Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Stiu ca pe un asa subiect se pot starni multe pasiuni si indarjiri, ca sa nu spun mai mult...

 

Dar sunt curios, de ce preferati una in favoarea celeilalte... Costul nu poate sa fie totul, pentru ca BMW nu e o masina ieftina, deci cei care le cumpara rar fac economii mari la combustibili...

 

De ce in Romania se cumpara un tip de motorizare sau celalalt? In alte parti pot fi si alte considerente, dar de ce la noi se intampla cum se intampla?

 

Cum se impaca idea de sportivitate cu zona rosie la 4.500 rpm?

De ce un cuplu mare, nu este indeajuns pentru unii?

 

Stiu, ca BMW a castigat o cursa de anduranta de 24 ore (gen Le Mans, dar nu mai retin care si acum nu gasesc) cu o masina diesel. De ce nu si in alte parti? De ce abia acum s-a ajuns in Rally Raid la diesel?

Link to comment
Share on other sites

Poate la un moment dat diesel va oferi performante superioare pe toate planurile fata de benzina(deja avem cazuri concrete la seria 1),dar...motorul diesel nu va suna niciodata ca un motor pe benzina.

Dupa cum am mai spus intr-un post ,o parte din fascinatia BMW inseamna pentru mine sound-ul motorului.Masina poate sa consume oricat.

Daca o sa vreau diesel(pentru ratiuni de consum) o sa-mi iau un Logan :blink: :) (no offence posesorilor de Logan-apreciez masina)

Link to comment
Share on other sites

Benzina nu conteaza consumul.Ce sensatii iti ofera o benzinara la 6000 de ture cu motor maricel nu se cumpara cu nici un diesel.

 

NU spun ca diesel nu alerga am mers cu 730d si ma impresionat prima data cu tragea datorita cuplului dar dupe ce ma obisnuisem cu el nu mai era asa mare uimirea.

 

Sunt tare curios cat tine un diesel condus in regim sport : la 730 ala avea cutie stepronic cu selectia sport si am vazut ca schimba exact unde incepe zona rosie .

 

In orice caz benzina ... sunetul unui V8 benzina nu se cumpara cu nimic ... cu toate ca dieselurile astea la bmw se aud din ce in ce mai bine. :blink:

 

Doar in cazul in care as face peste 35.000km pe an as alege diesel s-ar simti cu adevarat la buzunar.

Link to comment
Share on other sites

nu o sa-mi iau diesel niciodata nu conteaza masina si marca, am invatat la scoala principiile de functionare si inca de atunci nu mia placut ideea de diesel, cand o fi problema cu consumul imi iau o masina elecrica sau bicicleta. Ce e aia "principiu bazat pe autoprindere" se aprinde cand vreau IO , ce bujiea mea :blink:
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca un diesel la varianta de exp.330 coasta cat un benzinar si la multi km se face simtita o economie.Sigur un BMW e un BMW dar nu e un Ferrari si la 20-30.000? nici asa de scump.Si un lucru va mai pot zice in vest tot mai multe masini sunt diesel chiar si la BMW mai ales cu noua generatie de diesele si cu filtrele bune.Si sa nu uitam un BMW merge f f bine si cu bio-diesel din rapita.Sigur ca e o chestie de gust dar la 50.000 km pe an economisesti in vest o groaza si un concedie pe Maledive nu suna asa rau mai ales acum iarna.
Link to comment
Share on other sites

salutare..felicitari,un ton civilizat si o grafica ok..

acest topic a picat la fix pt. mine...am un passat 02 tdi,la anul vreau sa-mi iau un bmw..am condus cateva la arad, la caravana bmw din primavara si m-au imbolnavit...dilema e 525i sau 525 td..la pret diferenta e 500 euro..pe an bag 25.000 km..ce spuneti ? mersi..

Link to comment
Share on other sites

salutare..felicitari,un ton civilizat si o grafica ok..

acest topic a picat la fix pt. mine...am un passat 02 tdi,la anul vreau sa-mi iau un bmw..am condus cateva la arad, la caravana bmw din primavara si m-au imbolnavit...dilema e 525i sau 525 td..la pret diferenta e 500 euro..pe an bag 25.000 km..ce spuneti ? mersi..

553[/snapback]

 

525d fara discutie, si asta ti-o spune un pasionat de benzina. Fie asta, fie te gandesti la 530i daca vrei benzina... 520i si 525i sunt superbe amandoua, dar daca e sa alegi, du-te cu diesel...

 

Sper sa-ti foloseasca sfaturile noastre, si te rog mai asteapta, sunt convins ca mai sunt si altii care sa isi dea cu parerea...

Link to comment
Share on other sites

Eu am ales dieselul. Nu ca asi muri de foame din cauza benzinei pe care asi baga-o intr-un 530i. Dar.. totusi.. Dieselul nou de pe E60 la turatii peste 2000 numai a diesel nu suna. N-are nimic in comun cu nici un sunet de diesel pe care l-am intalnit pana acum. Cum trage??? Probabil stiti.

 

Si... chiar daca la banii astia dati pe masina apreape nu conteaza cat consuma... eu am facut 15.000 km in 6 saptamani. Cred ca daca asti face un calcul mai exact m-as speria.

 

Am mers si eu cu 760li. Brrr...

Mi s-a facut paru' maciuca. Nu imi puteam imagina cum "lada" aia de 2 tone se misca in halul asta.

Link to comment
Share on other sites

Si eu iti recomand tot diesel dar de preferat e sa mai fortezi un pic si sa il iei pe ala de 3000cmc. Nu o sa iti mare rau e super sportiv.Parerea mea este ca nu se merita benzina decat daca este mai "special" adica peste 250 de cai. Nici cu un 525i nu te faci de rusine ..... eu daca nu vad 6000 de ture nu ma simt bine :blink:
Link to comment
Share on other sites

..totusi de ce nu 525i? nu ai argumentat dp tau de vedere..

556[/snapback]

 

E pur si simplu chestie de gust. Pe 520i unii il considera putin submotorizat, desi eu cred ca e ok. Altii spun ca 525d e doua clase deasupra 525i. E cert ca are reprize mai mari. Stiu, din pacate ca nu asta este raspunsul pe care-l cauti, dar din pacate, tot ce poti face este sa le conduci oe amandoua si sa afli singur care-ti place. Amandoua sunt BMW si amandoua sunt perfecte... in felul lor... :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca ai de gand sa alergi masina in adevaratul sens al cuvantul ... daca ai un stil de mers sportiv uita de diesel depide de stilul tau de condus...

563[/snapback]

 

Cu asta sint intru-totul de acord. Totul depinde de tine. De altfel, sa stii ca banii initiali nu ar trebui sa constituie problema principala. Daca vrei diesel si vrei sa economisesti o groaza de bani ulterior, daca te poti acomoda cu sunetul vibratiile si mirosul specific, daca vrei sa faci multi kilometri, mergi pe diesel. Daca ai alte valori, diferite de cele mai sus, ia in considerare benzina.

Link to comment
Share on other sites

Eu la km pe care faci as lua un diesel caci e mult mai indicat in Ro.De ce?Viteze prea mari nu ai unde sa le atingi sau de f f scurta durata,iar prin comune,orase se circula incet si e bine cand faci o depasire masina sa o ia din loc la o turatie mai mica.Si sa nu uitam consumul si in fine banii in ani poti sa strangi o suma frumoasa si poti evident sa cumperi iar un BMW nou si e ceva.
Link to comment
Share on other sites

am un 520i sunt pentru benzina in orice forma nu suport diesel dar sfatul meu e sa itzi ei ceva mai mare orice ar fi motoarele de 2000 sunt un pic subdimensionate,525 la 24 valve e beton, 530 consuma un pic cam mult, 525 benzinar e un compromis misto (vezi si tu cum stai cu bani) :blink:
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor in primul rand;

 

Intre 2.5 benzina si 2.5motorina nu as sta pe ganduri in favoarea benzinei.

In schimb am vazut un test intre 530i si 530d si diferentele erau undeva sub 1 secunda (ma refer la pana la 100km/h daca imi aduc bine aminte). Deci egal cu 0.

 

In ceea ce priveste 2.5 daca vorbesti de tedesheu (adik TDS) motorina e dezastru din punctul meu de vedere.

 

Daca e diesel simplu, generatia noua nu am avut ocazia sa merg cu un diesel deci nu pot sa ma pronunt.

 

Oricum, pentru mine BMW-ul diesel nu mai e BMW....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.