Jump to content

Discuri si placute de frana


tiberiuenache

Placute si discuri  

687 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Experienta personala:

- Disc ATE + placute ATE = dezastru, dupa cateva mii de km batea volanul grav

- Disc OE + placute ATE = dezastru, idem mai sus

- Disc OE + placute TEXTAR = LOVE

 

Din ce am studiat recomand discurile cu striatii/caneluri, gen ATE power disc, BREMBO XTRA

Link to comment
Share on other sites

Cam ciudat sau foarte ciudat faptul ca e diferenta asta asa mica, teoretic ori ti au umflat prețurile mult la ate, ori ai prins pret bun pe piese OE... teoretic diferenta este aproape dubla.

 

La mine asa a fost ;).

cereti oferte de pret, o sa fiti uimiti cat de apropiate sunt preturile. De multe ori am gasit preturi mai mici la reprezentanta la piese.

 

PS. Cand am facut Distributia, toata, m-a dus 2200Ron (fara ulei si filtre), cu toate suruburile luate (cele 3 lanturi, toate pinioanele, intinzatoarele patinele.......).

post-59292-0-58433600-1617170678_thumb.png

post-59292-0-06177400-1617171386_thumb.png

Edited by bogdanlitzoiu
Link to comment
Share on other sites

Eu nu m-aș complica cu aftermarket, când aud atâtea probleme de ovalizare. Clar OE la discuri, plĂŁcuțe merge Ate sau altele. Pui ĂŽn discuție prețul mare al discurilor OE,ai totuși un 535...

 

Corect, am un 535, insa eu fac banii muncind si nu vad de ce as arunca cu ei pe geam. In trecut am pus piese after market si nu am avut probleme. De ce sa dau banii pe fiare in loc sa-i beau eu?

 

 

Merci Dani316i pt raspuns! O sa pun discuri si placute OE ca sa nu am griji si timp pierdut cu retururi si mers de 2 ori la garaj. Csf, n-ai csf :D

Link to comment
Share on other sites

Ai facut o alegere proasta cu discurile.

Da, pot tine 200k discurile.

Salutare! De ce spui cĂŁ am fĂŁcut alegere proastĂŁ? Marca Zimmerman nu e ok sau faptul cĂŁ sunt gĂŁurite și se uzeazĂŁ plĂŁcuțele mai rapid(așta am ĂŽnțeles cĂŁ ar fii un dezavantaj al discurilor gĂŁurite). Acuma sincer cĂŁ am vĂŁzut cĂŁ mai sunt colegi care susțin cĂŁ pot tine 200k parca ĂŽmi pare rĂŁu cĂŁ nu am mers pe original,erau dublu la preț dar și 200k sunt mulți....

Link to comment
Share on other sites

Discurile au stantate grosimea minima la care trebuie neapĂŁrat ĂŽnlocuite. La 200k km sigur erau de mult sub aceasta cota, și e foarte periculos sa mergi asa.

Ăn plus, 200k km fĂŁcuți preponderent urban uzeazĂŁ altfel discurile fata de 200k km fĂŁcuți preponderent extraurban.

Ai perfecta dreptate. La ochi și mânĂŁ nu ĂŽți dai seama dar dupĂŁ ce pui șublerul de adâncime ĂŽn ecuație te sperii🤨🤨🤨 Grosimea minima pe fata la mine e de 22,4 (24 MM are discul) spate 18,4 (20 MM discul)...da erau trecute de mult de "prima tinerețe". Mers majoritatea autostradĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Am pus discuri si placute OE cumparate de la BAVAUTO. Mi-au dat ei un link cu placute VALUE LINE, cred ca sunt un inlocuitor al originalului. Franeaza ft bine, nimic de reprosat. Sper sa fie ok discurile si sa nu am probleme. Pe langa discuri, am inlocuit si tampoanele la motor si masina pare mai silentioasa sa zicem sau mai rafinata.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Recent am fost la itp , fara spaga ! , franele au iesit perfecte ! .. in fine toata maina a fost ok

 

Pe fata am pus placute textar si discuri textar iar pe spate placute textar si discuri trw

 

frana de mana a iesit foarte buna ! , nu am schimbat nimic acolo ! doar am reglat putin sabotii

 

Deci dupa aprox o luna pot sa spun ca discurile de pe spate ( trw ) arata mai bine decat cele de pe fata ! ... parca au lucrat mai omogen ... nu prea au dungi .. adica zic eu ca arata mai ok ! , per total sunt multumit de frane

 

Pret total cu zenzori apox 1100 lei ... nu am factura la indemana ...discurile si placutele de pe fata a fost putin mai scumpe din cauza ca sunt ceva mai mari .. adica sunt de 312mm

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

1628599566[/url]' post='2546530']

Mi-au dat ei un link cu placute VALUE LINE, cred ca sunt un inlocuitor al originalului.

 

Sunt tot piese originale, cu discount, de-obicei kiturile VALUE LINE sunt disponibile doar mașinilor mai vechi de 4-5 ani. Cred ca e o metoda a celor de la bmw de a retine clienții dupĂŁ ce mașina a ieșit din garantie.

Link to comment
Share on other sites

Sunt tot piese originale, cu discount, de-obicei kiturile VALUE LINE sunt disponibile doar mașinilor mai vechi de 4-5 ani. Cred ca e o metoda a celor de la bmw de a retine clienții după ce mașina a ieșit din garantie.

..cat imaginatie, dar mai ales cata grija a celor de la BMW fata de masinile iesite din garantie.. de nemaiauzit..

(Mai sus e doar o ironie fina..)

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca tin 200k discurile originale, chiar si cu o exploatare mai putin intensa. La mine dupa 75k erau la 21.7 fata de 22mm limita inferioara, iar o buna parte din acest rulaj a fost facut in vacante/drumuri lungi, plus ca nu sunt genul care sa franez foarte agresiv.

As fi curios daca au fost masurate cu un subler sau e asa la ochi.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca tin 200k discurile originale, chiar si cu o exploatare mai putin intensa. La mine dupa 75k erau la 21.7 fata de 22mm limita inferioara, iar o buna parte din acest rulaj a fost facut in vacante/drumuri lungi, plus ca nu sunt genul care sa franez foarte agresiv.

As fi curios daca au fost masurate cu un subler sau e asa la ochi.

Si daca tin 150 sau 175k e bine?

Uite pun cazul meu.

Curand trebuie sa schimb discurile si placutele pe spate pentru ca discurile dar si placutele se intampla sa se duca spre limita minima.

Acum, mai tin minte ca o singura data am schimbat pe spate discurile de cand am masina, din 2012; atunci avea 255k km. Sa zic ca am mai mers jumatate de an, vreo 10k km dupa care am pus alte discuri de la dealer luate ca deh aveam bmw.. (oricum recomand si in continuare dealer mai intai..) si am tot mers de atunci pana in prezent cand am 462352 km. Fa tu calculul ca eu cred ca sare..

Oi fi mers fara frane pana in prezent?? :nurse: totusi discurile trebuie schimbate din nou, masurate la subler.. parca erau 18-19mm acolo..

 

Drumuri foarte foarte multe in afara oraselor.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Si daca tin 150 sau 175k e bine?

Uite pun cazul meu.

Curand trebuie sa schimb discurile si placutele pe spate pentru ca discurile dar si placutele se intampla sa se duca spre limita minima.

Acum, mai tin minte ca o singura data am schimbat pe spate discurile de cand am masina, din 2012; atunci avea 255k km. Sa zic ca am mai mers jumatate de an, vreo 10k km dupa care am pus alte discuri de la dealer luate ca deh aveam bmw.. (oricum recomand si in continuare dealer mai intai..) si am tot mers de atunci pana in prezent cand am 462352 km. Fa tu calculul ca eu cred ca sare..

Oi fi mers fara frane pana in prezent?? :nurse: totusi discurile trebuie schimbate din nou, masurate la subler.. parca erau 18-19mm acolo..

 

Drumuri foarte foarte multe in afara oraselor.

 

M-am exprimat incoerent. Ma intrebam daca tin, adica daca raman in limitele date de producator (24-22 mm) nu daca rezista. Dupa cum zici rezista si sub 20mm si cred ca putina lume le masoara cu exactitate.

M-am uitat acum la ale mele, muchia creata de placute este mica fata de ce am vazut pe la alte masini. Sunt convins ca ar mai duce un schimb de placute.

Link to comment
Share on other sites

Salut, six in line care a fost diferenta de pret ?

 

Discuri fata + placute cu senzor pe OE plus manopera 2900 ron. Diferenta era undeva la 6-700 ron functie de producatorul AM....Toata lumea mi-a zis sa pun macar discuri OE asa ca am pus tot cap coada pe OE sa fie treaba bine facuta!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am pus discuri si placute OE cumparate de la BAVAUTO. Mi-au dat ei un link cu placute VALUE LINE, cred ca sunt un inlocuitor al originalului. Franeaza ft bine, nimic de reprosat. Sper sa fie ok discurile si sa nu am probleme. Pe langa discuri, am inlocuit si tampoanele la motor si masina pare mai silentioasa sa zicem sau mai rafinata.

 

Unde ai facut operatiunea?

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat discuri si placute fata ieri la FRK Service, 2.050 lei (piese OEM + manopera). Pretul nu e cu mult sub oferta dealerilor oficiali (cca 2.500), insa oamenii sunt foarte ok, deschisi si am putut vedea cum si ce se lucreaza. Operatiunea este trecuta in istoricul de intretinere. Initial am vrut sa merg la APB ca erau mai aproape, insa au o comunicare ciudata, cine raspunde la telefon lasa impresia ca il deranjezi...

post-86276-0-68846300-1632370847_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.