hidraulici sau axa cu came, testerul iti arata o valoare cu plus sau cu minus, desi injectoarele pot fi OK. Eu am rezolvat masina la Maracineni (Jud. Buzau) , intr-adevar sunt multe motive ca valoarea pe cilindru sa fie mai mare sau mai mica. Ca si recomandare ar trebui facut un test de compresie la toate pistoanele, injectoarele verificate pe stand , doar aici se vede valoarea reala la injectoare.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Si eu am avut o problema cu un injector . L-am schimbat acum un an cu unul sh si totul a fost in regula. Specific ca masina scotea un fum alb cu miros de noxe si trepida, toate astea la relanti, in sarcina nu mai facea asa injectoarele cres ca ajungea la valori normale. Apoi iar am avut probleme si am schimbat tot cu unul sh avand aceleasi aspecte. Pe tester valorile erau cu -4 si +4 la injectorul 2 respectiv 4. Acum am dus injectoarele la reconditionat sunt va voi tine la curent cu rezultatul.
Link to comment
Share on other sites

Am mai zis si o repet, decat reconditionate mai bine cumpar injectoare BOSCH si dau injectoarele vechi la schimb(asa cer unele magazine).

Daca stai sa te zgarcesti la pret ajungi cu prea multi bani aruncati si nervi consumati, asa le pui noi si stai linistit.

Unde mai pui ca injectoarele BOSCH 0 986 435 359 au ajuns la ridicolul pret de 180ron pe un mare site de piese auto in loc de 1180ron

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gabriel stii cand se merita sa pui injectoare noi? Cand schimbi conducte, cureti rezervorul + alte cheltuieli destul de insemnate...pentru ca in caz de se strica acel injector sau acele injectoare noi si tu nu ai facut totul cum trebuie, nu ti le schimba nimeni pe garantie..cam aia este.

 

eu am dat 1770 lei reconditionare pe 4 injectoare cu reducere de la 1900 lei, nu consider ca m-am zgarcit, "defecte" era doar 1 sau 2, tu faci foarte bine ca vrei sa le iei noi, insa nu te ajuta cu nimic daca se va strica iarasi peste un an din cauza a ce ai in instalatie.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

 

Unde mai pui ca injectoarele BOSCH 0 986 435 359 au ajuns la ridicolul pret de 180ron pe un mare site de piese auto in loc de 1180ron

Daca vorbesti de o diferenta de pret de genul acela: 1 lipsa in fata sutelor sa se faca 1000, eu sa fiu in locul tau as suna/contacta inainte (sa nu te straduid/strezezi asteptand banii..) pe cei care vand acele injectoaresi sa ii intrebi daca au vreo oferta pentru ca, sa fim realisti nimeni nu iti va trimite asa valoare la acel pret numai pentru ca a fost scris gresit pe site. Mai ales daca nu au pus ei insisi alaturat de pretul redus, "..mare, mare reducere de preturi la injectoare.." i-as contacta mai intai..

 

Eu am patit asa ceva ceva ani in urma. M-au sunat ei si si-au cerut scuze si mi-au explicat ca imi vor da banii inapoi dar nu pot sa imi trimita acel produs chiar pentru banii (mai putini) platiti de mine.

 

Succes oricum sa obtii injectoare noi la banii aceia!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Daca vorbesti de o diferenta de pret de genul acela: 1 lipsa in fata sutelor sa se faca 1000, eu sa fiu in locul tau as suna/contacta inainte (sa nu te straduid/strezezi asteptand banii..) pe cei care vand acele injectoaresi sa ii intrebi daca au vreo oferta pentru ca, sa fim realisti nimeni nu iti va trimite asa valoare la acel pret numai pentru ca a fost scris gresit pe site. Mai ales daca nu au pus ei insisi alaturat de pretul redus, "..mare, mare reducere de preturi la injectoare.." i-as contacta mai intai..

 

Eu am patit asa ceva ceva ani in urma. M-au sunat ei si si-au cerut scuze si mi-au explicat ca imi vor da banii inapoi dar nu pot sa imi trimita acel produs chiar pentru banii (mai putini) platiti de mine.

 

Succes oricum sa obtii injectoare noi la banii aceia!

Stii sa citesti o factura sau te-ai trezit vorbind ?

Am atasat poza de la factura tocmai ca sa nu se mai trezeasca nimeni cu afirmatii de genul asta, dar vad ca tot se mai trezeste cate unul.

 

Si tocmai ca sa te potolesc iti pot da chiar 2 facturi pentru modelul asta de injectoare la preturi "promotionale", acum cateva luni la 350ron, si acum o luna la 188ron, iar azi sunt 180ron. Factura o primesti la efectuarea platii se primirea produsului in caz ca erai in dubii.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Stii sa citesti o factura sau te-ai trezit vorbind ?

Am atasat poza de la factura tocmai ca sa nu se mai trezeasca nimeni cu afirmatii de genul asta, dar vad ca tot se mai trezeste cate unul.

 

Si tocmai ca sa te potolesc iti pot da chiar 2 facturi pentru modelul asta de injectoare la preturi "promotionale", acum cateva luni la 350ron, si acum o luna la 188ron, iar azi sunt 180ron. Factura o primesti la efectuarea platii se primirea produsului in caz ca erai in dubii.

Mai omule! Ai intrat in posesia produsului? Daca nu, discuti discutii!

 

O factura se emite automat pentru ca ... tehnologie! Asta nu este un argument bun. La fel de repede cum o factura se emite, aceasta se poate storna.

 

Sa primesti produsele si dupa aceea poti sa bei o bere si sa ne "dai peste nas".

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intereseaza facturile.

Eu mi-am povestit experienta, tu o iei personal.. chill out (racoreste-te), colega.

 

Tii secret furnizorul, siteul de unde ai luat atat de ieftin?

autokarma, daca se permitea a mentiona.

Daca nu credeti cumparati si o sa vedeti, am luat de mai multe ori la preturile de pe site si asta a fost realitatea, chiar am intrebat la magazin si au zis ca asta e pretul.

Ai doua variante, le duci injectoarele vechi cand le ridici pe cele noi si nu mai platesti garantia pentru piesa veche, sau achiti garantia piesei vechi ,,, le montezi pe masina si apoi le aduci pe cele vechi si iti returneaza garantia. Eu am dus direct piesele vechi deoarece am 2 injectoare in plus, dar la pretul e fix pomana pt tipul ala de injector.

 

@WIN60 daca la pretul asta iti permiti sa dai de 3ori banii in plus pe reconditionat inseamna ca iti place sa arunci cu banii, la cat ai dat pe reconditionat eu am preferat sa fac alte chestii la masina.Iar unora nu li se strica de la "chestii" ci pur si simplu asta e durata lor de viata, cel putin la cat am mers cu masina am decis ca e fix pomana sa le schimb cu unele noi decat sa dau iar ~650ron de reconditionat pe injector si dupa nici un an sa fie la loc.

Daca stii cum sa verifici cauza defectarii unor injectoare vin si iti aduc masina la service sa imi spui si mie care e buba de s-au dus (pe rand)pana la 300mii km niste injectoare la un E60 535d LCI

Edited by Gabriel.V
Link to comment
Share on other sites

Da, nu are rost sa continuam discutia ca nu intelegi, la pretul ala se merita sa iei si 3 seturi de rezerva fara sa primesti garantie, ideea este ca un injector (la mine este 1.200-1400 lei bucata) si ca sa dau peste 5.000 lei pe 4 injectoare noi la care ca sa am garantie mai trebuie sa curat si rezervorul si sa mai cumpar si conductele + ce mai e nevoie.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.