Jump to content

sa va zic si patania mea


Genu

Recommended Posts

Are loc berechet sa se duca pe banda a 2-a sa mearga cu viteza aia, dar nu... el vrea sa te invete minte. Ca deh... daca el merge cu viteza legala tu de ce sa mergi mai repede?

 

da' unde mergi cu pe drum national cu 3 benzi gogule?

Typo... vroiam sa zic banda 1. Oricum, sunt si drumuri cu 3 benzi pe sens.

Link to comment
Share on other sites

ca motociclist nu ai nici o sansa langa asemenea idioti, noi stim ca trebuie impuscati toti astia, indifernet ce masina au, dar nu ne ajuta legea....

 

ce te faci in Otopeni spre exemplu unde viteza legala este 70, pe banda "de viteza" se circula cu 80 - 90 (asa merg si eu), banda a 2-a pe mijloc cu 60 si pe prima banda camioane, autobuze, etc... daca vine baiatul care a descoperit flashurile si merge cu 130 eu fiind pe banda "de viteza cu 80", trebuie sa franez ca sa ma pot incadra pe banda a 2-a sau chiar prima? este normal sa scot cruise controlul?

 

vreau raspuns de la cei care "dau flash" in timp ce tin si farurile de ceata aprinse

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca se merge cu maximul vitezei legale, nu se sta pe banda de viteza...eu de obicei stau acolo doar cand depasesc, dupa care me retrag pe banda din dreapta.

 

+1

 

asa se merge de altfel peste tot unde am fost in Vest, de la sarbi pana la belgieni

 

chiar ma deranjeaza astia care staaau si dorm pe banda a 2-a sau a 3-a. plus ca nicaieri in afara nu am vazut sa se dea flashuri sau claxoane disperate ca la noi. si aia care merg cu Ferrari, chit ca vin cu 300 km/h, franeaza, pastreaza o distanta si asteapta pana cel din fata trece pe banda din dreapta. nu dau flashuri, nu dau claxoane, nu se baga in bara ta din spate. bai nene, si cand se da semnal de depasire, cei de pe banda "de viteza" te lasa, pun frana si asteapta. intotdeauna cand m-am intors in tara, cum intram dupa granita in juma' de ora ma apucau nervii si injuraturile :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ca motociclist nu ai nici o sansa langa asemenea idioti, noi stim ca trebuie impuscati toti astia, indifernet ce masina au, dar nu ne ajuta legea....

 

ce te faci in Otopeni spre exemplu unde viteza legala este 70, pe banda "de viteza" se circula cu 80 - 90 (asa merg si eu), banda a 2-a pe mijloc cu 60 si pe prima banda camioane, autobuze, etc... daca vine baiatul care a descoperit flashurile si merge cu 130 eu fiind pe banda "de viteza cu 80", trebuie sa franez ca sa ma pot incadra pe banda a 2-a sau chiar prima? este normal sa scot cruise controlul?

 

vreau raspuns de la cei care "dau flash" in timp ce tin si farurile de ceata aprinse

 

Baiatul care vine cu 130 trebuie sa astepte pana efectuezi depasirea. Daca e liber pe banda a 2-a, te dai la o parte si-l lasi sa se duca. Daca nu e liber, trebuie sa stea sa astepte pana gasesti un loc liber sa te duci pe banda 2, desi ar fi frumos din partea ta sa nu-l tii juma' de ora in spatele tau daca omul chiar se grabeste... chiar daca trebuie sa franezi un pic sa poti sa intri pe banda 2.

 

Problema e ca oamenii se enerveaza foarte repede in trafic. Unul ca nu se da lumea din calea lui suficient de repede... altul ca se grabeste ala ca nebunul si da flash-uri. Daca am fi mai intelegatori nu s-ar mai ajunge la sute de flash-uri, claxoane, sicane, frane bruste, etc. Dar fiecare se crede expert in Codul Rutier, imposibil sa greseasca si trebuie sa-l "educe" pe celalalt.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

deci hai ca tocmai m-am umplut de nervi din cauza unui motociclist.

 

Am plecat de la birou la o intalnire din zona Aviatiei (N. Caramfil), catre Ambasada Chinei, iar la semaforul din intersectie (acolo catre showroom BMW) eu stateam la rosu si s-a gasit un bulangiu d-asta cu motocicleta sa isi faca loc printre masini, eu fiind al doilea la semafor... in dreptul meu cand a ajuns, mi-am rabatat oglinzile sa-i fac mai mult loc (eram cu Cayenne) si cacatul asta nu stiu cu ce plm, mi-a raschetat bara fata, cu toba, nu stiu cu ce :)

 

Am simtit din masina si au inceput sa piuie si senzorii... am zis ca-l omor, l-am claxonat, s-a uitat la bara mea dar rahatul pulangiu a trecut pe rosu apoi si dus a fost....

 

Acum imi piuie constant PDC-ul, cred ca mi-a bulit un senzor si mi-a zgariat si bara :twoup:

 

Asa ca nu mai suferiti atat dragi colegi cu motopartzuri, ca eu nu am vazut mai mult de 1% dintre voi sa circule regulamentar, asa ca hai sictir. Ma rog, hai sictir asta nu e adresat voua cititorilor, ci lu' vita aia aia furajata care mi-a stricat ziua.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Ala chiar un labagiu... Ai fi putut suna la Politie sa le dai niste semnalmente, poate-l gaseau pe tzugurlan.

Oricum, un dobitoc d-asta nu trebuie sa te faca de acum incolo sa urasti motociclistii, ar fi prea la indemana. Sunt multi altii bine crescuti, care-si pot asuma o greseala in trafic. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

De acord, si intre motociclisti s-au strecurat multi "manelisti", in atitudine cel putin

 

N-ai ce face, asta e tara in care traim, misto ca ti-ai rabatat oglinzile, gest rar. Cand e asa mare inghesuiala mai stai, ca motociclist, si la rand cu masinile. Mi se pare ok sa te strecori daca ai loc atunci cand coloana e oprita. In mers moto trebuie sa se comporte ca si masina, sa stea la rand in coloana si sa depaseasca la fel ca si o masina. Putini fac asta, si mie mi-e frica de motociclisti bezmetici.

 

Am lovit si eu o bara unei doamne (clindrii boxer cam "atarna" in afara cadrului). Ne-am oprit, ne-am calmat, i-am oferit asigurarea, dar s-a razgandit cand a vazut ca zgarietura se sterge cu mana aproape.

 

azi scot motorul

Link to comment
Share on other sites

deci hai ca tocmai m-am umplut de nervi din cauza unui motociclist.

 

Am plecat de la birou la o intalnire din zona Aviatiei (N. Caramfil), catre Ambasada Chinei, iar la semaforul din intersectie (acolo catre showroom BMW) eu stateam la rosu si s-a gasit un bulangiu d-asta cu motocicleta sa isi faca loc printre masini, eu fiind al doilea la semafor... in dreptul meu cand a ajuns, mi-am rabatat oglinzile sa-i fac mai mult loc (eram cu Cayenne) si cacatul asta nu stiu cu ce plm, mi-a raschetat bara fata, cu toba, nu stiu cu ce :)

 

Am simtit din masina si au inceput sa piuie si senzorii... am zis ca-l omor, l-am claxonat, s-a uitat la bara mea dar rahatul pulangiu a trecut pe rosu apoi si dus a fost....

 

Acum imi piuie constant PDC-ul, cred ca mi-a bulit un senzor si mi-a zgariat si bara :twoup:

 

Asa ca nu mai suferiti atat dragi colegi cu motopartzuri, ca eu nu am vazut mai mult de 1% dintre voi sa circule regulamentar, asa ca hai sictir. Ma rog, hai sictir asta nu e adresat voua cititorilor, ci lu' vita aia aia furajata care mi-a stricat ziua.

 

Trebuia sa ii fi luat numarul de imatriculare si sa te duci sa dai declaratie la politie.

 

Si mie mi-a busit masina in parcare si a plecat. Nenorocul lui a fost ca am avut martori care i-au luat numarul de imatriculare si m-am dus frumos la politie am dat declaratie(partea naspa a fost ca a trebuit sa ma duc si cu martorul care a dat si el declaratie) si peste 15 zile m-am dus frumos si mi-a dat copie dupa : permisul lui, copie dupa PV , copie dupa RCA.

In PV era scris ca boul a ramas fara permis 1 luna si si-a luat si 580 de lei amenda.

 

Deci parerea mea e ca se poate sa-i beeeeeeep si tu viata un pic daca tot a fost taran.

 

 

 

 

 

eu zic ca a gresit si cel cu X5-ul dar si cel care bloca banda a 3-a mergand cu 8okm/ora.

e enervant sa stai pe banda a 3-a in spatele unui adormit,care merge cu viteza de camion(prima banda trebuia sa fie a lui),ca si asa avem putini km de autostrada,pe care sa mergi un pic mai tare sa mai desfunzi catalizatoarele.

nu zic nimic d cei care se dau la o parte la primul sau al 2-lea blitz,dar cei care asteapta pan la al 5-lea.apoi primesc si supliment:D

da blitz-ul asta ce e? un fel de ferea ca trec eu...un fel de date la o parte? un fel de vezi ca vin ca nebunu si nu am rabdare sa te dai la o parte? la al cincilea blitz cu tot frigiderul plin iti garantez ca o sa mergi in spatele meu pana la destinatie...

 

mor pe astia care ii uita Dumnezeu cu mana pe flash....stai in spatele meu pana te observ si o sa ma dau la o parte...nu asa ca vii tu tare...si iti garantez ca 99% din cei care dau blitz depasesc viteza legala...

 

 

stai linistit ca se poate depasi si prin dreapta si pe banda de urgenta.deci nu stau in spatele tau pana la destinatie.

 

alta chestie daca esti pe a 3-a banda a unui drum, civilizat si frumos e sa te treci pe a 2-a daca ai loc si sa lasi pe cel care ti-a facut un semn foarte folosit pe toate autostrazile occidentului(si nu doar de soferii romani agresivi cica).daca e aglomeratie si sunt pline celelalte 2 benzi e normal sa iti continui drumul pe a 3-a si nu cred ca e cineva atat de cretin sa insiste cu blitzuri in acest caz.

 

"Flash,blitz,claxoane...Un comportament agresiv...Tipic romanesc" nu e un comportament tipic romanesc...sa vezi italienii ce "calmi"

 

@E L S -am mai multi km pe autostrada in occident decat pe drumuri romanesti.asa ca stai linistit ca am vazut multe

 

 

 

NU stiu in care occident ai fost tu dar eu in : Croatia, Grecia, Turcia, Ungaria, Austria, Germania, Cehia, Slovacia, Franta, Olanda, UK nu am vazut niciodata un flash .

Pana si in tari precum Bulgaria(pe care n-o inghit deloc) si Serbia n-am vazut flash-uri.

 

Daca pentru tine occident inseamna Italia atunci o problema majora. Sincer prefer oricand sa fiu Roman decat Italian. Lucrez cu italieni, am stat ceva vreme in Italia si crede-ma ca sunt cei mai rai(nesimtiti, ciudosi, te fac pe la spate de nu te vad, etc) oameni pe care i-am intalnit.

 

Se vede clar mentalitatea latina de rahat fata de mentalitatea germanica. In Olanda/Germania am fost trimis ca sa preiau niste contracte care au fost externalizate in Romania. Oamenii aia desi stiau ca-si vor pierde locurile de munca m-au tratat cu respect.(din nou, spre diferenta de italia). Mai mult de atat, firma unde erau angajati s-a straduit sa le gaseasca de munca prin alte parti(erau oameni de la HR care le cautau de munca pe la alte firme). Cam asta e diferenta dintre spiritul germanic si spiritul latin.

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

da frate ai dreptate numai noi romanii dam flashuri(iauzi si asta e un cuvant preluat de englezi din dictionarul limbii romane)...probabil ne-am prea obisnuit cu viteza mare cu care se circula pe "autostrazile" noastre

 

la fel am zis si eu descpre Italieni:sunt foarte agresivi la volan,in intersectii aglomerate daca nu ai tupeu nu intrii chiar daca ai avea prioritate

nici eu nu ii am la inima dar tre sa ii suport.si sa sti ca pana si Italienii ii invidiaza pe nemti si recunosc ca is mai oameni decat ei

dar sa vezi vecinii nostrii ungurii ce "incet" se misca pe drumurile lor cu 2 sau 3 benzi

singurii pe care i-am vz mai linistiti is austriecii

 

tu mergi ocazional in tari straine eu de vreo 6 ani sunt mai mult prin strainatate si anual fac peste 20k km numai pe autostrada+restul pe drumuri si drumulete asa ca nu stiu cine a vazut mai multe prin occident.asa ca nu te apuca sa critici sau sa caracterizezi o persoana pe care nu o cunosti.

bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Nu te supara, dar tu mergi pe drum cu gandul de a educa oamenii in privinta vitezei legale? Ai atributiuni de aceasta natura? Ai primit legitimatie de la Politie pentru asa ceva?

 

Cat timp vine cineva din spate mai repede ca tine, si tu esti pe banda de viteza, normal si corect este sa te dai la o parte, indiferent de viteza cu care merge sau cu care mergi (si asa se procedeaza peste tot in lume, inclusiv la strainii aia de care vorbesti). Ca sa nu mai zic, daca tot vorbesc de straini, acolo nu ai voie sa mergi in regim de croaziera pe banda de viteza, aceea fiind doar pentru depasiri.

 

Revin: nu conteaza ce viteza are, nu conteaza daca depaseste vre-o limita, nu e treaba ta sa il educi. Respecta tu legea, nu o impune tu celorlalti. Nu in cazul asta.

La fel cum nu e treaba ta sa evaluezi situatia in care se afla si motivele pentru care el depaseste viteza legala.

 

Cel mai probabil - sa zic: 99% din cazuri - goneste sa se dea mare in fata pitipoancei din dreapta. Insa poate exista si acel 1 % in care se grabeste cu copilul la spital sau ceva similar.

 

Si, chiar daca asta e un singur caz dintr-o mie, este motiv suficient sa te dai la o parte de 1000 de ori.

+1 foarte de acord, foarte bine spus.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

hai zi ca tu nu dai blitzuri niciodata!?

frate si pe mine ma blitzeaza altii si nu ma deranjeaza deloc.daca pot trec imediat pe cealalta banda,daca nu accelerez putin pana gasesc un loc pe a 2-a banda si intru dar in nici un caz nu stau cu omu grabit in ceafa,ca poate maine sunt eu grabit.

 

eu unul nu dau niciodata. si cand mi se dau, daca vad in oglinda ca e vreun cocalar/pitziponc cu freza sculata/manelar/taran cu mainile pe afara sa se vada aurul, numai de-al dracu' gasesc vreun amarat si merg cu el in paralel sau suficient de aproape cat se nu se poata trece, cat se mult se poate. de cand stau in constanta, fac asta de cel putin 20 de ori pe zi, pentru ca este plin de putoi si cocalari pe aici. pe autostrada insa merg cat de mult pot pe banda din dreapta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Pole

eu unul nu dau niciodata. si cand mi se dau, daca vad in oglinda ca e vreun cocalar/pitziponc cu freza sculata/manelar/taran cu mainile pe afara sa se vada aurul, numai de-al dracu' gasesc vreun amarat si merg cu el in paralel sau suficient de aproape cat se nu se poata trece, cat se mult se poate. de cand stau in constanta, fac asta de cel putin 20 de ori pe zi, pentru ca este plin de putoi si cocalari pe aici. pe autostrada insa merg cat de mult pot pe banda din dreapta.

 

vad in viitorul tau, ochi umflati.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

[...] fac asta de cel putin 20 de ori pe zi[...]

 

 

Mai ai timp si de altceva in timpul zilei? Ma gandesc ca-ti rapeste destul timp activitatea asta.

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.