Jump to content

E12 v12 550i, M70B50, 300ps, BBS body kit


db 85 amd

Recommended Posts

Am hotarat sa prezint si eu aici masina mea,cum am zis si in titlul topicului,E12 520i,din '77.

Ca sa incep cu inceputul,dragostea de BMW mi-a fost injectata de la 4 ani,cand,in vara lui 1989 tata a achizitionat un superb E12 din '80,motor 1.8 M10,,,am crescut si am copilarit in masina aia,,,din apcate prin '98 a fost trasa pe dreapta.

 

In 2003,cand am facut 18 ani,a venit la mine in proprieate actuala masina,cea care o prezint aici.Acum 3 ani am hotarat sa o desfac in totalitate si sa o reconditionez la tabla si sa o revopsesc.

Am schimbat si motorul,dupa un E28 520i din '87,cu m20b20 motronic.tot de la e28 acela am luat si transmisia si puntea spate completa ca sa nu existe ceva neconcordante intre cutie-motor si diferential.

Si interiorul a suferit modificari,am pus interior tot de e28,si ca sa fiu acuzat de kitsch,informez ca a existat si din fabrica BMW E12 cu interior de e28,ultimul an,made in africa de sud.

 

Ca imbunatatiri aduse dupa restaurare,mentionez:

-body kit BBS-bara fata/spate si praguri ; (urmeaza eleron BBS,sunt inca in cautare)

-jante BBS RC 17'' 8J fata/9J spate

-servodirectie

-scaune/banchete piele

-retapisat fete de usi cu piele crem

-4 geamuri electrice

-oglinzi electrice si incalzite

-inchidere centralizata originala BMW+alarma aftermarket

-volan si oglinda interioara retrovizoare M-Tech1

-schimbator luminat

-parasolare cu lumini-adaptate dupa E32

-faruri cu lupe si xenon,cu angel eyes

-duze apa parbriz incalzite-adaptate de pe e32

-frane fata ventilate

-recent toba finala schimbata la Bo*la Pitesti,stock,silentioasa

-articulatii fata si elemente directie/suspensie noi

...si pe drum sunt inele cromate pt ceasurile de bord,zilele urmatoare vor ajunge

 

Acum o luna masina a mai primit kit ambreiaj Sachs nou,flansa cardan,rulment cardan,uleiuri si filtre si placute/saboti si elblema noua pt capota originala plus cele 4 sigle BMW de pe capacele jantelor.

Si sigur mai sunt si alte modificari care acum nu imi vin in cap...

De vandut nu o sa se puna problema vreodata,nu datorita celor peste 5000e investiti in 3ani,ci datorita sentimentelor ce le am pt masina asta.Prefer sa isi dea duhul la mine in curte,peste 2-5-7-12 ani :twoup:

Edited by db 85 amd
Link to comment
Share on other sites

Ai un bibelou de masina ! Felicitari . Mie nu-mi place ideea de angel ayes pe o masina din anii aia dar in rest e superba.

 

O folosesti ca masina de zi cu zi ?

*ms

*mda,mi-au zis multi ca aglelele nu prea au ce cauta la o masina veche...insa mie imi plac :twoup:

*da,e masina mea de zi cu zi,insa nu te gandi ca fac naveta cu ea nush cate zeci de km pe zi sau pe nush ce drumuri,,,merg cu ea la munca cca 10km pe zi,abia mai am timp seara de cate o plimabrica si in week :)

bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Genial! Imi place la nebunie. cand te decizi sa o vinzi sa-mi spui. E 12 si e34 mi-au lipsit din posesie. Am avut un m5 e28 si senzatia pe care o ai intr-o astfel de masina nu se compara cu nimic. Poti sa ai si f01 si tot nu se compara. Cupmeri istorie si ceva pur. Sincer jos palaria si sa o stapanesti sanatos si fara evenimente.
Link to comment
Share on other sites

masina a primit alt schimbator luminat,de data asta de lemn,pt ca urmeaza trimuri interior de lemn

am montat azi si inelele de crom pt ceasuri

urmeaza zilele astea sa refac setul de lemn interior-la consola de aer,torpedo si un dreapta volanului

 

 

@razvan525tds...de vandut nu o sa o vand niciodata,de 3 ani incoa am investit in restaurare si alte optiuni si accesorii peste 4000e...gandeste-te ca daca cer banii astia voi fi considerat psihopat.prefer sa nu o vand,cand nu mai poate o trag pe dreapta in curte,ramane acolo ca amintire,prefer ca toate eforturile mele si de ce nu si banii sa le ingrop in curtea mea :twoup:.dar hai sa nu ma gandesc la dastea de pe acum.te salut!

Link to comment
Share on other sites

masina a primit alt schimbator luminat,de data asta de lemn,pt ca urmeaza trimuri interior de lemn

am montat azi si inelele de crom pt ceasuri

urmeaza zilele astea sa refac setul de lemn interior-la consola de aer,torpedo si un dreapta volanului

 

 

@razvan525tds...de vandut nu o sa o vand niciodata,de 3 ani incoa am investit in restaurare si alte optiuni si accesorii peste 4000e...gandeste-te ca daca cer banii astia voi fi considerat psihopat.prefer sa nu o vand,cand nu mai poate o trag pe dreapta in curte,ramane acolo ca amintire,prefer ca toate eforturile mele si de ce nu si banii sa le ingrop in curtea mea :twoup:.dar hai sa nu ma gandesc la dastea de pe acum.te salut!

 

Da este corect. Te inteleg si eu am inceput sa-mi restaurez e39-le si am sarit demult de 10.000 si stiu ca nici eu nici tu nu ne vom lua banii investiti pe masina. Iar oamenii care pun doar piese originale pe masina merita tot respectul. Prefer o masina restaurata decat un tuning de prost gust cu fibra de sticla si alte nenorociri. Respect

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa, mai pune poze si cu interiorul, stergatoare gen OEM nu ai gasit, parca nu dau bine astea de pe ea;

 

Felicitari, pt munca depusa.

am si stergatoarele originale,,,insa nu sunt lamelele ok.o sa le schimb ca nici mie nu imi mai plac astea :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.