Jump to content

Cum schimbi bateria de la cheie


ciucu

Recommended Posts

DacĂŁ nu merge cheia, ĂŽnainte de a o desface (prin tĂŁiere), ĂŽncercaĂži procedura de reiniĂžializare.

 

nu cumva se incarca doar la modelele care au functia start/stop?astea care cheie,eu stiu ca trebuie schimbata pur si simplu bateria,insa se poate sa ma insel

 

Nu.

Se ĂŽncarcĂŁ Âşi la cheile romb de E39, E46, X5, E60 etc.

Link to comment
Share on other sites

Cheia are acumulator care se incarca prin inductie cand e bagata in contact. Dar dupa ceva ani acest acumulator moare si el. Pt. schimbare cheia va trebui taiata in doua cu un cutter, schimbat acumulatorul si cheia lipita din nou. Inainte de a lipi cheia suprafetele celor doua carcase ale cheii vor trebui umpic planate cu un smirghel fin pe o suprafata dreapta.

Am trecut si eu prin asta.

Link to comment
Share on other sites

Incearca o reinitializare.

Iniţializarea sistemului

 

 

 

Pentru a asigura comunicarea ĂŽntre transmiţătoarele radio şi vehicul, fiecare transmiţător trebuie iniţializat.

Maxim 4 transmiţătoare radio pot fi iniţializate şi utilizate la o maşină.

 

Din moment ce fiecare transmiţător radio are propriul său cod, toate celelalte transmiţătoare trebuie reiniţializate atunci

 

când se adaugă unul nou.

 

Procedură de iniţializare:

 

1. Deschideţi manual ĂŽnchiderea centralizată cu ajutorul cheii.

2. Intraţi ĂŽn maşină şi ĂŽnchideţi toate uşile.

3. Utilizând cheia maşinii, puneti scurt cheia ĂŽn contact pe poziţia 1 si apoi scoateţi cheia din contact.

 

Timpul de comutare trebuie sa ramana sub 5 secunde, altfel sistemul nu este pregatit pentru initializare.

 

4. Ţineţi apăsat butonul 2.

5. Apăsaţi butonul 1 de 3 ori (ĂŽntr-un interval de 10 secunde). Butonul 2 rămâne apăsat ĂŽn timpul acestei operaţiuni.

6. Eliberaţi butonul 2.

7. Modulul de ĂŽnchidere centralizată semnalizează iniţializarea acţionând ĂŽnchiderea şi deschiderea imediată a uşilor.

 

Dacă modulul de ĂŽnchidere centralizată nu semnalizează reuşita iniţializării, procedura trebuie reĂŽncepută.

După iniţializarea primei chei, alte 3 chei pot fi iniţializate.

Procedurile de la punctele 4, 5, 6 şi 7 trebuie repetate pentru fiecare cheie ĂŽn parte ĂŽntr-un interval de maxim 30 de secunde pentru fiecare cheie, ĂŽn caz contrar iniţializarea nu va reuşi.

 

Ăn timpul iniţializării, toate celelalte transmiţătoare radio din chei trebuie reiniţializate. Ăn contact nu se introduc din nou chei

 

ĂŽn timpul procesului de reiniţializare. Dacă acest lucru se ĂŽntâmplă, procedura de reiniţializare trebuie reĂŽncepută

Link to comment
Share on other sites

Mersi "cafeluta" ...........al dreq, functioneaza perfect acum dupa reinitializare... bine ca nu comandai o cheie la reprezentanta :twoup:

 

Fac cinste cu un cappuccino.

 

Voie buna sa ai la Espania.

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

e acumulator 100% am verificat nu este o baterie normala,si ca orice acumulator se incarca cand bagi cheia in contact,cand nu va mai functiona de loc atunci incearca reinitializarea, si daca nici asa nu merge ai 2 variante:

1.Tai cheia si schimbi acumulatorul (varianta ieftina)

2.Cumperi alta cheie (varianta mai scumba)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

salut,

am un e60 530xd fabricatie 2005 , de vreo 2 ani, ambele chei nu bat mai mult de 2-3 metri de masina. la bavaria mi-au spus ca nu se poate schimba acumulatorul din cheie ca se comanda toata cheia, un pret promotional de cateva sute de euro. oricum nu stiau sa-mi spuna daca cheile mele sunt problema sau receptorul de la antena. stie cineva daca se pot schimba acumulatorii si cum? si eventual cum se face reinitizarea cheii? eu am functie start/stop.

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Salutare am si eu un Bmw F30 model 2013 imi zice ca trebuie schimbata bateria la telecomanda ok am sa ma duc sa o schimb dupa ce o schimb nu mai trebuie sa fac absolut nimic ? Pur si simplu o schimb si totul este normal ? Nu trebuie sa tin apasat pe ceva sa o recunoasca sau .. nu stiu zic si eu ca de.. sunt nou pe aici si masina doar ce am cumparato
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.