Jump to content

reconditionare caseta directie - piese din caseta de directie (noi)


Robert.M

Recommended Posts

salut. v-as ruga sa imi spuneti daca se pot achizitiona piese din caseta de directie (bucse teflon, semeringuri presiune etc...nu prea cunosc ce ar trebui schimbat) si daca cunoasteti de unde se pot cumpara. caseta mea nu curge, doar troncane la denivelari, la viteze foarte mici. am gasit un mecanic recomandat de un prieten caruia i-a reparat caseta de directie sa nu mai curga acum doi ani si nu are probleme.

daca este necesara rectificarea levierului (cremalierei) iti trebuie un aparat special ?

as prefera aceasta metoda deoarece as iesi mai ieftin si ce e cel mai important as evita discomfortul de a ramane cu masina imobilizata pe nu stiu unde pana trimit caseta la reconditionat prin curierat si apoi pana ajunge. a mai reconditionat cineva prin aceasta metoda ?

astept raspunsurile voastre. multumesc !

Edited by bmwseria520d
Link to comment
Share on other sites

cautand pe internet am descoperit ca exista kituri de reparatie caseta directie ... dar nu gasesc de unde se pot cumpara. din am din ce am citit pana acum nu pare a fi o treaba accesibila oricarui mecanic, e ceva cam complicat. Edited by bmwseria520d
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Caseta de directie la E39 se reconditioneaza... relativ usor pentru cineva care stie, acel "kit-uri" eu nu le-am gasit niciodata pe niciunde. Eu am un E39 520i, iar tatal meu mi-a reconditionat caseta de directie pentru ca pierdea ulei. Dupa aproape un an de la operatiune caseta e in perfecta stare. El asta face de atunci reconditioneaza casete de directie :twoup::D:D a devenit un hobby, iar pretul pe care il cere in care sunt incluse toate piesele schimbate nu mi se pare exagerat.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Caseta de directie la E39 se reconditioneaza... relativ usor pentru cineva care stie, acel "kit-uri" eu nu le-am gasit niciodata pe niciunde. Eu am un E39 520i, iar tatal meu mi-a reconditionat caseta de directie pentru ca pierdea ulei. Dupa aproape un an de la operatiune caseta e in perfecta stare. El asta face de atunci reconditioneaza casete de directie :twoup::D:D a devenit un hobby, iar pretul pe care il cere in care sunt incluse toate piesele schimbate nu mi se pare exagerat.

 

Pai lasa si tu un numar de telefon pentru baietii cu probleme la caseta de directie. banuiesc ca nu se supara tatal tau daca ii aduci clienti!

Link to comment
Share on other sites

Caseta de directie la E39 se reconditioneaza... relativ usor pentru cineva care stie, acel "kit-uri" eu nu le-am gasit niciodata pe niciunde. Eu am un E39 520i, iar tatal meu mi-a reconditionat caseta de directie pentru ca pierdea ulei. Dupa aproape un an de la operatiune caseta e in perfecta stare. El asta face de atunci reconditioneaza casete de directie :twoup::D:D a devenit un hobby, iar pretul pe care il cere in care sunt incluse toate piesele schimbate nu mi se pare exagerat.

Deci tatal tau le repara iar tu nu ai gasit "kit-uri" niciodata,nicunde?Tatal tau cere un pret in care sant incluse toate piesele schimbate?Cum le schimba?intre ele?

Link to comment
Share on other sites

Nu :twoup: Asta chiar ar fi buna.

Piesele care se uzeaza in interiorul casetei de directie sunt noi.

Acel kit de care vorbeste toata lumea eu unul personal nu l-am gasit niciunde.

Sa spunem ca are o 'sursa" care ii poate procura orice fel de piesa pe care o foloseste la reconditionarea unei casete de directie. Spre exemplu acum are pe bancul de lucru o caseta de directie de Ford KA.

:)

Link to comment
Share on other sites

Nu :twoup: Asta chiar ar fi buna.

Piesele care se uzeaza in interiorul casetei de directie sunt noi.

Acel kit de care vorbeste toata lumea eu unul personal nu l-am gasit niciunde.

Sa spunem ca are o 'sursa" care ii poate procura orice fel de piesa pe care o foloseste la reconditionarea unei casete de directie. Spre exemplu acum are pe bancul de lucru o caseta de directie de Ford KA.

:)

Am inteles,e ca in bancul ala cu evreul pe patul de moarte care chiama la el unicul fiu si ii spune marele secret al prosperitatii casei"fiule,sa stii ca vinul se face si din struguri"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Eu nu recomand reconditionatul in RO. Nu am gasit niciun "meserias" capabil sa faca mai mult decat sa schimbe simeringurile alea. Cand e vorba de o bataie din caseta (eventual din nuca) sa vezi cum hopa nimeni nu mai poate sa repare nimic dar iti iau oricum banii. Mai bine o reconditionezi in afara unde ai si garantie 2 ani si aia chiar iti reconditioneaza, nu doar schimba simeringuri (adica eventual schimba si celelalte piese uzate).

Doar parerea mea..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.