Jump to content

Tremurat cand pun frana


Recommended Posts

Am si eu cateva probleme si inainte s ama apuc de ele vreau sa-mi dati cateva sfaturi sau pareri cam cine e "vinovatul" .

 

Am observat ca uneori cand pun frana, la viteze mai mari (80, 90. si peste) imi trepideaza volanul, chiar uneori destul de tare; am schimbat de curand cauciucurile, le-am pus pe cele de iarna, am indreptat jantele si le-am echilibrat ca "na drumurile noastre si-au spus cuvantul" si in mers acum nu imi mai trepideaza volanul, in schimb cand pun frana tot mai am o mica trepitatie. De la ce sa fie ???

 

O alta neplacere care am descoperit-o de curand este faptul ca geamurile din spate nu se deschid de la butoanele din spate, in schimb le pot deschide de la mine de la sofer; mentionez ca am incercat si cu acel buton de siguranta pt copii (pt a nu se deschide geamul din spate de la butoanele aferente)...am pus-o pe tester si respectivul mi-a spus ca vede butoanele cand sunt apasate dar nu se intampla nimic... care sa fie problema ??

 

Va rog un sfat ceva ?? ca sa stiu cum procedez.

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

am patit/o si eu la a mea.cand vin din voiaj se mai intampla sa tremure in procesul de franare apoi dispare cand franeaza final.am crezut ca sunt discurile,dar masina are 40 000.am tot dus jantele,inelele de centrare si discurile la vulcanizari,am schimbat intre ele,am mai echilibrat si am scapat!
Link to comment
Share on other sites

cei de la service mi-au mai recomandat sa schimb si bieletele antiroliu (sper sa fi scris corect), ar putea ca acest mic tremurat in procesul de franare sa fie imfluientat si de aceste bielete ?
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am avut aceiasi problema, am incercat si eu cu echilibrari de jante, schimbat cauciucuri, mereu se parea ca e mai bine.... pana la urma am schimbat discurile fata. La mine se agravase intre timp si imi puteam da seama si ca era de vina discul din dreapta la franari mai violente si viteze de peste 120.

Link to comment
Share on other sites

de la ce naiba s-au ovalizat, ca aceasta problema am constatat-o incepand cu vara asta..ma gandesc ca atunci cand ma duceam la spalatorie, veneam cu discurile incalzite si aia pac cu jetul direct pe roti, apa rece....si uite asa.....dar in acelasi timp ma gandesc ca....totusi e bmw....si nu ar trebui, pt ca la golf 5 nu am avut nici o problema cu asa ceva.

 

E aiurea rau de tot..... cum pot sa constat daca sunt ovalizate discurile ? ma gandesc sa ma duc sa verific si unghiul de fuga, oare are importanta, daca am vreo problema si o reglez, va disparea ???

Link to comment
Share on other sites

de la ce naiba s-au ovalizat, ca aceasta problema am constatat-o incepand cu vara asta..ma gandesc ca atunci cand ma duceam la spalatorie, veneam cu discurile incalzite si aia pac cu jetul direct pe roti, apa rece....si uite asa.....dar in acelasi timp ma gandesc ca....totusi e bmw....

 

 

cam asta e cauza si chiar daca e bmw i se ovalizeaza discurile . Apa rece e cea mai mare problema

Link to comment
Share on other sites

Doar la viteze mari - nu sunt discurile, raman amortizoare si/sau bucsaraie.

 

pai asta e si marea dilema, faptul ca daca ar fi discurile ovalizate, si cand am 80 si cand am 30 km/h ar trebui sa am tremuratul, dar vezi ca aici intra incertitudinea, faptul ca la viteze de sub 40,50 km/h nu-mi tremura ci doar cand am peste 80, si iarasai inca un aspect care l-am observat, daca am volanul intors in stanga sau dreapta, nu conteaza, exact ca atunci cand virezi in curba, si pun frana nu-mi mai tremura, ci doar in cand il tin drept (ma refer la situatia asta, atunci cand sunt in mers).

 

deci ?????

Link to comment
Share on other sites

Doar la viteze mari - nu sunt discurile, raman amortizoare si/sau bucsaraie.

 

pai asta e si marea dilema, faptul ca daca ar fi discurile ovalizate, si cand am 80 si cand am 30 km/h ar trebui sa am tremuratul, dar vezi ca aici intra incertitudinea, faptul ca la viteze de sub 40,50 km/h nu-mi tremura ci doar cand am peste 80, si iarasai inca un aspect care l-am observat, daca am volanul intors in stanga sau dreapta, nu conteaza, exact ca atunci cand virezi in curba, si pun frana nu-mi mai tremura, ci doar in cand il tin drept (ma refer la situatia asta, atunci cand sunt in mers).

 

deci ?????

categoric nu s discurile , am avut aceeasi problema si a fost bieleta pe dreapta joc la prinderea in caseta de directie , odata desfacuta se simte jocul (si eu era sa sch discul)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

revin cu noile interventii la probleme pe care le-am avut :

- am schimbat bielete fata dreapta stanga , brate fata staga dreapta, kit flapsuri amortizoare

- am indreptat jantele de pe fata si spate, am montat cauciucurile de iarna si echilibrat roti

 

problema cu tremuratul volanului cand pun frana usor tot nu a disparut; dupa 70 km/h cand pun frana usor, imi tremura volanul ....

 

CE SA MAI FAC...ca ma apuca 1000 de draci ....

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema am avut'o si eu ... se simtea tremuratul doar la viteze mari ...

la viteze mici nu ai cum sa il simti ... explicatia nu ma pune sa ti'o dau deoarece nu am facut fizica :twoup:)

dar schimba discurile si vei vedea ... doar cele de pe fata ...

Link to comment
Share on other sites

aa si inca u naspect, cand pun frana parca simt cum imi vine un tremurat si de la spate....iar cand ajung infranat la aproximativ 20-30km/h, simt parca as avea roti de ou asa imi face ..
Link to comment
Share on other sites

si miee imi face la fel ...imi trepideaza volanul la viteza peste 100/h...nu stiu ce are si ma dispera cand face asa..acum a inceput de vreo saptamana jumate sa imi trepideze si in mers usor volanul...daca cineva rezolva problema sa ne spuna si noua aici ca eu, cel putin, sunt foarte interesat.

mersi

Link to comment
Share on other sites

bratele le-ai schimbat si pe alea inferiosre si superioare?

sunt poversti astea cu baltile , discurile de frana le ovalizeaza baietii la vulcanizare cand strang prezoanele la roti de aliaj usor ca ciobanii, in loc sa foloseasca cheie dinamometrica.

Incearca si cu alte roti de proba daca ai de unde sa iei. (alte jante macar, fie ele si de tabla..)

Link to comment
Share on other sites

bratele le-ai schimbat si pe alea inferiosre si superioare?

sunt poversti astea cu baltile , discurile de frana le ovalizeaza baietii la vulcanizare cand strang prezoanele la roti de aliaj usor ca ciobanii, in loc sa foloseasca cheie dinamometrica.

Incearca si cu alte roti de proba daca ai de unde sa iei. (alte jante macar, fie ele si de tabla..)

sa sti ca este posibil de la stransul prezoanelor exagerat de tare ...eu am patit-o...am fost la itp si mi-a strans ala prezoanele cu un pistol pneumatic(cred ca asa ii zice) stiti voi de care si cand am vrut sa fac o pana ia si desfa prezoanele daca ai cum...erau stranse exagerat de tare...nenorocitii :twoup:

Link to comment
Share on other sites

De ce nu incerci cu discurile cum ti-au spus colegii?

 

Discurile nu tin o viata sunt consumabile la fel ca si placutele schimbarea lor e prevazuta in operatiunile de service curente. In functie de duritatea placutelor si exploatarea masinii discuriele se schimba mai repede sau mai tarziu.

 

Incearca cu discurile, de fapt cu asta trebuia sa incepi prima data.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am observat ca uneori cand pun frana, la viteze mai mari (80, 90. si peste) imi trepideaza volanul, chiar uneori destul de tare; am schimbat de curand cauciucurile, le-am pus pe cele de iarna, am indreptat jantele si le-am echilibrat ca "na drumurile noastre si-au spus cuvantul" si in mers acum nu imi mai trepideaza volanul, in schimb cand pun frana tot mai am o mica trepitatie.

 

Urca masina pe un elevator pentru verificarea componentelor (asta in cazul in care amortizoarele sunt ok...fara pierderi de ulei...etc):

1. Bucse bara stabilizatoare si bieletele antiruliu legate de ea :twoup:

2. Bucse bascule

3. Pivoti

Cam in ordinea asta....

Daca totul este in ordine, nu-ti raman decat discurile.

In mers cand pui frana si trepideaza, iti trage cumva intr-o parte (o simpla curiozitate)? Daca face chestia asta in mers, se potoleste la o anumita viteza?

Oricum, diagnosticul trebuie pus in service specializat fiindca aceste anomalii pot avea consecinte neplacute...dpdv al sigurantei in trafic...

Bafta

 

si miee imi face la fel ...imi trepideaza volanul la viteza peste 100/h...nu stiu ce are si ma dispera cand face asa..acum a inceput de vreo saptamana jumate sa imi trepideze si in mers usor volanul...daca cineva rezolva problema sa ne spuna si noua aici ca eu, cel putin, sunt foarte interesat.

mersi

posibil pivoti...

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.