Jump to content

Noua taxa de poluare 2011


alter_ego

Recommended Posts

Eu nu ştiu dacă jucăria asta - http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php - funcţionează cum ar trebui.

Cu alte cuvinte pt un motor de 3L Euro4 de 5 ani vom plăti mai mult decât pentru acelaşi motor de 10 ani?

Pentru un motor nou de 3L Euro4 nou vom plăti 5130Euro iar pentru unul de 10 ani 1300Euro?

 

Nu asta era ideea, ’’să înnoim parcul auto românesc’’? Parcă trebuiau descurajate importurile de maşini vechi.

Sau îmi scapă mie ceva?

 

Iti scapa mai multe, dar cel mai important e ca nu le pasa cine ce importa, le pasa doar de incasarea unor sume exorbitante si eventual de vanzarea de Dacii, dar asta zic doar eventual.

 

Nu cred ca e bun calculatorul ala, euro3 va avea mereu taxa mai mare decat euro4. Adica o masina de 10 ani va fi euro3 nu 4. Daca ambele sunt euro4, si cea de 10 ani si cea de 5, atunci da, taxa la cea mai veche e mai mica, pt ca se calculeaza nu stiu cum deprecierea.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

Pai dar, dar asta se face doar la financiar, nu trebuie sa o si inmatriculezi. Poti circula cu ea asa mult si bine acum, nu stiu cum o sa fie cu noul cod rutier. Cea mai proasta tara cu cei mai prosti conducatori :flowers: In curand se va pune impozit pe m3 de aer expirat / familie. Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

Am mai auzit o faza la TV, cica mai nou, vanzatorul are 15 zile sa declare masina vanduta, iar cumparatorul are 20 de zile sa o treaca pe el, altfel, amenda ar fi de 8000 lei.

 

Asta ar pune in dificultate samsarii, vor trebui sa inscrie masinile din dotare... :p

Link to comment
Share on other sites

Pai dar, dar asta se face doar la financiar, nu trebuie sa o si inmatriculezi. Poti circula cu ea asa mult si bine acum, nu stiu cum o sa fie cu noul cod rutier. Cea mai proasta tara cu cei mai prosti conducatori :flowers: In curand se va pune impozit pe m3 de aer expirat / familie.

 

Pai daca ai trecut-o la financiar, fac pariu ca iti vine acasa hartie ca trebuie sa platesti taxa, cred ca asta e ideea lor.

 

Asta ar pune in dificultate samsarii, vor trebui sa inscrie masinile din dotare... :p

 

La finante le trec toti samsarii, ca iti da fiscal, era chestia cu cei care ziceau ca vand o masina la care nu s-a platit taxa, si cumparatorul nu o mai trece pe numele lui si merge asa cu ea sa nu fie nevoit sa plateasca.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Cred ca pana la urma unuia din guvern ii va da prin cap si ingenioasa idee de a baga o taxa de inmatriculare si daca iti cumperi masina second din Romania. :twoup:

Tare de tot predictia asta :hyper:

WLF ,spune-mi te rog ,daca nevasta-mea ia Luni permisul de conducere,si daca are rost sau nu, sa ma programez luna viitoare pt viza turistica de America.La ce varsta o sa mor,nu as vrea sa stiu ,cu toate ca sunt convins ca pt tine nu e prea greu sa ghicesti :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Am mai facut o prezicere de curand, stati sa o caut unde am scris-o. :)

 

 

Si apropo de taxa, am citit ce zice baiatul asta aici: http://www.sby.ro/iasi-face-parte-din-romania-nu.html

 

Deci asta e noua prezicere pentru anul urmator. :)

 

Nu stiu daca va amintiti, dar cu mult inainte de a le veni astora ideea de a fii taxate si masinile inmatriculate pana in 2007 la care nu s-a platit taxa, am prezis ca se va intampla asa.

 

Mai prezic inca o chestie:

 

Masinile pentru care proprietarii au dat statul in judecata si au recuperat taxa, la revanzare, noul proprietar va fii nevoit sa plateasca taxa (pe motivul ca practic pentru masina respectiva nu s-a platit nici o taxa, ea fiind returnata).

 

Ca sa ne invete minte sa mai dam statul in judecata sa ne recuperam taxa.

Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles un lucru din toata porcaria asta: " Proiectul de lege privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule,se va reduce cu pana la 25%." Cum adica "cu pana"? Va fi o diferenta de procentaj de la masina la masina?

 

 

Si tot nu mi-a raspuns nimeni,deci eu n-am inteles; e posibil ca aceasta taxa sa se reduca si doar cu 15% sa 21% sau 8%, in functie de masina?

Link to comment
Share on other sites

Pai cica in noul cod rutier, vanzatorul si cumparatorul trebuie sa anunte intr-un anumit termen vanzarea/cumpararea masinii, altfel amenda poate fi de pana la 8000 lei. Si cum vanzatorul e interesat sa o radieze ca sa nu mai plateasca impozit, daca cumparatorul nu o mai declara la fisc, probabil or inventa ei o metoda sa te trezesti acasa cu amenda. Stii ca atunci cand e sa ia banii de pe tine, gasesc ei solutii destule.
Link to comment
Share on other sites

deci daca ai o hotarare definitiva a unei instante impotriva legii vechi, 50/2008, sau modificat de urmatoarele OUG, si ai inmatriculat-o fara taxa, sau ti s-a restituit integral....acum e alta lege, practic nu ai platit nici o taxa de poluare, la prima vanzare pac pac...scoate baniiii

 

hmm, cam asa e :turned:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Problema nu mai e a ta. Tu ai dat statul in judecata, ti-ai castigat dreptul, ti-ai luat banii, nu mai are nimeni nimic cu tine atata timp cat ai masina in proprietate.

 

Acuma devine problema eventualului cumparator. El o ia de la tine si o inmatriculeaza conform noii legi, pentru ca practic este o noua lege, nu mai are legatura cu 50/2008 care se abroga. In mod pur teoretic.

 

 

Dar pe de alta parte, ma mai gandesc si la alta varianta. Cazul meu de exemplu. Eu am acum proces ca sa recuperez taxa la 3 masini vandute acum cativa ani, cine stie la al catelea proprietar or mai fi acum. Eu imi recuperez taxa, doamne ajuta. Brusc, ala la care e o masina sa zicem, e afectat de faptul ca eu mi-am recuperat taxa in cazul asta.

 

Sau, de unde stii tu, care esti al treilea proprietar sa zicem, ca ala primu nu si-a recuperat taxa in urma unui proces? Si cand o vinzi te gasesti in fata faptului implinit.

 

Daca chiar fac astia asa ceva, o sa iasa jale in tara.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Stii proverbul ala, cainii latra, ursul trece? Cam asa este si cu politica.

 

Crezi ca daca vin altii in locul astora, se va schimba ceva? Asa a fost si cu PNL care a initiat taxa, au plecat, a venit PDL, a mai indulcit-o, trecura anii, poc ne-au dat-o iar. Vin altii, ne mai indulcesc cu ceva, o halim cativa ani, dupa aia poc, gasesc ei altceva. Asta e tara, astia suntem.

Link to comment
Share on other sites

Daca vom sta in continuare cu mana in san, intr-adevar ne place sa fim cobai.

 

Haideti sa facem o petitie cu semnaturi ca acum cativa ani cu Realitatea tv.

Sunt perfect de acord... ar trebui sa ne strangem multi si sa gasim o metoda de contestare/modificare a legii acesteia. :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Culmea e ca pe aia pe care statul a vrut sa ii protejeze, adica cumparatorii de masini noi, in special Logan, i-a nenorocit acum pentru ca taxa pentru un Logan 2008 1.6 este 750 euro, in conditiile in care el se vinde cu vreo 3000-3500 euro pe autovit. Masini pe viata, ca si 1310.

 

Daca nu facea Tariceanu legea asa, respectivul proprietar ar fi platit in jur de 100 euro taxa, ba mai mult, era pe vremea aia reclama ca dealerul plateste taxa de poluare, asa ca scapa.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.