Jump to content

Motorul 2.2 benzina 170 cp


bank_x

Recommended Posts

Are codul M54B22, are 125k KW (170 CP), 210 NM, 6 cilindri in linie. Cu seria 3 atinge 100km/h in 8,2 secunde si consuma cam 8-9 afara si 13-14 in oras (Bucuresti) alergata.

 

 

Salut,

Daca stii engleza cauta pe aici :

 

http://www.argyrides.eu/bmw/features/features.htm

 

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M54

 

Sunt mai multe situri. Motorul este imbatabil, bullet proof cum spune americanul, singura cerinta este intretinerea corecta.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

eu am de 1991cmc adica precedentul motor. cred ca sunt asemanatoare. un plus din partea consumului la cel de 2.2 ma gandesc fiind totusi modificat.

afara - buc - ct - mers 130 tot drumul. 8%, consum mediu in afara 10%

in bucuresti 13,5% si peste :twoup:

sper sa te ajute.

Link to comment
Share on other sites

Motorul consuma 9-10 afara... 10,5 la 140 km/h. Ce sare de 140 sare in aer si consumu. In oras sta la mediu ( in constanta ) pe la 12.5 sa zic. In bucuresti e posibil sa ajunga pe la 14-15 consumu, dar nici decum alergata

 

+1, si la mine e cam la fel.

15% in oras si 10% in afara, nici alergata nici mers la consum.

Link to comment
Share on other sites

salut tuturor!sunt nou pe acest forum si as fi incantat sa ma altur acestei comunitati.Spun aceasta intrucat in momentul de fata sunt in cautarea unui 318i fl sau 320i fl e46.Nu ma intereseaza diesel, pentru ca fac cam 10-15.000 km/an.Am mers o singura data cu 318i 143cp si mi-a placut f tare cum trage.As vrea sa-i rog pe cei care au mers cu aceste motoare sa-mi spuna daca se simte asa de mult diferenta intre cele 2 motorizari.Personal as merge pe 320i 6l,cu toate ca impozitul e cam mare,dar as vrea sa aud si parerile voastre.Imi cer scuze daca s-a mai discutat acest subiect.
Link to comment
Share on other sites

de ce nu iei in considerare un 320d?daca il gasesti in stare buna dpdv tehnic economisesti ceva banuti intr-un an de zile...

Ca l-am vandut acum 3 saptamani :) si acum am o ocazie ca altfel nu ma gandeam la motorul asta....si plus,imi e dor sa caonduc bmw. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

cred ca o sa prind si eu "microbul" asta cat de curand :twoup:.Multa bafta la masina si sa n-ai probleme cu ea.

Iar pe benzinari ii astept cu opinii.

Din punct de vedere al consumului si impozitului nu se merita 320i facelift

Uite comparatie intre cele doua aici

La 318i fl faci chip si ajungi la 157cp(~6200rpm) 220 nm(~3500rpm) si consum ceva mai mic(-0,2l/100) la mers normal, la talpa creste(1l garantat)

Link to comment
Share on other sites

sa fim realisti totusi

 

nu se scot 14-15 cai prin resoftare la 318i 143cp

 

strict din pct de vedere economic (taxe, consum etc.) ridic cuvantul pt 318i FL

 

cat despre cel de 2.2l nu am auzit de rau pe seria 3, doar pe seria 5 si asta din cauza greutatii suplimentare

Link to comment
Share on other sites

nu se scot 14-15 cai prin resoftare la 318i 143cp

cum zici tu, nu strica sa te mai documentezi

 

 

pai baga si tu un link ceva. ca asa e usor sa zici. pentru 540i puterea dupa remapare era undeva pe la 15 cai putere. vrei sa imi spui ca acelasi castig il are orice motor, de la 1,6l pana la 4.4l?

 

eu iti dau ex:

 

Hamann: For BMW 318i Basics 143 hp / 105 kW

V/max approx. 224 km/h (series 218 km/h)

Up to 8 hp / 6 kW power increase

Appr. 15 Nm torque increase

 

 

G-POWER performance kit G1 - electronic optimization by motronic adjustment

318i incl. Compact with 143hp, performance gain approx. 8hp (5kW)

 

Superchips: http://www.superchips.ro/chip-tuning/Bmw/B...18i-143-Cp.html (152 cp)

 

 

 

plus ca, de obicei, la motoarele otto aspirate normal, nu prea se baga foarte multi deoarece castigul de putere este mic si clientul ramane mai mult cu un pipe-dream.

Edited by Piratu'
Link to comment
Share on other sites

asa e, ai dreptate.cred ca ma orientez pe 318i.mai bine sa am bani sa-l intretin decat sa-i dau pe taxe si combustibil.pana la urma 143hp sunt supersuficienti pt oras.

toate bune.

eu unu nu am condus niciodata pe benzina,dar clar daca ar fi sa aleg ala de 143 l-as alege.

Link to comment
Share on other sites

nici eu nu l-am codus.am mers o singura data cu un amic(3 pers in masina)si mi-a placut cum trage de la 2000 de ture-n sus.E drept n-am condus masini cu multi cai ca sa am termen de comp.dar totusi cred ca e o motorizare buna dpdv al raportului costuri/perfomante.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.