Jump to content

Trepidatii cand intra in sarcina!


chelban

Recommended Posts

Salut! Am un Bmw 520d 2002 facelift. Problema ar fi ca in momentul in care o calc in treptele 2,3,4 si 5 trepideaza destul de urat, se simte in schimbator si in podea foarte bine, in frana de motor nu se simte nimic. Am schimbat deja flansa de la cardan si suportii cutiei de viteze, dar problema persista. Suportii de la motor zic mecanicii ca sunt buni... nu trepideaza la oprire. Va astept cu pareri, idei, sugestii! Multa bafta!
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca este atipic pentru auto dar am avut un prieten care ii tremura cum descrii tu din cauza turbinei, probabil apare fenomenul de "pompaj" adica turbina are variatii bruste de turatie si din cauza asta motorul nu are suficient aer cand turbina e la turatii minima (dintre cele doua intre care evolueaza in timpul pompajului)

La Motorele industriale se intampla des (daca nu sunt curatate) din cauza depunerilor de calamina.

Parerea mea - verifica si presiunea pe turbo, in sarcina, daca aici e buba, ai sanse sa o poti curata sau in cel mai rau caz sa o reconditionezi.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca o sa astept totusi sa se amplifice si mai mult trepidatiile poate astfel o sa pot localiza cu exactitate sursa lor. Nu m-as incumeta deocamdata ''la buzunar'' sa incep sa inlocuiesc volante si kituri de ambreiaj.Banuiesc ca daca e de vina vreuna din ele o sa se agraveze in timp si atunci o sa fiu sigur ce trebuie sa schimb. multumesc mult pentru sugestii si va astept in continuare cu parerile voastre.

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Cred ca o sa astept totusi sa se amplifice si mai mult trepidatiile poate astfel o sa pot localiza cu exactitate sursa lor. Nu m-as incumeta deocamdata ''la buzunar'' sa incep sa inlocuiesc volante si kituri de ambreiaj.Banuiesc ca daca e de vina vreuna din ele o sa se agraveze in timp si atunci o sa fiu sigur ce trebuie sa schimb. multumesc mult pentru sugestii si va astept in continuare cu parerile voastre.

Multa bafta!

 

Am schimbat tampoanele de la motor si am constatat cu stupoare ca problema nu era de la ele...Deci pana acum piesele schimbate sunt : tampoane motor, flansa cardan si tampoanele de la cutia de viteze. Am curatat si egr-ul. Mi-au mai sarin 800 de ron din portmoneu... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Cred ca o sa astept totusi sa se amplifice si mai mult trepidatiile poate astfel o sa pot localiza cu exactitate sursa lor. Nu m-as incumeta deocamdata ''la buzunar'' sa incep sa inlocuiesc volante si kituri de ambreiaj.Banuiesc ca daca e de vina vreuna din ele o sa se agraveze in timp si atunci o sa fiu sigur ce trebuie sa schimb. multumesc mult pentru sugestii si va astept in continuare cu parerile voastre.

Multa bafta!

 

Am schimbat tampoanele de la motor si am constatat cu stupoare ca problema nu era de la ele...Deci pana acum piesele schimbate sunt : tampoane motor, flansa cardan si tampoanele de la cutia de viteze. Am curatat si egr-ul. Mi-au mai sarin 800 de ron din portmoneu... :twoup:

 

 

In ziua in care te hotarasti sa-ti iei volanta , sa-ti iei niste diazepam sa te calmeze sa nu ai un soc cand auzi de pretul volantei.

Lasand gluma la o parte , eu am pus la un e34 530 V8 , flansa de cardan de M5 si era prea dura , si facea vibratii din podea, mici , la turatie pe la 4000 rpm.

Eu tot tind sa cred ca e ceva din cauciuc.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Salut! Am un Bmw 520d 2002 facelift. Problema ar fi ca in momentul in care o calc in treptele 2,3,4 si 5 trepideaza destul de urat, se simte in schimbator si in podea foarte bine, in frana de motor nu se simte nimic. Am schimbat deja flansa de la cardan si suportii cutiei de viteze, dar problema persista. Suportii de la motor zic mecanicii ca sunt buni... nu trepideaza la oprire. Va astept cu pareri, idei, sugestii! Multa bafta!

 

ai rezolvat problema?

am aceeasi problema la 520d 2000,tampoane motor, cutie sunt in regula,si flansele la cardan sunt ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
daca ai rezolvat poate imi dai si mie ceva detalii, am un 323 e 46, la fel imi trepideaza in sarcina,dar nu are nimic ca am verificat,flansa cardan noua, am schimbat grup spate complet cu planetare,tot,rulment ok,si se simte in maneta de viteze trepidatie in sarcina,-asstept sugestii,multumesc
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salutare,

 

Si eu am aceeasi problema cu trepidatia, in sensul ca in sarcina- de la treapta 4 in sus, peste 2500 turatii, intra in vibratie, vibratie care se simte de la cutie pana in spate. Tot ce este legat de kit ambreiaj este schimbat; am discutat cu un mecanic si este o singura varianta posibila- flansa cardan, exclusa varianta cu rulmentul intermediar pt. ca "nu urla". Sambata am programare si vad daca este intr-adevar de la flansa cardan.

Daca mai este cineva care "a trecut" prin situatie, astept va rog info!

 

Multumesc!

 

P.S. Am uitat sa mentionez: 318 D, Noiembrie 2006, model cu navi si idrive, 317.000 km

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.