Jump to content

Ulei cutie automata


claudiuBWR

Recommended Posts

orice ulei dinala original BMW are echivalent. Nu ca nu conteaza ce ulei bagi, dar exista si variante aftermarket. Problema e ca de unde il cumperi, ala de il vinde trebuie sa stie meserie, sa aibe access la date.

Esso LT de exemplu are echivalent si de la Castrol si de la Valvoline. La valvoline se numaste Valvoline MaxLife ATF...

Ca sa fii absolut sigur trimit un mail la Castrol de exemplu, cu codul cutiei si ti zic ei ce ulei recomanda, daca merge amestecat cu ce era inainte, ca e dificil de scos tot s.a.m.d...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

ok

ma intereseaza daca ATF III (LA2634 sau LT71141 ) este acelasi lucru/poate inlocui M1375.4 ?

 

 

orice ulei dinala original BMW are echivalent. Nu ca nu conteaza ce ulei bagi, dar exista si variante aftermarket. Problema e ca de unde il cumperi, ala de il vinde trebuie sa stie meserie, sa aibe access la date.

Esso LT de exemplu are echivalent si de la Castrol si de la Valvoline. La valvoline se numaste Valvoline MaxLife ATF...

Ca sa fii absolut sigur trimit un mail la Castrol de exemplu, cu codul cutiei si ti zic ei ce ulei recomanda, daca merge amestecat cu ce era inainte, ca e dificil de scos tot s.a.m.d...

 

 

multam @domi

tocmai de asta am intrebat pentru ca la un filtru de cutie automata imi da uleiul ATF III si in programul BMW imi da M1375.4

Link to comment
Share on other sites

nu m-as grabi cu concluziile, din pacate la uleiuri nu finctioneaza algebra booleana gen A=B B=C si atunci A=C. Din ce link am pus eu rezulta doar ca Castrol multi ATF e echivalent cu Shell M.

Daca te uiti pe tabel ei il recomanda si pentru Dexron III, atunci poti spune ca Dexron III e echivalent Shell M.. ?

ce bine ar fi ...

Link to comment
Share on other sites

nu m-as grabi cu concluziile, din pacate la uleiuri nu finctioneaza algebra booleana gen A=B B=C si atunci A=C. Din ce link am pus eu rezulta doar ca Castrol multi ATF e echivalent cu Shell M.

Daca te uiti pe tabel ei il recomanda si pentru Dexron III, atunci poti spune ca Dexron III e echivalent Shell M.. ?

ce bine ar fi ...

 

da ai dreptate

de aia am si deschis topicul asta

sunt in continuare in ceata

Link to comment
Share on other sites

http://www.bimmerboard.com/forums/posts/567249

am gasit informatia asta. DIn pacate nimic oficial despre mizeria aia de shell. La celalte pot confirma si eu ca sunt replacement pentru LT1141, si daca mergi pe pagina la producatori scrie clar.

Pe pagina la Shell, uleiul asta nici nu exista.

 

M1375.4 este trecut si pe bidonul de 20 litri original BMW

maine o sa cer un bidin de ATF III sa vad ce specificatii sunt trecute pe el

sper sa fie ....

Link to comment
Share on other sites

ZF nu face nici un ulei. Lifeguard 6 e un standard ca si Dextron III sau mercon V. Deocamdata e foarte recent, se foloseste numai in cele mai noi transmisii ZF, nu e publicat sub forma de specificatii tehnice, din cate stiu e facut de fapt de Mobil, care nu are voie sa il vanda nici macar sub propria sigla sau sa zica ca vreun ulei de-al lor e compatibil cu Lifeguard6.

 

Ce se intampla cu uleiurile astea e o mare brambureala. Tu, consumator nu vrei sa dai 30 de euro pe un litru de ulei si ei cam vor. Si pun toate bariele posibile. Practic ca sa fii sigur cel mai bine incerci sa aflii ce part no ai la cutie (part no al lui GM, ZF sau cine a facut-o), nu ai lui BMW, si apoi sa intrebi, fie via e-mail sau daca ai access la specificatiile tehnice ale cutiei ca este reprezentant GM, ZF ...etc, . ce ulei poti baga in ele.

Sau mai poti face altfel. aceasi cutie automata e prezenta si la BMW si mercedes si Jaguar si mai stiu eu ce masina. Mergi si ceri un pret la part.no orginal de la BMW mercedes VW etc si cumperi acelasi lucru la pretul cel mai mic..

La astea mai vechi pana in 2006 datele sunt usor de aflat. Dupa 2006 se cam impute treaba, iar la unele pur si simplu nu ai nici un fel de alternativa, cum e Lifeguard6, decat sa banui tu si sa faci experimente pe cutia ta, cea ce nu recomand nimanui..

Ce se intampla de fapt e ca un producator oarecare va cumpara si el niste ulei de la ZF,dinasta smecher. Il trimite la R&D, si in cativa ani poate scoate un echivalent, si daca are c...e, il si garanteaza pentru cutia respectiva. Dar asta i-a ani buni.

Link to comment
Share on other sites

"aceasi cutie automata e prezenta si la BMW si mercedes si Jaguar si mai stiu eu ce masina"

corect

e si pe Ford si Mercedes

eu am spus ce am gasit

ca o varianta mai ieftina decat uleiul original BMW

nu sunt nici acum convins 100% ca e acealsi ulei desi specificatia ZF corespunde

pretul e muuuuuuuuuuuult mai mic decat la cel original

 

LE nu ai posibilitatea de a intreba un deal-er BMW despre specificatia exacta a uleiului?

ca aici in Ro nu am reusit sa aflu

nici macar off record :twoup:

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

BMW habar nu are si nici nu ii intereseaza. Producatorul cutiei da specificatii tehnice si ce uleiuri sunt compatibile. La alea mai vechi le gasesti pe net. Daca cauti fisa tehnica la 5HP24 de exemplu, dai de ea imediat imediat zice clar ca intra orice ulei cu specificatiile X...

 

Ai dreptate, de exemplu uleiul esso LT71141 are part no la fiecare reprezentant auto, si acealasi rahat la Ford poa sa fie de 2 ori mai ieftin ca la BMW ...

Mie unul de la ZF mi-a zis ca au standard clar, de exemplu dextron iV, dar ei nu fac teste cu toate uleiurile dextron IV de pe piata. Dar un prducator de ulei dxtron IV poa sa se dea cu caramida in piept si sa zica ca merge in orice cutie dextron IV si sa garanteze asta.

Faza e ca nu as pune orice ulei dextron IV. dar daca informatia ca trebuie esso LT71141 ar fi obtinuta mai usor, iti da o sansa sa il gasesti la un pret mai decend, nu ca part no la BMW la 30 de euro litrul..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

hai ca am gasit ceva

 

http://www.lubeandtune.com.au/html/lubekey.asp

 

Practic toate uleiurile din aceasi grupa din lista aia sunt echivalente.

si inca un material interesant despre lifeguard6.

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=363648

Cum banuiam nu are echivalent clar, dar este vandut de shell pentru ford sub numele de Mercon SP la 4 dolari l. fata de 60 de dolari la dealerii BMW din State :twoup:

 

Castrol si amsoil au ceva foarte aproape ca specificatii.

Reline Synt 4DF zice pe site ca e echivalent,

http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=51&pcid=9

MAi e si Royal purple MAX ATF

http://matrixsyntheticoils.com/store/page189.html

 

Ca sa terminam si cu lifetime odata, recomandare oficiala de la ZF, cu o jumatate de gura oarecum.

http://www01apps.zf.com/kst464/ZF_Interoel...2011_en0700.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 5 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.