Jump to content

Noua taxa de poluare 2011


alter_ego

Recommended Posts

Au fost altii inainte mea care au luat initiativa. Eu pur si simplu incerc sa inmatriculez masina pt ca ori o s-o vand ori o las lui taica-meu. Iar el cu nr bulgaresti nu prea se descurca...

Am spus mai sus ce acte trebuie: actele masinii in original, traduse si legalizate; decizie ANAF pt taxa, contract vanzare cumparare, taxa avocat (in jur de 500RON). La asta adaugi RAR fara de care nu poti lua decizia de calcul de la ANAF, traduceri acte, ceva taxe de timbru.

Daca masina e deja inmatriculata in alta tara, merge sa n-o radiezi. Ii faci RAR si carte romaneasca (nu trebuie sa fie radiata masina pt asta, doar sa nu fie declarata furata), iei decizia de plata de la ANAF si depui actele la avocat. De acolo e treaba lor. In cazul asta, tu poti merge cu actele masinii pana la decizia finala a judecatorului. Daca masina e radiata, mergi cu nr rosii 3 luni si dupa aia sta pe dreapta. Daca se va reglementa situatia cu certificatul de grefa in bucuresti, atunci vei putea prelungi nr rosii temporare pana la finalizarea procesului.

La administratia financiara o declari doar daca iti iei nr rosii, daca mergi pe nr din tara de cumparare nu ar trebui, cu toate ca acel contract de CV are data recenta, nu cea de inmatriculare cand se termina procesul. Exista o amenda pt ca nu ai declarat masina in 30zile (era de 25RON inainte, acum nu stiu cat mai e). Dar asta e o alta poveste.

Toata treaba este destul de simpla, nu ar trebui sa genereze batai de cap. Doar cele inerente inmatricularii (RAR, ANAF) pe care oricum trebuia sa le parcurgi.

Cei care doresc sa discute cu acea avocata, sa-mi dea un PM pt nr de telefon. Mai departe va descurcati, orice intrebari sau neclaritati vi le da la telefon. Ce am trecut aici sunt toate informatiile pe care le detin la acest moment. Casa de avocatura e una destul de renumita la noi si surpriza: n-am nici un interes financiar. Mai departe va descurcati, ca sunteti baieti mari! Doar ca nu se cade sa pun numele unei doamne pe un forum public, de asta i-am si cerut acceptul sa dau nr de telefon si informatii suplimentare persoanelor interesate. Spor!

Link to comment
Share on other sites

Amenda este 100 lei plus plata retroactiva impozit.

 

Cu certificatul de grefa pentru numere rosii nu merge decat daca faci un al doilea proces, de data asta cu Prefectura, in contencios administrativ, pe motiv ca nu vor sa iti inmatriculeze masina pana la terminarea celuilalt proces.

Link to comment
Share on other sites

off:

propun ca logan 1.5Dci sa plateasca taxa de poluare ANUALA de minim 2.000Eur si sa aiba aiba trecute in talon obligatoriu cele 2 culori ale masinii: cea originala in fata si negrul din spate, ca doar majoritatea au injectoarele varza si mai ca nu scot carbuni pe toba!

 

on:

de obicei cei cu motoare foarte mari parcurg mai putini km anual asa ca mai degraba ar trebui instituita o taxa anuala de poluare in functie de km rulati/starea masinii si renuntat la taxa de prima inmatriculare care nu este decat o forma de supt bani de la populatie :nea:

Edited by bzk
Link to comment
Share on other sites

Daca ma intrebi pe mine eu as zice ca avocatii respectivi nu se pricep prea bine la astfel de spete. Fiecare e specializat pe un domeniu. Exista o asa zisa regula in domeniul juridic, de "uniformizare a regulilor" care se aplica in anumite spete de catre judecatori, pe baza precedentelor. Daca un avocat a avut 2-3 spete ca a mea si a castigat, stiu ca va castiga si cu a mea. Daca un avocat nu a mai avut treaba cu astfel de speta insa zice ca poate incerca, nu mai sunt sigur de sansele lui. Asta pt ca in fata judecatorului trebuie sa depui acea intampinare care sa fie bine argumentata. Daca stii s-o faci cum trebuie, probabil iti iese.
Link to comment
Share on other sites

Esti foarte optimist,foarte bine,dar asta nu inseamna ca acea avocata despre care vorbesti tu va castiga procesul pentru tine.

Avocatul mi-a dat o copie dupa o decizie de la curtea de apel nefavorabila in conditiile in care pe fond a fost castigat.

Tot de la el am inteles ca pur si simplu acelasi judecator in aceeasi zi a mai dat 2 decizii favorabile pentru alte 2 persoane in exact aceleasi conditii.

De la al doilea avocat am inteles ca este foarte probabil acest lucru pentru simplu fapt ca judecatorul poate "nu a dormit bine azi noapte".

Tu sa nu crezi ca avocatul incepe sa studieze acum legea si sa iti faca tie procesul ca in filmele americane,el pur si simplu are un draft la toata documentatia pe care o adapteaza la situatia ta,atunci spune-mi tu de ce acelasi avocat cu aceeasi procedura la acelasi judecator in recurs poate pierde...in nici un caz pentru ca este incompetent...si altul castiga pentru ca este mai competent!

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca acelasi judecator, pe aceeasi speta trebuie sa dea aceeasi hotarare.

Recursul se face la o instanta superioara celei care a dat verdict pe fond, nu are cum sa judece acelasi judecator si recursul.

Nu zic ca nu poate pierde. Dar daca imi arata speta castigata atunci cand ma duc sa depun actele la ea, pt mine e de ajuns.

Nu intotdeauna avocatii isi asuma pierderea unui proces din vina lor. In acel moment, toti sunt de vina: tu, judecatorul, legea, etc.

Oricum merita incercat, nu sunt multi bani. Bine era daca puteam lua si nr rosii pe durata procesului.

Link to comment
Share on other sites

Fantastic! Se aproba taxa pt masinile inmatriculate inainte de 2007, care au platit vama.

 

Pt treaba asta dai in judecata si castigi.....garantat. Vama de atunci era pusa tot pe considerente de mediu(cica).....deci inca ar trebui sa castigi mai usor chiar! Totusi nush de ce mai vrea lumea sa isi inscrie masinile in tzara asta!!! Exista si alte variante muuult mai ieftine(HU, BG, UK)......ca sa mai si plateasca pe urma si gunoiu ala de impozit nascocit de unu cu inteligenta sub cea a robotului MO??!!!! :)))))

Link to comment
Share on other sites

Hmmm...ia fiti atenti,cica zice asa: "Taxa de poluare constituie venit la bugetul Fondului pentru Mediu din care sunt finanÞate mai multe programe de mediu: programul Rabla, programul Casa Verde, programul de Împãdurire a terenurilor degradate, reconstrucÞia ecologicã ºi gospodãrirea durabilã a pãdurilor, programul naÞional de ÎmbunãtãÞire a calitãÞii mediului prin realizarea de spaÞii verzi În localitãÞi, programul de reducere a impactului asupra atmosferei, apei ºi solului, inclusiv monitorizarea calitãÞii aerului, programul pentru creºterea producÞiei de energie din surse regenerabile, programul vizând protecÞia resurselor de apã, sisteme integrate de alimentare cu apã, staÞii de tratare, canalizare ºi staÞii de epurare ºi programul de realizare a pistelor pentru bicicliºti."

Phahahahaha ce gluma buna :LMAO: sa vina dom' ministru si sa ne arate si noua din tot ce s-a scris mai sus, cate programe s-au realizat,ca in afara de cupoanele alea pt rabla nu am vazut nimic; si la cate programe sunt am impresia ca nici 10% nu se va finaliza,tocmai din cauza proceselor si restituirilor de bani catre cetatenii care au inceput aceste demersuri. Pai la cate programe au insirat astia, ne mai trebuie vreo cateva zeci de miliarde de € pt ele...si in halul in care se inghesuie lumea sa plateasca taxa...nici in 50 de ani nu se vor finaliza.

Link to comment
Share on other sites

Super tare noua taxa..

 

Formula pentru E5,E4 si E3

 

Suma de plată = [(A x B x 30%) + (C x D x 70%)] x (100 - E)%

 

A = valoarea combinată a emisiilor de CO2, exprimată în grame/km;

B = taxa specifică, exprimată în euro/1 gram CO2, prevăzută în coloana 3 din anexa nr. 1;

C = cilindree (capacitatea cilindrică);

D = taxa specifică pe cilindree, prevăzută în coloana 3 din anexa nr. 2;

E = cota de reducere a taxei, prevăzută în coloana 2 din anexa nr. 4;

 

La e39 din 2000 525d iese asa: [(210x2x30%)+(2500x5.25x70%)]x(100-79)% =1955EURO

 

 

Bravo ..... Mai bine ii dau foc

Edited by primaru
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.