Jump to content

UPGRADE geamuri electrice SPATE E46


X X L

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut,scuze daca pun intrebari stupide dar nu prea am treaba cu mecanica.am gasit la dezmembrari un bmw care are geamuri electrice si spate,baiatul care lucreza acolo a zis ca pot lua ce vreau,la preturi modice,asa ca ma gandeam sa iau fetele de usi cu totul,macarale,trimul cu butoane,si toate cablurile,mufele,etc...mai trebuiesc ceva modificari??ms
Link to comment
Share on other sites

citeste primul post te rog.

am inteles...ma gandeam ca nu trebuie sa fac atatea modificari cu cabluri,etc,credeam ca daca am toate alea de pe celalalt bmw e mai simplu,bag mufa si gata!glumeam..,eu sunt in italia si nu ma descurc singur,asa ca ma las pagubas...inca ceva,masina are si harman kardon pe ea,se merita luat?daca vrea cineva cotiera,sau alte piese va pot ajuta,le iau si le aduca cand o sa vin in tara,peste cam o luna cred...apelati daca va pot ajuta cu ceva...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

:blink: ...deja devine suspecta treaba.

 

Sa fie 2 tipuri de butoane ? ...eu le-as pune ledurile dar nu gasesc de alea ca cele originale.

 

 

asa este ... sunt doua tipuri de butoane(chiar daca au acelasi cod: 6 902 174, cel de jos difera)

o sa pun si o imagine cu cele doua butoane desfacute

 

cred ca si la cel fara led se poate pune(are niste pini liberi in interior)

post-27692-0-44435800-1325240286_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

numai avand cele doua butoane in fata poti face deosebirile:

 

1.diferenta de font :laugh:

2.diferenta de producator(pe cel cu iluminare scrie EATON, pe cel fara nu scrie nici un producator)... chiar daca fiecare dintre ele are stantata emblema BMW

3.dupa cum am mai spus, difera si codul acela mic(poate sa fie decat un cod intern, sa nu-l gasim pe nicaieri)

post-27692-0-17754800-1325262283_thumb.jpg

post-27692-0-25922200-1325262289_thumb.jpg

post-27692-0-86358700-1325262295_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sunt de aceeasi parere : este mai ieftin sa-ti pui leduri la butoanele deja existente

necesar piese :led portocaliu 3mm si o rezistenta de valoare: 560 Ω ± 2 %

 

acum e mai nasol cu traseul de alimentare

ce sunt eu nedumerit :desi butonul are 4 pini, mufa care intra in el are doar 3 fire

Link to comment
Share on other sites

pinul 3 este liber si la mine (am luat toata instalatia din usi de pe un e46 care a avut oem), inca nu am apucat sa fac retrofitul ... si cand m-oi apuca

 

ar mai trebui tras un fir de 0.35mm la fiecare buton de la pinul 47 LCM (nu sunt sigur, sa nu intre in conflict cu altceva)... cei care au butoanele pe spate iluminate ar putea sa ne spuna si noua cate fire intra in acestea

post-27692-0-66077900-1325284563_thumb.jpg

 

ce este curios este :faptul ca masina de pe care am luat eu instalatia ... nu a avut din fabrica butonul iluminat( oare,era la dezmambrat )... ciudate mai sunt BMW-urile astea la electrica

 

si userul ASs are dreptate pe pinul 3 vine (+) , iar (-) si-l ia de la pinul 2 ... am verificat cu aparatul

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Fireste ca ma obsedeaza treaba cu iluminatul butoanelor :D

 

Am dat butoanele jos si am descoperit ca butoanele mele sunt cele cu font-ul rotunjit (care in poza de mai sus sunt cu led-uri) si NU au led ! ..deci teoria ca font-ul face vreo diferenta nu mai e plauzibila.

 

M-am hotarat sa trag fire la butoane si am gasit un alt punct de unde pot fi alimentate (pinul 5 de la plafoniera din fata... pinul 5 este legat la pinul 47 al LCM-ului)... oricum sunt la capitolul retrofit alarma si ma distrez cu firele :D

Edited by ASs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sper sa ma poate ajuta cineva...

Mi-am luat inima in dinti si m-am apucat cu un prieten sa montam geamurile electrice spate

(aveam si instalatia el de pe masina donatoare)

Am respectat toti pasii din diy si in mare ne-a cam iesit,am folosit pinii oem si am respectat toate culorile,am schimbat si modulul confort cu unul pt 4 geamuri electrice

O SINGURA problema am intampinat,geamul stanga spate nu cobora in momentul in care ii dai comanda din consola...din butonul de pe fata de usa merge perfect

Aveti idee din ce cauza?

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.