Jump to content

problema bmw 316i 1.9 e46


Recommended Posts

salut..am o problema la bmw de vreo 2 saptamani..imi sta relantiul la 7 si zici ca ii moare motorul cand o accelerez.. parca nu se alimenteaza , am fost prima data la un tester i a dat eroare la senzorul de la debitmetru..am schimbat debitmetru si tot aceeasi faza face..am fost la alt tester nu i a dat nici o eroare :| .. nu stiu ce sa i mai fac.. dimineata cand e motorul rece cam 3 minute pana se incalzeste,motorul merge perfect si se accelereaza ca inainte cand mergea bine dupa care scade relantiul si incepe iar sa faca figuri...Daca imi puteti da cateva sfaturi ce ar putea fi.
Link to comment
Share on other sites

cu bujiile te-ai vazut la fata de curand ?...

masina o am de 2 luni...nu i am verificat bujiile..la care am fost si am intrebat imi ziceau ori sonda lambda ori catalizatorul ori filtru de benzina sa nu fie infundat..la ce service uri am fost au zis sa o las acolo sa se apuce de ea sa i dea tobele jos sa vada ce poate fi..ca nu si dau seama daca pe tester nu da nici o eroare

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
salut..am o problema la bmw de vreo 2 saptamani..imi sta relantiul la 7 si zici ca ii moare motorul cand o accelerez.. parca nu se alimenteaza , am fost prima data la un tester i a dat eroare la senzorul de la debitmetru..am schimbat debitmetru si tot aceeasi faza face..am fost la alt tester nu i a dat nici o eroare :| .. nu stiu ce sa i mai fac.. dimineata cand e motorul rece cam 3 minute pana se incalzeste,motorul merge perfect si se accelereaza ca inainte cand mergea bine dupa care scade relantiul si incepe iar sa faca figuri...Daca imi puteti da cateva sfaturi ce ar putea fi.

 

PCV :twoup:

 

reason for Edit: Am citit acum ca ai schimbat debitmetrul cu unul sh. de unde stii ca este bun..La tester ai fost?...intreb deoarece eram curios de valorile adaptatiilor inainte si dupa schimbarea debitmetrului

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

salut..am o problema la bmw de vreo 2 saptamani..imi sta relantiul la 7 si zici ca ii moare motorul cand o accelerez.. parca nu se alimenteaza , am fost prima data la un tester i a dat eroare la senzorul de la debitmetru..am schimbat debitmetru si tot aceeasi faza face..am fost la alt tester nu i a dat nici o eroare :| .. nu stiu ce sa i mai fac.. dimineata cand e motorul rece cam 3 minute pana se incalzeste,motorul merge perfect si se accelereaza ca inainte cand mergea bine dupa care scade relantiul si incepe iar sa faca figuri...Daca imi puteti da cateva sfaturi ce ar putea fi.

 

PCV :twoup:

 

reason for Edit: Am citit acum ca ai schimbat debitmetrul cu unul sh. de unde stii ca este bun..La tester ai fost?...intreb deoarece eram curios de valorile adaptatiilor inainte si dupa schimbarea debitmetrului

am fost la un tester inainte sa schimb debitmetru si mergea foarte slab debitmetru , el trebuia sa mearga la 5 parca si mergea la 1.3...dupa ce l am schimbat nu am mai fost sa vad

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am lamurit de testere.

Imi dadea sa moara motorul cand acceleram,insa doar cand era motorul rece,si dadea rateuri pe evacuare daca vroiam sa-i dau talpa.

Cand am scos mufa de la debitmetru,masina mergea mai bine.

La o gramada de testere m-am dus si toti mi-au spus ca debitmetrul functioneaza in parametrii normali.

Pana m-am saturat si am riscat cumparand altul nou.L-am montat si de atunci nu mai am nici o problema.

 

Sa cumperi un debitmetru de aer din dezmembrari mi se pare o greseala,sa nu o numesc prostie.

 

cat ai dat pe debitmeru nou si ce firma e?

Link to comment
Share on other sites

reason for Edit: Am citit acum ca ai schimbat debitmetrul cu unul sh. de unde stii ca este bun..La tester ai fost?...intreb deoarece eram curios de valorile adaptatiilor inainte si dupa schimbarea debitmetrului

 

am scos mufa la debitmetru in timp ce mergea motorul... si dadea sa ii moara motorul..dupa ce am bagat o inapoi si a revenit...nu cred ca e debitmetru,daca era trebuia sa mearga tot asa si cand era mufa scoasa si cand era bagata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am scos o din service..acum merge bine nu mai face figuri...sunt injectoarele infundate...ca sa le curete trebuia sa o las o saptamana sa le dea jos sa le trimita la bucuresti sa le curete cu ultrasunete..pt ca aici nu le putea curata...si ca sa mearga masina bine i a bagat mai multa presiune in injectoare,da a zis ca tot trebuiesc curatate candva.
Link to comment
Share on other sites

am scos o din service..acum merge bine nu mai face figuri...sunt injectoarele infundate...ca sa le curete trebuia sa o las o saptamana sa le dea jos sa le trimita la bucuresti sa le curete cu ultrasunete..pt ca aici nu le putea curata...si ca sa mearga masina bine i a bagat mai multa presiune in injectoare,da a zis ca tot trebuiesc curatate candva.

Curatarea nu-i o solutie. Injectoarele duse se schimba nu se desfunda. Dai banii de pomana pe operatiune (tu ii dai, iar aia ti-i iau si... ti le curata...). Nu te vor tine mult. Pana la urma tot va trebui sa cumperi injectorul/injectoare noi.

Plus ca s-ar putea sa-ti consume si mai mult, iar pentru injectie nu stiu daca-i tocmai OK ce ti-au facut.

Edited by RAZVAN2007
Link to comment
Share on other sites

Curatarea nu-i o solutie. Injectoarele duse se schimba nu se desfunda. Dai banii de pomana pe operatiune (tu ii dai, iar aia ti-i iau si... ti le curata...). Nu te vor tine mult. Pana la urma tot va trebui sa cumperi injectorul/injectoare noi.

Plus ca s-ar putea sa-ti consume si mai mult, iar pentru injectie nu stiu daca-i tocmai OK ce ti-au facut.

 

BunĂŁ precizarea :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Salut! Aceași problemă am avut-o și eu iarna trecută și a fost debimetrul de vină. Inițial am luat un debitmetru din dezmembrări și a mers ok vreo 2 ore. Apoi a luat-o de la capăt. Ba mai mult se oprea motorul în mers... Apoi mi-am făcut "curaj" și am cumpărat un debitmetru nou, original. Problema a dispărut... Ai cumpărat debitmetru nou?

 

P.S: A fost prima și ultima oară când am cumpărat ceva din dezmembrări. Dacă nu e plastic, nu merită!

Edited by zeusent
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.