Jump to content

e90 oscileaza acul de la turometru


Recommended Posts

am un e90 din noiembrie si acum o luna am observat ca imi oscileaza acul d la turometru, e posibil ca el sa oscileze de cand am luat masina. am fost la bmw si ei nu stiu nimic, ei spun ca nu au primit nici un raspuns din germania. e enervant sa vezi cum se misca acul intruna. ati mai auzit d problema asta?
Link to comment
Share on other sites

dar inca nu stiu nimic asteapta rasp. din germania. au mai avut cateva masini cu aceeasi problema. tot e90.

126126[/snapback]

pai atunci asteapta pina au si eu raspuns si pe urma mergi sa faci update de soft. nu cred ca e cazul sa iti faci probleme. oricum, de cite ori mergi la service (sau sa zicem macar de doua ori pe an) insista sa iti updateze softul la ultimul racnet ce este disponibil. ajuta :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
am un e90 din noiembrie si acum o luna am observat ca imi oscileaza acul d la turometru, e posibil ca el sa oscileze de cand am luat masina. am fost la bmw si ei nu stiu nimic, ei spun ca nu au primit nici un raspuns din germania. e enervant sa vezi cum se misca acul intruna. ati mai auzit d problema asta?

126112[/snapback]

 

 

LOL, am si eu ac problema, dar asta se intimpla de fiekr data knd ii dau in goarna..., dupa ce o obosesc cu 6000 de ture si ma opresc la stop incepe sa oscileze turometrul...., multi spun k e normal, altii spun k nu....., nu stiu c sa cred..........

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

sal .... am si eu seria1 diesel si ..si la mine oscileaza doar cand misc d volan stanga-dreapta......si can d opresc la stop de la 800 d ture scade la 700 dar tot timpul ...credeti ca are ceva sau asa sunt ele????

187510[/snapback]

Cand misti de volan pe loc stg-dr e absolut normal. La orice masina se intampla asta!

Link to comment
Share on other sites

Cand misti de volan pe loc stg-dr e absolut normal. La orice masina se intampla asta!

187536[/snapback]

 

Doar la masiniile cu servodirectia hidraulica.La cele cu servodirectia electrica nu.

Cresc turele la motor sa aibe putere sa anteneze pompa de servo pe loc.

Edited by Tytus
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
  • 4 weeks later...

Salut, ai rezolvat ceva cu oscilatiile? Si mie imi face exact ca si la tine. Chiar si pe pilot automat, exemplu : merg cu 150 KM/h la 2000 RPM constant, acul de la turatie oscileaza ca in filmuletul postat de tine. Pe tester nu sunt mai mult de 10 rpm oscilatiile. Mersi.

Link to comment
Share on other sites

oricum, de cite ori mergi la service (sau sa zicem macar de doua ori pe an) insista sa iti updateze softul la ultimul racnet ce este disponibil. ajuta :blink:

 

mai multe detalii imi poti da despre updatarea softului? updatezi softul pentru toata masina sau doar navigatia?

Multumesc!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ceva testari dupa toate modulele din masina ai facut?

 

Apoi poti sa incerci sa compari afisarea din meniul ascuns; dar nu mai stiu exact daca meniul ascuns poate afisa turatia motorului. Stiu in schimb ca sigur se poate testa functionalitatea tuturor instrumentelor din bord.

 

Poti sa mai afli daca e bordul sau nu defect, cu aplicatia BMWhat si conectorul OBD... Aceasta afisand turatia prin ODB conectat direct la ECU.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.