BMWClub: piese originale BMW - BMWClub

Jump to content

• 5 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

piese originale BMW piese originale vs piese Aftermarket

#1 User is offline   Contempo Cars Brasov 

• Începător
  • Group: BMW Dealers
  • Interests:BMW WW

Posted 04 September 2010 - 21:33

Am creeat acest topic pentru a arata diferenta intre piesele originale BMW si piesele Aftermarket.(desigur nu ne referim la pret ci la performante si la calitate)
Va rugam sa ne adresati intrebari pe aceasta tema si veti primi raspunsuri direct de la producator prin intermediul nostru.
0

#2 User is offline   Contempo Cars Brasov 

• Începător

Posted 08 September 2010 - 05:53

quote name='grozadan' date='7/Sep/2010, 21:40' post='1221608']
Orice dealer bmw poate trimite o piesa oe in garantie -cel putina asa e in Germania (nu e cazul sa o returneze la cumparator si sa il puna pe drumuri ). De ce este rea vointa in cazul in care clientul vine cu piesa cumparata din alta parte ? (in speta cumparata de la mine) . Inteleg ca se pierd bani prin nemarcarea unui profit.
[/quote]

Daca dvs. cumparati un produs de la Metro puteti cere garantie pentru el de la Carrefour pe baza facturii de la Metro numai pentru ca acelasi produs se vinde in ambele magazine? Eu cred ca nu, si motivul este simplu orice garantie se acorda in baza unei facturi emisa de catre un vanzator care are contract cu producatorul produsului .Dvs. daca achizitionati piesele de la o alta societate ,probabil din alta tara trebuie sa va adresati lor pentru garantie intrucat cu ei ati incheiat un contract de vanzare -cumparare .Este foarte usor sa intermediezi vanzarea unui produs si mai departe sa se ocupe cel care ti-a vandut tie produsul de garantia lui iar tu sa faci ,,profit,, fara sa te mai intereseze ce vinzi si cui si in plus sa nu ai nici responsabilitatea produsului vandut.
0

#3 User is offline   Rares_CJ 

• FUN
  • Group: Banned
  • Interests:15%

Posted 08 September 2010 - 06:16

Cam aiurea situatia.
Daca eu imi repar masina la Auto Transilvania, primesc garantie pe lucrare si piese si masina mi se strica in brasov, mi se pare mai mult decat normal sa vin la voi sa imi rezolvati problema, in garantie. Ce conteaza de unde am piesele, atata timp cat sunt originale, si in ce service le-am montat, atata timp cat service-ul e agreat RAR?
0

#4 User is offline   Rares_CJ 

• FUN

Posted 08 September 2010 - 06:49

Cam aiurea situatia.
Daca eu imi repar masina la Auto Transilvania, primesc garantie pe lucrare si piese si masina mi se strica in brasov, mi se pare mai mult decat normal sa vin la voi sa imi rezolvati problema, in garantie. Ce conteaza de unde am piesele, atata timp cat sunt originale, si in ce service le-am montat, atata timp cat service-ul e agreat RAR?

Edit:
Am lucrat si eu la o reprezentanta vreo 6 ani, si stiu ce zic. Vindeam piese, accesorii, consumabile, faceam service, etc. Orice lucrare beneficia de garantie la orice dealer din tara, atata timp cat era insotita de factura si devizul de reparatie..
Intr-adevar, nu ne convenea sa facem lucrari in garantie data de alt dealer din 2 motive:
1. Timpul pe care mecanicul l-ar fi acordat lucrarii in garantie era timp "neproductiv", deoarece normal ca nu se taxa manopera, si nu-mi convenea sa am un mecanic care lucreaza n ore pe o reparatie care nici macar nu a fost facuta la noi (deci nu am vandut noi piesele si nici nu am incasat manopera).
2. Nu ne convena si din cauza ca, daca stocul o permitea, trebuia sa inlocuim piesele defecte cu piesele care le aveam in stoc (deci bani blocati), urmand ca piesele sa le primim inapoi de la producator, dupa ce se faceau toate demersurile si actele necesare.
0

#5 User is offline   Contempo Cars Brasov 

• Începător

Posted 08 September 2010 - 06:49

View PostRares_CJ, on 8/Sep/2010, 07:16, said:

Cam aiurea situatia.

Nu ati inteles cazul prezentat mai sus. Daca piesa se achizitioneaza de la orice dealer BMW sau reparatia se face la orice service autorizat BMW atunci beneficiati de garantie in orice reprezentanta pe baza facturii initiale.
Colegul dvs. prezenta situatia altfel:El revinde piese oe cumparate de el la care doreste sa nu mai fie intermediar dupa vanzare pentru garantie (adica sa nu mai asigure garantie prin el ci direct reprezentanta sa faca acest lucru in numele lui).Cel putin asa am inteles din mesajul lui.
Deci nu cred ca pana acum ati avut astfel de probleme cand reparatia s-a facut la Cluj si garantia la Brasov pe baza facturii?Daca da va rog sa-mi transmiteti cazul dvs.
0

#6 User is offline   Contempo Cars Brasov 

• Începător

Posted 08 September 2010 - 07:10

View PostRares_CJ, on 8/Sep/2010, 07:49, said:

Cam aiurea situatia.

Edit:
Am lucrat si eu la o reprezentanta vreo 6 ani, si stiu ce zic. Vindeam piese, accesorii, consumabile, faceam service, etc. Orice lucrare beneficia de garantie la orice dealer din tara, atata timp cat era insotita de factura si devizul de reparatie..
Intr-adevar, nu ne convenea sa facem lucrari in garantie data de alt dealer din 2 motive:
1. Timpul pe care mecanicul l-ar fi acordat lucrarii in garantie era timp "neproductiv", deoarece normal ca nu se taxa manopera, si nu-mi convenea sa am un mecanic care lucreaza n ore pe o reparatie care nici macar nu a fost facuta la noi (deci nu am vandut noi piesele si nici nu am incasat manopera).
2. Nu ne convena si din cauza ca, daca stocul o permitea, trebuia sa inlocuim piesele defecte cu piesele care le aveam in stoc (deci bani blocati), urmand ca piesele sa le primim inapoi de la producator, dupa ce se faceau toate demersurile si actele necesare.

Reprezentanta BMW sau alta marca ?deoarece la noi este putin diferita procedura si mult mai simpla.
0

#7 User is offline   Rares_CJ 

• FUN

Posted 08 September 2010 - 08:16

View PostContempo Cars Brasov, on 8/Sep/2010, 05:49, said:

Nu ati inteles cazul prezentat mai sus. Daca piesa se achizitioneaza de la orice dealer BMW sau reparatia se face la orice service autorizat BMW atunci beneficiati de garantie in orice reprezentanta pe baza facturii initiale.
Colegul dvs. prezenta situatia altfel:El revinde piese oe cumparate de el la care doreste sa nu mai fie intermediar dupa vanzare pentru garantie (adica sa nu mai asigure garantie prin el ci direct reprezentanta sa faca acest lucru in numele lui).Cel putin asa am inteles din mesajul lui.
Deci nu cred ca pana acum ati avut astfel de probleme cand reparatia s-a facut la Cluj si garantia la Brasov pe baza facturii?Daca da va rog sa-mi transmiteti cazul dvs.

Ati avut dreptate, se pare ca nu am inteles exact care era idea colegului. Da, asa reiese, ca dansul ar vrea sa nu mai intermedieze problemele legate de garantia pieselor pe care le revinde, mergand pe idea conform careia piesa vanduta de el, daca toate conditiile de garantie sunt indeplinite, sa poata sa fie inlocuita direct in reprezentanta, oricare ar fi ea.

In ceea ce priveste cazul dat de mine mai sus, cu masina reparata in Cluj si mers cu garantia in Brasov, a fost doar un exemplu, care se pare ca a fost dat gresit, plecand de la ceea ce am inteles la prima citire a acestui topic.

Si asa e, aveti dreptate, marca pt care am lucrat nu a fost BMW (din pacate).
0

#8 User is offline   claudiuBWR 

• ...
  • Group: Contributors

Posted 08 September 2010 - 08:24

daca piesa defecta e OE si masina are garantie internationala de exemplu care e impedimentul de a fi inlocuita?

PS care este diferenta intre o flansa de amortizor prodsa de ZF TRADING ( BOGE/SACHS sau LEMFORDER ) care are sters part number-ul si sigla BMW si una origiala?
0

#9 User is offline   grozadan 

• Fan
  • Group: Members

Posted 08 September 2010 - 08:30

Piesa este noua,originala,in ambalaj original,cu factura de piesa noua originala,inclusiv era sigilata. Uite ce raspuns am primit de la bmw germania : "Ok the defekt on eis back to BMW. But one information : BMW told us all BMW dealer on this world can make the warranty with BMW :twoup:"

This post has been edited by grozadan: 08 September 2010 - 08:32

0

#10 User is offline   Rares_CJ 

• FUN

Posted 08 September 2010 - 08:33

View PostclaudiuBWR, on 8/Sep/2010, 07:24, said:

daca piesa defecta e OE si masina are garantie internationala de exemplu care e impedimentul de a fi inlocuita?

PS care este diferenta intre o flansa de amortizor prodsa de ZF TRADING ( BOGE/SACHS sau LEMFORDER ) care are sters part number-ul si sigla BMW si una origiala?

Se pare ca nu este niciun impediment.
Doar ca eu, in cazul in care as cumpara ceva de la tine, nu pot sa ma duc direct in reprezentanta si sa le solicit lor sa imi inlocuiasca piesa defecta, ci trebuie sa vin la tine, cel care mi-ai vandut-o, ca sa imi rezolv problema...

Era bun, intr-un fel, exemplul din un alt topic. Daca eu cumpar un televizor de la un magazin si se defecteaza, nu ma voi duce la un alt magazin sa mi-l inlocuiasca, chiar daca si magazinul nr. 2 are exact acelasi produs spre vanzare...
Ma voi duce la cel care mi-a emis factura + certificat de garantie.
0

#11 User is offline   Contempo Cars Brasov 

• Începător

Posted 08 September 2010 - 08:38

View PostclaudiuBWR, on 8/Sep/2010, 09:24, said:

La orice masina in garantie inlocuirea pieselor se face de catre Dealerul autorizat BMW cu piesele dealerului nu cu piesele clientului.(intrebarea nu este corect formulata de dvs.) cred ca ati vrut sa spuneti piesa are garantie internationala.In cazul acesta trebuie dovedita provenienta piesei pe baza unei facturi emise de un dealer BMW.Daca nu nu exista motiv sa fie inlocuita in garantie deoarece nu se cunoaste data vanzarii,modalitatea de vanzare si provenienta.

Referitor la PS. o sa va transmit raspunsul putin mai tarziu .
0

#12 User is offline   claudiuBWR 

• ...

Posted 08 September 2010 - 08:45

View PostRares_CJ, on 8/Sep/2010, 09:33, said:

Doar ca eu, in cazul in care as cumpara ceva de la tine, nu pot sa ma duc direct in reprezentanta si sa le solicit lor sa imi inlocuiasca piesa defecta, ci trebuie sa vin la tine, cel care mi-ai vandut-o, ca sa imi rezolv problema...

Era bun, intr-un fel, exemplul din un alt topic. Daca eu cumpar un televizor de la un magazin si se defecteaza, nu ma voi duce la un alt magazin sa mi-l inlocuiasca, chiar daca si magazinul nr. 2 are exact acelasi produs spre vanzare...

si daca ai luat piesa din Suedia de la un dealer BMW? ce faci te duci pana in Suedia ca sa iei alta piesa?

This post has been edited by claudiuBWR: 08 September 2010 - 08:46

0

#13 User is offline   grozadan 

• Fan

Posted 08 September 2010 - 08:46

probabil nu este nici o diferenta decat sigla stearsa dar nimeni nu poate garanta asta; pt piesele oem (de producator) se stie faptul ca au voie sa aiba toleranta +/- 20% de exemplu in cazul elementelor de franare fata de piesa oe.
alt avantaj al pieselor oe este ca sigur cumperi ce trebuie,de exemplu multa lume intreaba daca oe la bmw este ate; in ultima vreme din sursele mele nu prea mai e,eu eu personal evit sa acord garantie la discurile frana de producator pt ca am multe plangeri;
alt avantaj este in cazul garantiilor cand pot sa va zic ca treburile merg mult mai smooth;
dezavantaj: pretul dar nu intotdeauna! altul ar fi posibilitatea de a face retur mai restransa. Sunt curios daca la dealer in romania se accepta si daca da cu ce penalizare.
personal daca e sa aleg intre un amortizor sachs si unul oe merg pe sachs,depinde si de diferenta de pret!
e evident si stiut de toata lumea ca Bmw nu produce ambreiaje,elemente franare,amortizoare etc; le achiztioneaza si ei,de exemplu tot ce tine de suspensie de la concernul Zf+trw,mai nou pe ultimul model seria 5 amortizoarele sunt Kayaba

This post has been edited by grozadan: 08 September 2010 - 08:49

0

#14 User is offline   claudiuBWR 

• ...

Posted 08 September 2010 - 08:47

View PostContempo Cars Brasov, on 8/Sep/2010, 09:38, said:

La orice masina in garantie inlocuirea pieselor se face de catre Dealerul autorizat BMW cu piesele dealerului nu cu piesele clientului.(intrebarea nu este corect formulata de dvs.) cred ca ati vrut sa spuneti piesa are garantie internationala.In cazul acesta trebuie dovedita provenienta piesei pe baza unei facturi emise de un dealer BMW.Daca nu nu exista motiv sa fie inlocuita in garantie deoarece nu se cunoaste data vanzarii,modalitatea de vanzare si provenienta.

Referitor la PS. o sa va transmit raspunsul putin mai tarziu .

e logic ca se emite o factura la cumparea pieselor; un deviz de montaj; o factura de montaj si pe vbaza lor se acorda garantia.
daca exista aceste acte se inlocuieste piesa indiferent de unde a fost achizitionata?
astept raspunsul si la partea a doua

This post has been edited by claudiuBWR: 08 September 2010 - 08:49

0

#15 User is offline   Contempo Cars Brasov 

• Începător

Posted 08 September 2010 - 08:50

View Postgrozadan, on 8/Sep/2010, 09:30, said:

Piesa este noua,originala,in ambalaj original,cu factura de piesa noua originala,inclusiv era sigilata. Uite ce raspuns am primit de la bmw germania : "Ok the defekt on eis back to BMW. But one information : BMW told us all BMW dealer on this world can make the warranty with BMW :twoup:"

Da este adevarat ce spun ei dar vedeti ca va trimite la un dealer BMW cu piesa.Dupa ce ajungeti la un dealer BMW ca piesa sa fie decontata in garantie acesta trebuie sa urmeze o procedura pentru a primii alta piesa in schimb.Acelasi lucru il face si dealerul din Germania dat fiind faptul ca dvs. sunteti cel care a cumparat piesa.Procedura cere factura de provenienta pentru a dovedi ca piesa respectiva este cea vanduta de ei si motivul defectarii ei(defect de fabricatie, defect de montaj, defect de material) in functie de aceste date dealerul primeste o piesa in schimb sau o suporta el( in cazul defectiunii de montaj)
Ei nu v-au transmis toate datele dar o sa vedeti in momentul in care ajungeti acolo ca vor cere factura sau daca ati cumparat piesa de la ei o au in baza de date si atunci nu mai vor documentul.Dar asta se intampla numai in locul de unde ati cumparat piesa.Sa nu credeti ca inchid ochii si nu se uita la defect deoarece piesele sunt cerute de BMW pentru analiza si expertiza.Daca se dovedeste ca montajul nu a fost facut corespunzator dealerul plateste piesa si va primii si un avertisment pe aceasta cale. Deci nu este asa usor.
0

#16 User is offline   claudiuBWR 

• ...

Posted 08 September 2010 - 08:59

View Postgrozadan, on 8/Sep/2010, 09:46, said:

probabil nu este nici o diferenta decat sigla stearsa dar nimeni nu poate garanta asta

Dane eu stiu asta
eram curios care e pozitia unui dealer BMW referitor la problema ridicata de mine
0

#17 User is offline   Contempo Cars Brasov 

• Începător

Posted 08 September 2010 - 09:00

View PostclaudiuBWR, on 8/Sep/2010, 09:45, said:

View PostRares_CJ, on 8/Sep/2010, 09:33, said:

si daca ai luat piesa din Suedia de la un dealer BMW? ce faci te duci pana in Suedia ca sa iei alta piesa?

Daca o vinzi mai departe cum este exemplul colegului nostru atunci raspunzi in fata celui la care ai vandut tu piesa prin certificat de garantie si factura .Asta pentru ca asa cer regulile comerciale.Daca este pentru tine inseamna ca ai montat piesa si s-a defectat ulterior atunci poti sa ceri garantie pe baza facturii de la orice dealer cu conditia sa fie montata corect pe masina intr-un service autorizat.
0

#18 User is offline   grozadan 

• Fan

Posted 08 September 2010 - 09:04

ok,deci sa inteleg ca clientul beneficiaza de garantie la piesa doar daca factura de piesa oe e direct pe numele lui de la dealer?
daca trece prin intermedierea mea nu mai e valabila? E ciudat pentru ca totusi piesa e originala,insotita de factura.
oricum cel mai distractiv va fi peste 3 ani cand nu vei mai fi obligat sa mergi pt masina in garantie in reteaua de dealeri si cand bmw va deschide depozitele de piese. In timp toate service-urile vor deveni ultra specializate,pentru ca anticipez ca masinile vor avea nevoie de scule tot mai specializate si tot mai scumpe ca sa repare o anumita masina,metoda va fi folosita pentru protejarea retelei.

This post has been edited by grozadan: 08 September 2010 - 09:08

0

#19 User is offline   claudiuBWR 

• ...

Posted 08 September 2010 - 09:08

View Postgrozadan, on 8/Sep/2010, 10:04, said:

ok,deci sa inteleg ca clientul beneficiaza de garantie la piesa doar daca factura de piesa oe e direct pe numele lui de la dealer?
daca trece prin intermedierea mea nu mai e valabila? E ciudat pentru ca totusi piesa e originala,insotita de factura

+1
tare ciudat
0

#20 User is offline   grozadan 

• Fan

Posted 08 September 2010 - 09:13

View PostclaudiuBWR, on 8/Sep/2010, 10:08, said:

View Postgrozadan, on 8/Sep/2010, 10:04, said:

daca trece prin intermedierea mea nu mai e valabila? E ciudat pentru ca totusi piesa e originala,insotita de factura

+1
tare ciudat

ca sa fie mai clar,piesa nu era montata,era noua; nu se punea problema de deviz montaj; ei au considerat la inspectia vizuala ca se va defecta repede si ca ar trebui montata alta
0

Share this topic:

• 5 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro