BMWClub: piese originale BMW - BMWClub

Jump to content

• 5 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

piese originale BMW piese originale vs piese Aftermarket

#41 User is offline   alex230ro 

• Fan dependent
  • Group: Members

Posted 09 September 2010 - 10:25

eu tot nu inteleg,vorbim de piese originale BMW la care banuiesc ca se poate dovedi provenienta,sa inteleg ca daca nu sunt cumparate de la dumneavoastra acele piese sunt mai proaste?(sau toate piesele originale BMW care nu sunt cumparate de la dumneavoastra au probleme?)
0

#42 User is offline   brownshark 

• Pasionat

Posted 09 September 2010 - 10:42

domnilor de la contempo, cu tot bunul simt datorat forumului, vreau sa va aduc la cunostinta ca, pe langa renovare, ar fi ok sa aduceti si un parinte care sa va faca o slujba...biata firma asta, de cand exista, zici ca-i blestemata, indiferent de management / actionariat, sincer, va dau impresiile afara din curte, da, am scris bine, din curte, ca daca va dadeau afara doar din cladire era cat d cat ok... e pacat de dotare si de locatie, de faptul ca BV totusi e un reper pt RO privind seriozitatea oamenilor....acu', se pare ca ati angajat doar "brasoveni" de est...proveniti...

This post has been edited by brownshark: 09 September 2010 - 10:44

0

#43 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 09 September 2010 - 10:50

@brownshark, e ultimul avertisment pt OFFTOPIC :twoup:

fii politicos, si respecta subiectul discutiei si persoanele cu care stai de vorba...

ideile rautacioase nu trebuie sa se regaseasca pe aici, doar lucruri concrete, de genul celor discutate mai sus...

#44 User is offline   brownshark 

• Pasionat

Posted 09 September 2010 - 11:02

cred ca am scris asta, "cu tot bunul simt datorat forumului".

nu am avut vreodata de gand sa jignesc pe nimeni si nu intru pe un forum bmw cu asa intentie.

intamplator, din greseala mea, am destule feedback-uri privind firma asta si modul efectiv in care isi trateaza clientii.

nu-s rau cu nimeni, nu am de ce, nu am vreun avantaj sau alt beneficiu.

daca service contempo ar fi ok, am avea un feedback pozitiv p toate forumurile, nu e nimeni nebun sa scrie ca n-au facut trb buna daca asa este.

concret, ar fi ok sa fie dotati cu vopsitorie la nivelul pretentiilor lor materiale, nu sa lucreze cu terti....

XXL @ cred ca esti mult mai in masura ca mine sa evaluezi feedback-ul lor pe forum(uri).

This post has been edited by brownshark: 09 September 2010 - 11:05

0

#45 User is offline   Contempo Cars Brasov 

• Începător
  • Group: BMW Dealers
  • Interests:BMW WW

Posted 09 September 2010 - 11:18

Nu am spus ca daca nu sunt luate de la noi sunt mai proaste .Am avut destule cazuri concrete in care piesele originale aduse de clienti au fost folosite la probe sau montate pe alte masini de proba si s-au dovedit a fi defecte ulterior dupa multe verificari.(nu vreau sa generalizez). Din dorinta de a ne proteja pe noi si pe clientii nostri s-a luat aceasta hotarare.
Referitor la replica lui,, brownsark,, consider ca nu trebuie sa ajungem aici.Ma pot retrage daca deranjez.Am considerat ca putem sa discutam aspecte care ne ajuta si pe noi si pe dvs. sa mentinem masinile in perfecta stare.
PS
nu am inteles aluzia ,, se pare ca ati angajat doar "brasoveni" de est...proveniti... ,,
Am deschis topicul Clienti nemultumiti(se pare ca nimeni nu doreste sa scrie acolo.Tocmai de aceea l-am deschis ca sa vedem cat de nemultumiti sunt clientii).Desi se pot scrie multe critici si nu vreau sa le ascund la nimeni daca sunt(ideea era sa indreptam lucrurile nu sa bagam pumnul in gura)
0

#46 User is offline   brownshark 

• Pasionat

Posted 09 September 2010 - 11:33

cred ca sunteti de acord ca, dpdvd al raportului comercial intre dvs si client, exista o modalitate simpla, clara si legala ca dvs sa nu raspundeti pentru calitatea pieselor procurate de client.

un brasovean neaos, ar intelege-o.
pt corectitudine, mentionez ca nu-l cunosc personal pe reprezentantul contempo care posteaza aici, nu am nici o neintelegere personala cu el.

am facut doar o observatie, partial generata de feedback-ul de pe forum(uri)...

nici eu n-am vrut sa va deranjez, o simpla opinie nu va poate face rau. oricum, eu mi-am exprimat opinia, nu vad sensul sa polemizam pe asta.

daca toata aceasta tevatura o sa aduca si rezultate pozitive pt toata lumea e f bine, se va deduce din feedback-uri.
0

#47 User is offline   alex230ro 

• Fan dependent

Posted 09 September 2010 - 11:47

View PostContempo Cars Brasov, on 9/Sep/2010, 12:18, said:

Nu am spus ca daca nu sunt luate de la noi sunt mai proaste .Am avut destule cazuri concrete in care piesele originale aduse de clienti au fost folosite la probe sau montate pe alte masini de proba si s-au dovedit a fi defecte ulterior dupa multe verificari.(nu vreau sa generalizez). Din dorinta de a ne proteja pe noi si pe clientii nostri s-a luat aceasta hotarare.
Referitor la replica lui,, brownsark,, consider ca nu trebuie sa ajungem aici.Ma pot retrage daca deranjez.Am considerat ca putem sa discutam aspecte care ne ajuta si pe noi si pe dvs. sa mentinem masinile in perfecta stare.
PS
nu am inteles aluzia ,, se pare ca ati angajat doar "brasoveni" de est...proveniti... ,,
Am deschis topicul Clienti nemultumiti(se pare ca nimeni nu doreste sa scrie acolo.Tocmai de aceea l-am deschis ca sa vedem cat de nemultumiti sunt clientii).Desi se pot scrie multe critici si nu vreau sa le ascund la nimeni daca sunt(ideea era sa indreptam lucrurile nu sa bagam pumnul in gura)

eu tot nu inteleg daca vin cu o piesa sigilata in ambalaj original cu factura care sa ateste provenienta ei dumneavoastra o refuzati?
cum adica piese originale montate pe alte masini de proba??!
0

#48 User is offline   Contempo Cars Brasov 

• Începător

Posted 09 September 2010 - 12:09

Aveti dreptate nu raspundem de piesele aduse de client(de obicei unele service-uri scriu acest lucru in facturi pentru a nu fi trasi la raspundere).
Dar ce spune un client care monteaza o piesa defecta pe masina(primul lucru ca nu a fost montata bine de catre service si dupa ce se constata ca nu a fost asa ne da dreptate.)prefer sa nu-mi bat joc de munca colegilor mei in primul rand si nici de clienti pe banii lor.
Referitor la Brasoveanul neaos cred ca ar fi bine sa facem cunostinta ca sa ne schimbam impresia.
Mi-am propus sa va fac o vizita la urmatoarea ,,intalnire in Brasov,,(dupa piata Sfatului) pana atunci va asteptam la Oktoberfest 2010 care incepe astazi la ora 17.Suntem oarecum si sponsori.

O putem refuza este dreptul nostru.(sa nu ma intelegeti gresit nu ca vrem noi si ca suntem mai altfel decat altii). S-a considerat ca facand abateri de la regulamentele de lucru se aduc prejudicii ambelor parti si clientului si dealerului.Daca doriti sa discutam acest subiect pe larg o sa deschid un alt topic.Aici doresc sa mergem pe diferente tehnice intre Original si Aftermarket.
0

#49 User is offline   ionatan 

• Fan
  • Group: Contributors

Posted 09 September 2010 - 12:40

View Postbrownshark, on 9/Sep/2010, 11:42, said:

domnilor de la contempo, cu tot bunul simt datorat forumului, vreau sa va aduc la cunostinta ca, pe langa renovare, ar fi ok sa aduceti si un parinte care sa va faca o slujba...biata firma asta, de cand exista, zici ca-i blestemata, indiferent de management / actionariat, sincer, va dau impresiile afara din curte, da, am scris bine, din curte, ca daca va dadeau afara doar din cladire era cat d cat ok... e pacat de dotare si de locatie, de faptul ca BV totusi e un reper pt RO privind seriozitatea oamenilor....acu', se pare ca ati angajat doar "brasoveni" de est...proveniti...

Pe langa ce a precizat XXL legat de postarea total OFFTOPIC vezi ca te abati si de regulament:

4. Discriminare. Nu se admite nici un fel de comportament rasist, extremist sau discriminator in ceea ce priveste religia, sexul sau convingerile politice.

9. Diferente sociale. Ca în orice societate omogena si comunitatea noastra include membri din toate paturile sociale: bogati sau saraci, intelectuali sau muncitori, emigranti sau rezidenti. Chiar si în aceste conditii o pasiune comuna avem cu totii: BMW. Faceti în asa fel încât sa fim un catalizator pentru comunitate si un exemplu pozitiv pentru orice alta comunitate asemanatoare.

http://www.bmwclub.r...?act=boardrules

Cred ca discutia pe aceasta tema trebuie sa se opreasca aici si sa inceteze orice aluzie din aceasta zona.
0

#50 User is offline   brownshark 

• Pasionat

Posted 09 September 2010 - 13:05

ionatan @ la ora 12;33 , post #46 , eu am inchis aceasta polemica inutila.
cele 2 referiri pe care le faci; discriminare , diferente sociale, nu se regasesc in ceeace am postat eu, cred ca e o neintelegere a ceeace am vrut sa spun, nu am facut vorbire despre emigranti sau rezidenti.
nu intentionez sa continui o polemica fara rost.

de altfel, si dl, de la contempo, a pus punctul pe "i" aici ; Aveti dreptate nu raspundem de piesele aduse de client(de obicei unele service-uri scriu acest lucru in facturi pentru a nu fi trasi la raspundere). scurt si clar.cu asta cred ca a lamurit orice dubiu. daca un client solicit in continuare montajul, nu poate solicita garantie decat la montaj. contempo facea o procedura prin care sa se protejeze si gata discutia.

This post has been edited by brownshark: 09 September 2010 - 13:14

0

#51 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 09 September 2010 - 13:10

daca este asa, discutiile pot continua DOAR pe tema din titlu: piese OEM vs. Aftermarket :twoup:

#52 User is offline   brownshark 

• Pasionat

Posted 09 September 2010 - 13:32

domnilor colegi, moderators sau simpli membri, contempo included, topicul suna asa ;

"Am creeat acest topic pentru a arata diferenta intre piesele originale BMW si piesele Aftermarket.(desigur nu ne referim la pret ci la performante si la calitate)
Va rugam sa ne adresati intrebari pe aceasta tema si veti primi raspunsuri direct de la producator prin intermediul nostru. "

era mult mai folositor pt toti utilizatorii de BMW daca initiatorul topicului, posta exemple concrete, cu poze/video. gen; asa arata dupa "zzz" km bucsa "x" originala, montata de noi , asa arata acelasi reper, dupa km cat d cat echivalenti (asta in cazul in care ii apuca) dar producator "ce-o fi".

intrebari daca am avea de adresat pe aceasta tema producatorului, cred ca putem sa o facem si direct, nu e cazul sa suprasolicitam logistica contempo cu aceasta intermediere, mai ales ca sigur se va gasi vreun "toma necredinciosul" care sa vrea documentul original....plus ca producatorul nu cred ca se poate pronunta decat generic asupra unei piese pe care nu a vazut-o inainte si dupa exploatare / montaj si nici nu a produs-o el.

sper ca am fost on-topic, daca nu , multumesc anticipat oricarui coleg care ma va corecta / complecta

anything unclear ?

This post has been edited by brownshark: 09 September 2010 - 13:34

0

#53 User is offline   Contempo Cars Brasov 

• Începător

Posted 09 September 2010 - 13:45

Uite vedeti ca se poate cere ceea ce se doreste
Asta si incercam sa fac dar eram doar la inceput.Am avut intentii similare dar nu asa de concrete si va multumesc pentru idee.
O sa pregatim si astfel de detalii dar dureaza putin.Nu se incarca logistica Contempo cu aceasta noua ocupatie .Se face din pasiune.Si sa stiti ca la fel ca si dvs. conduc de mult un BMW (nu sunt chiar la inceput).
Referitor la intrebarile adresate producatorului nu am nimic impotriva chiar ma bucur sa le citesc si eu(daca sunt)dar cred ca mai multe pareri din mai multe surse care duc in acelasi loc sunt mai credibile si mai demne de urmat ca sfaturi.
0

#54 User is offline   alex230ro 

• Fan dependent

Posted 09 September 2010 - 14:06

cum s-a spus si mai sus de ce nu aveti o rubrica prin care sa spuneti ca nu oferiti garantie pentru piesele aduse de client ?
0

#55 User is offline   brownshark 

• Pasionat

Posted 09 September 2010 - 14:08

e o mentiune banala pe factura, nu cred sa nu faca asa ceva, doar nu-s copii. ca sa fie fair fata d client ar mai trb cva....dar...
0

#56 User is offline   Contempo Cars Brasov 

• Începător

Posted 09 September 2010 - 14:12

Scrie pe verso la factura fiscala si clientul este informat de acest lucru la prima discutie avuta cu consultantul.
0

#57 User is offline   grozadan 

• Fan

Posted 09 September 2010 - 14:27

View Postalex230ro, on 9/Sep/2010, 15:06, said:

cum s-a spus si mai sus de ce nu aveti o rubrica prin care sa spuneti ca nu oferiti garantie pentru piesele aduse de client ?

e normal ca dealerul sa ofere garantie pt montaj iar furnizorul piesei daca e altul sa ofere garantie pt piesa..e logic;
mai putin normal,ma rog e politica firmei e sa nu lucreze cu piese aduse de client sau sa bage bete in roate (nu ma refer la contempo dar la altii am patit 100% sigur )
0

#58 User is offline   alex230ro 

• Fan dependent

Posted 09 September 2010 - 14:40

pai asta nu inteleg exact Dan ,accepta piese aduse de client sau nu ?:twoup:
eu am inteles ca nu accepta deloc(chiar daca iti asumi decat garantia de montaj)
0

#59 User is offline   grozadan 

• Fan

Posted 09 September 2010 - 14:58

ti s-a raspuns destul de clar: Nu. Imi cer scuze daca raspund in locul contempo ; eventual daca mergi cu piesa luata de la mine si eu fac un contract de colaborare cu ei,asta am inteles
0

#60 User is offline   WLF 

• .....................
  • Group: Banned

Posted 12 September 2010 - 01:08

Aveti cumva o plansa de bord de E90 sau E92, neaparat cu navi, sparta de airbag-ul pasagerului, care v-a ramas de la vreo reparatie a vrunui client? Ma gandesc ca daca a fost vreunul lovit la voi la reparat, plansa sparta de airbag a trebuit schimbata, si poate nu ati aruncat-o pe cea sparta. Ma intereseaza sa cumpar.
0

Share this topic:

• 5 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users