Jump to content

High battery discharge rate


Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...
mi-a aparut high battery discharge, am schimbat bateria cu una bosch de aceleasi caracteristici si tot imi da acelasi mesaj. am fost cu ea la reprezentanta si mi-au spus ca merg pe distante prea scurte si nu apuca bateria sa se incarce. o prostie, veneam la ei dupa un drum de 300km, deci bateria trebuia sa fie full. mi-au spus ca trebuie sa resoftez masina sa poata programa bateria sa incarce mai mult, dar dupa resoftare daca pica vreun calculator nu-si asuma raspunderea. de cand cu mesajul asta mi-a cazut si bluetooth-ul. ce sa fac cum sa-mi rezolv si eu problema?
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt vreun guru, dar mesajul asta ar cam insemna "descarcare puernica a bateriei", ceea ce ma duce cu gandul la vreun scurt circuit in instalatia ta. Ai instalat de curand vreun sistem de sunet? In orice caz, verificarile ar trebui incepute cu alternatorul, sa vezi daca chiar incarca cat trebuie. Daca aici totul e ok, insemna ca ai un scurt in alta parte. Daca te pricepi cat-de-cat la electrica, ai putea cu un multimetru sa faci chiar tu unele verificari.
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt vreun guru, dar mesajul asta ar cam insemna "descarcare puernica a bateriei", ceea ce ma duce cu gandul la vreun scurt circuit in instalatia ta. Ai instalat de curand vreun sistem de sunet? In orice caz, verificarile ar trebui incepute cu alternatorul, sa vezi daca chiar incarca cat trebuie. Daca aici totul e ok, insemna ca ai un scurt in alta parte. Daca te pricepi cat-de-cat la electrica, ai putea cu un multimetru sa faci chiar tu unele verificari.

pai nu ti-am zis ca am fost la reprentanta bmw brasov. au verificat tot. masina nu are nimic(consumator sau scurt circuit). e vorba de comunicare cred intre baterie si calculator.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine vorbeste cu cineva de pe forum care ofera servicii de diagnoza si sa-i faci un test sa vezi daca apare ceva erori.

Eu zic sa nu fie legat de acest IBS,senzorul incorporat in borna minus...pe tester ar trebui sa apara daca ar avea disfunctii.

Bateria ai pus-o noua?Avea exact aceleasi caracteristici ca precedenta?

Edited by kolea
Link to comment
Share on other sites

"Mi-au recomandat resoftare si configurare baterie pentru drumuri scurte." - deci asta e una din cele mai tari dume pe care le-am auzit... zau, as fi extrem de curios de cum se seteaza bateria pentru drumuri scurte. Asa imi vine sa ii strang de gat pe desteptii astia din reprezentanta care iau de fraier clientul... Edited by florinianc
Link to comment
Share on other sites

si asta dupa ce mi-au luat 320 de lei pt. explicatia asta. Problema este ca daca fac resoftarea ma pun sa semnez ca nu-si asuma raspunderea daca se blocheaza vreun calculator pe masina. Nici la celelalte erori la pdc si la bluetooth care mi-a picat acum 3 saptamani odata cu mesajul high rate to battery discharge. Am fost si la bavaria bucuresti si aia sunt si mai japcari si nesimtiti.
Link to comment
Share on other sites

si asta dupa ce mi-au luat 320 de lei pt. explicatia asta. Problema este ca daca fac resoftarea ma pun sa semnez ca nu-si asuma raspunderea daca se blocheaza vreun calculator pe masina. Nici la celelalte erori la pdc si la bluetooth care mi-a picat acum 3 saptamani odata cu mesajul high rate to battery discharge. Am fost si la bavaria bucuresti si aia sunt si mai japcari si nesimtiti.

 

galati

Link to comment
Share on other sites

pai nu ti-am zis ca am facut testele la brasov. Si astia trebuiau sa fie cei mai buni din tara. La braila o sa ma duc dar ei sunt incepatori au deschis de o saptamana. E60 au probleme de care nici astia de la bmw nu le dau de cap. Toti sunt cu presupusul, dar pe banii nostrii. Sunt dezamagit de politica bmw, cel putin de cei din romania.
Link to comment
Share on other sites

sunt praf aia de la bmw din brasov, nu au habar cu ce se mananca un bmw , nici o problema care am avut-o fie la E90 fie la E46 nu au rezolvat-o , nu stiu nimic si acelasi lucru il zic de fiecare data , trebuie pus testerul si resoftata...niste incompetenti. Eu toate problemele mi le-am rezolvat la Cata la agrobarsa , f multumit de fiecare data ;) Edited by ady_bv
Link to comment
Share on other sites

Da,dar daca aia de la BV te pun sa faci un update de soft inseamna ca ceva nu este in regula cu ei...bateria cand se schimba stiu ca se codeaza(daca are aceleai caracteristici nu este nevoie).

Eu ti-am mai zis sa verifici IBS-ul,imprumuta de la vreo cunostinta cu e60!

Link to comment
Share on other sites

Si modulul de la bujiile incandescente (releul) poate conduce la o descarcare rapida a bateriei. Am auzit cazuri cand se si oprea motorul in mers.

Face parte din circuitul BSD (Bit Serial Data) prin care la senzorul IBS (Intelligent Battery Sensor) ajung informatii de la modulul de bujii, alternator si DDE.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
prin urmare cand pun baterie noua..trebuie sa merg cu masina la tester sau nu? ori pun bateria noua si gata? vreau su eu un raspuns simplu..fara a intra in detalii tehnice ! am un 530d e60! bateria e ok pana acum..numai ca e mai mica in dimensiuni decat bateria originala bmw..e o baterie Rombat cu amperaj 110 mah ca originala!
Link to comment
Share on other sites

prin urmare cand pun baterie noua..trebuie sa merg cu masina la tester sau nu? ori pun bateria noua si gata? vreau su eu un raspuns simplu..fara a intra in detalii tehnice ! am un 530d e60!

 

da trebuie mers la un tester,dupa ce ai schimbat fizic bateria :)

Edited by severus_phantom
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.