Jump to content

bmw 320d - furtune retur injectoare crapate!


kerosen

Recommended Posts

de data aceasta,am scris scurt si la obiect si referitor la acesta problema,in alt topic era vorba despre altceva,deci cei care cunosc o informatie legata de ce am intrebat,n-au nici o treaba cu ce am intrebat in cadrul altui topic cu subiect diferit,deci am fost acolo off topic,aici sunt on topic...+ nu sunt singuru cu acesta problema din cate am inteles,deci daca lamurirea os a vina,o sa clarifice o idee a mai multor persoane,fapt pt care vine in ajutorul membrilor bmw club posesori de 318d,320d,330d....
Link to comment
Share on other sites

pur si simplu am fost nevoit sa dau primul capac jos,sa ma uit la ceva,iar din acea pozitie doar cuprimu capac socs,sa observat clar,furtunu de retur injector ce duce la pompa crapata si prelins motorina pe acolo,cand am dat si capacu de deasupra filtrului de aer jos,surpriza iar crapate pe acolo,coapte,rupte,roase,jale.....le-am schimbat furtunle toate,fara sa dau admisia jos,dar mentionez e foarte dificil de schimbat, 4h a durat operatiunea,as vrea sa stiu daca saschimbat ceva dar fulia care a zburat din parcare nu ma lasa,bani nu sunt...
Link to comment
Share on other sites

da difera de cel de vacuum,dar nu conteaza,cel de vacuum are marime 3.5x2.00mm iar cel de retur injectoare la metru luat de mine e de 3x2x2.00mm deci ca sa intre in varf,eu am facut in felul urmator: un cui de diametru 3.5x2.00mm aproximativ din ochi,bagat inauntru furtunului si incalzit cu flacara,dupa ce sa raceste isi schimba diametru...15ron/m am dat,eu mai am 2 metri acasa ramasi,ca am luat 5m si defapt aveam nevoie de vreo 3-4m,deci am inlocuit si furtunle de vacuum si pe cele de retur injectoare..
Link to comment
Share on other sites

Nu la diametru ma refeream ci la material, am gasit la AB spre exemplu la 110 ron metrul ceea ce mi sa pare cam mult pentru un furtun.

 

 

te duci la orice service si ceri,furtun retur injectoare pe marimea 3.2x2.00mm cel de injectoare,si furtun aer( 3.5x2.00mm)... la metru gasesti la orice service..auto

Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu beleaua asta, s-a crapat furtunul de retur motorina si din cauza vibratiilor s-a forfecat, astfel in 30 minute s-au scurs 10 litri motorina, am avut noroc ca la un semafor un sofer din spate a venit si mi-a spus ca a vazut scurgerea. Motorina nu se aprinde asa usor, dar tot m-am speriat. Inca un lucru de 'calitate' bmw, furtunele si cablurile care se crapa.
Link to comment
Share on other sites

acestea mai exact,si nu par ca cele din desen.....

 

tu ce mi-ai dat acolo e common rail,cu rampa comuna daca nu gresesc,la mine e diferit.....cel putin asa pare din desen...dar cam tot aceiasi chestie e..

 

 

da, eu am common rail :twoup:

 

in weekend schimb si eu furtunurile alea :) au deja 160 de mii si 5ani si ceva ,cred ca le ajunge

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.